Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

| , , ,

Tüketici Hakem Heyetine ve Tüketici Mahkemesine nasıl başvurulacağı ve Ayıplı Mal kavramları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımız ile  sizleri bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise 2019 yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal Sınırlarıyla ilgili bilge vermeye çalışacağız. Ancak öncesinde, Tüketici Hakem Heyetinin ne olduğuna ve Tüketici Hakem Heyetlerinin işleyişlerine kısaca bir göz atmak faydalı olacaktır.

Tüketici Hakem Heyeti Nedir

Her il ve ilçe merkezinde kurulmuş olan, tüketiciye yönelik uygulamalar nedeniyle doğabilecek uyuşmazlıkları çözmek amacıyla kurulmuş karar mercileridir. Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuş olup, 6502 Sayılı Tüketicinin Korunması hakkındaki kanunun 66-72 sayılı maddeleri ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri yönetmeliği ile düzenlenmiştir.

tüketici hakem heyeti para sınırları

Tüketici Hakem Heyetleri Kimlerden Oluşur ve Nerede Bulunur

Tüketici Hakem Heyetleri il merkezlerinde Ticaret İl Müdürlüklerinin, İlçe merkezlerinde Kaymakamlıkların görevlendireceği bir memur başkanlığında, başkan ile birlikte 5 üyeden oluşur. Ayrıca Tüketici Hakem Heyetlerinin bulunduğu yerlerde yeteri kadar raportör bulunur. Ancak raportörlerin oy hakkı yoktur. Tüketici Hakem Heyetleri il merkezlerinde Ticaret İl Müdürlüğü, ilçe merkezlerinde ise kaymakamlıklara ait binalarda faaliyet gösterirler. Yetkili mercilerin gerekli görmesi halinde ise farklı bir yerde veya müstakil bir binada faaliyetlerine devam edebilirler.

Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

  • 2.400 TL’nin altındaki uyuşmazlıklar için İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
  • Büyükşehir statüsünde olan illerde 2.400 TL ile 3.610 TL arasındaki uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetlerine
  • Büyükşehir statüsü olmayan il merkezlerinde 3.610 TL’nin altındaki uyuşmazlıkların İl Tüketici Hakem Heyetlerine
  • Büyükşehir statüsü olmayan illere bağlı ilçelerde 2400 TL ile 3610 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine

Yapılacak başvurularda parasal değerlere ve sınırlarına dikkat edilmelidir. 2019 yılı içerisinde yukarıda belirtilen parasal değerler oranlara göre başvurular yapılacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kpssye Girmeden Memur Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor

3.610 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetlerine Başvuru Nasıl Yapılır

Tüketicinin 2019 parasal sınırları göz önünde bulundurarak yazmış olduğu dilekçe ile ilgili Tüketici Hakem Heyetine başvurması gerekmektedir.

Tüketici Hakem Heyetine başvuru dilekçesi örneği sitemizde mevcut olup dilekçe üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak uyarlayabilirsiniz. Tüketici  Hakem Heyeti başvuru dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti başvurusu nasıl yapılır konulu ayrıntılı makalemizi buradan okuyabilirsiniz. Ayrıca, Tüketici Mahkemelerine açılacak davalar ve Tüketici Mahkemelerine nasıl dava açılacağına ilişkin ayrıntılı makalemizi ise  buradan okuyabilirsiniz.

 

Önceki Yazı

Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Tutuklamaya Kimler İtiraz Edebilir

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Savcılığa Şikayet Edildim Ne Yapmam Gerekiyor

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan herkesin muhatap olduğu bir Ceza Yasası vardır. Bu da 5237 Sayılı Türk Ceza Kanunu ‘dur. Herkes...

Kapat