Tüm Detayları ile Şartlı Tahliye Nedir Kimler Yararlanır Anlattık

A+
A-

Şartlı tahliye, 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun 107. maddesinde düzenlenmiştir. Herhangi bir suçtan dolayı cezaevinde bulunan hükümlüler, kendilerine verilen hapis cezasını iyi halli olarak infaz ettikleri takdirde, gerekli olan diğer hususların da ele alınıp değerlendirilmesi ile koşulların oluşması halinde hükümlerin şartlı tahliyesine karar verilir. Bu yazımızda şartlı tahliye nedir, kimler şartlı tahliyeden yararlanabilir, şartlı tahliyenin koşulları gibi merak edilen konularda bilgi vermeye çalışacağız.

şartlı tahliye nedir

Tüm Detayları ile Şartlı Tahliye Nedir Kimler Yararlanır Anlattık

Şartlı Tahliye Nedir

Şartlı tahliye, herhangi bir suç nedeniyle cezaevinde bulunan hükümlünün cezasını iyi halli olarak infaz etmesi, işlediği suçtan dolayı pişmanlık duyması halinde gerekli olan diğer hususlarda ele alınarak bihakkın tahliye (hak ederek tahliye) tarihini beklemeden, kanunda öngörülen miktarda infazından indirim yapılarak cezaevinden salıverilmesi işlemidir.

Kimler Şartlı Tahliyeden Faydalanabilir

Şartlı tahliyeden faydalanabilmek için hükümlünün ceza infaz kurumunda kaldığı sürece cezasını iyi halli olarak geçirmiş olması gerekmektedir. Ağırlaştırılmış muhabbet hapis cezasına mahkum olanlar cezasının 30 yılını, Muhabbet hapis cezasına mahkum olanlar cezasının 24 yılını, diğer süreli hapis cezalarına mahkum olan hükümlüler ise cezalarının 2/3’ünü (üçte ikisini) ceza infaz kurumunda geçirdikleri takdirde şartlı tahliye hükümlerinden yararlanabilirler.

Şartlı Tahliyeden Faydalanmak İçin Cezaevinde Geçirilmesi Gereken Süreler

Şartlı Tahliye 5275 Sayılı Ceza ve Güvenlik Tedbirlerinin İnfazı Hakkındaki Kanunun ikinci bölümünde, Koşullu Salıverme, Mükerrirlere Özgü İnfaz Rejimi ve Denetimli Serbestlik Tedbiri başlığı altında 107. Maddede düzenlenmiştir. Şartlı tahliye tarihinden faydalanmak için cezaevinde geçirilmesi gereken süreler bu başlık altında 107.maddede aşağıdaki şekilde ayrıntılı olarak ele alınmıştır. Buna göre;

  • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 36 yıl.
  • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 30 yıl.
  • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 36 yıl.
  • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 30 yıl.
  • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 28 yıl.

Suç işlemek için örgüt kurmak veya yönetmek ya da örgütün faaliyeti çerçevesinde işlenen suçtan dolayı mahkumiyet halinde; ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 36 yılının, müebbet hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar 30 yılının, süreli hapis cezasına mahkum edilmiş olanlar cezalarının dörtte üçünü infaz kurumunda çektikleri takdirde, koşullu salıverilmeden yararlanabilirler. Ancak, bu süreler;

  • Birden fazla müebbet hapis cezasına veya ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile müebbet hapis cezasına mahkumiyet halinde 40 yıl.
  • Birden fazla müebbet hapis cezasının mahkumiyet halinde 34 yıl.
  • Bir ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 40 yıl.
  • Bir müebbet hapis cezası ile süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 34 yıl.
  • Birden fazla süreli hapis cezasına mahkumiyet halinde en fazla 32 yıl.

(Bu fıkra hükümleri çocuklar hakkında uygulanmaz).

Yaşı Küçükler Yönünden Şartlı Tahliye

Yaşı küçükler yönünden şartlı tahliye hükümleri farklı olarak işlemektedir, şartla tahliyenin hesaplanmasında hükümlü 15 yaşından küçük ise, 15 yaşını dolduruncaya kadar cezaevinde geçirdiği bir gün iki gün olarak dikkate alınır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taahhüdü İhlal İtiraz Etme

Şartlı Tahliye Kararını Kim Verir

Cezaevinde bulunan hükümlü hakkında şartlı tahliyesi hakkında ceza infaz kurumu idaresi tarafından hazırlanan gerekçeli rapor, hükmü veren mahkemeye; hükümlü başka yerde bulunuyorsa o yerde bulunan aynı derecedeki nöbetçi mahkemeye verilir. Mahkemenin bu raporu uygun bulması halinde hükümlünün şartlı tahliyesine dosya üzerinden karar verilir. Mahkeme, ceza infaz kurumu idaresinin düzenlemiş olduğu raporu uygun bulmadığı takdirde gerekçesini kararda gösterir. Bu kararlara karşı itiraz yoluna gidilebilir.

Şartlı Tahliye Kararının Geri Alınması

Şartlı tahliyesine karar verilen hükümlünün, denetim süresi içerisinde hapis cezasını gerektirecek kasıtlı bir suç işlemesi veya kendisine yüklenen yükümlülüklere, hakimin uyarısına rağmen, uymamakta ısrar etmesi halinde şartlı tahliye kararı geri alınır.

Sonraki suçu işlediği tarihten itibaren kalan cezasının aynen. Yükümlülüklerine aykırı davranması halinde, bu yükümlülüklere uymama tarihi ile hak ederek salıverme tarihi arasındaki süreyi geçmemek koşuluyla takdir edilecek bir sürenin, ceza infaz kurumunda geçirilmesine karar verilir. Şartlı tahliye kararının geri alınmasından sonra aynı hükmün infazı ile ilgili bir daha şartlı tahliye kararı verilmez.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tüm Çalışanların Dikkatine : İstifa Mektubu Nasıl Yazılır

Uzun süre görev aldığımız işverene bağlı çalışma pozisyonundan ayrılmak istenildiğinde beraberinde zor bir süreç getirecektir. İstifa sebebi veya çalışma şartlarına...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016