Trafik Tescil Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır (Dilekçe)

A+
A-

Trafik tescil belgesi eski adıyla ruhsat bazı durumlarda ve muayene sayısı arttığında yenilenmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır. Araç sahipleri trafik tescil belgesini yenilemezse, trafik cezası gibi yaptırımlarla karşılaşabilir. Bu kapsamda prosedürlerin takip edilmesi ve ruhsatın gerektiği durumlarda bir an önce yenilenmesi gerekmektedir.

Araç ruhsatı yani trafik tescil belgesi üzerinde geçmiş dönemlerde gerçekleştirilen muayeneler, aracın değişen parçaları, araç sahibinin kimlik bilgileri, araç üzerinde ipotek olup olmadığı gibi verilere yer verilmektedir. Bu verilerin işleneceği alanın güncelliğini yitirmesi ya da yenilerinin ekleneceği yerin kalmaması durumunda yeni bir ruhsat çıkarılması gerekecektir.

trafik tescil belgesi

trafik tescil belgesi yenileme islemi nasil yapilir dilekce

Ruhsat Nasıl Yenilenir (2019)

Ruhsat yenileme işlemi sadece aracın ruhsat üzerindeki sahibi tarafından yapılabilecektir. Noter aracılığıyla vekaletname verilmesi haricinde herhangi bir durumda trafik tescil belgesinin farklı bir kişi tarafından yenilenmesi söz konusu değildir.

  • Trafik Tescil Kuruluşu’na gidilir ve 2 adet Trafik Tescil ve İşlem Formu temin edilir. Söz konusu evrakların diğer adı Ek-1 Belgesi’dir.
  • Alınan belge eksiksiz bir şekilde doldurulur.
  • Doldurulan Trafik Tescil ve İşlem Formu’na ek olarak eski ruhsatın da ibraz edilmesi gerekecektir.
  • Aracın kayıtlı olduğu Trafik Tescil Kuruluşu’na gidilir ve ruhsatın yenilenmesi talebiyle ilgili bir form doldurulur.
  • Sahiplik belgesi faturası, kara yolu uygunluk belgesi, ÖTV ödeme belgesi ve zorunlu trafik sigortası belgesi ibraz edildikten sonra yenileme işlemi için araç sahibi üzerine düşen görevler tamamlanmış olur.

Eski ruhsata erişimi olmayan, ruhsatı kaybeden ya da çaldıran araç sahiplerinin mümkünse ilgili eski ruhsatın fotokopisine erişmesi ya da trafik tescil birimine başvurarak belge temin etmesi gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  istifa Dilekçe Örneği

Ruhsat kaybolduysa ve muayene de yapılması gerekiyorsa öncelikle muayene yapılmalı daha sonra ruhsat yenilenmelidir. Yapılan son muayene de Ek-1 Belgesi’ne işlenmelidir. Muayene için gerekli geçici belge Trafik Tescil Birimi’nden temin edilebilmektedir.

1 Ocak 2018 Kanun Değişikliği Hk.

Yılın ilk gününde yayımlanan bir değişiklik ve açıklama sonrasında araç ruhsat yenileme, yeni trafik tescil belgesi alma vb. işlemler için noterlere başvurulabileceği duyurulmuştur. Fakat söz konusu düzenlemeyle ilgili yönetmelik henüz yayımlanmamıştır. Dolayısıyla yönetmelik yayımlanıncaya dek yenileme işlemlerinin eskisi gibi yapılması gerekecektir.

Yürütmeliğin yayımlanması sonrasında ise Trafik Tescil Birimi’ne başvurmadan doğrudan noter aracılığıyla tüm süreci tamamlamak mümkün hale gelecektir. Söz konusu yürütmeliğin ne zaman yayımlanacağıyla ilgili henüz yapılan bir açıklama da yoktur fakat önümüzdeki aylarda geçiş süreci adı altında yenileme işlemlerinin kademeli olarak noterlere devredileceği tahmin edilmektedir.

2019 Ruhsat Yenileme Ücreti

Şoförler odasında bulunan evrakların birime nakledilmesi için yapılması gereken ödeme 1,25 TL, motorlu araç tescil belgesi ücreti ise 88 TL’dir. LPG’li ya da benzinli sisteme dönen araçların tescil belgesi için 88 TL, değişiklikleri ruhsata işlemek isteyen araç sahiplerinin ise 88 TL ödeme yapması gerekir.

Trafik Tescil Belgesi Yenileme Dilekçe Örneği

trafik tescil belgesi

Trafik Tescil Belgesi Yenileme Dilekce ornegi-1

PDF olarak indirmek için; Trafik Tescil Belgesi Yenileme Dilekce ornegi

Sitemizde yer alan Plaka Değiştirme İşlemleri Nasıl Yapılır konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Trafik Sigortası İptali Dilekçesi Örneği

Trafik sigortalarının yaklaşık 1 – 1,5 yıl kadar önce müthiş bir şekilde zamlanması nedeniyle vatandaşlar arasında bu konuda ciddi anlamda...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016