Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır | Dilekcesepeti.com

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Nasıl Yapılır

Bağlantı Reklamları

Tüketici Hakem Heyeti Nedir

Tüketici Hakem Heyeti; tüketici işlemleri ile tüketiciye yönelik uygulamalardan doğabilecek uyuşmazlıkları çözmek amacıyla il ve  ilçe merkezlerinde kurulmuş olan bir karar mercidir.

6502 Sayılı Tüketicinin korunması hakkındaki kanunun 66-72 maddeleri ve Tüketici Sorunları Hakem Heyetleri yönetmeliği ile düzenlenmiş Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından kurulmuş bir birimdir.

Tüketici Hakem Heyetleri Nerede Bulunur ve Kimlerden Oluşur

Tüketici Hakem Heyetleri İl Merkezlerinde Ticaret İl Müdürlüğü, İlçe Merkezlerinde ise Kaymakamlıklara ait binalarda faaliyet gösterirler.

İl merkezlerinde ticaret İl müdürlüklerinin, ilçelerde ise kaymakamlıkların görevlendireceği bir memur başkanlığında, Belediye Başkanlığının, Baronun, Ticaret Odası veya Esnaf Sanatkarlar Odasının konusunda uzman kişilerden vermiş olduğu üyelerden oluşur.  Tüketici hakem heyetlerinde başkanla dahil 5 üye haricinde ayrıca yeteri kadar raportör bulunur.  Ancak raportörün oy hakkı yoktur.

Tüketici Hakem Heyetlerinde Raportörün Görevleri Nelerdir

Tüketici Hakem Heyetlerinde bulunan raportörün yaptığı çalışma tüketici hakem heyetinin vereceği kararlar açısından esas olacak şekilde hazırlanın bu bakımdan önem arz eder.

Raportör Dosya ve raporu hazırlamak, Toplantı gündemini düzenlemek, Toplantıda hazır bulunmak, Toplantı tutanaklarını tutmak ve karar defterine kaydetmek, Evrak ve arşiv işlerini yürütmek, Başkanın ve hakem heyetinin uygun gördüğü diğer işleri yapmakla görevlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  8 Başlıkta Tüketici Hakları Nelerdir Öğrenelim

Tüketici Hakem Heyetine Nasıl Başvurulur

Tüketici Hakem Heyetlerine yazılı olarak başvurmak gerekmekte, sözlü yapılan başvurular kabul edilmemektedir.

Ayrıca uyuşmazlığın değer konusu İl merkezinde mi yoksa İlçe merkezinde mi bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuracağımız konusunda yol gösterici olacaktır.

Tüketici Hakem Heyetlerine başvurusu yapılabilecek uyuşmazlıkların miktarın yasal sınırın altında olmalıdır, yasal sınırın üstündeki uyuşmazlıklar yönünden ancak Tüketici Mahkemesi ‘ne dava açılabilir.

Tüketici Hakem Heyetine Yapılacak Başvuruların 2017 Yılı Parasal Değerleri

Tüketici Hakem Heyeti 2017 yılı başvuru sınırı 3.610 (Üç bin altı yüz on)  Türk Lirasının olup, bu miktardan fazla olan uyuşmazlıkları konu incelemeler Tüketici Mahkemesi ‘nce yapılacaktır.

Başvurular aşağıda belirtilen miktarlar esas alınarak İl veya İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine yapılmalıdır.

 • 2.400 TL’nin altındaki uyuşmazlıklar için İlçe Tüketici Hakem Heyetlerine,
 • Büyükşehir statüsünde olan illerde 2.400 TL ile 3.610 TL arasındaki uyuşmazlıklar için İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir statüsü olmayan il merkezlerinde 3.610 TL’nin altındaki uyuşmazlıkların İl Tüketici Hakem Heyetlerine
 • Büyükşehir statüsü olmayan illere bağlı ilçelerde 2400 TL ile 3610 TL arasındaki uyuşmazlıklarda İl Tüketici Hakem Heyetlerine

Yapılacak başvurularda parasal değerlere ve sınırlarına dikkat edilmelidir. 2017 yılı içerisinde yukarıda belirtilen parasal değerler oranlara göre başvurular yapılacaktır.

3.610 TL’nin üzerindeki uyuşmazlıklar için Tüketici Mahkemelerine başvuru yapılması gerekmektedir.

 

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne Başvuru Yaparken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tüketici Hakem Heyetine yapacağınız başvurularda herhangi bir ücret alınmamaktadır. Tüketicinin yerleşim yerinde bulunan Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapılabilir.

Başvurunuz yazılı şekilde olmalıdır, yazacağınız dilekçeye delil oluşturan ilgili belgelerde eklenerek Tüketici Hakem Heyetine verilerek başvuru tamamlanır. Ancak başvurmadan önce satıcıya dilekçe ile başvurulması ve satıcıdan gelecek olan olumsuz bir cevap karşısında tüketici hakem heyetine gidilmesi zaman açısından daha faydalı olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İşsizlik Maaşı Nasıl Alınır

Tüketici Hakem Heyeti Lehime Karar Verdi Şimdi Ne Yapmalıyım

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yapılan başvurular tarih ve sırasına göre en geç altı ay içerisinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliğine göre karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

Tüketici Hakem Heyeti ‘nin verdiği karar ilam niteliğindedir. Lehe verilen karardan sonra satıcıdan uğramış olduğunuz zararın karşılanmasını talep edebilir, karşılanmaması halinde İcra İflas Kanununun ilamlı icra hükümlerine göre icra takibi yapabiliriz.

Tüketici Hattı Telefon

Eğer tüketici hakları ile ilgili danışmak istediğiniz ya da şikayet etmek istediğiniz birşeyler varsa bunun için Tüketici Hattı Telefon numarası olan Alo 175 ‘i arayabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyetine Hitaben Nasıl Dilekçe Yazılmalıdır

Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yazılacak dilekçede tarafların kimlik bilgileri varsa unvanları, adresleri, iletişim bilgileri uyuşmazlık konusunun değeri, başvuru sahibinin seçimlik haklardan hangisini talep ettiği hususları ayrıntılı olarak yazılmalıdır.

Dilekcesepeti.com olarak hazırlamış olduğumuz Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz. Dilekçe üzerinde kendinize uygun gerekli uyarlamaları yaparak yerleşim yerinizdeki ya da ürünü satın aldığınız yerdeki Tüketici Hakem Heyeti ‘ne verebilirsiniz.

Tüketici Mahkemelerine açılacak davalar ve Tüketici Mahkemelerine nasıl dava açılacağına ilişkin ayrıntılı makalemizi buradan okuyabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 93 YORUM
 1. Cemal dedi ki:

  Kasım 2016 da bir telefon aldım aldığım gün tefonuma hafıza kartı aldım türkcell bayisinden tefonuma taktırdım telefonumda hafızakartı gösteririr dediler telefonu kapatıp açın dediler bende açıp kapattım açtım göstermedi servise gittim sordum bize bırakın dediler bende dedimki ben çalışıyorum dedim bana tefon verin dedim idarelik dedim vermediler ne yapmam lazım gereğinin yapılmasını istiyorum

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Cemal Bey;
   Yaptığınız alış veriş sonrasında yaklaşık 1 yıl kadar bir süre geçmiş. Bu da sizin sürecinizi oldukça zora sokuyor. Konu ile ilgili size tavsiyemiz, eğer ilgili telefon satışını gerçekleştiren bayii size dönüş yapmıyorsa, bayiliğin genel merkezini aramanız ya da dilekçe ile başvurmanız. Eğer buradan da bir sonuç çıkmıyorsa, ilgili telefon markasının Türkiye temsilciliği ile irtibata geçebilirsiniz.

 2. Ferhat dedi ki:

  Merhaba Arkadaşımdan cep telefonu aldım. Faturada haliyle onun ismi yazmakta. Ancak cep telefonu ben kullanıyorum. Garanti süresi devam ediyor ve garanti dahilinde işlem yapılması konusunda Servis ve firma ile ilgili sorun yaşıyorum. Tüketici hakem heyetine başvuru yapacağım. Ancak faturada benim ismimin yazmaması sorun olur mu? Servise ben verdim servis fişinde kendi ismim yazılı.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ferhat bey, garantisi süresi dolmadığı sürece sorun olamayacağı kanaatindeyiz.

 3. Hilmi dedi ki:

  Merhaba, yaklaşık bir ay önce internetten telefon siparişi verdim. Telefon gelmedi. Getirmesi icap eden kargo şirketide teslim etmediği halde teslim edildi diye kayıt düşmüş. Şu an defalarca aramama rağmen problemi çözdüklerini söylüyorlar. Ancak bana bir para iadesi yapmadılar. Ne yapmalıyım.

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Hilmi Bey;
   Bunun için ilk önce siparişiniz ile ilgili belgeleri toplayın. Sipariş formunuz, ödeme dekontunuz, vs. gibi belgeleri toplayıp bir araya getirdikten sonra Tüketici hakem heyetine bir dilekçe hazırlayarak başvuruda bulunun. Telefonun değeri ne kadar bilmiyoruz ancak tüketici hakem heyeti parasal sınırını geçiyorsa bu durumda Mahkemeye dava açmanız gerekecektir. 2017 yılı Tüketici Hakem Heyeti Parasal sınırı için buradan bilgi alabilirsiniz. Bunun yanı sıra eğer kargo şirketi tarafından ilgili telefonun size teslim edildiğine dair yerinize atılmış bir imza var ise; bu durumda olaya dolandırıcılık suçu da karışmış olacaktır. Bu durumda Savcılığa da bir şikayette bulunabilirsiniz. Ayrıca telefon satışı yapan kişilerin sizi dolandırdıklarını düşünüyorsanız bu konuda da Savcılığa şikayet dilekçesi yazabilirsiniz.

