Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır

A+
A-

Tüketici Hakem Heyeti Nedir

Tüketici Hakem Heyeti; tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıkları çözmek amacıyla il ve  ilçe merkezlerinde kurulmuş olan bir karar mercidir.

6502 Sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 66-72 maddeleri ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri yönetmeliği ile düzenlenmiş Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuş bir birimdir.

Tüketici Hakem Heyetleri Nerede Bulunur ve Kimlerden Oluşur

Tüketici Hakem Heyetleri İl Merkezlerinde Ticaret İl Müdürlüğü, İlçe Merkezlerinde ise Kaymakamlıklara ait binalarda faaliyet gösterirler.

İl merkezlerinde ticaret İl müdürlüklerinin, ilçelerde ise kaymakamlıkların görevlendireceği bir memur başkanlığında, Belediye Başkanlığının, Baronun, Ticaret Odası veya Esnaf Sanatkarlar Odasının konusunda uzman kişilerden vermiş olduğu üyelerden oluşur.  Tüketici hakem heyetlerinde başkanla dahil 5 üye haricinde ayrıca yeteri kadar raportör bulunur.  Ancak raportörün oy hakkı yoktur.

tüketici hakem heyeti nedir

Tüketici hakem heyeti

Tüketici Hakem Heyetlerinde Raportörün Görevleri Nelerdir

Tüketici Hakem Heyetlerinde bulunan raportörün yaptığı çalışma tüketici hakem heyetinin vereceği kararlar açısından esas olacak şekilde hazırlanın bu bakımdan önem arz eder.

Raportör Dosya ve raporu hazırlamak, Toplantı gündemini düzenlemek, Toplantıda hazır bulunmak, Toplantı tutanaklarını tutmak ve karar defterine kaydetmek, Evrak ve arşiv işlerini yürütmek, Başkanın ve hakem heyetinin uygun gördüğü diğer işleri yapmakla görevlidir.

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur

Tüketici Hakem Heyetlerine yazılı olarak başvurmak gerekmekte, sözlü yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İkametgah Değişikliği İçin Nereye Başvurulur (Cezası Var mı)

Ayrıca uyuşmazlığın değer konusu İl merkezinde mi yoksa İlçe merkezinde mi bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuracağımız konusunda yol gösterici olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetlerine başvurusu yapılabilecek uyuşmazlıkların miktarın yasal sınırın altında olmalıdır, yasal sınırın üstündeki uyuşmazlıklar yönünden ancak Tüketici Mahkemesi ‘ne dava açılabilir.

Tüketici Hakem Heyetine Yapılacak Başvuruların 2019 Yılı Parasal Değerleri

Tüketici Hakem Heyeti 2019 yılı başvuru sınırı 3.610 (Üç bin altı yüz on)  Türk Lirasının olup, bu miktardan fazla olan uyuşmazlıkları konu incelemeler Tüketici Mahkemesi ‘nce yapılacaktır.

Başvurular aşağıda belirtilen miktarlar esas alınarak İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılmalıdır.

tüketici hakem heyeti nedir

Tüketici hakem heyeti

 • 2.400 TL’nin altındaki uyuşmazlıklar için İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
 • Büyükşehir statüsünde olan illerde 2.400 TL ile 3.610 TL arasındaki uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir statüsü olmayan il merkezlerinde 3.610 TL’nin altındaki uyuşmazlıkların İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir statüsü olmayan illere bağlı ilçelerde 2400 TL ile 3610 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine

Yapılacak başvurularda parasal değerlere ve sınırlarına dikkat edilmelidir. 2017 yılı içerisinde yukarıda belirtilen parasal değerler oranlara göre başvurular yapılacaktır.

3.610 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

tüketici hakem heyeti

Tüketici hakem heyetine başvuru

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tüketici Hakem Heyetine yapacağınız başvurularda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Tüketicinin yerleşim yerinde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilir.

