Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği (Tüm Detaylar)

A+
A-

Tutuklama bir tedbirdir ve bütün suçlarla ilgili tutuklama kararı verilemez, tutuklama kararının hangi suçlara uygulanacağı kanunda açıkça belirtilmiştir. Tutuklama kararı sadece Hakim kararı ile verilebilir.

tutuklama kararına itiraz

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği (Tüm Detaylar)

Tutuklama Kararı Kimler Hakkında Uygulanır

Tutuklama kararı şüpheli veya sanığın suç işlediği yönünde kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması ayrıca şüpheli veya sanığın kaçma ve delilleri karartma şüphesinin bulunması halinde tutuklanmalarına karar verilebilir. Tutuklama kararının verilme koşullarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz.

  • Şüpheli veya sanık hakkında kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren olguların bulunması.
  • Tutuklamayı gerektirecek somut bir olayın gerçekleşmiş olması.
  • Tutuklamanın en son çare olması.

Hallerinde tutuklama kararı verilebilir, ayrıca tutuklama kararı verebilmek için tutuklama yasağı bulunan suçlardan olmaması, işlenen suçla ölçülü olması ve şüpheli veya sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin de uygulanmaması gerekmektedir.

Tutuklama Kararına İtiraz Nereye Yapılmalıdır

Tutuklama kararına itiraz kararın tebliğinden ya da tefhiminden (öğrenilmesinden) sonra 7 gün içerisinde kararı veren mahkemeye yapılmalıdır. Soruşturma aşamasında tutuklamaya itiraz kararı veren Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise kararı veren ilgili mahkemeye itiraz edilir. Tutuklamaya itiraza ilişkin olarak ilgili usul ve inceleme mercileri CMK (Ceza Muhakemeleri Kanununun) 268. Maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Tutuklamaya İtiraz Nasıl Yapılır

Tutuklamaya itirazın süresi içerisinde yapılması gerekmektedir. Soruşturma aşamasında yasal süresi içerisinde Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkemeye itiraz edilebilir. Tutuklamaya itirazın bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt kâtibine ya da ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğüne beyanda bulunmak suretiyle yapılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Bimerde Adım Çıkmasın Diyenlere BİMERden Gizli Şikâyet Nasıl Yapılır

Tutuklama kararına itiraz dilekçesi ilgili sulh ceza hakimliği veya mahkeme tarafından incelenir, itirazın yerinde görülmesi halinde karar düzeltilir, şayet itiraz yerinde görülmez ise en geç üç gün içerisinde tutuklamaya itiraz talebi yetkili mahkemeye gönderilir.

Kimler Tutuklamaya İtiraz Edebilir

Tutuklama kararına tutuklunun kendisi, müdafisi (Avukatı) ve eşi itiraz edebilir. Tutuklamaya itiraz bir dilekçe ile ya da tutanağa geçirilmek üzere Zabıt katibine yapılan ve hakime onaylatılan beyanla yapılabilir.

Tutuklama Kararına İtiraz Ederken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Tutuklama kararına itiraz edilirken gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalı ve somut olaylara değinilerek varsa tutuklama kararından sonra gelişen olaylar, tanıklar ve yeni belgeler dilekçede özellikle gösterilmelidir, ayrıca dilekçe kronolojik sıraya göre yazılmalı olaylar tarih sıralarına göre yanlış anlaşılmaya mahal vermeyecek şekilde dilekçede belirtilmelidir.

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

Tutuklamaya itiraz ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz bir çok yazımızla bilgi vermeye ve tutuklamayla ilgili dilekçe örneklerini paylaşarak okurlarımıza faydalı olmaya çalışmıştık. Bu yazımızda da tutuklama kararına itiraz ile ilgili ayrıntılı bilgi vererek tutuklama kararına itiraz dilekçesi örneğini yazımız ekinde okurlarımızın istifadesine sunduk. Yazımız altındaki tutuklama kararına itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişikleri yaparak talebinize uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

tutuklama kararına itiraz dilekçesi

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe Örneğimizi PDF olarak indirmek için; Tutuklama kararina itiraz dilekcesi ornegi

Tutuklama kararına itiraz ile ilgili diğer dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Türkiye Finans Katılım Bankasından Sağlık Harcamalarına Finansman

Sağlık harcamaları yapmak için nakit sıkıntısı çekenlere faizsiz sağlık finansmanı sağlayamaya başlayan Türkiye Finans, cazip kar oranlarıyla tüketicilerin ihtiyaç duyduğu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016