 4. YASİN dedi ki:

  iphone 5s cihazımın şarj sorunu ve bazı sorunlarından dolayı ankara apple teknik merkezine gönderdim 21.08.17 tarihinde ellerine ulaştı incelemelerden sonra 4 gün sonra bana mesaj geldi telefonunuz apple onarım merkezine gönderilmiştir apple ana merkezine diye bende 10 gün sonra aradım
  telefonunuz onarımı yapılamamıştır 0 cihaz yapılacaktır diye söylediler oldu bu zamana kadar oldu 14 gün 17. gün aradım telefon stokta olmadığı için beklemedeyiz dediler 20 iş günü sonuda aradım durumu anlatıım tekrardan beni üst departmana bağladılar o.bey kişisine beyfendi 20 iş gününü geçti kusura bakmayın durumu anladım hata bizde biz size iralandadan 24 ay garantili faturalı 0 açılmamış iphone se modeli göndericez dedi ve bende tamam dedim gmailden tc mi ve evin adresini istedi konuştuk herşey güzel 14 gün de en geç size ulaşıcak denildi bende 10 gün bekledim gelen giden hiç birşey yok aradım apple başka bi departmandan s. bey le görüşüldü o.bey sizin işlemi başlatmamış dedi şaşırdım tekrardan tc ve ev adresinibana gönderin dosyanıza ben bakıcam bundan sonra dedi 20 gün bekledim 10 günde o. beyi bekledim dedim 10 günde sizi bekliyice 40 gündür telefonsuzum dedim kafanıza takmayın ben halledicem dedi ve konuşmamızdan sonra 8.gün oldu hiçbir bilgilendirme yok ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Yasin bey, öncelikli olarak şikayet ve taleplerinizi İphone yetkililerine yazılı olarak (mail veya taahhütlü posta) iletip çözüme kavuşturulmasını talep etmenizi tavsiye ederiz. Ancak, tüm bunlara rağmen iphone yetkilileri tarafından sorununuzun çözülmemesi halinde, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak Tüketici Hakem Heyetine başvurabilirsiniz. Dilekcesepeti.com olarak sitemizde Tüketici Haklarına ilişkin birçok yazı bulunmaktadır. Ayrıntılı bilgi edinmek için sitemizde bulunan tüketici hakları ile ilgili diğer yazılarımıza da göz atmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sizin için faydalı olacağını düşündüğümüz Tüketicinin Seçimlik Haklarına ilişkin ayrıntılar aşağıdaki gibidir. Umarım bu konuda size yardımcı olabilmişizdir.
   Ayıplı Mallar
   Tüketicinin seçimlik hakları
   MADDE 11 – (1) Malın ayıplı olduğunun anlaşılması durumunda tüketici;
   a) Satılanı geri vermeye hazır olduğunu bildirerek sözleşmeden dönme,

   b) Satılanı alıkoyup ayıp oranında satış bedelinden indirim isteme,

   c) Aşırı bir masraf gerektirmediği takdirde, bütün masrafları satıcıya ait olmak üzere satılanın ücretsiz onarılmasını isteme,

   ç) İmkân varsa, satılanın ayıpsız bir misli ile değiştirilmesini isteme,
   seçimlik haklarından birini kullanabilir. Satıcı, tüketicinin tercih ettiği bu talebi yerine getirmekle yükümlüdür.

   (2) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi hakları üretici veya ithalatçıya karşı da kullanılabilir. Bu fıkradaki hakların yerine getirilmesi konusunda satıcı, üretici ve ithalatçı müteselsilen sorumludur. Üretici veya ithalatçı, malın kendisi tarafından piyasaya sürülmesinden sonra ayıbın doğduğunu ispat ettiği takdirde sorumlu tutulmaz.

   (3) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesinin satıcı için orantısız güçlükleri beraberinde getirecek olması hâlinde tüketici, sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim haklarından birini kullanabilir. Orantısızlığın tayininde malın ayıpsız değeri, ayıbın önemi ve diğer seçimlik haklara başvurmanın tüketici açısından sorun teşkil edip etmeyeceği gibi hususlar dikkate alınır.

   (4) Ücretsiz onarım veya malın ayıpsız misli ile değiştirilmesi haklarından birinin seçilmesi durumunda bu talebin satıcıya, üreticiye veya ithalatçıya yöneltilmesinden itibaren azami otuz iş günü, konut ve tatil amaçlı taşınmazlarda ise altmış iş günü içinde yerine getirilmesi zorunludur. 

   Ancak, bu Kanunun 58 inci maddesi uyarınca çıkarılan yönetmelik eki listede yer alan mallara ilişkin, tüketicinin ücretsiz onarım talebi, yönetmelikte belirlenen azami tamir süresi içinde yerine getirilir. Aksi hâlde tüketici diğer seçimlik haklarını kullanmakta serbesttir.

   (5) Tüketicinin sözleşmeden dönme veya ayıp oranında bedelden indirim hakkını seçtiği durumlarda, ödemiş olduğu bedelin tümü veya bedelden yapılan indirim tutarı derhâl tüketiciye iade edilir.

   (6) Seçimlik hakların kullanılması nedeniyle ortaya çıkan tüm masraflar, tüketicinin seçtiği hakkı yerine getiren tarafça karşılanır. Tüketici bu seçimlik haklarından biri ile birlikte 11/1/2011 tarihli ve 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu hükümleri uyarınca tazminat da talep edebilir.

 5. Erdi dedi ki:

  Merhabalar, yaklaşık dört ay önce Bosch’tan bir fırın aldık ambalaj açıldığında bir tarafında çizik vardı. Yetkili servise ve çağrı merkezine başvurduk değişim talep ettik. Ancak dört ay boyunca bizi hep “değerlendirme aşamasında ” diyerek oyaladılar. Hala da aynı şeyi yapıyorlar ne olumlu ne de olumsuz bir bilgi vermiyorlar. Kullanamadığımız fırının taksitlerini ödüyoruz. Acaba ne yapmamız lazım böyle bir durumda.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Erdi bey, satın almış olduğunuz ürün ayıplı mal olarak tabir edebileceğimiz mallardan sayılmaktadır. Burada tüketicinin herhangi bir kusurunun olduğu iddia edilemez, problemin çözümünü öncelikli olarak ürünü satın almış olduğunuz yere ileterek çözülmesini talep etmenizi ayrıca ürünle ilgili şikayetinizi belirten talebinizi internet ortamında ilgili birimlere ileterek sorunun çözülmesini talep etmeniz faydalı olacaktır. Buna rağmen satın almış olduğunuz ürün yenisi ile değiştirilmediği takdirde tüketici hakem heyetine başvurmanızı tavsiye ederiz.
   Tüketici Hakem Heyeti ‘ne yapılan başvurular tarih ve sırasına göre en geç altı ay içerisinde görüşülür ve karara bağlanır. Yapılan başvurunun niteliğine göre karar süresi en fazla altı ay daha uzatılabilir.

   Tüketici Hakem Heyeti tarafından verilen kararlar ilam niteliğindedir. Lehinize verilen karardan sonra satıcıdan uğramış olduğunuz zararın karşılanmasını talep edebilir, karşılanmaması halinde İcra İflas Kanununun ilamlı icra hükümlerine göre icra takibi yapabilirsiniz.

 6. NURAY dedi ki:

  Merhaba,
  BASMOD isimli bir internet sitesinde bir güpürlü midi elbise gördüm iletişim bilgileri (watsap)ile görüştük yazışmalar bende var.Elbiseyi attım fotoğraf olarak bedenimi söyledim.Ve altını çizerek yanlış ürün gelmez dimi diyerek sordum.Kesinlikle böyle bişeyin olmayacağını vurguladılar.Gelen elbise sipariş verdiğim elbiseyle alakası yok ve giyilmiş bir elbise rezalet bakımda.Watsap defalarca yazdım dönüş yok sitelerine yazdım cevap yok.Çağrı merkezleri var onları aradım cevap yok.Şikayet için nasıl bir yol izlemeliyim?
  Teşekkürler,

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Nuray Hanım;
   Öncelikle meydana gelen olayın arkasında bir dolandırıcılık olduğunu düşünüyorsanız, Savcılığa suç duyurusunda bulunabilirsiniz. Ancak Savcılık malınızın iadesi, paranızın iadesi, vs gibi hususlarla ilgilenmeyecektir. Sadece ilgili kişilerin dolandırıcılık kastı ile hareket edip etmediği araştırılacaktır. Paranızın iadesi ve malın iadesi için Tüketici Hakem Heyetine başvuruda bulunarak iade talebinde bulunabilirsiniz. Ürünün anlattığınız verilere göre ayıplı mal kategorisine girme ihtimali bulunuyor. Bu konuda da sitemiz üzerinden bilgilere ulaşabilirsiniz. Tüketici hakem heyetine başvuru için yine bu yazımızdaki adımları takip edebilirsiniz.
   Geçmiş olsun diyoruz, sorunlarınızı çözebilmeniz dileğiyle.

