Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örneği | Dilekcesepeti.com

Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örneği

Bağlantı Reklamları

Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örneği

Tüketici Hakları Kanunu ‘na konu uyuşmazlıkların karara bağlanması ve sonuçlandırılması görevi Tüketici Hakem Heyetleri ile Tüketici Mahkemeleri ‘ne aittir. Bu konuda görevlerin ayrıştırılması için bir sınır belirlenmiştir. 2017 Yılı Tüketici Mahkemesi sınırı 3610 TL olarak belirlenmiş, bu rakamdan daha aşağıda olan tüketici şikayetleri ile ilgili olarak yetki ise Tüketici Hakem Heyetleri ‘ndedir. Tüketici Mahkemesi ‘ne dava açmak ya da Tüketici Hakem Heyeti ‘ne başvuruda bulunmak için bir dilekçe gerekecektir. Bu dilekçenin hazırlanması çok önem arz edecektir, çünkü kararı verecek merciiler bizim dilekçemiz üzerinden bir karar tesis edecektir. Bugünkü yazımızda sizlere Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örneği paylaşımında bulunacağız.

Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örnekleri

Ayıplı Mal Veya Hizmet Halinde Açılacak Dava Dilekçesi

İmalatçının Hukuki Sorumluluğundan Doğan Tazminat Davası Dilekçesi

Satış Bedelinin İadesi Davası Dilekçesi

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararına İtiraz Dilekçesi

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararına Karşı İtiraz Dilekçesi

Resimleri büyütmek için dilekçe örnekleri üzerine tıklayınız.

Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe Örnekleri Word Formatında

Dilekçe örneklerimizi bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak için lütfen aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Ayıplı Mal veya Hizmet Halinde Açılacak Dava Dilekçesi

İmalatçının Hukuki Sorumluluğundan Doğan Tazminat Davası Dilekçesi

Satış Bedelinin İadesi Davası Dilekçesi

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararına İtiraz Dilekçesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ohal Komisyonu Başvuru Formu Örnegi : OHAL Komisyonu Çalışmaya Başlıyor

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararına Karşı İtiraz Dilekçesi

Tüketici Sorunları Hakem Heyeti Kararına Karşı Yapılan İtiraza Cevap Dilekçesi

Tüketici Mahkemesi Dava Dilekçe si hazırlamadan önce; bu konuda hazırlamış olduğumuz Tüketici Mahkemesi Dava Açma adlı yazımıza göz atmanız yararınıza olacaktır. İlgili yazımıza ulaşmak için lütfen buraya tıklayınız. 

Sitemizde paylaşmış olduğumuz dilekçe örnekleri tamamen bilgi paylaşımı amaçlı olup, sonradan bir hak kaybı yaşamamak adına alanında uzman bir hukukçudan yardım almanız yararınıza olacaktır.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

Bağlantı Reklamları
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 21 YORUM
 1. Ahmet bugra dedi ki:

  Dilekçe örnekleriniz için tesekkurler. Iyi çalismalar

 2. Faruk dedi ki:

  Seat servisini tuketici hakem heyetine sikayet etmistim ve hakli bulundum. Servis avukati araciligiyla tuketici mahkemesinde dava acmis. Yani davali olmusum.
  mahkemeye bende dilekce mi yazmaliyim savunmami yazmaliyim bilmiyorum. Bu konuda yardimci olun lutfen. Taslak seklinde cok acil mail adresime mahkemeye vermem gereken neyse yollayiniz lutfen. Tesekkurler.

