Tutukluluk Süresi CMK da Nasıl ve Ne Kadar Belirtilmiştir

Tutuklamanın bir ceza olmadığı ve bir tedbir olduğunu öncelikle belirtmek istiyoruz. Bu nedenle tutuklamanın peşin olarak verilen bir ceza olarak düşünülmemesi gerekmektedir. Şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilmesi için kuvvetli bir şüphenin olması tek başına yeterli değildir. Tutuklama kararı verilebilmesi için, şüphelinin veya sanığın kaçma şüphesinin bulunması, delilleri karartacağına ilişkin somut delillerin bulunması, tutuklamanın suç ile orantılı olması gerekmektedir.

tutukluluk suresi cmk da nasil ve ne kadar belirtilmistir

Tutuklamanın ne olduğu, tutuklama süresinin ne kadar olacağı, tutuklamaya itirazın nasıl yapılacağı gibi tutuklu ve yakınlarının merak ettikleri genel konulara bu yazımızda değinerek, tutukluluk süresinin CMK da nasıl belirtilmiş olduğu hakkında detaylı bilgi vermeye çalışacağız.

Tutukluluk Nedir, Tutuklu Kime Denir

Tutukluluk Nedir, Tutuklu kime denir sorularına yanıt olarak; Sınırları kanunla belirlenen belli bir suçu işlediği iddia edilen şüpheli veya sanığın, belli bir süre için tedbir amacıyla ceza infaz kurumunda bulundurulması halini tutukluluk olarak ifade edebiliriz. Bununla birlikte tutuklu olan kişiyi de yine aynı şekilde, sınırları kanunla belirlenen belli bir suçu işlediği iddia edilen ve bu nedenle tedbir amacıyla ceza infaz kurumunda veya tutukevinde bulunan kişi olarak tanımlayabiliriz.

Tutuklu Şüpheli veya Sanıkların Yargılamaları Nasıl Yapılır

Tutuklu sanıkların yargılamasının yapılmasını anlaşılır olabilmesi amacıyla iki şekilde değerlendirmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Bunlardan birincisi, soruşturma aşamasında tutuklu bulunan şüphelilerin yargılamasının nasıl yapılacağıdır. Soruşturma aşamasında tutuklanan ve henüz davası açılmamış olan tutukluların yargılamaları, ilgili Cumhuriyet Savcılığınca 30’ar günlük periyotlar halinde Sulh Ceza Hakimliğine yaptırılır. Yani, en son yapılan tutukluluğun değerlendirilmesi süresinin üzerinden en fazla 30 günlük sürenin geçmiş olması gerekmektedir. Bu süreler içerisinde yapılan inceleme sonucunda ilgili Sulh Ceza Hakimliği tutuklunun tahliyesine veya tutukluluk halinin devamına karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcralık Borç Ödenmeyince Ne Olur (Tüm İhtimaller)

İkinci olarak kovuşturma aşamasında yani davanın görüldüğü asıl mahkemesi tarafından yapılan yargılamadır. Tutuklu sanıklar hakkında mahkemesinde yapılacak olan yargılamada pozitif ayrımcılık yapılarak normal dava dosyalarından ayrı olarak tutuklu dosyanın duruşma günü 30 günlük süreleri geçmeyecek şekilde ertelenebilir. Ancak zorunlu bir neden olması ve bununda açıkça belirtilmesi halinde 30 günlük süreden duruşma günü bırakılabilir. Böyle bir durumda bile tutuklu bulunan sanıkların tutukluluk durumları 30 günlük süreler içerisinde yine ilgili mahkemesince ele alınarak değerlendirilip, tutuklunun tahliyesine veya tutukluluk halinin devamına ilişkin bir karar verilir. Son zamanlarda özellikle Ağır Ceza Mahkemelerinde açılan terör suçlarına ilişkin davaların yoğunluğunun fazla olması bir günde ancak birkaç dava dosyasının duruşmasının ancak yapılabilmesi, dava dosyalarındaki sanıkların genelinin tutuklu olması nedeniyle, tutuklu dava dosyalarının duruşmaları 3-4 ay gibi uzun bir sürede ertelenebilmektedir.

Tutukluluk Süresi CMK da Nasıl Belirtilmiştir

Tutukluluk süresi CMK da nasıl belirtilmiştir, tutukluluk süresi en fazla ne kadar olabilir gibi sorular tutuklu ve tutuklu yakınlarının en fazla merak ettikleri ve cevap aradıkları soruların başında gelmektedir. Haliyle tutukluların dışarıda bulunan yakınlarını merak etmesi ve onlar hakkında endişelenmesi, bununla birlikte tutuklu yakınlarının da cezaevinde bulunan tutuklu yakınları hakkında endişelenmesinden daha doğal bir şey söz konusu olamaz.

Ceza Mahkemesi Kanununun (CMK) 100 ve devam maddelerinde tutuklamaya ilişkin yasal düzenleme yapılmış, bu düzenlemeler içerisinde tutukluluk süresinin en fazla ne kadar olacağına da yer verilmiştir.