 7. Seda dedi ki:

  Merhaba, Temmuz ayının sonunda Hepsiburada.com sitesine bağlı olan shopmarkam.com adresinden Adidas Superstar marka spor ayakkabı alındı. Aradan 1 ay geçtikten sonra ayakkabının kenarları açılmaya başladı. Ayakkabı shopmarkam firmasına geri gönderildi ve onlar da bu ayakkabının orijinal olduğunu, garantiye gideceğini söyledi. 15 gün sonunda ayakkabının kullanım hatası sebebiyle bu şekilde olduğu, değişim ya da para iadesi yapılamayacağı belirtilerek ayakkabı aynen iade edildi. Ayakkabının orijinal olmadığı düşünülmektedir. Ayakkabı kusurlu gelmiştir. Bunun için ne yapmak gerekir? Tüketici hakları hakem heyetine mi başvurmak gerekir

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım, Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak bulunduğunuz ilçedeki Tüketici Hakem Heyetine hitaben yazmış olduğunuz dilekçede olayın ayrıntılarından bahsederek başvuruda bulunabilirsiniz. Bu konuda başvuru yapacağınız yer, Tüketici Hakem Heyeti olacaktır. Ayrıca ayıplı mal nedir konulu yazımızı okuyarak bu konuda da ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 8. serkan dedi ki:

  Merhabalar,
  faturasıyla birlikte ikinci el olarak apple marka bir telefon aldım. Telefon garanti kapsamında değişimden gelen cihazdı. (benden önceki sahibi alışverişimizden 1 ay önce değiştirmiş) 2017 nisan ayında yaptık alış verişi. Garanti süresi 25.08.2017’de doldu. Garanti süresi dolmadan evvel telefonla alakalı bir sorun yaşadım. Servis yok yazısı çıktı ekranda. 15.08.2017’de yetkili servise götürdüm, imei kaydı silinmiş bu şekilde servis sağlayamayız, apple ile görüşün dediler. Ertesi gün apple ile görüştüm telefonda. Değişim cihazlarının imei kaydının geç olabileceğini, daha önce karşılaştıkları bir durum olduğunu söylediler. İmei kaydının yapılacağını ifade ettiler. Ne kadar sürer diye sordum, malum garanti süresinini dolmasına 10 gün var. Dosyanın hazırlanıp BTK’ya gönderileceğini, kendilerine bağlı olmadığını ve ortalama 2 haftada(10 iş günü) kaydın yapılabileceği de söylendi. Ancak 3 ay geçti aradan hala kayıt gerçekleşmedi. Telefonu 3 aydır kullanamıyorum. Apple arayıp sorduğumda aynı şeyler söyleniyo kayıt açtık, dosya ilettik, takipteyiz vs vs. Tüketici hakem heyetine başvurmayı düşünüyorum. Ancak bu durumda;
  -telefonun ilk sahibi gibi mevcut haklara sahip olur muyum?
  -apple sorumluluğu kabullenmeyip sürecin btk’yla alakalı olduğunu ileri sürebilir mi? (sürerse bu durumda ne yapabilirim?)
  -başvuru sonucunda haklı görülme ihtimalim nedir?
  Görüş ve önerilerinizi bekliyorum. teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serkan bey, her ne kadar telefonu ikinci el olarak almış olsanız bile almış olduğunuz telefonun faturalı olması nedeniyle garanti şartlarından aynı şekilde faydalanabilirsiniz. Apple ile yapmış olduğunuz görüşmelerde sorumluluktan kaçmadıklarını görmekteyiz. Sürecin uzaması haklı olarak sizin de canınızı sıkmış durumda. Bilgi Teknolojileri Kurumu ile Apple arasında yapılacak yazışmaların olumlu sonuç vereceği kanaatindeyiz. Yine de olaya olumsuz yönüyle baktığımızda, Tüketici Hakem Heyetine başvurarak mağduriyetinizin giderilmesini isteyebilirsiniz. Olayın oluş şekli ve sizin aktarımınıza baktığımızda Tüketici Hakem Heyetinin lehinize karar vereceğini düşünmekteyiz.

 9. Melek dedi ki:

  Ben koltuk takımı aldim daha sonra aldığım yere şikayetimi dile getirdim onlarda degişime karar verdiler ama 6 aydır degişim olmadı sürekli oyalıyorlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Melek hanım, yapmış olduğunuz başvuruya sözlü olarak mı yoksa yazılı olarak mı cevap verildi, bu konuda tekrar ilgili firma yetkilisi veya müşteri hizmetleri ile görüştünüz mü, tüm bunlara rağmen magduriyetiniz giderilmesiyle tüketici hakem heyetine mağduriyetinizi anlatan bir dilekçe ve elinizde bulunan belgeler fatura vs. İle başvurmanız faydalı olacaktır ancak yine de bu işlem 6 ay ile 1 yıl arasında bir zaman alabilir.

 10. Semih Tekelioğlu dedi ki:

  Balıkesir Köroğlu firmasından 03.12.2017 saat 17:00 sularında 935 TL’değerinde masa sipariş ettik. Formu imzaladık. Fakat ertesi gün iptal etmek istediğimizde 135 TL cayma bedeli istediler ve siparişi iptal etmediler. Ayrıca 35 TL kaporayı da vermeyeceklerini söylediler. Tabi bunların hepsi sözlü söylendi ve yazılı bir kayıt elimde yok. Sadece ürünü satın aldığımız ve taksitlerin yazılı olduğu bir kağıt var. Bu şekilde tüketici hakem heyetine başvursam yararı olur mu? Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Semih bey, ürün satın aldığınız taksitlerin yazılı olduğu kağıdın sözleşme niteliği kazanması için imzalanmış olması gerekmektedir. Böyle bir şey olsa bile tüketici olarak 15 gün içerisinde cayma hakkınız bulunmaktadır ki, anladığım kadarıyla ürününüz henüz teslim edilmemiş, Ürünü almaktan vazgeçtiğinizi yazılı olarak ilgili firmaya bildirmeniz halinde bir sıkıntı yaşamayacağınızı düşünmekteyiz. Yazılı talebinizi iadeli taahhütlü olarak posta yoluyla ya da noter onaylı olarak iletebilirsiniz. Yine de ilgili firma ücret talebinde bulunur veya bunu icra yoluyla tahsil etmek isterse süresini geçirmeden buna itiraz etmeniz gerekmektedir. Bu haliyle tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz ancak henüz tamamlanmış bir satış işlemi bulunmadığından ve ürün tarafınıza teslim edilmediğinden bir sonuç alamayacağınız kanaatindeyiz.

 11. Burçin Türköz dedi ki:

  Öncelikle selamlar.24.09.2017 tarihinde İstikbal den 1000 tl si peşin geriye kalan 2.400 si 6 Taksitle kanepe takımı siparişi verdim. Ürün teslimi bana 08.11.2017 tarihinde yapıldı..Fakat irsaliyeli faturada yazan tarih 20.09. 2017 bu da ayrı bir konu. Elimde satış sözleşmesi ve sipariş formunda aldığım tarih mevcut.Berjerin kol derisinde defo olduğu farkedilip servis fişi istememe rağmen dikkate alınmadan aldığım şube tarafından yetkili servise götürüldü. Sorunu hallettiler.Kaç kez işlem gördüğüne dair fiş talep etmeme rağmen verilen bir evrak yok.Sonrasında kanepe kumaşında 19 gün sonra potluk oluştu .Yetkili servis bana yazıcılarının bozuk olduğunu söyleyip ,en yetkili müdürlerine durumu iletip raporu mail yoluyla atacaklarını söyledi.Ellerindeki müşteri müşteri servis formuna berjer ve koltuk orta kısımlarında küçük çaplı kırışık olan yerler var yazıp geçtiler (Bu formun resmi bende mevcut)Müşteri Hizmetleri Sorumlusuna kaç kez durumu belirttiysem de rapor yazıp atacağını söylemesine rağmen hala bana servis raporu maili atmadı.Şimdi size sorularım kanepelerin kumaşındaki potluklar kesinlikle küçük çaplı falan değil.Ben THH başvuru yapıp koltukların iadesine hak kazanabilir miyim? .Sonuç benim aleyhime olursa benim tarafımdan ödenecek bi mebla var mıdır ?Kumaşta potluklar ayıplı mal sayılır mı ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Burçin hanım, belirttiğiniz sorunların tamamının ayıplı mal sayılabilecek nitelikte olduğunu düşünmekteyiz. Öncelikli olarak ürünü satın almış olduğunuz firmanın resmi internet sitesine şikayetinizi bildirmeniz ayrıca sikayetimvar.com isimli internet sitesine şikayetinizi bildirir bir mail atmanız, firma yetkililerinin size kısa süre sonra dönüş yapacaklarını düşünmekteyiz. Buna rağmen sorununuzun çözülmemesi halinde Tüketici Hakem Heyetine başvuru hakkınız bulunmaktadır, sonuç olarak haklı olup olmadığınıza, üreticinin veya satıcının bunda kusurunun bulunup bulunmadığına Tüketici Hakem Heyeti karar verecektir. üreticinin veya satıcının kusurlu bulunmaması halinde size yüklenecek bir ücret olmayacaktır sadece yapılan giderlere ilişkin masraflar tarafınızdan karşılanmış olacaktır, yine de bu konuda detaylı bilgiyi Tüketici Hakem Heyetine başvurarak edinmeniz daha sağlıklı olacaktır.