 3. Admin dedi ki:

  Merhaba Faruk Bey;

  Tüketici Hakem Heyeti kararlarına taraflar itirazda bulunabilir. İtirazın inceleneceği mercii ise; Tüketici Mahkemeleridir. Yani sizin Hakem Heyeti tarafından haklı görüldüğünüze dair karara muhtemelen Seat Servisi avukatı aracılığıyla itiraz etmiş diye düşünüyoruz. Bu noktada mahkeme tarafından size muhtemelen bir duruşma günü verilmiş olması lazım. Hakem heyetine ibraz ettiğiniz ve yine varsa o aşamada ibraz edemediğiniz delilleriniz bunları hazırlamanızda yarar var. Öncelikle şunu sormak istiyoruz; tarafınıza tebligat ile gelen evrakta tam olarak ne yazıyor; söylediğimiz şekilde bir itirazdan ötürü mü Tüketici Mahkemesine dava açılmış ? Bunu biliyor musunuz?

 4. özden dedi ki:

  mrb tatil borsasına hiç tatile gitmediğimiz halde 7000 tl ödedik yinede bize icra açmışlar. şikayet için ne yazmam lazım.

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba;
   Öncelikle geçmiş olsun. Yapmanız gereken; ödediğinize ilişkin tüm belgeleri toplayıp, bununla birlikte size ödeme emri gönderen İcra Müdürlüğüne dilekçe ile başvurup, icraya itiraz etmek olacaktır. Ödemeyi yaptığınıza dair makbuz, dekont, banka hareketi, vs. varsa bunu muhakkak dilekçeniz ekinde sunmalısınız. Bu işlerin süreli olduğunu unutmayın, vakit geçirmeden başvurunuzu yapınız. Sitemizde İcraya İtiraz Dilekçe Örneği bulabilirsiniz.

  2. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Özden, Kesinlikle vakit kaybetmeden icraya itirazınızı yapın, ödemiş olduğunuz belgeleri de dilekçenize ekleyin, ayrıca ödeme yaptığınız halde sizden bu parayı tahsil etmeye çalışan firma yetkilileri hakkında dolandırıcılık iddasıyla savcılığa şikayette bulunabilirsiniz.

 5. tuğba dedi ki:

  Merhaba 2016 yılında hakem heyetine disya masrafi idaesi için başvuruda bulundum 2000 tl bakiye tarafıma iade edildi.sonrasında 2016 yılında banka bana itiraz davasi açmış ve kazanmış fakat elime herhangibir tebligat ulaşmamış olması sebebiyle mahkeme kapanmış ve banka 2018 yılı için tarafıma 3 gün içerisinde ödeme emri gòndermiştir. Avukatı aradığımda ituraz hakkımı olmadığına bu bedeli geri alamacağıma boşuna uğraşmamam gerektiği bilgisi verilmiştir.haklarım hakkinda hangi avukata gitsem bundan bir sonuç alamacağım bilgisini verdi.mağdur oldum avukat 2000 tl ödemeye 950 tl avukat masrafı talep etmektedir.konu hakkında yardımcı olursanız çok sevinirim.şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, hakem heyetine bildirmiş olduğunuz veya MERNİS adresinize usulüne uygun olmayan bir tebligat yapılarak kesinleşme yapılmış ise bu konuda hakem heyetine başvurabilirsiniz ancak olayın üzerinden uzun bir süre geçmiş olması bunu zorlaştıracaktır, ayrıca karar kesinleşmeden size nasıl geri ödeme yapıldı anlayamadım, bu konuyu iyice araştırmanızı işlemlerin yasal olması halinde ödemeyi yapmanızı tavsiye ederiz.

 6. Ugur dedi ki:

  Merhaba bir haftadır ugrastigimiz bir konu var yardımcı olursanız çok memnun olcam dar gelirli bir aileyiz çocuk okutuyoruz evde tek kişi calisio ek iş yapmak için 1999 model şahin aldık pazartesi günü belki 30 km gitmedi akşamı bozuldu internet ilanında bakımlı masrafsız yazan araç 24 saat olmadan bozuldu ertesi gün galeriyi aradık oraya gelene kadar motor yanar aldirin dedik aracıma su koyup getirin sorun yok dediler arac galeriye bile gidemeden yolda kaldı şimdi 5000 masrafi var siz yaptınız diyorlar ama yarısini biz karsilariz yarısını verin alın aracı dediler.tuketici mahkemesine basvuracam dedim arac 2.el garantisi yok elinizden geleni yapın diolar Mahkemeyi kazanma şansım olur mu

