Tutuklu Tahliye Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği

A+
A-

Herhangi bir suç nedeniyle hakkında tutuklama kararı verilen kişinin tutuklamaya süresi içerisinde itiraz hakkı bulunduğu gibi tutuklu kaldığı süre içerisinde de tahliye talebinde bulunma ve tahliyesini isteme hakkı bulunmaktadır.

tutuklu tahliye talebi

tutuklu tahliye talebi icin hazir dilekce ornegi

Tutuklama Nedenleri Nelerdir

Tutuklama bir tedbirdir ve belli şartların oluşmaması halinde tutuklama kararı verilemez, tutuklama kararının verilebilmesi için kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delillerin bulunması, ayrıca tutukluluğun ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olması gerekmektedir.

Tutuklama kararının verilebilmesi için aşağıdaki belirttiğimiz hususların varlığının olması gerekmektedir.

  1. Şüpheli veya sanığın saklanması veya kaçacağı şüphesini uyandıran somut olguların varlığı gereklidir.
  2. Delilleri yok etme, gizleme veya değiştirme şüphesinin bulunması.
  3. Şüpheli veya sanığın, tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunulması.

Hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa, tutuklama nedeninin varlığından söz edilebilir.

Tahliye Talebinde Bulunmanın Süresi Nedir

Tutuklama kararına itirazın, kararın tebliği ya da tefhiminden (açıklanmasından) itibaren 7 günlük yasal süresi içerisinde yapılması gerekmektedir. Tutuklamaya itiraz soruşturma aşamasında tutuklama kararı veren Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise davanın görüldüğü mahkemeye tutuklamaya itiraz dilekçesinin verilmiş olması gerekmektedir. Ancak, tahliye talebi açısından herhangi bir süre zorunluluğu yoktur. Tutuklu veya tutuklu vekili, her zaman için davanın görüldüğü mahkemeden tahliye talebinde bulunabilir.

Tahliye Talebi Nereye Yapılır

Tutukluluğun kaldırılması amacıyla soruşturma aşamasında ilgili Cumhuriyet Savcılığına tahliye talebinde bulunulmalıdır, ayrıca tutuklu hakkında kamu davası açılmış ise davanın görüldüğü mahkemeye tahliye talebinde bulunulur.

Tahliye Talebinin Reddine İtiraz Edilebilir mi

Tahliye talebinde bulunan tutuklu veya tutuklu vekilinin talebinin reddine karar verilmesi halinde ilgili üst mahkemeye itiraz edilebilir. Genellikle tahliye talebinin reddine karar veren davanın görüldüğü ilgili mahkeme, talebe gerek kalmaksızın resen inceleme yapılmak üzere dilekçe ve dava dosyasını incelemek üzere üst mahkemeye gönderir, üst mahkemenin vermiş olduğu karar kesindir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Kaydı Dilekçe Örnekleri

Kimler Tahliye Talebinde Bulunabilir

Tutuklunun kendisi veya müdafisi tahliye talebinde bulunabilir, bunun yanı sıra tutuklu şüpheli veya sanığın eşi de tahliye talebinde bulunabilir. Tutukluluğa itiraz ve tahliye talebi konusunda Ceza Mahkemesi Kanununun 262 ve 263.maddesinde gerekli düzenleme yapılmış.

Tahliye Talebi Nasıl Yapılır

Tahliye talebinde bulunacak olan tutuklu, bulunduğu ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğüne beyanda bulunarak veya ilgili savcılık veya mahkemeye sunulmak üzere bir dilekçe vererek tahliye talebinde bulunabilir. Ayrıca tutuklu vekili de ilgili mahkemesine hitaben yazılmış bir dilekçe ile tahliye talebinde bulunabilir.

Tahliye Talep Dilekçesi Yazılırken Nelere Dikkat Edilmelidir

Tahliye talep dilekçesi yazılırken anlam bütünlüğüne ve varsa ortaya çıkan yeni delillerimizle tanıklarımızın dilekçede özellikle gösterilmesine dikkat edilmelidir. Suçla alakalı anlamsız konulara değinilmekten kaçınılmalı ve kronolojik sıra ile dilekçe tamamlanmalıdır.

Tahliye Talep Dilekçesi Örneği

Bu yazımızla, tahliye talebiyle ilgili merak edilen, tutuklama nedenleri nelerdir, tahliye talebinde bulunmanın süresi nedir, tahliye talebi nereye yapılır, tahliye talebi nasıl yapılır, tahliye talebinin reddine itiraz edilebilir mi, kimler tahliye talebinde bulunabilir gibi bilinmesi gereken konulara değinerek bilgi vermeye çalıştık. Sitemizde hazırladığımız örnek tahliye talep dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde uyarlayabilirsiniz. Tahliye talep dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

tutuklu tahliye talebi dilekçesi

Tutuklu Tahliye Talebi Dilekce ornegi tutuklu icin-1

Tutuklu Tahliye Talebi Dilekce ornegi Yasal Temsilci icin-1

PDF olaran indirmek için;

Tutuklu Tahliye Talebi Dilekce ornegi Yasal Temsilci icin

Tutuklu Tahliye Talebi Dilekce ornegi tutuklu icin

Sitemizde yer alan Tutuklama Kararına İtiraz Nereye Yapılır konulu yazımızı da ortalama 2 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklu Kişi Ne Zaman ve Neye Göre Hükümlü Olur

Kanun koyucu tutukluluğun en fazla ne kadar olacağı ile ilgili yasal düzenlemeyi yapmıştır. Buna göre, hiç kimse kanunda belirtilen sürelerden...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016