 12. Serpil AYDIN dedi ki:

  Ben daha önce wodafone net kullanicisiydim tasindigim yerde alt yapı olmadığından dolayı dondurmustum. Ve daha sonra bulunduğum yere alt yapı sağlandı ve türk telekomdan beni arayıp kampanyalarını söyledi bende wodafone net internetim olduğunu söyledim onlarda bana iptalini sağlayıp türk telekoma geçmem için beni caydırdılar ve hiç bir ücret ödemeden türk telekoma geçiş yapicami söylediler bende kabul ettim ve iki ay oldu geçeli wodafone neti iptal etmemişler bana fatura geldi türk telekomu arayıp durumumu izah ettim ama bana diğer operatörü iptal etmeden geçiş yapıldığı söyleniyor. Wodafone dan ikinci faturada geldi mağdurum kandirildim lütfen bana yardımcı olurmusunuz .resmen dolandırıcı olmuş türk telekom yardimcida olmuyorlar hakkımı aramak istiyorum.yardımcı olursanız sevinirim.teşekkür

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Serpil hanım, Türk Telekom müşteri hizmetleri ile yapılan görüşmeler güvenlik açısından kayıt altına alınmaktadır, bu nedenle müşteri hizmetlerini tekrar arayarak kayıtların incelenmesini ve mağduriyetinizin giderilmesini talep edebilirsiniz. Bu arada Vodafone aboneliğini iptal etmeniz faydalı olacaktır.

 13. elfokr dedi ki:

  iyi günler. ben ttnet kullanıcısıydım. 24 ay taahhütlü bir kampanyaya dahil olarak kullanmaktaydım. taşındığım için ttnetimi nakil yaptırmak istedim. bu işlemin ücretsiz bir şekilde gerçekleşeceğini söylediler. fakat taşındığım yerde altyapı olmadığından nakil işlemi gerçekleşmedi. ben hattımı dondurup altyapı başvurusu yapmak istedim. altyapının 2019a kadar kurulmayacağını söyleyerek teknik iptal yapmayı talep ettiler.hiçbir bedel ödemeden taahhütümün sonlanacağını ve kullanmadığım aylara dair çıkan faturaları da kendilerinin karşılayacaklarını söylediler. fakat teknik iptal sağlandıktan sonra 175 tl lik bir fatura çıktı ve bunun içinde modem ücreti, bağlantı ücreti ve kurulum ücreti var. sözleşme de ve tüketici hakları kanununda bu ücretlerin alınmamasıyla ilgili madde olmasına rağmen türk telekom bunun benim sorumluluğumda olduğunu söylüyor. 3 aydır bu işle uğraşıyorum ve mağdurum. kendi hatalarından dolayı hem internet kullanamıyorum hem de ücret ödüyorum. ne yapmalıyım? yardımcı olursanız sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar elfokr, ttnet ile aranızda yaşanan sorun nedeniyle tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabilirsiniz ancak size önerimiz tüketici hakem heyetine başvursanız bile ileride haksız bulunma ihtimalini de göz önünde bulundurarak tarafınıza fatura edilen 175 TL’yi ödemeniz olacaktır. Maalesef sizin yaşadığınız sorunlara benzer sorunları ttnet ve benzeri firmalardan bir çok vatandaşımız yaşamaktadır. Ayrıca şikayetinizi Bilgi Teknolojileri ve İleşitim Kurumuna (BTK) mail olarak iletmeniz halinde size geri dönüş yapılacağını düşünmekteyiz.

 14. Esin dedi ki:

  Bernardo firmasından 28.11.2017de aldığım çeyiz seti içerisindeki yemek takımı geldiğinde kutusu poşetleri yırtılmış içerisinden 12 adet ürün alınmış ve koli kapatılıp bana gönderilmiştir. Mağaza eksik ürünleri temin edebileceğini değişimin şubat ayında yapabildceğini söyledi. Yaklaşık 15 gündür bu problemleri yaşıyorum. Eksik parçaları gönderdiler fakat onları bile tam göndermeyi becerememişler yine eksik geldi. Gelen çatal bıçakların yarısından fazlası çizik içerisinde geldi. Ürünlerin iadesini istedim ve bernardo mağazası merkez onayı olmadan yapamayacağını söyledi. Kredi kartıma taksit yapamadıkları için ing banktan faizsiz kredi ile ürünleri almamı sağlayacaklarını söylediler. Daha sonra farklı kartla geleceğimi belirtmeme rağmen faturasını kestik iptal edemeyiz gibi şeyler söylediler. Ücreti ödenmeyen ürünün faturasını kesmek nasıl bir durum onada anlam veremiyorum. İng bank üzerinden ürünleri aldım ve şuan iadesini istiyorum. Defalarca mağazayı aramama rağmen telefonlarıma çıkmıyorlar ve net sonuç alamıyorum. Hakem heyetine başvurduğum taktirde iadesi sağlanır mı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Esin hanım, Firmalar ayıplı mallarını iade almak veya bir başkası ile değiştirmek zorundadır, Yaşadığınız bu durumu tüm detayları ile firma yetkililerine bildirmeniz, sonuç alamadığınız takdirde Tüketici Hakem Heyetine başvurmanızı tavsiye ederiz, tüketici hakem heyeti kararları bağlayıcı niteliktedir, firma buna uymak zorundadır.

 15. GÜL dedi ki:

  22.12.2017 tarihinde bir spor mağazasından outdoor bot aldım. Sadece evde 1 gün boyunca giydim ve ayak bileklerimin şişmesine sebep oldu. Ağrıları saymıyorum bile. Telefon edip yaşanan problemi anlattığımda getirin gönderelim hata kimse ise baktıralım dediler. İade etmek istiyorum dedim ancak para iadesini gerçekleştiremeyeceklerini ve ödediğim tutarı hediye çekine çevirebileceklerini söylediler. Ürünün sadece bağcıklarında bulunan etiket koparıldı ve kutunun içinde. İade şartnamelerine göre ürünün satılabilir olması halinde iade kabul ediliyor. Ürünü firmaya verip hata kimde kararı beklersem (ki böyle bir durum söz konusu değil) 14 gün koşulsuz iade etme hakkımı kayıp edebilirim. Ne yapmalıyım?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gül hanım, haklısınız ambalajı bozulmayan ve kullanılmayan mallarda 14 günlük koşulsuz değişme şartınız bulunmakta, Öncelikli olarak yaşamış olduğunuz bu sorunu satın almış olduğunuz ürünün internet sitesinden veya diğer iletişim araçlarını kullanarak firma yetkililerine bildirmenizi tavsiye ederiz, ilgili firma yetkilileri tarafından da sorununuzun çözülmemesi halinde, şikayetinizi bildireceğiniz internet sitelerinden firmayı ifşa ederek tüketici hakem heyetine başvuruda bulunabileceğinizi hatırlatmak istiyoruz.

 16. Kübra dedi ki:

  Merhaba iyi günler bi yayın evinin satmış olduğu kitaplardan aldım ve bu kitapları hiç bi şekilde kullanmadım Bu yüzden iade etmek istiyorum Imzalamis olduğum sözleşmede 14 gün içinde cayma hakkım olduğu yaziyo fakat firma hiç bi şekilde iptal etmiyor Ayrica bu kitaplari alirken ücretiyle ilgili hic bisey soylenmedi bana Bunun için Tüketici haklarına başvurabilir miyim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kübra hanım, tabiki tüketici hakem heyetine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz.

 17. Talip dedi ki:

  15.11.2017 de Hepsi burada dan 2 adet çocuklar için karyola siparişi verdim 700 TL kredi kartımdan çekildi bir hafta sonra kargo geldi kargoda başka firmadan gardolap ta almıştım aynı anda geldi akşam açtım 1adet karyola eksik paket içeriği belli deyil sevk irsaliyesinde 2 adet 130 desi yazıyor defalarca hepsi burada ile iletişime geçmeme rağmen biz tam yolladık diyorlar soruyorum kargoya kaç parça ürün verdiniz diyorum açıklama yapmıyor lar kargoyla iletişim e geçtim bize ne verdilerse onu getirdik diyorlar anlıyacanız bizim 350 TL lik karyola buhar oldu ne yapmam lazım yardımcı olurmu sunuz…

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Talip bey, öncelikli olarak ürünleri aldığınız İnternet sitesi ve firma yetkilileri ile görüşerek bu sitenin şikayet ve yorum kısımlarına şikayet ve taleplerinizi bildirerek sorunu çözmeye çalışın şayet bu şekilde herhangi bir sonuç alamazsanız Tüketici Hakem Heyetine başvurmanızı tavsiye ederiz, Tüketici Hakem Heyetine, iddia edilen firma ürünleri gönderdiği yönünde beyanda bulunursa haklılığınızı ispat etmeniz güçleşecektir.Bildiğiniz üzere internetten yapılan alışverişlerde maalesef bu tür sorunlarla karşılaşılmaktadır, ilk aşamada yapmanız gereken ürünleri getiren kargo firması ile bu durumu tutanak altına almanız olacaktı.

