Tutuklunun Tahliye Sebepleri

A+
A-

Tutuklamaya İtiraz ve Tutuklamaya İtiraz Dilekçe örnekleri ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızda bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Tutuklunun tahliye sebepleri ile ilgili olarak sizlere bilgi vermeye çalışacağız.

Kişi Neye Göre Tutuklanır

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 100. Maddesi “kuvvetli suç şüphesinin varlığını gösteren somut delerlin ve bir tutuklama nedeninin bulunması halinde, şüpheli veya sanık hakkında tutuklama kararı verilebilir. İşin önemi, verilmesi beklenen ceza veya güvenlik tedbiri ile ölçülü olmaması halimde, tutuklama kararı verilemez.” Şeklinde düzenlenmiştir.

Tutuklama kararının uygulanabilmesi için bazı önemli şartların bulunması gerekmektedir. Aşağıdaki hallerde bir tutuklama nedeni var sayılabilir.

 1. Şüpheli veya sanığın kaçması, saklanması veya kaçacağı şüphesi uyandıran somut olgular varsa.
 2. Şüpheli veya sanığın davranışları
 • Delilleri yok etme, gizlime veya değiştirme
 • Tanık, mağdur veya başkaları üzerinde baskı yapılması girişiminde bulunma.

Hususlarında kuvvetli şüphe oluşturuyorsa, tutuklama nedeni var sayılabilir.

Tutuklu Nasıl Tahliye Olur

Yukarıda belirttiğimiz nedenlerden ve suçlardan dolayı hakkında tutuklama kararı verilen şüpheli veya sanık hakkında şartların oluşması halinde tahliye kararı verilebilir. Soruşturma ve Kovuşturma evrelerinin her aşamasında şüpheli veya sanığın salıverilmesi istenebilir (md.104)

Şüphelinin veya sanığın tutukluluk salıverilmesine hakim veya mahkemece karar verilir. Dosya Bölge Adliye Mahkemesine veya Yargıtay’a geldiğinde salıverme istemi hakkındaki karar. Bölge Adliye Mahkemesi veya Yargıtay ilgili dairesi veya Yargıtay Ceza Genel Kurulunca dosya üzerinde yapılacak incelemeden sonra verilir. Bu karar resen de verilebilir.

Şüpheliler veya Sanıklardan tutuklunun tahliye sebeplerini aşağıdaki şekilde maddeler halinde sıralayabiliriz.

 1. Şüpheli veya sanığın sağlık problemlerinin olması.
 2. Şüpheli veya Sanığın tutuklulukta geçirdiği süre.
 3. Şüpheli veya Sanık tarafından işlendiği iddia edilen suçun cezasının kanunda öngörülen üst sınırı.
 4. Tanıkların dinlenmiş olması,
 5. Şüpheli veya sanığın sabit ikametgah sahibi olması.
 6. Şüpheli veya Sanığın delilleri karartma şüphesini ortadan kalkması.
 7. Yüklenen suçun şüpheli veya sanık tarafından işlenmediğinin anlaşılması.
 8. Yüklenen suçta şüpheli veya sanığın kast ve taksirinin bulunmaması
 9. Şüpheli veya sanık hakkında adli kontrol hükümlerinin uygulanarak salıverilmesi.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  istifa Nedir - Nasıl istifa Edilir

Gibi nedenler göz önünde bulundurularak tutuklunun tahliyesine karar verilebilir.

tutuklamayı gerektiren haller

Tutuklamayı gerektiren suçlar

Tutuklamayı Gerektiren Suçlar

Tutuklamayı gerektiren suçların neler olduğunu tam olarak öğrendiğimizde, tutuklunun tahliye sebepleri ile ilgili olarak da nasıl davranılması gerektiği veya tahliyenin hangi koşullarda gerçekleşeceğine ilişkin daha ayrıntılı bilgi edinmiş oluruz.

5271 Sayılı Ceza Muhakemeleri Kanunda tutuklamayı gerektiren suçlar maddeler halinde belirtilmiştir. Buna göre; aşağıdaki suçların işlendiği hususunda kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde tutuklama nedeni var sayılabilir.

