Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Nereye Yapılır

A+
A-

Ceza Muhakemeleri Kanunu ‘nun 100.maddesinde işlenen tutuklama konusu ile daha önceden siz değerli okurlarımız için birçok bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere; bu yazımızda da tutukluluk konusu ile ilgili önemli detaylardan birisi olan tutukluluk halinin devamına kararı nedir ve tutukluluk halinin devamına itiraz nereye yapılır kısa ve fazla hukuki terimleri girmeden sade bir dille anlatmaya çalışacağız.

Tutuklama Neye Göre Yapılır

Bir şüphelinin CMK ‘nun 100.maddesinde belirtilen suçlardan herhangi birisini işlemesi halinde ya da işlediğine dair suç şüphesinin görülmesi halinde; Cumhuriyet Savcısı tarafından tutuklamaya sevk edilebilir ve ilgili Hakim ‘in takdiri ile tutuklanmasına karar verilebilir.

Tutuklamanın Gözden Geçirilmesi Nasıl Yapılır

Kişinin tutuklanması ile birlikte; yine aynı CMK gereğince tutuklandığı günden itibaren geçerli olmak üzere 30 günde bir tutukluluk durumu gözden geçirilmektedir. Bu süre zarfında toplanan deliller ya da ortaya çıkacak tanık beyanları, vs. Gibi diğer konular da bu tutuk durumunun gözden geçirilmesinde değerlendirmeye alınmaktadır. Tutuklamanın gözden geçirilmesi talebi yine soruşturmayı yürüten Cumhuriyet Savcısı tarafından yapılacaktır. Taleple ilgili karar verecek mercii ise Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği olacaktır. Nöbetçi Sulh Ceza Hakimi; talep doğrultusunda tekrar dosyayı inceleyerek, kişinin tutukluluk halinin devamına ya da tahliyesine karar verecektir.

tutuklama

Tutuklama neye göre yapılır

İtiraz Nasıl ve Nereye Yapılır

Kişinin tutuklanması sonrasında 30 gün içerisinde tekrar tutuk hali değerlendirildikten sonra hakkında tutukluluk halinin devamına kararı verilebileceğini söylemiştik. Böyle bir karar verilmesii halinde ise; yine kanun gereğince bu karara itiraz mümkündür. Tutukluluk halinin devamına kararına itirazı ise; kararı veren Sulh Ceza Hakimliği ‘ne yapılacaktır. Kararı veren Sulh Ceza Hakimliği itiraz üzerine; tekrar kararını inceleyecek, herhangi bir isabetsizlik görmüyorsa kararı ve dosyayı bir üst Sulh Ceza Hakimliği ‘ne (genelde numara sırasına göre devam etmektedir, örn; 1.Sulh Ceza Hakimliği’nin kararını 2 Sulh Ceza Hakimliği incelemektedir) gönderecektir. Bu üst Sulh Ceza Hakimliği ‘de dosyayı inceleyecek ve itiraz ile ilgili bir karar verecektir. Bu karar kesindir herhangi bir itiraz yolu bulunmamaktadır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Nüfus Kaydı Düzeltme Dilekçe Örnekleri

İtiraz Dilekçesini Savcılığa da Verebilirsiniz

İtiraz dilekçenizi tutukluluk halinin devamına karar veren Sulh Ceza Hakimliği’ne verebileceğiniz gibi aynı zamanda “Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne gönderilmesi üzere; Cumhuriyet Başsavcılığı’na” hitabıyla da yazabilir ve ilgili Cumhuriyet Savcısına da verebilirsiniz.

İtiraz Süresi Ne Kadar

Tutukluluk halinin devamına kararına itiraz etmek için kararın tebliğinden itibaren 7 günlük süre bulunmaktadır. Bu süre sonrasında yapılacak itirazlar tahliye talebi olarak değerlendirilecektir. OHAL kapsamında çıkan Kanun Hükmünde Kararname gereğince; tahliye talepleri de tutukluluk halinin gözden geçirilmesi sırasında değerlendirilmektedir. Ayrıca bir değerlendirm yapılmamaktadır. Ancak OHAL ‘in sona ermesi ile birlikte yine bu konuda Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği karar verecektir. Bu karar da kesin olacaktır.

Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Dilekçesi Örneği

Dilekçe içerisindeki bilgileri kendinize göre düzenlenmeniz gerekmektedir.

Lütfen resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

tutukluluk halinin devamı

Tutukluluk Halinin Devamına Kararı İçin İtiraz Dilekçesi

Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Dilekçe Örneği PDF

Dilekçe örneğini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Dilekçe Örneği PDFZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutukluluğa İtiraz Nasıl Yapılır

Tutukluluğa İtiraz, tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine yapılır. Tutuklama kararı kovuşturma aşamasında davanın görülmekte olduğu mahkeme tarafından verilmiş ise...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016