 18. Şeyma dedi ki:

  Merhabalar ben 2016 nın 10.ayında htc markalı bir telefon aldım telefonu 4kere garantiye gönderdim ve her defasında daha kötü bi hale geldi telefon suan yine garantiye telefonu bize 1500lira dediler fatura üstüne almıştık bize 2500e mal oldu suanda telefonumun en azından değişim olmasını istiyorum ama nasıl yapacağımı bilmiyorum garantisi halen devam ediyor 10. Ayda bitecek garantisi nasıl yapabilirim bu değişim yada iadeyi şimdiden teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Şeyma hanım, almış olduğunuz ürünü aynı arızadan dolayı üç kez garantiye göndermiş olmanız halinde ürünün yenisi ile değişimini firmadan talep edebilirsiniz. Bu konuda öncelikli olarak firma yetkilileri ile görüşerek talebinizi iletmenizi veya firmanın resmi internet sitesine talebinizi bildirmenizi öneririz. olumlu bir sonuç alamamanız halinde internette bulunan ve tüketici şikayetlerini yayınlamaya yönelik olarak faaliyette bulunan internet sitelerine ürün ile ilgili şikayetlerinizi yazmanız halinde firma yetkileri tarafından geri dönüş yapılacağını düşünmekteyiz. Yine de sorunu çözemezseniz tüketici hakem heyetine başvurarak ürünün ayıplı olduğunu belirterek yenisi ile değişmesini talep edebilirsiniz, yalnız bu işlem sonuçlanması bakımından biraz uzun sürmektedir.

 19. Gurcan dedi ki:

  Iyi gunler bosch marka kombi arizasi icin yetkili servisi cagirdim arizasini belirttim ve 2adet parca degistirdiler ve sorun devam etti yine cagirdim bu sefer içinde yanlislikla bir malzemeyi kirmis olabilirim dedi gelen arkadas sonra bosch musteri hizmetlerine durumu anlattim firmaniza ve servisinize guven kaybina ugradim bu yuzden taktiginiz parcalarin iadesini ve paramin geri verilmesini talep ettim. Onlarda cozum olarak parcalarin iadesinin soz konusu olmadgini kirilan parcayi ucretsiz yeniliceklerini solediler fakat 10 gundur bunuda yapmadi lar, ben iade yapilmasini istiyorum tuketici haklarina basvursam sonuc ne olur.Yardimci olursan iz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gürcan hanım, Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ayıplı malın değiştirilmesini veya iadesini isteyebilirsiniz ancak bu süreç hemen sonuçlanmayacaktır bu nedenle firma yetkililerinin sorunu çözmesi için ilgili bütün kanalları denemeniz, internet üzerinden tüketici haklarına ve şikayetlerine yer veren sitelerde şikayet formu doldurmanız halinde tarafınıza geri dönüş yapılacağı ve sorununuzun çözüleceğini düşünüyoruz, sonuçta almış olduğunuz ürün bosch gibi kendini ispatlamış iyi bir markaya ait.

 20. Sinem yakar dedi ki:

  Ben de instagramdan 2 tane Ayakkabı sipariş ettim fakat gelen ayakkabının istediklerimle alakası yok.Watsapptan ve instagramdan yazdım geri dönüş yok.Ancak ürünlerin geri iadesi olduğunu belirtmişler sayfalarında geri dönüş yapılmıyor yazıyorum cevap yok arıyorum cevap yok.Sizce nasıl bir yol izlemeliyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sinem hanım, malesef sosyal medya üzerinden yapılan satışlarda yaşanan sıkıntılarda muhatap bulunamadığı için sorunlar çözülememektedir. Karşınızdaki muhatabın kim olduğunun açıkça belli olması halinde tüketici hakem heyetine başvurarak hakkınızı arayabilirsiniz

 21. Alper Güner dedi ki:

  Merhaba,
  Vatan Bilgisayar İnternet Mağazasından MSI marka ekran kartı almıştım 3Yıl garantili. 1 yıl oldu kullanalı sürekli sorun yaşıyordum en son vatana götürdüm servisine benim götürmemin işlemleri hızlandıracağını söylemesi üzerine MSI tek servisi olan Mecidiyekoyde MSI Servis Point e götürdüm. 1 hafta sonra arıza kaydı hazır görünüyordu ama arıza bilgisi yoktu arayıp sorguladığımda kartı onaramadıklarını başka bir kart ile değiştireceklerini söyledilr. Benim sıfırı ile birebir değiştirilmesi talebim oldu ama msı ın gönderdiği bir kartı vereceklerini söylediler yani sıfır değil verecekleri kart şuan 2 hafta oldu serviste bekliyor ne tüketici hakem heyetine internet üzerinden başvuru da bulundum değişim diye başka yapmam gereken birşey var mı sıfır olarak değişimin yapılması hakkım değil mi?
  Not: 3 yıl garantisi olsa da 6 ay içinde arızalanan ürünlerin onarımı yapılıyormuş, benim kartımı onaramadılar o zaman sıfır versinler mantıklı olan bu değil mi onar ya da sıfır ver neden kullanılmış belki de işlem görmüş bir kartı ben alayım 2 yıl daha garantisi olan bir ürün için?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Alper bey, aldığınız ürünün tamir edilerek sorununun giderilmesi halinde tüketici hakem heyetine başvuracağınız başvurular lehinize sonuçlanmayabilir, ancak aynı arızanın üç kez üst üste tekrarlanması halinde aldığınız ürünün yenisi ile değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

 22. Mustafa dedi ki:

  İnternet üzerinden bir cep telefonu aldım. 14 günlük yasal süreç içerisinde iade etmek için telefonu geri gönderdim. Fakat telefon kutusuna bant yapıştırmış olmam gerekçesiyle, bantın açılması sonucu kutunun zarar göreceği söylenerek iade talebim reddedildi ve telefonu geri yolladılar. Bunun için ne yapabilirim? Kutu zarar görür denerek bu şekilde iade talebinin reddedilmesi kanuni midir? Hakem heyetine baş vurmalı mıyım?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mustafa bey, bir çok ürünün ambalajının açılması veya zarar görmesi halinde koşulsuz iade işlemini kabul etmemektedirler ancak yine de Tüketici Hakem Heyetine başvuru hakkınız bulunmaktadır ancak tüketici hakem heyetinin bu konuda olumlu mu olumsuz mu karar vereceği hakkında kesin bir şey söylememiz mümkün değil.

   1. Mustafa dedi ki:

    Teşekkür ediyorum…

 23. SONGÜL dedi ki:

  MERHABA 2 AY ÖNCE ARÇELİKDEN ALDIĞIM BULAŞIK MAKİNASINI MONTAJA GELEN KİŞİLERDEN ÖTÜRÜ KULLANAMIYORUM ÇÜNKÜ İÇERİSİNDE KÖPÜK UNUTMUŞLAR 2 KERE SERVİS GELDİ VE SORUN HALA DEVAM ETMEKTE BU DURUMDA MAKİNAMI DEĞİŞTİRMEK İSTİYORUM AMA KABUL EDİLMİYOR MALESEF BU KONUDA NE YAPMAM GEREKİYOR MAKİNAM DAHA 2 AYLIK VE KULLANAMADIM HİÇ ÇÜNKÜ KURULDUĞUNDAN BERİ YIKAMIYOR.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Songül hanım, sorununuzun firma yetkilileri tarafından giderilmemesi halinde Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz, öncelikli olarak Arçelik müşteri hizmetlerini arayarak sorununuzu iletmenizi herhangi bir çözüm üretilmemesi halinde şikayetinizi bu konulara yer veren sosyal medya ve internet sitelerine yazarak ses getirmesini, firma yetkililerinin size geri dönüş yapmasını sağlayabilirsiniz. Arçelik gibi büyük bir firmanın Tüketici Hakem Heyetine başvurmanıza gerek kalmadan sorununuzu çözeceğini düşünmekteyiz.

 24. Seda dedi ki:

  Merhabalar , evimize doğalgaz dosettik , ödemeler bitti elimizde senetler var, ama atılım grup mühendislik firması bizi icra ya vermiş, icra komitesinden bize belge geldi ödenmemiş gorunuyor. Ne yapmalıyız?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Seda hanım vakit kaybetmeden icraya itiraz edin, yasal süresi içerisinde itiraz edilmediği takdirde icra kesinleşecektir, borca itiraz sürenin tebliğden sonra 7 gündür.

 25. Hayrullah kocabacak dedi ki:

  Bulunduğum ilçedeki Akbank şubesinde maaş hesabım vardı dolayısıyla buna bağlı kredi kartı da verildi. Kurumumuz şuanda başka banka ile anlaştığı için bu bankaya ait bütün hesaplarını kapatmak için 9/11/2017 tarihinde şubeye gidip bütün hesaplarını kapatacağımi söyledim ve hesap kapatma dekont umuda aldım. Ben bu bankaya ilişkim kesildi diye düşünürken 11/02/2018 tarihinde gelen mesajda 119 TL kredi karti yıllık üyelik ücreti adı altında borcum olduğunu bildirilmiş . Yarım saatten fazla müşteri hizmetleri ile görüşme yaptığımda hesap kapansa dahi kredi kartının kapanmadigini ve bu ücreti odemem gerektigini söylediler. Benim merak ettiğim neden bütün hesaplarimin kapanmasını istediğim halde kredi kartı neden kapanmadi ?. Eğer böyle bir durum varsa neden uyarilmadim? (bu durumu bir vatandaş olarak ben bilmeye bilirim.) . 2018 yılı için hiç kullanmadığım kart için bu parayı ödemek zorunda mıyım?. Beni bilgilendirir ve yol gosterirseniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Hayrullah bey, Kullanmadığınız kredi kartının iptalini bankanızdan isteyebilirsiniz. Kredi kartınızın iptali için yapacağınız dört farklı yol olabilir.
   Bunlardan birincisi ve en basit olanı, kredi kartının ait olduğu bankanın müşteri hizmetleri aranmak suretiyle, Kredi kartını kullanmadığınızı belirterek aidatının iptal edilmesinin istediği açıkça belirtilir. Bu ücretin yasal olmadığı ifade edilir ve ücret iadesi ya da iptali talep edilir. Genelde müşteri hizmetleri bu yolla iptali gerçekleştirmek istemezler ancak yine de bu yolun denenmesi faydalı olacaktır. talebiniz kabul edilirse bu şekilde zahmetsizce aidat iptal ettirilebilir.
   ikinci yol ise bankaya kredi kartı yıllık aidatı iptali için itiraz dilekçesi verilmesidir. Vermiş olduğunuz dilekçeye banka resmi olarak cevap vermek zorundadır.
   Her iki yolu denidizin ve olumlu sonuç alamadıysanız kaymakamlık ya da valilikler içerisinde bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine itiraz dilekçesi verebilir ve kredi kartı yıllık üyelik ücretine itiraz edebilirsiniz.
   Hüseyin bey ayrıca tarafınıza bir kredi kartı teslim edilmemişse bu tamamıyla haksız bir ücret talebi olacaktır, yalnız kredi kartını aktif olarak kullanıyorsanız o halde yıllık üyelik ücretinin iptali biraz zor olabilir.

