Transkript Nedir ve Nereden Alınır (Gerekli İşlemler)

A+
A-

Transkript belgesi, mezun olduğunuz veya okumakta olduğunuz okulda görmüş olduğunuz derslerin neler olduğunu ve bu derslerde almış olduğunuz puanları, öğrenci bilgileri ile birlikte gösteren belgedir. Hayatımızın bir çok alanında ihtiyaç duyduğumuz transkript , zaman zaman bir çok işlem için ihtiyaç duyduğumuz belgeler yer almaktadır. Peki, Transkript belgesi nedir?

transkript nedir

transkript nereden ve nasil alinir

Transkript nedir?

Öğrenim gördüğünüz okulda, almış olduğunuz notların, ders saatlerinin ve mezuniyet hakkında merak edilen birçok sorunun cevabını yazılı olduğu belgedir. Birçok alanda karşınıza çıkması muhtemel olan bu belgeyi nereden alabilirsiniz ve nerede sizlere lazım olur? Bu soruların cevaplarını bulmanıza yardımcı olacağız.

Transkript içerisinde neler yer almaktadır?

  • Öğrenim hayatınız boyunca almış olduğunuz tüm derslerin içerikleri yer almaktadır.
  • Derslerin not ortalamaları,
  • Almış olduğunuz derslerin ders saatleri,
  • Öğrenimini başarılı bir şekilde bitirdiğiniz okulu hangi derece ile bitirdiğiniz,
  • Derslerden almış olduğunuz notların geçerlilik dereceleri

Transkript belgesi üzerinde yer almaktadır.

Transkript nerelerde lazım olur?

  • Öğrenim hayatınız bittikten sonra askerlik işlemleri sırasında,
  • Yüksek lisans başvuru sırasında,
  • İş başvurusu sırasında,
  • Başka bir üniversiteye kayıt yaptırdığınızda, görmüş olduğunuz derslerden muaf olmak istediğiniz bir sırada,
  • Doktora başvurusu sırasında ve buna benzer birçok alanda Transkript belgesinin lazım olacağını belirtmek istiyoruz.

Transkript nereden alınır?

Öğrenim gördüğünüz okuldan veya üniversiteden bu belgeyi rahatlıkla alabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken öğrenim görmüş olduğunuz eğitim kurumunun öğrenci işlerini arayarak daha detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Burada üniversitelerin farklı yöntemler tercih ettiğini belirtmek istiyoruz. Bu yüzden en sağlıklı yöntemin öğrenci işleri ile iletişime geçerek alma fırsatınızın bulunduğunu açıklamak istiyoruz. Teknolojik gelişmelere bağlı olarak son zamanlarda internet üzerinde çıktı şeklinde bazı eğitim kurumlarının Transkript belgesini verdiğini belirtmek istiyoruz. Bunun için ise yapmanız gereken, mezun olduğunuz eğitim kurumunun sayfasına giriş yaparak buradan kişisel bilgilerinizin yer aldığı sayfaya erişmeniz gerekmektedir. Bu sayfa içerisinde bulunan “ Belge istek “ bölümünden Transkriptinizi isteyebilir veya direkt olarak yazıcıdan çıktısını alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bursa Büyükşehir Belediyesi Dilekçe Örneği ve Hizmet Birimleri

Her eğitim kurumunun bu yöntem sırasında farklı yöntemler tercih etmesinden sonra sizlerde en net bilgiyi almak için mezun olduğunuz eğitim kurumundan alabilirsiniz. Bazı üniversitelerin burada sizlerden ücret talep edeceğinin altını önceden çizmek istiyoruz. Ancak bazı üniversitelerde sizlerde herhangi bir ücret talebinde bulunmadan Transkript belgenizi verme yöntemini tercih etmektedir.

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Transkript Belgesi Nereden Alınabilir

Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinden mezun olan veya okuyan öğrenciler transkript belgesini Açık Öğretim Bürolarından birine müracaat ederek kolaylıkla alabilirler. Açık Öğretim Bürosundan verilen transkript belgesi, yine büroda bulunan görevliler tarafından tasdik edilerek ve mühürlenerek tarafınıza verilecektir.

transkript nereden alınır

transkript nedir ve nereden alinir tum gerekli islemler

Örnek olarak vermek gerekirse,

Erciyes Üniversitesi’nin Obisis sayfasına kullanıcı adı ve şifreniz ile giriş yapmanız gerekmektedir. Burada bulunan ana sayfa üzerinde menülerden “ Belge istek “ menüsüne giriş yaptıktan sonra karşınıza çıkacak olan bölüm içerisinde istediğiniz belgenin türünü seçiyorsunuz. Program olarak okuduğunuz bölümü seçtikten sonra istediğiniz belge türünü listenize ekliyorsunuz. Sonra karşınıza çıkan bölüm içerisinde “ E- Belge “ menüsü içerisinde Transkript belgenizin PDF formatında bilgisayarınıza indirilmesini sağlıyorsunuz.

Son derece basit olan bu işlemi yapmak için Erciyes Üniversitesine herhangi bir ücret ödemek zorunda kalmıyorsunuz. Ancak dediğimiz gibi diğer üniversitelerin bu konuda farklı yöntemler uyguladığını belirtmek istiyoruz.

Sitemiz üzerinden üniversite dilekçe örnekleri ile ilgili bir çok döküman ve bilgilere ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Trafik Tescil Belgesi Yenileme İşlemi Nasıl Yapılır (Dilekçe)

Trafik tescil belgesi eski adıyla ruhsat bazı durumlarda ve muayene sayısı arttığında yenilenmesi gereken evraklar arasında yer almaktadır. Araç sahipleri...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016