Tutuklu Kişi Ne Zaman ve Neye Göre Hükümlü Olur

A+
A-

Kanun koyucu tutukluluğun en fazla ne kadar olacağı ile ilgili yasal düzenlemeyi yapmıştır. Buna göre, hiç kimse kanunda belirtilen sürelerden daha fazla özgürlüğü kısıtlanarak tutuklu bırakılamaz. Tutuklu ne zaman hükümlü olur, sorusuna yanıt bulmak için öncelikli olarak suçun niteliğinin ne olduğu ve buna göre tutukluluk sürelerinin en fazla ne kadar olacağına değinmek gerekecektir.

tutuklu kişi

tutuklu kisi hangi karardan sonra hukumlu olur

Tutukluluk Süresi En Fazla Ne Kadar Olabilir

Tutukluluk süresi, ağır ceza kapsamında olan suçlar ve ağır ceza kapsamında olmayan suçlar olarak ikiye ayrılmalıdır.

Ağır ceza mahkemeleri kapsamında olmayan suçlar (ağır ceza mahkemesinin kapsamında olmayan suçlar için ceza yargılamalarının tamamı asliye ceza mahkemelerinde yapılmaktadır) yani asliye ceza mahkemesi kapsamındaki suçlar için tutukluluk süresi 1 yıldır ve gerekçesi açıkça belirtilmek şartıyla zorunluluk halinde en fazla 6 ay daha uzatılabilir, toplamda bu süre 1 yıl 6 ayı geçemez.

Ağır ceza mahkemesi kapsamında olan suçlar yönünden tutuklama süresi 2 yıldır ve bu süre gerekçesi açıkça belirtilmek üzere zorunluluk halinde en fazla 3 yıl daha uzatılabilir, toplamda bu süre 5 yılı geçemez.

Tutuklu Ne Zaman Hükümlü Olur

Tutuklu sanıkların yapılan yargılamalarında tutukluluk süreleri yasada belirtilen sınırların üstünde olamaz, özellikle ağır ceza mahkemelerinde yapılan yargılamalarda tutukluluk nedenlerinde değişiklik olmaması nedeniyle tutukluluk süresine ilişkin yasal süre dolmadan hüküm kurulabilir ve dava dosyası kesinleşebilir. Böyle bir durumda, yani tutuklu hakkında hapis cezasına hükmedilmesi ve bu hükmün kesinleşmesi halinde tutuklu artık hükümlü sıfatını almış olacaktır. Bu durum, genellikle kanunda alt sınırı 10 yıldan fazla olan terör, uyuşturucu, kasten adam öldürme ve diğer ağır cezalık suçlarda görülmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Uzlaştırma Belgesi Nedir ve Nasıl Düzenlenir Detaylı Anlatım

Bazı durumlarda mahkeme tutuklu sanık hakkında hüküm kurduğunda sanığın yatmış olduğu ceza miktarı ile sanığa hükmedilen ceza miktarı göz önünde bulundurularak son duruşmada tahliye kararı verebilmektedir. Asliye ceza mahkemelerinde bu durumla sık karşılaşılmasa bile yine tutuklunun tahliyesine karar verilmeden hapis cezasına hükmedildiği ve bu cezanın kesinleşmesi sonrası tutuklunun hükümlü olarak kalan cezasını çekmeye devam ettiğini durumlara rastlamaktayız. Sonuç olarak tutuklunun hükümlü olabilmesi için, ilgili mahkemenin tutuklu hakkında vermiş olduğu hapis cezasının kesinleşmesi sonrasında tutuklu, hükümlü sıfatını almış olacaktır.

Mahkemenin Vermiş Olduğu Hapis Cezasına ve Tutukluluğun Devamına İtiraz

Tutuklu aynı anda, mahkemenin vermiş olduğu hapis cezasına ilişkin karara ve tutukluluğun devamına istinaf başvurusunda bulunup itiraz ederek, dava dosyasının incelenip bozulması amacıyla Bölge Adliye Mahkemesine gönderilmesini talep edebilir. Mahkemenin vermiş olduğu karara karşı yasal süresi olan 7 günlük süre içerisinde yazılacak olan dilekçe veya zabıt katibine yapılacak başvuru ya da ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğünce istinaf başvuru talebinin tutanak altına aldırılması halinde, istinaf başvurusunda bulunabilir. Tutuklunun tahliyesine veya tutukluluğun devamına, kararın onanmasına veya bozulmasına bölge adliye mahkemesi tarafından yapılacak olan inceleme sonucunda karar verilecektir.

tutuklu kişi neye göre hükümlü olur

tutuklu kisi ne zaman ve neye gore hukumlu olur

Sitemizde bulunan tutuklama kararına itiraz dilekçe örneği ve istinaf dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun dilekçe düzenleyebilirsiniz. Sitemizin arama butonuna “istinaf” veya “tutuklama” gibi anahtar kelimelerden birini yazıp arama yaparak istediğiniz dilekçe örneğine ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklamaya Kimler İtiraz Edebilir

Tutuklama ve itiraz işlemleri konusunda daha önceden siz değerli okurlarımız için bilgi paylaşımında bulunmuş, konu hakkındaki detayları sizlere aktarmaya çalışmıştık. Bu...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016