 26. büşra dedi ki:

  N****M (*****.com) dan 19 ocakta internet araciligıyla mont siparişi verdim. fakat almadan öncede sorarak iade ve değişim oluyorsa ürünü alacağımı söyledim. onlar da oluyor dediler.kapıda ödeme yaptım. ürünü açtığımda ürün mont degil bana polar şeklinde kapşonlu göndermişler. bende iade ettim fakat o gündür bugündür her gün arayarak mesaj atarak ücretinizi yatıracaklarını söylüyorlar hala şubat 21 oldu . ödemiyorlar sizce nereye başvurabilirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Büşra hanım, Tüketici Hakem Heyetine başvurabilmeniz için muhattabınızın yani ürünü aldığınız firmanın bir tüzel kişiliğinin olması, bir vergi kaydının bulunması gerekmektedir. Ancak, güvenilir alışveriş siteleri haricindeki bazı internet siteleri üzerinden yapılan alışverişlerde muhattabın kim olduğu belli olmamakta ve ürünlere ait bulunmamaktadır. böyle bir durumda Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapmanızın bir sonuç doğurmayacağı kanaatindeyiz. Yine de dolandırıcılık iddiasıyla bu kişiler hakkında Cumhuriyet Başsavcılığına dilekçe ile başvuru yaparak şikayetçi olabilirsiniz. Sitemizde bulunan Dolandırıcılık Nedeniyle Şikayet Dilekçesi Örneği den faydalanabilirsiniz.

 27. mete dedi ki:

  iyi günler yaklaşık bir ay önce ıphone 6 aldım.telefon cepte taşımadan dolayı kasası büküldü ve internetteki araştırmalarıma görede kullanıcıların genel şikayetlerinden birisi olduğu için telefonu garantiye gönderip değişim talebinde bulundum.fakat bana geri dönüş olarak 1600 TL tamir fiyatı çıkarttılar telefonun kronik sorunlarından dolayı kabul etmedim çünkü herkesin şikayeti aynı cepte telefon bükülmesi bunun için nasıl bir yol izleyebilirim yardımlarınız için şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mete bey, tabi telefonunuzun değişiminin yapılabilmesi için öncelikli olarak kişisel kullanım hatası olmaması gerekmektedir, böyle bir şeyin olmadığını iddia ediyorsanız ve talebiniz firma yetkilileri tarafından yerine getirilmiyorsa bu konuda Tüketici Hakem Heyetine Başvuruda bulunabilirsiniz, Yapmanız gereken bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine dilekçe ile başvuruda bulunmak olacaktır, Tüketici hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır konulu yazımızda belirttiğimiz yolları takip ederek ve paylaşmış olduğumuz dilekçe örneğinden faydalanarak işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

 28. Kadir dedi ki:

  01.10.2017 de gold bilgisayardan internet üzerinden aldığım bilgisayarın teslimatı yapılmadı ücretinide havale olarak paptık, müsteri hizmetlerini aramamıza rağmen ulaşamadım ulaştığımızdada tedarik sürecinde stokta kalmadı vs gibi ifadeler kullandılar, şimdi ise 2017 için işlem yapamıyoruz diyorlar para iadesi istiyorum göndermiyorlar. Ne yapmam gerek nereye başvurmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kadir bey, Yapmış olduğunuz ödemeyi gösteren dekontunuzu da dilekçenize ekleyerek Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz, ayrıca internet üzerinden faaliyet gösteren vatandaşın şikayet ve taleplerini yayınlayan sitelere de şikayet talebinde bulunabilirsiniz, bu taleplere büyük şirketler tarafından genellikle dönüş yapılmakta ve sorunlar giderilmektedir. Tüketici Hakem Heyetine başvurmanızda engel bir durum yoktur ancak başvurunuzun sonuçlanması biraz fazla zaman alacaktır.

 29. nasuh dedi ki:

  Merhaba ******** mağazasından 22.02.2018 tarıhınde aldıgım **** marka saat su almıştır.sözlesmede saatın su gecırmez oldugu yer almaktadır.05.03.2018 tarıhınde ıade ve degısım hakkında ızlenecek yol nelerdır. 11 gun ıcınde ıade ya da degısım hakkım bulunuyor mu ne yapmam gerekıyor tesekkurler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nasuh bey, almış olduğunuz ürünü 15 gün içerisinde değişim hakkınız bulunmakta, bu süre geçtikten sonra ürünün ayıplı mal olmasının kabulü halinde garanti kapsamında değişimi veya tamiri yapılmalıdır. Ürünü almış olduğunuz firma yetkilileri ile bu durumu vakit geçirmeden görüşmenizi tavsiye ederiz. Köklü bir firma olduğundan sorun çıkarmadan probleminizin çözüleceği kanaatindeyiz.

 30. Baran dedi ki:

  Merhabalar, superonlinedan 24 ay taahhütlü bir internet aldım. Eve gelip kurulumu yaptılar sonrasında internet gitti ve bir daha gelmedi. defalarca teknik ekip istedim . sürekli bana türk telekomdan sıkıntı olduğunu söylediler. Ama türk telekomdan gelen mesajlarda da alt yapıda bir sıkıntı olmadığını söylüyorlar. Superonline müşteri hizmetlerini çokça kez aradım ve artık kendi söyledikleri nedenlerin var olmadığını internet kesintisinin başka nedenlerden olduğunu söylediler. Kendi içlerinde çelişkiye düşüyorlar ve en sonunda gelen teknik ekip de türk telekomdan sıkıntu olduğunu söylüyor . Müşteri hizmetleri dahi kendi içinde bir çok kez söylediği şeyi yalanlıyor. Ne tür bir yol izlemeliyim tavsiyelerinizi bekliyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Baran bey, Superonline yetkililerinden probleminizin çözümünü çözülmemesi halinde aboneliğinizin iptalini isteyebilirsiniz, talebinizin yerine getirilmemesi halinde tüketici hakem heyetine başvuru hakkınız bulunmakta, sorununuzu bildirir bir dilekçe ile Kaymakamlıklarda bulunan Tüketici Hakem Heyetlerine başvurunuzu gerçekleştirebilirsiniz. Ayrıca sadece vatandaşların şikayetlerine yer veren internet siteleri aracılığıyla da şikayetinizi iletebilirsiniz, bu şekilde yapılan şikayetlere genellikle olumlu şekilde geri bildirim yapılmaktadır.

 31. Ahmet dedi ki:

  Ben 10.02.2017 tarihinde Media marketten Sony xperıa e5 cep telefonu aldım. Belirli bir süre sonra ekranın sol üst köşesinde sararma meydana geldi ve belirli süre sonra sararma büyüdü. Bende telefonu 08.03.2018 tarihinde Media markete kutusuyla götürdüm. Onlar KVK servisine gönderceklerini söyleyip kutusunu bana geri verip sadece telefonu aldılar bugün aradılar telefonun kasasında çatlak olduğunu ekranın ondan sarardığını belirtip benden 270 TL talep ettiler. Lakin ben telefonu gönderirken sağlam bir şekilde gönderdim bana şuan telefonunuz ücretli onarım olacağını belirttiler ben telefonu geri göndermesini istedim. Tüketici hakem heyetine başvursam sonuç nasıl sonuçlanır.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Ahmet bey, genelde satıcı firmalar müşterilerine ait ürünleri garantiye gönderirken ürünü inceleyerek görünen aksaklıklar kasada bulunan çizik ve çatlaklar teslim formuna yazılır ve bundan bir suret müşteriye verilir, size teslim edilmiş böyle bir form varsa neler yazdığını kontrol ediniz, herhangi bir çatlak olmadan ürünü satıcı firmaya teslim etmişseniz, bu durumu satıcı firma ile öncelikli olarak görüşmenizi tavsiye ederiz, sorununuz çözülmediği takdirde bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz, Tüketici hakem heyeti talebinizi değerlendirerek bir karar verecektir, sonucu ile ilgili bizim bir yorum yapmamız pek doğru olmayacaktır.

 32. FİGEN ULURAK ARSLAN dedi ki:

  6 tane aynı arzum kavurmacım aldım bir magazadan diğer 5 arkadasım için.sadece benim ürünü açtık ürün ortasından yandı ve diğer açılmayan ürünleri iade etmek istiyorum mağaza almıyor neyapmalıyım

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Figen hanım, almış olduğunuz ürünleri ambalajları açılmadan yazımızda belirtilen süreler de göz önünde bulundurarak iade hakkınız bulunmaktadır, firma yetkililerin bu talebinizi geri çevirmesi halinde tüketici hakem heyetine başvurabilirsiniz, ancak bu durumu öncelikli olarak ürünleri almış olduğunuz firmanın müşteri hizmetleri ile görüşerek sorununuzu bildirmeniz ve şikayetim var isimli internet sitesinden şikayet oluşturmanız halinde firma yetkililerinin sizinle irtibata geçeceklerini düşünmekteyiz.

