Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Nasıl Yapılır

A+
A-

Ceza Muhakemesi Kanununun İkinci Kısım, Birinci Bölümünde itirazlara ilişkin genel düzenleme yapılmıştır. Yapılacak olan itirazlar ve itiraz usulü ve inceleme mercileri CMK.nın 267 ve 268.maddesinde belirtilen esaslar göz önünde bulundurularak yapılmalıdır.

Her ne kadar tutuklama talebinin reddine itiraz ile ilgili genel bir hüküm bulunmasa da tutuklamaya itiraz gibi tutuklama talebinin reddine itiraz da bu kapsamda değerlendirilerek, itiraz usulü ve inceleme mercileri aynı kapsamda değerlendirilerek yapılabilir.

tutuklama talebine red

tutuklama talebinin reddine itiraz nasil yapilir

Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Nereye Yapılır

Tutuklama talebinin reddine itiraz, tutuklama talebini reddeden Sulh Ceza Hakimliğine yapılır, Ancak ilk tutuklama talebini reddeden sulh ceza hakimliği bu kararı itiraz merci olarak inceleyemez, CMK. 268.maddesinin (a) bendinde belirlenen şekilde yani bir yerde birden fazla sulh ceza mahkemesi olması halinde bir sonraki sulh ceza mahkemesi incelemeyi yapmaya yetkili merci olacaktır. Tutuklama talebinin reddine karar verilen il veya ilçede sadece bir sulh ceza hakimliği olması halinde inceleme merci en yakın ağır ceza merkezinin bulunduğu yerdeki sulh ceza hakimliği olacaktır.

Asliye Ceza Mahkemesi hakimi tarafından verilen kararlara yapılacak olan itirazlarda inceleme merci yargı çevresi içerisinde bulunan ağır ceza mahkemesidir.

Tutuklama Talebinin Reddine İtiraz Kaç Gün İçinde Yapılır

Tutuklama talebinin reddine itiraz 7 gün içerisinde kararı veren sulh ceza hakimliğine yapılmalıdır, kararı veren sulh ceza hakimliği itiraza ilişkin bir karar vermek üzere talebi yetkili sulh ceza hakimliğine gönderir. İlgili sulh ceza hakimliği 3 gün içerisinde tutuklama talebinin reddine itiraza ilişkin bir karar verir. İtiraza ilişkin verilen kararlar kesindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Anında PTT Kargo Takip ve Sorgulama İşlemi (Tıkla Öğren)

Tutuklama Talebinin Reddine Kimler İtiraz Edebilir

Cumhuriyet savcılığı tarafından fail veya faillerin tutuklanması amacıyla yapı taleplerin ilgili sulh ceza hakimli tarafından reddedilmesine, mevcut uygulamada yalnızca Cumhuriyet Savcılığı tarafından itiraz edilmektedir.

Ceza Mahkemesi Kanununun (CMK) 105/1. Maddesine göre, CMK.100.maddesi gereğince verilen kararlara itiraz edilebilir. Bu hükümde hem tutuklama hem de tutuklamama hak ve yetkileri düzenlendiğinden, hem şüpheli, sanık ve müdafileri ile Cumhuriyet Savcısının itiraz yetkisi öngörülmüştür. Soruşturma aşamasında tutuklama talebinin reddine ilişkin kararlara itiraz halinde, itiraz merci tarafından da CMK 98/1.maddesinin 2. Cümlesine göre yakalama emri düzenlenebilir. Bu haliyle tutuklama talebinin reddine itiraz yetkisi Cumhuriyet Savcısına aittir.

Sitemizde yer alan Tutuklulık Süresi CMK de Nasıl ve Ne Kadar Belirtilmiştir konulu yazımızı da okuyabilir ve konu hakkında daha fazla detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklama Süreleri Nelerdir Tüm Mahkemeler İçin Hesaplama

Tutuklama, şüpheli veya sanığın kaçmasını önlemeye ve delillerin korunmasını amaçlamaya yönelik geçici olarak başvurulan bir koruma tedbiridir. Tutuklama kararının verilebilmesi...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016