Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

| ,

Tutuklunun ilk mahkemesinin ne zaman olacağı, hem tutuklu hem de tutuklu yakınları tarafından merak edilen bir konu olmakta, tutuklu kişinin yakınları en azından yargılamanın tutuksuz olması için, ilk duruşmada yakınlarının tahliye olmasını beklemektedir. Genel itibariyle cezası ağır olmayan suçlar için; en azından Asliye Ceza Mahkemelerinde deliller de tam olarak toplanmış ise; bu şekilde tahliye kararları verilebilir ve yargılamaya tutuksuz devam edilebilir. Ancak burada herkesin merak ettiği konu tutuklunun ilk mahkemesi yani duruşmasının ne zaman olduğudur.

Soruşturma ve Kovuşturma Aşamasında Tutukluluk

Gerek soruşturma aşamasında, gerekse kovuşturma aşamasında tutuklulara yönelik yapılan işlemler, yargılama açısından acil işlerden olduğundan, bekletilmeden hemen yapılır.

Soruşturma Aşamasında Tutukluluğun Değerlendirilmesi

Soruşturma aşamasında, Sulh Ceza Hakimliği tarafından tutuklanmasına karar verilen tutukluların, tutukluluk hallerinin değerlendirilmesi için soruşturma dosyaları, Cumhuriyet Savcılığınca 30 günlük süre içerisinde, Sulh Ceza Hakimliğine gönderilir. Sulh Ceza Hakimliği tarafından yapılan inceleme ile tutukluların, tutukluluk hallerinin devamına veya tahliyelerine karar verilebilir. Tutukluluk halinin devamına ilişkin verilen kararlara yapılan itirazları, sıra numarasına göre bir sonraki Sulh Ceza Hakimliği değerlendirir. Tutukluluğun devamına karar verilen yerde tek Sulh Ceza Hakimliği varsa, bu itirazı en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliği inceler ve değerlendirir.

Kovuşturma Aşamasında Tutuklunun İlk Duruşması Ne Zaman Olur

Kovuşturma aşamasında, tutuklu bulunan dava dosyasının duruşması, 1 aydan fazla olmayan süre içerisinde yapılır. Herhangi bir sebeple duruşmanın bu süre içerisinde yapılmaması halinde, yine mahkemesi tarafından bir aylık süre içerisinde, sanığın tutukluluk hali değerlendirilir.

Tutuklunun ilk duruşması ne zaman olur sorusuna, kural olarak kovuşturma aşamasında tutuklunun duruşması 1 ay içerisinde yapılır diyebiliriz. Ancak, mahkemenin iş yoğunluğu, yazışmalar ve yapılan işlemlerde göz önünde bulundurularak, duruşmanın daha ileri bir tarihe bırakılmasına karar verilebilir. Bu durumda, bir aylık süreler içerisinde tutuklunun, tutukluluk durumu değerlendirilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Borca itiraz Nasıl Edilir

Tutukluluğa İtiraz

Sitemizde daha önce ayrıntılı olarak yazmış olduğumuz, Tutukluluğa İtiraz konulu makalemiz için buraya tıklayabilir, Tutukluluğa ve Tutukluluğun Devamına İlişkin itiraz dilekçe örneklerine de buradan ulaşabilirsiniz.

Önceki Yazı

Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

Bilirkişi Raporuna İtiraz Etme

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Açık Cezaevine Ayrılma En Son Yönetmelikte Yapılan Değişiklik

Bilindiği üzere, daha önce 07/09/2016 tarih ve 29824 Sayılı Yönetmelik değişikliği ile açık ceza infaz kurumlarına geçebilme şartları ile  denetimli...

Kapat