Başvurunuz yazılı şekilde olmalıdır, yazacağınız dilekçeye delil oluşturan ilgili belgelerde eklenerek Tüketici Hakem Heyetine verilerek başvuru tamamlanır. Ancak başvurmadan önce satıcıya dilekçe ile başvurulması ve satıcıdan gelecek olan olumsuz bir cevap karşısında tüketici hakem heyetine gidilmesi zaman açısından daha faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcrayı Nasıl Durdurabilirim ya da Kaldırabilirim (Kesin Çözüm)

Tüketici Hakem Heyeti Lehime Karar Verdi Şimdi Ne Yapmalıyım

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yapılan başvurular tarih ve sırasına göre en geç altı ay içerisinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliğine göre karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

Tüketici Hakem Heyeti ‘nin verdiği karar ilam niteliğindedir. Lehe verilen karardan sonra satıcıdan uğramış olduğunuz zararın karşılanmasını talep edebilir, karşılanmaması halinde İcra İflas Kanununun ilamlı icra hükümlerine göre icra takibi yapabiliriz.

tüketici hakem heyetine başvuru

Tüketici hakem heyeti

Tüketici Hattı Telefon

Eğer tüketici hakları ile ilgili danışmak istediğiniz ya da şikayet etmek istediğiniz birşeyler varsa bunun için Tüketici Hattı Telefon numarası olan Alo 175 ‘i arayabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Hitaben Nasıl Dilekçe Yazılmalıdır

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yazılacak dilekçede tarafların kimlik bilgileri varsa unvanları, adresleri, iletişim bilgileri uyuşmazlık konusunun değeri, başvuru sahibinin seçimlik haklardan hangisini talep ettiği hususları ayrıntılı olarak yazılmalıdır.

Dilekcesepeti.com olarak hazırlamış olduğumuz Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz. Dilekçe üzerinde kendinize uygun gerekli uyarlamaları yaparak yerleşim yerinizdeki ya da ürünü satın aldığınız yerdeki Tüketici Hakem Heyeti ‘ne verebilirsiniz.

Tüketici Mahkemelerine açılacak davalar ve Tüketici Mahkemelerine nasıl dava açılacağına ilişkin ayrıntılı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 109 YORUM
 1. Cengiz Çiçek dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 25 gün önce Vatan Bilgisayar’dan ekran kartı satın aldım. Ürün sorunlarla dolu vatan bilgisayardan değişim veya iade talep ettim. Servise götürülmesi gerektiğini söylediler. Servisin bakıp onaylaması gerekiyormuş bunun üzerine servise götürdüm sorun olmadığını söylediler.Denemelerim sonucunda sorun olduğuna eminim. Şimdi ben servisi mi şikayet etmeliyim yoksa Vatan Bilgisayar’ı mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cengiz bey, Vatan bilgisayar ürünün tedarikçisi olduğu bu konuda ayrı bir sorumluluğu bulunmamakta, bazı firmalar sattıkları ürünler için ayrıca belli bir bedel karşılığı ekstra garanti sunmakta böle bir şey yoksa sizin muhattabınız ilgili ürünün servis sağlayıcısı olacaktır.

 2. Rahime Erdem dedi ki:

  Merhabalar 1yıl önce osmaniye merkezde bulunan park 328 AVM de bulunan daichman ayakkabıcılık tan kzıma cupcake marka bot hediye geldi. O zaman numarası büyük düğün için kullanamadı.bu yıl okullar açıldıktan 1 ay sonra giymeye başladı.ayakkabının burun kısımları tamamen soyuldu diğer bölgelerinde ise baştan aşağı deride su toplar gibi kabartmalar oluştu.ancak ayakkabının hiçbir yerinde ne söküknede bir yırtık var sapasağlam benim şikayetim üst derinin tamamen soyulması bunun için firmaya başvuru yaptım bir kağıt doldurup cevabı SMS ile bildireceklerini söylediler.ertesi gün SMS geldi ürün kullanım hatasından dolayı hiçbir iade ve değişim yapamayacaklarını söylediler.nasıl bir yol izlemeliyim sizce yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rahime hanım, ürünü aldığınız firma ülkemizde ve dünyada bir çok mağazası bulunan büyük bir firma, bir daha firma yetkilileri ile görüşebilir durumunuzu anlatabilirsiniz, olmazsa şikayetinizi internette şikayet kaydı oluşturan sitelerde yaparak firma yetkililerine şikayetinizi iletebilirsiniz, en son olarak Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ürünün değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