Tutukluluk sürelerinin alt sınırı ile ilgili kesin bir şey söylemek doğru olmayacaktır, çünkü tutuklamanın devamına ilişkin şartların ortadan kalkması halinde soruşturma aşamasında ilgili C.Savcılığı ve Sulh Ceza Hakimliği, kovuşturma aşamasında davanın görüldüğü ilgili mahkeme tutuklunun tahliyesine karar verilir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. Maddesinde tutukluluk süresinin makul süreyi aşmaması gerektiği açıkça ifade edilmiştir.

Tutuklu için uygulanacak en fazla tutukluluk süresi kanun koyucu tarafından sınırlandırılmıştır. Bu şekilde tutuklu hakkında yapılacak olan yargılamanın daha hızlı sonuçlandırılmasını sağlamak, tutukluk nedeniyle ileride yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçilmesi amaçlanmıştır. Tutukluluk süresi CMK da Ağır Ceza Mahkemesindeki suçlar ve Ağır Ceza Mahkemesi kapsamında olmayan suçlar olarak iki şekilde değerlendirilerek ele alınmıştır. Buna göre;

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Çocuk Parası Başvurusu Dilekçe Örneği 2019

Ağır Ceza Mahkemesi kapsamında olmayan suçlar (Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen suçlar) için tutukluluk süresi 1 yıldır ve bu süre zorunlu nedenler açıkça belirtilmek suretiyle en fazla 6 ay daha uzatılabilir.

Ağır Ceza Mahkemesi kapsamında olan suçlarda ise tutukluluk süresi 2 yıldır, bu süre zorunlu nedenler açıkça gösterilmek suretiyle en fazla 3 yıl daha uzatılabilir, yani Ağır Ceza Mahkemesinde toplamda zorunlu haller dahil verilebilecek en fazla tutukluluk süresi 5 yıldır.

Tutuklama Kararına İtiraz Nasıl Yapılır

Tutuklama kararına yapılacak olan itirazları da iki şekilde değerlendirmenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Tutuklamaya itiraz soruşturma aşamasında verilmişse, itiraz tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine bir dilekçe ile veya zabıt katibine yada tutuklu bulunulan ceza infaz kurumu, tutukevi müdürlüğüne yapılacak olan bir beyanla yapılmalıdır.

Kovuşturma aşamasında tutuklamaya itiraz davanın görüldüğü ilgili mahkemeye hitaben yazılmış bir dilekçe veya zabıt katibine yada tutuklunun bulunduğu ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğüne yapacağı beyanla tutuklama kararına itiraz edebilir.

Tutuklama kararına tutuklunun kendisi ve müdafii itiraz edebileceği gibi, şüpheli veya sanığın eşi de tutuklama kararına itiraz edebilir. Tutuklama kararına yapılacak olan itirazın süresinde olması gerekmektedir. Tutuklama kararının tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) sonra 7 gün içerisinde itirazın yapılması gerekmektedir.

ceza muhakemesi kanununda tutukluluk suresi ne kadardir

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Tutuklamaya itirazın nasıl yapılması gerekir, tutuklamaya itiraz dilekçesinin nasıl yazılmalıdır gibi konularda daha önce sitemizde yazmış olduğumuz makalelerimizle okurlarımıza bilgi vermeye çalışmıştık, bu yazılarımızı okuyarak bu konularda daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz. Yine sitemizde bulunun tutuklamaya itiraz dilekçe örneklerinden faydalanarak talebinize uygun şekilde düzenleme yapabilirsiniz.

Tutuklama kararına itiraz dilekçe örneğine ve Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. Nur hayat dedi ki:

  Yazıyor ki adli para cezasını ya da üst sınırı beş yıldan fazla olmayan hapis cezasını gerektiren bi suçtan dolayı sonra aşağıda hüküm yukarıda açıklanan nedenlerle 7 ay 15 gün hapis cezasıyla cezalandırılmasına fakat eşim basit yaralama suçu işlemeden hemen önce gelmişti bu kağıtlı kağıtla birlikte kasten yaralama suçu işlediği kağıt birlikte geldi Yani daha karar verilmedi hocam ya korkuyorum sizce ne olur lütfen beni aydınlatın

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Nur hayat hanım, daha önce de belirttiğimiz gibi HAGB kararı ile 5 yıl süre ile denetime tabi tutulan birinin kasıtlı bir suç işlememesi gerekmektedir. 5 yıl içerisinde kasıtlı bir suç işlemesi halinde hakkında verilen hüküm açıklanır. bu hükümlü hakkında diğer hükümlülerde olduğu gibi infaz hükümleri ve denetimli serbestlik uygulanır.

 2. Nur hayat dedi ki:

  Cmk nın 231/8 maddesi uyarınca beş yıl denetimli serbestlik ve cmk nın 231/11 maddesi uyarınca denetim süresi içinde kasten yeni bir suç işlemesi halinde mahkemenin hükmü açıklayacağı diyor

Önceki yazıyı okuyun:
İcrayı Nasıl Durdurabilirim ya da Kaldırabilirim (Kesin Çözüm)

İcranın durdurulması, icra işlemlerinin olduğu yerde bırakılması, her hangi bir işlem yapılmadan bir sonraki aşamaya geçirilmemesidir. Kesinleşmeden icra işlemi yapılmayacak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016