Tutukluluk Süresi Neye Göre Belirlenir En Uzun Süre Nedir

A+
A-

Ceza Muhakemesi Kanununun 100. Maddesinde tutuklanmanın temel şartı olarak,  şüpheli veya sanığın isnat konusu suç fiilini işlediği konusunda kuvvetli şüphe oluşmasına neden olan delillerin bulunması olarak belirtilmiştir.

Tutukluluğun bir ceza olmadığı bir tedbir olduğu unutulmamalıdır. Bu nedenle tutuklamanın geçici bir tedbir olduğu peşin bir ceza olmadığını söyleyebiliriz. Şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilmesi için kuvvetli bir şüphenin olması da tek başına yeterli değildir. Ayrıca tutuklamanın suç ile orantılı olması,  sanığın veya şüphelinin kaçma şüphesinin bulunması, delilleri karartacağına ilişkin somut delillerin bulunması gerekmektedir.

tutukluluk süresi neye göre belirlenir

bir kisi en fazla ne kadar tutuklu kalabilir

Tutukluluk süresi neye göre belirlenir ve tutukluluk süresi ne kadardır gibi sorular tutukluların ve tutuklu yakınlarının en çok merak ettikleri soruların başında gelmektedir. Bu makalemizde, tutukluluğa ilişkin genel konulara değinerek tutukluluk süreni neye göre belirlenir ve tutukluluk süresi ne kadardır sorularını yanıtlamaya bu konularda bilgi vermeye çalışacağız.

Tutukluluk Süresi Ne Kadardır

Tutukluluk sürelerini Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalar ve Ağır Ceza Mahkemesinde görülen davalara ilişkin olarak iki şekilde sınıflandırmak doğru olacaktır. Ağır Ceza Mahkemesinin görev alanına girmeyen diğer bir ifadeyle Asliye Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda tutukluluk süresi 1 yıldır ve bu süre geçerli bir sebep gösterilerek en fazla 6 ay daha uzatılabilir. Ağır Ceza Mahkemelerinde görülen davalarda ise tutukluluk süresi 2 yıldan fazla olamaz, bu süre en fazla 3 yıl daha uzatılabilir. Bu süreler kanununda tutukluluk sürelerinin üst sınırı olarak belirlenmiştir.

Tutukluluk Süresi Neye Göre Belirlenir

Şüpheli veya sanığın işlemiş olduğu suçun niteliği, suçun işleniş şekli, delilleri karartma şüphesinin bulunup bulunmadığı tutukluluk süresini yönünden belirleyici olacaktır. Tutukluluk geçici bir tedbirdir, makul bir süre içinde uygulanmalıdır. Tutukluluk şartları ortadan kalktığında sona erdirilmelidir. Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 5. Maddesinde tutukluluk süresinin makul süreyi aşmaması gerektiği açıkça belirtilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ad Soyad ile Cep Telefonu Numarası Nasıl Bulunur?

Tutuklu Sanıkların Yargılamaları Nasıl Yapılır

Tutuklu sanıklar hakkında Cumhuriyet Savcılığınca açılan davalarda ilgili mahkeme iddianamenin kabulünden sonra tensiben sanığın tutukluluğun devamına veya tahliyesine karar verilir. Tutukluluğun devamına ilişkin verilen kararlarda duruşma zorunlu haller dışında en fazla 30 gün ileri bir tarihe ertelenebilir. Zorunlu bir nedenle duruşmanın 30 günden fazla bir tarihe ertelenmesi halinde 30 günlük süre içerisinde sanığın tutukluluk süresinin değerlendirilmesi gerekmektedir.

Tutukluluğa İtiraz Nasıl Yapılır

Tutukluluğa itiraz soruşturma aşamasında tutuklama kararını veren Sulh Ceza Hakimliğine, kovuşturma aşamasında ise ilgili mahkemeye yapılmalıdır. Tutuklamaya itiraz tutuklama kararının tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren 7 gün içerisinde yapılmalıdır. Tutuklamaya itirazı şüpheli veya sanığın kendisi ve müdafii (avukatı) yapabileceği gibi tutuklu sanığın eşi tarafından da yapılabilir. Ceza Muhakemesi Kanununun 262 ve 263. Maddesinde tutuklamaya itirazın nasıl yapılacağına ilişkin yasal düzenleme yapılmıştır.

Tutukluluğa itiraz tutuklama kararı veren sulh ceza hakimliği veya ilgili mahkemeye hitaben yazılacak olan dilekçe veya zabit katibine veya tutuklu bulunduğu ceza infaz kurumu veya tutukevi müdürlüğüne beyanda bulunmak suretiyle yapılabilir.

tutukluluk süresi

tutukluluk suresi neye gore belirlenir en uzun sure nedir

Tutukluluğa İtiraz Dilekçesi Nasıl Yazılır

Tutuklama kararına itiraz dilekçesi yazılırken, suçla ilgili olmayan gereksiz konulara değinilmekten kaçınılmalı, dilekçe anlam bütünlüğü içinde yazılmalıdır. Ayrıca tutuklamanın seyrini değiştirecek yeni bir bilgi veya delil elde edilmesi halinde buna da dilekçede yer verilmelidir.

Tutuklama Kararına İtiraz Dilekçesi Örneği

Sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanarak, örnek dilekçe üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun şekilde tutukluluğa itiraz dilekçesi hazırlayabilirsiniz.

Tutuklama kararına itiraz dilekçe örneğine ve Tutukluluğun Devamına İtiraz Dilekçe Örneğine buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutukluluk Süresi CMK da Nasıl ve Ne Kadar Belirtilmiştir

Tutuklamanın bir ceza olmadığı ve bir tedbir olduğunu öncelikle belirtmek istiyoruz. Bu nedenle tutuklamanın peşin olarak verilen bir ceza olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016