 33. canan dedi ki:

  ekim 2017 de vatan computer dan i phone 6s aldım bir süre sonra sorunlar yasamaya başladım mart 2018 de telefonu vatan bilgisayara götürdüm servise gönderdiler 17 gün sonra urun gelmiş almaya gittigimde şok oldum 3.775 tl gibi bir tamir ücreti istemişler ana kart hasarı demişler kullanıcı hatası demişler kabul etmedim telefonu almadım apple turkey ile görüştüm.telefonu başka bir servise götürmüşsünüz dediler garantisi devam eden bir ürünü başka bir yere götürmem mümkün degil dedim sonra kullanım koşulları dışında kullanmışsınız dediler nasıl yani dedim onu biz bilemeyiz dediler yani klasik dolandırıcılar gibi sürekli beni suçlamaya çalıştılar yani sizin hatanız deyip durdular ama hatamın ne oldugunu açıklayamıyorlar telefonu düşürmedim kırık degil suyla temas yok darbe yok başka bir servise götürmedim.kısacası elimde garanti belgemle kalakaldım ne yapmam lazım yardımcı olursanız çok sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Canan hanım, sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak bulunduğunuz ilçedeki tüketici hakem heyetine başvuru yapabilirsiniz, ayrıca sosyal medyadan ve internet sitelerinde de (şikayetimvar.com gibi) şikayet kaydı oluşturarak firma yetkililerinin geri dönüşünü sağlayabilirsiniz.

 34. Hüseyin dedi ki:

  Merhaba
  mart 2017 de media markten lenovo k6 note aldım. 3 ay sonra telefon çekim sorunu ve başka sorunlar olmaya başladı. garantiye gönderdim acakart değişti fakat geldikten sonra yine şikayetler başladı. (çekim sorunu, telefonda konuşurken karşıya ses gitmeme v.s.) sonra 3 defa daha servise gönderdim fakat her seferinde tamir edildi diye bana telefonu geri gönderdiler ancak aynı şikayetlerim devam ediyor. 1 yıl daha garantisi var fakat 4 defa garantiye gönderdim yapılamıyor bu telefon. ne yapabilirim. tüketici mahkemesine başvurabilirmiyim. başvuru yaparsam internetten olabiliyormu. yada lenovoyumu, media marktmı kim için hakem heyetine başvuracağım. yardımınız için şimdiden teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Mert bey, garanti süresi içerisinde aynı arızanın 3 kez meydana gelmesi halinde ürünün yenisi ile değiştirilmesini talep edebilirsiniz. Bu nedenle öncelikli olarak ürünü aldığınız yere bu durumu bildirmeniz sorunun çözümlenmemesi halinde Lenovo Türkiye müşteri hizmetleri ile görüşmenizi ve sorununuzu iletmenizi bununla birlikte internet üzeri şikayetimvar isimli internet sitesinden şikayet kaydı oluşturmanızı tavsiye ederiz. Tüm bunlara rağmen ürünün yenisi ile değiştirilmemesi halinde Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yaparak ürün değişimi talebinde bulunabilirsiniz ancak bu işlem yapılacak yazışmalar nedeniyle biraz uzun sürebilir.

   1. Hüseyin dedi ki:

    çok teşekkürler cevbınız için. ayrıca son garantiye gönderdiğimde teleservice sitesinde hep parça bekliyor diye beklettiler. 20 iş günü nasıl hesaplanıyor. benim kargoya verme tarihim mi geçerli? 26.02.2018 de kargoya verdim. 27.02.2018de onlar teslim aldı. 22.03.2018 de onlar bana göndermek için kargoya verdiler. ben 23.03.2018 de teslim aldım. 20 iş gününü geçiyormu acaba?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Hüseyin bey kargoda geçen sürelerin servis süresi olarak sayılmayacağı kanaatindeyiz.

 35. Yunus Bektaşoğlu dedi ki:

  merhaba n11 den samsung galaxy note fan edition cihaz aldım 1 ay sonra ekran ile aliminyum çerçefenin arasında açıklık oldugunu gördüm ve ışık sızması vardı cihazda ıp68 serfitikası oldugu halde ekranın kenarından toz giriyordu delta servise gönderirken cihazın içine yazılı kağıt ile sorunları anlatıp değişim veya iade istediğimi belirttim 6502. kanunun 11. maddesine göre hakkım var ama servis onarım yapmış aradığımda değişim yapamayız dediler 6 ayını doldurmayan cihazı tamir edttiler bu hafta içindede bana göndereceklermiş cihazın bedeli 2.149 tl hakem heyetine başvursam sonuç ne olur ücret iadesi alabilirmiyim trabzon arsin ilçesindeyim uzun sürermi süreç ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sayın Yunus Bektaşoğlu, almış olduğunuz üründe yaşadığınız sorun garanti kapsamı dahilinde ilgili servis tarafından giderilmiş ise bu konuda Tüketici Hakem Heyetine yapacağınız başvurunun olumlu bir sonuç doğuracağını zannetmiyoruz, Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunsanız bile maalesef yapılan yazışmalar ve yoğunluk nedeniyle bu konuda karar verilmesinin yaklaşık 6 ay ile 1 yıl arasında bir süre alacağı kanaatindeyiz.

   1. Yunus Bektaşoğlu dedi ki:

    kargoya verilmiş cihazım servisten donanımsal sorun vardı cihazda yazılım atılmış diye yazıyor yani sorun giderilmedi haklı bulunurmuyum ve son olarak dilekçe verdiğim zaman işlem sonuçlanana kadar cihaz bendemi kalacak yoksa onudamı teslim edeceğim ?

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Sayın Yunus Bektaşoğlu, Cihazınız size teslim edildikten sonra sorunun tamamen giderilmediğini tespit ettiğiniz takdirde yeniden sorunun giderilmesi için talepte bulunabilirsiniz. Tüketici Hakem Heyetine başvuru yaptığınızda cihazınızı teslim etmenize gerek yok, zaten başvuru sırasında görevlilerin sizi bu konuda aydınlatacağını düşünüyoruz.

     1. Yunus Bektaşoğlu dedi ki:

      cevaplarınız için çok teşekkür ediyorum

   2. Yunus Bektaşoğlu dedi ki:

    kargo ücretini bile ben ödeyecem kanuna göre onların ödemesi gerikli neden bukadar adaletsiz davranıyorlar herkez bilsin delta teknik servis garantili cihaz alırsanız böyle olur

 36. trabzon arsin ilçesinde oturuyorum hakem heyetine vermem için örnek dilekçe atabilirmisiniz rica etsem ve verirken cihazı aldığım mağazayımı teknik servisi olan delta servisimi şikayet edeceğim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Sayın Yusuf Bektaşoğlu, Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu Nasıl Yapılır konulu yazımızın altında Tüketici Hakem Heyeti Başvuru dilekçesi örneğini paylaşmıştık yine de gözünüzden kaçtığını düşünerek ilgili dilekçenin linkini sizinle paylaşıyoruz.
   Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Dilekçesi örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 37. Kardelen dedi ki:

  Lazer epilasyon yaptırdığım güzellik merkezinin ilk seans parasını peşin ödeyip seansa girdim ve bi hafta geçtikten sonra yapılan hizmeti beğenmediğimi ve yaptıkşarı pakete devam etmek istemediğimi gidip belirttim. Bana %30 cayma bedeli ödemeden sözleşme iptal edilmez dediler. Fakat ben görmediğim bir hizmet için para ödeyecek değilim dedim ve haksız oldugunu söyledim. Umursamadılar. 1750 ye anlaşılan paket için ilk seansta 200 vermistim zaten. 2. Seanstan sonra belli olur iyi faln dediler. Ben de mecbur 1 ay sonra 2.seansa girdim. İlgisizler ve 2.seanstan donra koltuk altımda bi bölge yandı. 2 hafta sızladı. Artık oranın gerçek makina kullandığından şüpheliyim. Ve yalan söyledikleri çok oluyor. Bir gün yetkili yok deyip. Bir gün kendini yetkili olarak tanıtan elemanlar var.. Yetkiliyle görüştürülmiyorum. Nerelere başvurabilirim hızlı sonuç için?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Kardelen hanım tabiki tüketici olarak tüketici hakem heyetine başvuru hakkınız var, sitemizde bu konuda yazmış olduğumuz makalelerden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz, ancak yine de başvurunuzun olumlumu olumsuzmu olacağı konusunda nihai kararı tüketici hakem heyeti verecektir.

 38. Çetin Akın dedi ki:

  merhaba 19.03.2018 tarihinde evkur dan köşe takımı aldım ayakları çıkık tam yerine oturmadan yapmışlar. ve montaj aparatları yok 5 aydır bu sorun var. ayakları yüzünden değiştirin diyorum değiştiremeyiz diyorlar.
  değiştirmem için ne yapabilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Çetin bey, almış olduğunuz ürün ayıplı mal dediğimiz tüketiciye teslimi sırasında sağlam ve eksiksiz teslim edilmeyen ürünlerden, bu nedenle ilgili firmanın değişim ve sorunu giderme talebinizi yerine getirmemesi halinde Tüketici Hakem Heyetine Başvuru yaparak zararınızın karşılanmasını isteme talebiniz bulunmakta, buna ilişkin yazımız içeriğinde belirttiğimiz ayrıntıları takip ederek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz, ayrıca ilgili firma ile ilgili şikayetinizi şikayet kaydı oluşturan sitelerden şikayet kaydı oluşturarak ifşa edebilir ve sorunun giderilmesini talep edebilirsiniz.