 7. Ugur dedi ki:

  Merhaba bir haftadır ugrastigimiz bir konu var yardımcı olursanız çok memnun olcam dar gelirli bir aileyiz çocuk okutuyoruz evde tek kişi calisio ek iş yapmak için 1999 model şahin aldık pazartesi günü belki 30 km gitmedi akşamı bozuldu internet ilanında bakımlı masrafsız yazan araç 24 saat olmadan bozuldu ertesi gün galeriyi aradık oraya gelene kadar motor yanar aldirin dedik aracıma su koyup getirin sorun yok dediler arac galeriye bile gidemeden yolda kaldı şimdi 5000 masrafi var siz yaptınız diyorlar ama yarısini biz karsilariz yarısını verin (hata bendeyse yarısını neden karşılıyor o halde) alın aracı dediler.tuketici mahkemesine basvuracam dedim arac 2.el garantisi yok elinizden geleni yapın diolar Mahkemeyi kazanma şansım olur mu lütfen acil cvp bekliyorum

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Uğur bey, her ne kadar satın almış olduğunuz araç ikinci el ise de, satıcı oto galerisinin araca ilişkin yükümlülüğü bulunmaktadır ancak aranızda yapmış olduğunuz bir satış sözleşmesinin olması veya aracın satış işleminin yapılmış olması gerekmektedir, böyle bir durumda Tüketici Mahkemesine dava açarak satıcıdan zararınızın karşılanmasını talep edebilirsiniz, davanın sonucu hakkında kesin bir şey söylememiz doğru olmayacaktır ancak Tüketici Mahkemesi tarafından satıcının kusurlu bulunması halinde zararınızın karşılanmasına karar verilecektir.

 8. umut dedi ki:

  merhaba işletim ücretiyle alakalı tüketici hakem heyetine başvuru yaptım, basvuru kabul edildi fakat karşı tarafın yani bankanın avukatı buna itiraz etti ve tüketici mahkemesine başvuru yaptı, benim de buna karşı dilekçe yazıp itiraz da bulunmam ve savunma yapmam gerekiyor fakat itiraz dilekçesini bulamadım yukarıdaklerden farklı olarak savunma niteliğinde olmadı..lütfen yardımcı olur musunuz.?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Umut bey birebir aynı olmasa da avukatın vermiş olduğu savunmaya karşı cevap dilekçesi yazabilirsiniz, sitemizde bulunan cevap dilekçelerini talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Arama butonundan cevap dilekçesi şeklinde aratırsanız örneklere ulaşabilirsiniz.

 9. yasemin dedi ki:

  MERHABALAR ben Yasemin vodofone evde net interneti ni satın aldım 4 ay önce . şimdi internetim uyarı veriyor nete giremiyorum yapılması için müşteri hizmetlerini aradım 26/10/2018 tarihinde arızxa kaydını açtırdım hali hazırda geri dönüş yapılamadı . İlgilenmiyorlar tüketici haklarına başvurmak istiyorum hangi yolu izlemeliyim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım Tüketici Hakem Heyetine başvuru ile ilgili yazmış olduğumuz makalelerimizden ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Sorunlarınızı cözmeniz dileği ile iyi günler dileriz.

 10. özgür özer dedi ki:

  merhaba;
  thh kararına itiraz edilerek tüketici mahkemesi dava açılmıştır. dava farklı ilde. savunma yazımızı ve delilleri mahkemeye posta yoluyla ulaştırabilirmiyiz. yoksa sadece duruşma günü davaya katılmazmı gerekli.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Özgür bey, Tüketici Mahkemesine yapmış olduğunuz başvurunuzu yani davanızın duruşmasını takip etmeniz gerekmektedir. Duruşma gününden önce başka bir ildeki nöbetçi Tüketici Mahkemesi aracılığıyla delillerinizi ilgili mahkemeye gönderebilirsiniz.

