Tutuklamaya Kimler İtiraz Edebilir

| ,

Tutuklama ve itiraz işlemleri konusunda daha önceden siz değerli okurlarımız için bilgi paylaşımında bulunmuş, konu hakkındaki detayları sizlere aktarmaya çalışmıştık. Bu yazımızda ise; tutuklamaya kimler itiraz edebilir konusu üzerine yoğunlaşmaya çalışarak bu hususta da sizleri bilgilendirmeye çalışacağız.

Tutuklama Kararına İtiraz

Tutuklama kararına itiraz yasal süresi olan 7 günlük süre içerisinde tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine veya kovuşturma aşamasında verilmiş ise kararı veren mahkemeye verilecek olan bir dilekçe ile yapılabilir. Ceza Muhakemeleri Kanununun 268. Maddesinde itiraz ile ilgili usulü işlemler ayrıntılı olarak düzenlenmiştir.

Tutuklama Kararının Verilmesi

Cumhuriyet Savcılığınca yapılan soruşturma işlemi sırasında. Şüphelinin üzerine atılı suçun vasıf ve mahiyetinin tutuklamayı gerektiren bir suç olduğu kanaatine varılırsa, şüphelinin tutuklanması amacıyla Sulh Ceza Hakimliğinden tutuklama kararı verilmesi yönünde talepte bulunulabilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından, Cumhuriyet Savcısının talebinin yerinde görülmesi halinde şüpheli hakkında tutuklama kararı verilir. Soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısının talebi haricinde tutuklama kararı verilemez.

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır

Tutuklama kararının öğrenilmesinden itibaren 7 günlük süre içerisinde kanun yoluna başvurulabilir. Soruşturma aşamasında tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise kararı veren ilgili mahkemeye itiraz edilmelidir. Kararına itiraz edilen hâkim veya mahkeme itirazı yerinde görürse kararı düzeltir, yerinde görmezse en çok üç gün içinde, tutuklama kararına itirazı incelemeye yetkili olan merciine gönderir. Tutuklama kararına itiraz, tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine veya kovuşturma aşamasında verilmiş ise, ilgili mahkemeye yapılmalıdır.

Kimler Tutuklamaya İtiraz Edebiliyor

Yasal Temsilcisinin veya Eşinin Başvurma Hakkı

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 262. Maddesinde yasal temsilcisinin ve eşinin başvuru hakkı aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Gece Vakti İcra Haciz Olur mu Hangi Saatlerde Haciz Yapılır

Şüpheli veya sanığın yasal temsilcisi veya eşi, şüpheli veya sanığa açık olan kanun yollarına süresi içerisinde kendiliklerinden başvurabilirler. Şüphelinin veya sanığın başvurusuna ilişkin hükümler, bunlar tarafından yapılacak başvuru ve onu izleyen işlemler için de geçerlidir. 

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 263. Maddesinde tutuklunun kanun yollarına başvurması aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir:

Tutuklu bulunan şüpheli veya sanık, zabıt kâtibine veya tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumu ve tutukevi müdürüne beyanda bulunmak suretiyle veya bu hususta bir dilekçe vererek kanun yollarına başvurabilir.

Zabıt kâtibine başvuru halinde, bir tutanak düzenlenerek tutuklu bulunan şüpheli veya sanığa bir örneği verilir.

Kurum müdürüne başvuru halinde, yine aynı işlemler yapılarak tutanak ve dilekçe derhal ilgili mahkemeye gönderilir. Zabıt Katibi başvuruyu ilgili deftere kaydeder.

Zabıt Katibi veya kurum müdürü tarafından ikinci fıkra hükmüne göre işlem yapıldığı zaman kanun yolları için bu kanunda belirlenen süreler kesilmiş sayılır.

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tutukluluğa itiraz dilekçesi yazılırken fazla gereksiz detaylara girmeden anlam bütünlüğü içerisinde gereksiz tekrarlardan kaçınılarak kronolojik bir biçimde somut olaylara değinilmeli ve deliller açık şekilde gösterilmelidir.  Daha sonradan ortaya çıkan deliller özellikle vurgulanmalı, dilekçenin okunur ve anlaşılır bir dille yazılmasına dikkat edilmelidir.

Tutuklamaya İtiraz Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış, tutukluluğa itiraz dilekçe örnekleri ve tutukluluğun devamına itiraz dilekçe örnekleri mevcuttur,  bu dilekçe örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uygun uyarlama yapabilirsiniz. Tutukluluğa İtiraz Dilekçe Örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Önceki Yazı

Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Nereye Yapılır

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Tüketici Hakem Heyeti 2019 Parasal Sınırları

Tüketici Hakem Heyetine ve Tüketici Mahkemesine nasıl başvurulacağı ve Ayıplı Mal kavramları ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımız ile...

Kapat