 3. Adem Çolak dedi ki:

  Merhabalar, 12.01.2019 tarihinde akşam saatlerinde cep telefonumun ekranı düşerek kırıldı. aynı akşam bulunduğum ilçede yetkili servis olmadığından ilçede bulunan Vodafone bayisi GNÇTNA İLETİŞİM ile irtibata geçerek ürünü gösterdim. Orijinal cam takılması için özellikle belirttiğim halde ve bu yönde parasını peşin ödediğim halde tamir sonrasında takılan camın (ekranın) orijinal olmadığını hem bu işten anlayan arkadaşlar hemde garanti olsun diye Pendik ilçesine giderek yetkili servise gösterdiğimde anladım. Emin oldum. GNÇTNA İLETİŞİME bu bilgilerle tekrardan başvuru yaparak ekranın yan sanayi ürün olduğunu ve bu yönde değil orijinal ekran takılması konusunda anlaşmış olduğumu yineledim. GNÇTNA İLETİŞİM tamir işlemi için telefonu Maltepe ilçesindeki anlaşmalı olan bir yerde yaptırdığını ve oraya tekrar göndereceğini söyledi. Telefonunun eski ekranını takıp parasını geri iade edeceğini bildirdi. Bir gün sonra tekrar gittiğimde mahkemeden ifade vermekten geldiğini telefonu gönderdiğini fakat karşı tarafın telefonun camını çıkartırsa kırılacağını ve zarar edeceğini bu şekilde kullanmayı kabul edersem üzerine almış oldukları tamir parasından 150 tl yi bana iade edeceğini belirtmiş. Ben kabul etmedim. Telefonun eski hali ile yada takılmış olan cam ile bana gönderilmesini ve paramın tamamını geri iade etmelerini belirttim. Bu arada benden alınan tamir parası 450 tl dir. tekrardan görüşüp yarın bilgi vereceğini bende yarın kesinlikle telefonu ve paramın tamamını istedim. Aksi durumda Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacağımı kendilerine bizzat belirttim. Güveni kötüye kullanmak, Nitelikli dolandırıcılık aklıma ilk gelenler bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey, İlgili firmanın zararınızı karşılamadığı ve ürününüzü eski hale getirmediğini ediyorsanız, Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. Ancak, yapılan bu işlemin güveni kötüye kullanmak veya nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmadığı kanaatindeyiz, yine de Cumhuriyet Savcılığına şikayetçi olabilirsiniz, bizim kanaatimize göre şikayetçi olsanız bile ilgili savcılıkça kovuşturmaya yer olmayacağına ilişkin karar verileceği yönünde. Umarız en kısa zamanda probleminiz giderilir.

 4. Nevin dedi ki:

  Bir koltuk takımı aldım sorunlu çıktı firma bı. Bir şekilde ilgilenmiyor. Daha dört ay oldu alalı. Ama elimde aldığıma dair bir belge yok onlarında sattığına dair tamamen hayali gibi. Sadece son taksidi verdiğim de borcun bittiginr dair bir kart yazdılar. Ama sürünsunler istiyorum. Beni çok mağdur ettiler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Nevin hanım, öncelikle bir hakbiddia edebilmeniz için ürünü aldığınıza ilişkin bir belgenin olması lazım bu fatura ya da kredi kartı ile ödeme yapılmışsa buna ilişkin bir evrakta olabilir, Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ayıplı malın değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

 5. Yunus Yalçın dedi ki:

  Yaklaşık iki hafta önce alcatech marka çocuk akıllı saati aldım ama telefonla eşleştirme yapamadım servise GENPA ya gönderdim yazılım attık demelerine rağmen aynı sorun devam etmekte ne yapayım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yunus bey, Servise tekrar başvurarak ürünün sorununun giderilmesini veya değiştirilmesini talep edebilirsiniz ancak aynı arızanın 3 kez tekrarlanması halinde ürün değişikliği yapılmaktadır. Yine de ürünü hiç kullanmadan böyle bir arızanın meydana gelmiş olması ürünü ayıplı mal kategorisine sokmaktadır. Sorununuz giderilmezse ve ürününüz değiştirilmezse Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunabilirsiniz.

 6. Yalçın dedi ki:

  Hometech marka 6 tane notebook aldım bunlardan 3 tanesi yüksek voltaj nedeni ile güç katı entegresi yandi diye teşhis konuldu .bu bilğisayarlar garantili olmasına rağmen 300 erden 900 tl para istendi .tükeketici hakem heyetine başvurmalımıyım sizce kazanma sanşı ne olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yalçın bey, Tüketici Hakem Heyetinin lehinize karar verip vermeyeceği yönünde kesin bir şey söylememiz mümkün değil ancak garanti kapsamında olan bir problemden dolayı arıza gerçekleşmişse Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 7. Turkan dedi ki:

  Anadolu jetten 14 25de aldigim ve bilet saatinden 1 saat once orda olmama ragmen bana gec kagidi verdiler ucagi kacirmama sebep oldular hic kimse ilgilenmedi mecbur elaziga geldm burdan 8 saat sonucu vana gidicem benim magduriyetim karsiliginda ne yapabiliri.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Türkan hanım,
   Öncelikle şikayetinizi Anadolu Jet Havayoluna (THY) iletmenizi tavsiye ederiz, kusurun yer hizmetlerinden kaynaklanması halinde mağduriyetinizin giderileceği kanaatindeyiz, bilet satış sözleşmesinde gerekli açıklamalar mevcuttur bu nedenle bu durumla ilgili tüketici hakem heyetine başvursanız bile olumlu sonuç alma ihtimalinizin düşük olacağı kanaatindeyiz.

