Trafik Sigortası İptali Dilekçesi Örneği

A+
A-

Trafik sigortalarının yaklaşık 1 – 1,5 yıl kadar önce müthiş bir şekilde zamlanması nedeniyle vatandaşlar arasında bu konuda ciddi anlamda tepki gösterilmiş, sonrasında küçük bir geri adım atılmasına rağmen halen istenilen ve beklenen düzeyde bir indirim yapılmamıştı. Bu konuda devlet yetkilileri tarafından da defalarca çalışmalar yürütülmesine ve açıklamalar yapılmasına rağmen maalesef net bir sonuç ortaya çıktığını görmedik. Ancak 10 Nisan 2017 tarihinde basında yer alan haberler sonrasında bu konuda en somut atılan adımlardan birisini görmüş olduk. Yeni bir düzenlemeye göre artık trafik sigortasında da tavan fiyat uygulaması başladı ve fiyatlarda çok olmasa da bir indirim oldu. Fiyatlarda indirim olunca; araçlarını sigorta ettirenler, trafik sigortası iptali yaptırıp yeni ucuz fiyatlarla trafik sigortası yaptırmayı bekliyor. Bizler de bu anlamda; daha önceden hazırlamış olduğumuz ve vatandaşlarımızın ihtiyaç duyacağı trafik sigortası iptali dilekçesi örneğimizi sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

Trafik Sigortası İptal Dilekçesi

Resmi büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

trafik sigortası iptal dilekçesi

Trafik Sigorta İptal Dilekçesi Örneği

Dilekçe örneğimizi PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Trafik Sigortası İptali Dilekçesi Örneği

Trafik Sigortasında Tavan Fiyat Uygulaması Başlıyor

Artık sigorta şirketlerinin araçlar için yaptığı zorunlu trafik sigortasında tavan ücret belirlenmiş durumda. Tavan ücretler şehirden şehire küçük farklılıklar gösterebildiği gibi aynı zamanda iyi sürücü ve kötü sürücü için de fark ediyor. İstanbul ilinde kötü sürücü için belirlenen tavan sigorta ücreti 2 bin 137 TL olurken, iyi sürücüler için bu rakam 470 TL olacak. 3 yıl arka arkaya kaza yapmayan sürücü iyi sürücü olarak değerlendirilirken, 3 yıl arka arkaya kaza yapan kötü sürücü olarak değerlendirilecek. Arada kalanlar ise; bir sistematiğe göre sınıflandırılacak ve toplamda 7 sınıf olacaktır. Kişinin kaza yapma durumu, yaşı, çocuğunun olup olmadığı (yeni eklenen kriterlerdendir), mesleği, vs. gibi birçok durum bir arada değerlendirerek, kaçıncı basamaktaki sürücü olduğu belirlenecek ve buna göre de hangi tavan ücretten sigorta yapılacağı tespit edilecektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Deprem Nedeni ile Hasar Tespiti İçin Dava Dilekçe Örneği

Türkiye geneli rakamlara bakacak olursak; iyi sürücü için 444 TL olurken, kötü sürücü için bu rakam 2 bin 15 TL olacak.

Şimdi tüm basamakların tavan ücretlerini sizlerle paylaşalım.

Türkiye Genel Zorunlu Trafik Sigortası Tavan Ücretleri

Birinci basamak, 2.015 TL

İkinci basamak, 1.612 TL

Üçüncü  basamak, 1.209 TL

Dördüncü  basamak, 806 TL

Beşinci  basamak, 685 TL

Altıncı  basamak, 565 TL

Yedinci basamak; 444 TL olarak belirlenmiştir.

Trafik Sigortası Nasıl İptal Edilir

Bunun için yapmanız gereken vermiş olduğumuz dilekçe örneğimizi kendinize göre uyarlayıp, ilgili tarih ve poliçe numaralarını da yazıp imzalamak ve bunu da ilgili sigorta şirketine vermek olacaktır. Sigorta şirketinize faks çekmeniz halinde de işleminiz yapılacaktır. Faksın yanı sıra çoğu sigorta şirketi e-posta gönderimi de kabul etmektedir. Ayrıca şunu da belirtmek gerekiyor ki; çoğu kişi sigortacısına bir talimat vererek de trafik sigortasının iptalini gerçekleştirebilmektedir. Ancak ileride herhangi biri sorun yaşamamak adına en garantisi bir dilekçe ile başvurulmasıdır.

İptal Edilen Trafik Sigortasının Para İadesi Nasıl Yapılır

Başvurunuz sonrasında sigorta şirketiniz tarafından poliçeniz ve trafik sigortanız iptal edilecek ve paranız tarafınıza iade edilecektir. Eğer kredi kartı ile ödeme yaptıysanız bu durumda paranız kredi kartınıza iade edilecektir.

İyi Araştırma Yapmalı

Trafik sigortanızı iptal ettirdikten sonra (hatta aceleye gelmemesi için ettirmeden önce yeni sigorta şirketinizi belirlemelisiniz) iyi bir araştırma yapıp, fiyatların yanı sıra sigorta içeriklerine de bakıp buna göre bir karar vermek gerekmektedir. Yapılan bu son indirim ile birlikte trafik sigortasında epeyce işi iptal edip yeniden sigorta yaptıracak gibi duruyor. Sigortacılara biraz iş yükü çıkacak gibi…

Lütfen, trafik sigortasında yaşanan indirimden ve iptali sürecinde yapılması gerekenlerden daha fazla kişinin haberdar olması ve haklarını araması adına; hemen aşağıdaki PAYLAŞ butonlarından sosyal medya üzerinden  yazımızı paylaşabilirsiniz.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından bir şey kaybetmez…ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
 1. Murat BİNAY dedi ki:

  Sigorta şirketini aradığımda bana sigorta poliçesinin iptal edilemeyeceğini söylüyorlar bu bilgi ne kadar doğru ? Henüz 10 gün oldu trafik poliçemi satın aldım

  1. Admin dedi ki:

   Murat Bey Merhaba;

   Bu konuda şu anda çok ciddi bir bilgi karışılığı var. Ancak benim bildiğim tüketiciler olarak zaten herhangi bir hizmetin iadesi konusunda 14 gün süre var diye biliyoruz. Konu sigorta poliçesini iptal ettirme olunca; bizce bir dilekçe ile resmi bir şekilde gönderilerek başvuruda bulunulmalı. Sigorta şirketlerinin sigorta poliçelerini iptal etmek istemeyişlerinin yasal dayanağı olup olmadığını da şu an için araştırmaya devam ediyoruz. Yine de söylediğimiz gibi mümkünse bir dilekçe yazıp, direkt ya da faks ile başvurulmalı. Dilekçenizi e-posta da atabilirsiniz. Yapabiliyorsanız iadeli taahhütlü olarak da gönderebilirsiiniz. Bu konu muhtemelen Mahkemelerde çözülecek gibi duruyor. Yeni gelişmeleri Dilekcesepeti.com olarak sizlere aktarmaya devam edeceğiz. Ancak sizin henüz yaptıralı 10 gün olduğu için farklı bir yasal hakkınız olabilir. Bir de bu anlamda sigorta şirketiniz ile görüşmelisiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Trafik Kazası Nedeniyle Maddi Manevi Tazminat Dilekçe Örneği

Trafik kazası nedeniyle tazminat davası, maddi ve manevi nitelikte olabilir. Trafik Kazası Nedeniyle tazminat davası açabilmek için en az bir...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016