Tutuklama Kararına İtiraz Nereye Yapılır (Hangi Mahkeme)

A+
A-

Tutuklamaya İtiraz, tutukluk süreleri ve tutuklamaya itirazın nasıl yapılacağı ve tutuklulukla ilgili diğer konularda daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızla bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımız da ise, tutuklu ve tutuklu yakınları tarafından merak edilen, tutuklama kararına itiraz nereye yapılır, tutuklamaya itiraz nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi vermeye çalışacağız.

tutukluluk kararına itiraz

tutukluluk kararina nasil itiraz edilir

Tutuklama kararına itiraz nereye yapılır ve tutuklamaya itiraz nasıl yapılır konusuna geçmeden önce tutuklama kararı ile ilgili genel bilgiler hakkında bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Tutuklama bir tedbirdir ve her suçla ilgili olarak tutuklama kararı verilemez. Kanunda hangi suçlar yönünden tutuklama kararı verileceği açıkça belirtilmiştir ve ancak tutuklama kararı hakim kararı ile verilebilir.

Tutuklamanın Genel Koşulları Nelerdir

Şüpheli veya sanığın suç işlediğine ilişkin kuvvetli şüphenin varlığını gösteren olguların bulunması, kaçma ve delilleri karatma şüphesinin bulunması halinde kişinin tutuklanarak özgürlüğünün kısıtlanmasına hakim tarafından karar verilebilir. Tutuklanma en ağır şekilde uygulanan bir tedbirdir, peşin olarak verilmiş bir hüküm olarak değerlendirilmemelidir.

Tutuklama kararı verilebilmesi için aşağıdaki belirttiğimiz koşulların bulunması gerekmektedir.

  • Kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut deliller bulunmalıdır.
  • Kanunda gösterilen tutuklama nedenlerinden biri de, somut olayda gerçekleşmiş bulunmalıdır.
  • Tutuklama son çare olmalıdır.
  • Tutuklama yasağı bulunan suçlardan olmamalıdır.
  • Ölçülülük, orantılılık ön şartı gerçekleşmiş olmalıdır.
  • Somut olayda adli kontrol hükümlerinin uygulanmaması gerekir.
  • Muhakeme şartı gerçekleşmelidir (şikayete bağlı suçlarda gerçekleşmeden tutuklama kararı verilmez)
  • Şüpheli veya sanığa güvence belgesi verilmemiş olmalıdır.(CMK 246/1, 248/7 md.)
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İkametgah Değişikliği İçin Nereye Başvurulur (Cezası Var mı)

Tutuklama Kararına İtiraz Nereye Yapılır

Tutuklama kararına itirazın nereye yapılacağını, soruşturma aşamasında tutuklamaya itiraz nereye yapılır ve kovuşturma aşamasında tutuklamaya itiraz nereye yapılır şeklinde ayrı ayrı ele almak daha doğru olacaktır.

Soruşturma aşamasında tutuklamaya itiraz, tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine yapılmalıdır. Kovuşturma aşamasında ise tutuklamaya itiraz davanın görüldüğü ilgili mahkemeye yapılmalıdır.

Tutuklamaya itiraz, tutuklama kararının tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren 7 günlük süre içerisinde yapılmalıdır. Tutuklamaya itiraz ile ilgili usul ve inceleme mercileri Ceza Mahkemesi Kanununun 268. maddesinde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır

Tutuklamaya itiraz, yasal süresi içerisinde soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkemeye bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt kâtibine ya da ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğüne beyanda bulunmak suretiyle yapılır.

Kararına itiraz edilen Sulh Ceza Hakimliği veya Mahkeme itirazı yerinde olup olmadığını inceler, itirazı yerinde görürse kararı düzeltir, itiraz yerinde görülmezse en çok üç gün içinde, itirazı incelemeye yetkili olan merciine gönderir.

Tutuklama Kararına İtirazın Reddi Halinde İnceleme Usulleri

Soruşturma aşamasında, Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilen tutuklama kararlarına itiraz edilmesi halinde, tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliği itiraz talebini yerinde görmediği takdirde reddine karar vererek, kararı incelemesi ve itiraz konusunda karar vermesi amacıyla dosyayı kendisinden sonra gelen numaralı Sulh Ceza Hakimliğine gönderir. Kararı o yerde bulunan son numaralı Sulh Ceza Hakimliği vermiş ise, itiraz kararını ilk numaralı Sulh Ceza Hakimliği inceler ve karar verir. Tutuklama kararının verildiği yerde yalnızca bir Sulh Ceza Hakimliği varsa tutuklamaya itirazı incelenerek karar vermesi amacıyla en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliğine gönderilir.

Soruşturma aşamasında tutuklama kararının verilmesi ve itiraz süresi dolmadan hemen davanın açılması halinde veya kovuşturma aşamasında Asliye Ceza Mahkemesi tarafından tutuklama kararının verilmiş olması halinde tutuklamaya itiraz ilgili mahkemece incelenip kabul veya red kararı verilir. Red kararı verilmesi halinde tutuklamaya itiraz kararı incelenmek üzere üst mahkemeye yani Ağır Ceza Mahkemesine gönderilir. Üst mahkemenin vereceği karar kesindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İhtiyati Tedbir Kararı Nedir Nasıl Çıkarılır

 Tutuklama kararı ağır ceza mahkemesi tarafından verilmişse, sulh ceza hakimliklerinde uygulanan usulleri aynısı uygulanır, tutuklama kararını veren ağır ceza mahkemesi kendisinden sonra gelen numaralı ağır ceza mahkemesine tutuklama karara itirazı değerlendirmek üzere gönderir. Tutuklama kararının verildiği yerde yalnızca bir ağır ceza mahkemesinin bulunması halinde kararı veren mahkemeye en yakın ağır ceza mahkemesine itiraz incelemesi için gönderilir.

tutuklama kararına itiraz hangi mahkemeye yapılır

tutuklama kararina itiraz nereye yapilir hangi mahkeme

Tutuklama Kararına Kimler İtiraz Edebilir

 Tutuklama kararına tutuklunun kendisi ve müdafisi itiraz edebilir. Tutuklama kararına tutuklunun eşinin de itiraz etme hakkı bulunmaktadır. Tutuklamaya itiraz dilekçesi yazılırken özellikle gereksiz konulara değinilmekten kaçınılarak, somut olaylara değinilmeli varsa yeni delil ve tanıklarımız dilekçede açıkça gösterilmelidir.

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçe Örneği

Daha önce sitemizde paylaşmış olduğumuz tutuklama kararına itiraz dilekçe örneği üzerinde gerekli değişikliği yaparak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz. Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçe Örneği ve Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutanak Nasıl Tutulur Dikkat Edilmesi Gereken 5 Önemli Detay

Yaşanan bir olay, eylem veya söylenen sözlerin hazır bulunan kişiler tarafından belli kurallar çerçevesinde yazıya dökülerek imza altına alınan yazılı...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016