 8. Emine satar dedi ki:

  Merhabalar. 1ay öncesinde daha önce de gezisine katıldığımız bir tur şirketinin (ssc tur/ tatilfırsatları.com) ankara çıkışlı günübirlik bir turu için yer ayırtıp ödemeyi yapmıştık. Hava koşullarından veya katılımcı sayısından ötürü gezinin iptal edilmesi durumu vardı. İptal durumunda para iadesi yapılacağı söylendi. Geziden 1gün önce iptal edildi ve ya ofisten parayı alabileceğimizi ya da IBAN no üzerinden hesabımıza yatabileceğini söylediler. O an gidecek durumda olmadığımız için banka hesabımıza yatmasını istedik. 15gün içinde paranız hesabınıza yatar dendi. Sürekli arayıp sormamıza rağmen oyalamaya başladılar. Her aradığımızda en kısa zamanda yatacak gibi şeyler söylediler. Tam 1 ay olmasına rağmen hala hesabımıza para yatmadı. Sözleşmede de 15gün içerisinde yatacağı belirtiliyor. Ne yapmamız lazım. Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emine hanım,
   Yapmış olduğunuz sözleşme gereği ilgili firmanın ödemiş olduğunuz parayı hesabınıza yatırması gerekmektedir, aksi halde icra takibi yaparak da bahse konu firmadan tahsilat yapabilirsiniz.

 9. Ahmet dedi ki:

  Bilir kişi raporu nasıl yazılır.teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Bilirkişi raporu yapılan işin niteliğine göre farklılık gösterebilir ve her bir olay için düzenlenen bilirkişi raporunun niteliği farklı olabilir. Yüzlerce çeşit bilirkişi raporundan bahsedebiliriz bu nedenle hangitür bilirkişi raporundan bahsettiğiniz açıkça yazmanız halinde daha faydalı olabiliriz, bilirkişi raporuna itiraz etmek istiyorsanız, sitemizde bu konuda daha önce yayınladığımız bilirkişi raporuna itiraz dilekçesi konulu makalemizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 10. Fderya dedi ki:

  Merhabalar 1 agustosta n11 den acer marka bilgisayar aldım.bilgisayarı ilk kez actım kapattım ikinci kez acılmadı ekran kararıyo ve şifre istiyor ne şifresi bilmiyorum klavyesi de kend kendine f tipine dönüyor bende üründen cayma hakkımı kullanarak 14.gün iade ettim.firma ürünün acıldığını ve arızalı ürünü servise götürmem gerektiğini söyleyip tekrar gönderdi ben ürünü kabul etmiyorum ne yapmam lazım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Derya hanım,
   Tüketici hakem heyetine başvurarak ürünün iadesini talep edebilirsiniz, tüketici hakem heyetine nasıl başvurulur ve tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi ile ilgili ayrıntılı bilgiye sitemizde yayınlanan makalelerden ulaşabilirsiniz.

 11. Betül dedi ki:

  Öncelikle merhaba, 2 ay önce Ankara’da bir avm’den güneş gözlüğü aldım ve gözlüğün iki kez aynı yerden vidası düştü firma bana gözlüğü bırakın yurtdışına gönderelim 4-6 hafta arası geri döner, üst kısmı değişsin başka çözümü yok demekte, ben ise malın iadesini rica etmekteyim. Bana iadenin söz konusu olmadığını tüketici mahkemesine başvurur isem de gözlüğü garanti kapsamından çıkartacaklarını söylediler. İzleyebileceğim yol ile ilgili bilgi verebilir misiniz?
  Teşekkürler , iyi çalışmalar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Betül hanım,
   Almış olduğunuz ürünü sevise göndermek istemiyorsanız, bu ürünün yenisi ile değiştirilmesi ya da para iadesi için bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz. Tüketici hakem heyetine nasıl başvurulur ve tüketici hakem heyeti dilekçe örnekleri ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde yayınlanan makalelerden yararlanabilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

Tüketici Hakem Heyetine ve Tüketici Mahkemesine nasıl başvurulacağı ve Ayıplı Mal kavramları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımız ile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016