 11. Mahmud Sami dedi ki:

  Merhabalar. 31 Ağustos 2018 tarihinde satın almak için mal sahipleriyle anlaştığımız dükkan bedeli olan 10.000 tl kapora bedelini emlakçıya verdik. Mal sahipleri vekalet alacaklarını söyleyip 3 ay süreci uzattılar ve en sonunda da 20 kasım 2018 tarihinde kendileri vaz geçtiler. Buna rağmen emlakçı kapora bedelini vereceğini söyleyip işi uzatmakta ve oyalamaktadır. Bu durumda ne yapmak gerekmektedir.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mahmud Sami, elinizde bir sözleşme ve parayı ödediğinize ilişkin bir belge varsa bunu icra yolu ile de tahsil edebilirsiniz, icra işlemi başlatmadan önce emlakçıya noter aracılıgıyla ihtarnamede gönderebilirsiniz. Sözleşmede ayrıca cayma bedeli belirlemişseniz bunu karşı taraftan talep edebilirsiniz.

 12. SEZAİ ŞAHİN dedi ki:

  Merhabalar, BEDAŞ , bina sakinlerinin tamamına kaçak elektrik kullanım cezası uygulamıştır. Oysaki binamızın elektriği tek sayaç üzerinde işliyordu (şantiye sayacı) – bina sakinleri birleşerek BEDAŞ’a dilekçe verdik, sayaçlarımızı aldık, kendimiz montajını yaptırdık. Sözleşme yapmak için, 3-4 ay kapısını aşındırdıktan sonra bir gün telefon mesajı aldık. Kaçak elektrik kullanım cezası tarafımıza çıkarıldığını öğrendik. Tam bir gün sonra elektriklerimizi kestiler. Tüm sakinler Bedaş-B.Paşa şube müdürlüğüne giderek cezalarımızı ödedik. Diğer CK Boğaziçi Elektrik abone servisine giderek sözleşmelerimizi yaptık. Benim saatim halen mühürlenmedi. sisteme bakıyorlar aboneliğimi BEDAŞ görmüyor, CK Boğaziçi Elektrik ise kaçak elektrik borcumun ödendiğini görmüyor, iki kurum arasında arasında irtibat neredeyse yok! halen tarafıma kaçak borç bilgilendirmesi gelip duruyor, psikolojimiz BEDAŞ tarafından alt üst olmuş vaziyettedir. Bu kurumu tarafıma haksız uğrattığı maddi kaybım ile bize yaşattığı psikolojik sorunlar için tüketici mahkemesine dava açmak istiyorum, yol gösterebilir misiniz? İyi çalışmalar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sezai bey, BEDAŞ veya CK Boğaziçi Elektrik Dağıtım Aş. yetkililerine gerekli başvurularınızı yaparak şikayet ve taleplerinizin değerlendirilmesini talep edebilirsiniz, sonuçsuz kalması halinde uğradığınız zararın miktarını esas alarak Tüketici Hakem Heyetine veya Ticaret Mahkemesine dava açabilirsiniz, ancak tam olarak bu durumun nasıl değerlendirileceğini yönünde ayrıntılı bilgi almak için, delileriniz ile birlikte bir avukata başvurmanızı tavsiye ederiz. Ayrıca sitemizde bulunan bu konudaki makalelerimizi okuyarak ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

BİR YORUM YAZ
Önceki yazıyı okuyun:
Ayıplı Mal Nedir

Ayıplı Mal Nedir Ayıplı mal, tüketiciye teslimi anında, taraflarca kararlaştırılmış olan örnek ya da modele uygun olmayan  ya da objektif...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016