 39. M.Baki Yılmaz dedi ki:

  Merhaba;
  Hesap işletim ücretimin iadesi konusunda 4 bankaya mail attım. Yapı Kredi şöyle bir cevap verdi:
  “Danıştay nezdinde görülen davada Bankamız taraf olmayıp, bugün itibariyle konu ile ilgili yasal sürecin henüz sonuçlanmadığı, devam ettiği bilinmektedir. Dolayısıyla, talepleriniz yasal sürecin kesinleşmesine müteakip değerlendirilecektir.”
  Bu ne demektir, ne yapmam gerekmektedir?
  İşin ucunda para harcaması gözüküyor ise alacağım rakam belli değil ki, para harcayayım..
  Saygılarımla..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   M.Baki Yılmaz bey, Bankaların bu parayı ödememek için çeşitli mazeretler ortaya süreceklerini bekliyorduk, ilgili bankanın verdiği cevabi yazısı ve dekontlar da eklenerek Tüketici Hakem Heyeti Başkanlığına başvurabilirsiniz, Sitemizde bulunan Tüketici Hakem Heyetine Başvuru dilekçesi örneklerinden faydalanabilirsiniz, açıklama kısmına “Tüketici Sorunları Derneği tarafından açılan davada Danıştay 15. Dairesi’nin 2014/9570 E. Ve 2018/1194 K. Sayılı kararı ile 03.10.2014 tarihli Finansal Tüketicilerden Alınacak Ücretlere ilişkin Yönetmeliğin hesap iletim ücreti yönünden iptal kararı verilmiştir. Bu karar neticesinde tarafımdan alınan hesap işletim ücretlerinin yasal dayanağı kalmamış olup tarafıma iadesi gerekmektedir. Bu nedenlerle sayın Hakem Heyetinize başvurma zorunluluğu doğmuştur.” şeklinde yazmanız yeterli olacaktır.

 40. Gamze Aslan dedi ki:

  Merhabalar …

  30.10.18 tarihinde 3 tane sinema bileti aldım. Sinema biletinde noktalama ve büyük küçük harfler de aynı olmak üzere şu açıklama yaziyor.

  “Ankara, İzmir, İstanbul Dışında Cuma Günleri HARİÇ Hafta İçi Geçerli 2D Sinema Bileti”

  Ben İstanbul da oturuyorum . Ve kelime oyunundan dolayı yada yazım yanlışı diyeyim ona, anladığım cümle tam olarak şu ki, 3 şehir dışında bilet cuma günü geçerli değil .

  Müşteri hizmetlerini aradım şikayet için . Hanım efendi de diyor ki siz de haklısınız ama yapabileceğim birşey yok . Yani burda kelime oyunu olduğunun oda farkında . Ve bu mağduriyeti sadece ben yaşamadım . Sinema görevlisine sorduğumda sadece siz değilsiniz diyor . Cümleyi birkaç kişiye okuttuğumda bana , ben de senin gibi anlardım diyorlar. Cümle tam olarak şöyle olmalıydı.

  “Ankara, İzmir, İstanbul dışı şehirlerde bilet geçerlidir. (Cuma günü ve hafta sonu geçerli değildir. )

  Sadece ben mi yanlış anlıyorum anlamadım doğrusu .. 🥺

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gamze hanım, haklısınız bilette yazılı olan cümlede anlam bozukluğu var, “Ankara, İzmir, İstanbul dışındaki illerde Cuma Günleri HARİÇ hafta içi geçerli 2D sinema bileti” şeklinde de yazılabilirdi, ya da sizin yazdığınız şekilde daha sade ve anlaşılabilir olabilirdi.

 41. Cengiz Çiçek dedi ki:

  Merhabalar yaklaşık 25 gün önce Vatan Bilgisayar’dan ekran kartı satın aldım. Ürün sorunlarla dolu vatan bilgisayardan değişim veya iade talep ettim. Servise götürülmesi gerektiğini söylediler. Servisin bakıp onaylaması gerekiyormuş bunun üzerine servise götürdüm sorun olmadığını söylediler.Denemelerim sonucunda sorun olduğuna eminim. Şimdi ben servisi mi şikayet etmeliyim yoksa Vatan Bilgisayar’ı mı? Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cengiz bey, Vatan bilgisayar ürünün tedarikçisi olduğu bu konuda ayrı bir sorumluluğu bulunmamakta, bazı firmalar sattıkları ürünler için ayrıca belli bir bedel karşılığı ekstra garanti sunmakta böle bir şey yoksa sizin muhattabınız ilgili ürünün servis sağlayıcısı olacaktır.

 42. Rahime Erdem dedi ki:

  Merhabalar 1yıl önce osmaniye merkezde bulunan park 328 AVM de bulunan daichman ayakkabıcılık tan kzıma cupcake marka bot hediye geldi. O zaman numarası büyük düğün için kullanamadı.bu yıl okullar açıldıktan 1 ay sonra giymeye başladı.ayakkabının burun kısımları tamamen soyuldu diğer bölgelerinde ise baştan aşağı deride su toplar gibi kabartmalar oluştu.ancak ayakkabının hiçbir yerinde ne söküknede bir yırtık var sapasağlam benim şikayetim üst derinin tamamen soyulması bunun için firmaya başvuru yaptım bir kağıt doldurup cevabı SMS ile bildireceklerini söylediler.ertesi gün SMS geldi ürün kullanım hatasından dolayı hiçbir iade ve değişim yapamayacaklarını söylediler.nasıl bir yol izlemeliyim sizce yardımcı olursanız sevinirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Rahime hanım, ürünü aldığınız firma ülkemizde ve dünyada bir çok mağazası bulunan büyük bir firma, bir daha firma yetkilileri ile görüşebilir durumunuzu anlatabilirsiniz, olmazsa şikayetinizi internette şikayet kaydı oluşturan sitelerde yaparak firma yetkililerine şikayetinizi iletebilirsiniz, en son olarak Tüketici Hakem Heyetine başvurarak ürünün değiştirilmesini talep edebilirsiniz.

 43. Adem Çolak dedi ki:

  Merhabalar, 12.01.2019 tarihinde akşam saatlerinde cep telefonumun ekranı düşerek kırıldı. aynı akşam bulunduğum ilçede yetkili servis olmadığından ilçede bulunan Vodafone bayisi GNÇTNA İLETİŞİM ile irtibata geçerek ürünü gösterdim. Orijinal cam takılması için özellikle belirttiğim halde ve bu yönde parasını peşin ödediğim halde tamir sonrasında takılan camın (ekranın) orijinal olmadığını hem bu işten anlayan arkadaşlar hemde garanti olsun diye Pendik ilçesine giderek yetkili servise gösterdiğimde anladım. Emin oldum. GNÇTNA İLETİŞİME bu bilgilerle tekrardan başvuru yaparak ekranın yan sanayi ürün olduğunu ve bu yönde değil orijinal ekran takılması konusunda anlaşmış olduğumu yineledim. GNÇTNA İLETİŞİM tamir işlemi için telefonu Maltepe ilçesindeki anlaşmalı olan bir yerde yaptırdığını ve oraya tekrar göndereceğini söyledi. Telefonunun eski ekranını takıp parasını geri iade edeceğini bildirdi. Bir gün sonra tekrar gittiğimde mahkemeden ifade vermekten geldiğini telefonu gönderdiğini fakat karşı tarafın telefonun camını çıkartırsa kırılacağını ve zarar edeceğini bu şekilde kullanmayı kabul edersem üzerine almış oldukları tamir parasından 150 tl yi bana iade edeceğini belirtmiş. Ben kabul etmedim. Telefonun eski hali ile yada takılmış olan cam ile bana gönderilmesini ve paramın tamamını geri iade etmelerini belirttim. Bu arada benden alınan tamir parası 450 tl dir. tekrardan görüşüp yarın bilgi vereceğini bende yarın kesinlikle telefonu ve paramın tamamını istedim. Aksi durumda Tüketici hakem heyetine başvuruda bulunacağımı kendilerine bizzat belirttim. Güveni kötüye kullanmak, Nitelikli dolandırıcılık aklıma ilk gelenler bu konuda yardımlarınızı bekliyorum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Adem bey, İlgili firmanın zararınızı karşılamadığı ve ürününüzü eski hale getirmediğini ediyorsanız, Tüketici Hakem Heyetine başvuru yapabilirsiniz. Ancak, yapılan bu işlemin güveni kötüye kullanmak veya nitelikli dolandırıcılık suçunu oluşturmadığı kanaatindeyiz, yine de Cumhuriyet Savcılığına şikayetçi olabilirsiniz, bizim kanaatimize göre şikayetçi olsanız bile ilgili savcılıkça kovuşturmaya yer olmayacağına ilişkin karar verileceği yönünde. Umarız en kısa zamanda probleminiz giderilir.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
İş Kazası Dava Dilekçesi

İş hayatında; özellikle riskli iş kollarında her an bir kaza ile karşılaşmak söz konusu olabilir. Bu nedenle iş güvenliğinin sağlanması çok ciddi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016