 1. 5237 Sayılı TCK da yer alan;
 • Soykırım ve insanlığa karşı suçlar
 • Kasten Öldürme
 • Silahla İşlenmiş kasten yaralama ve neticesi sebebiyle ağırlaştırılmış kasten yaralama
 • İşkence
 • Cinsel saldırı
 • Çocukların cinsel istismarı
 • Hırsızlık ve Yağma
 • Uyuşturucu veya Uyarıcı Madde İmal ve Ticareti
 • Suç İşlemek Amacıyla Örgüt Kurma
 • Devletin Güvenliğine Karşı Suçlar
 • Anayasal Düzene ve Bu Düzenin İşleyişine Karşı Suçlar ile;
 1. 6136 Sayılı Ateşli Silahlar ve Bıçaklar ile Diğer aletler Hakkındaki Kanunda tanımlanan silah kaçakçılığı suçları
 2. Zimmet suçu
 3. 4926 Sayılı Kaçakçılıkla Mücadele Kanununda Tanımlanan ve hapis cezası gerektiren suçlar
 4. 2863 Sayılı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kanunun 68.ve 74. Maddesinde tanımlanan suçlar
 5. 6831 Sayılı Orman Kanununun 110.maddesinde dört ve beşinci fıkralarında tanımlanan Kasten Orman Yakma suçları.
 6. 2911 Sayılı Toplantı ve Gösteri Yürüyüşleri Kanununun 33. Maddesinde sayılan suçlar
 7. 3713 Sayılı Terörle Mücadele Kanununun 7. Maddesinin üçüncü fıkrasında belirtilen suçlar.

Kanun koyucu yukarıda maddeler halinde yazılan suçlar hakkında kuvvetli şüphe sebeplerinin varlığı halinde şüpheli veya sanık hakkında tutuklama nedeni olarak öngörmüştür.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 22 YORUM
 1. İlknur dedi ki:

  Esim ceza evinde ama esimin yapmadığı bireyden ceza aldı 12 sene 6 ay ve suzluz olduğunu inanamadılar nasl nabicaz parmak izini almiyolar hiç bir değil yok

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   İlknur hanım, ne kadar çaresiz ve zor durumda olduğunuzu tahmin edebiliyoruz, Allah yardımcınız olsun. Eşinizin suçsuzluğunu kanıtlayacak bir delil elde etmeniz veya ortaya bir tanığın çıkması halinde yargılamanın yenilenmesi talebi ile başvuruda bulunabilirsiniz ancak yargılamanın sonucunu değiştirmeyeceğine kanaat getirilmesi halinde bu talebiniz reddedilir. Bütün kanun yollarının tükenmiş olması ve cezanın kesinleşmesinden sonra yapabileceğiniz tek şey iadeyi muhakeme yani yargılamanın yenilenmesi talebinde bulunmak olacaktır.

 2. Tuğba dedi ki:

  Sözlüm jandarmaya hakaret ve görevini yaptirmamaktan içeride bunları yaptığında sarhoştu malesef ki 🙁 haftaya mahkemesi var görüntülü olarak katilcakmis nasıl bi karar çıkar hakime mi bağlı tamamen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Tuğba hanım, öncelikli olarak iddianamede yazılı olan sevk maddeleri ve suçun niteliğinin ne olduğu önemli, ilgili mahkeme ilgili sevk maddelerini değerlendirerek nişanlınızın suçlu olduğu kanaatine vardığı takdirde gerekli cezayı verecektir, ilgili mahkeme dosyanın durumuna göre nişanlınız hakkında cezada indirim veya artırım uygulayarak sonuç cezayı belirleyebilir veya şartların oluşması halinde verilen cezayı erteleyebilir veya hakkında Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına (HAGB) karar verebilir.

 3. Songül dedi ki:

  Benim eşimin 20 bin para cezası vardı 3 bin ödeyebildi seminer imzaları da kaçırdığı için 25 gün önce girdiği gbt de embiyete alınip 11 ay ceza alıp cezaevine gönderildi 40 günlük bebeğimiz ve 6 yasinda bir çocuğumuz daha var iki çocukla mağdur caresiz kaldım eşim için tahliye taleb etme hakkım varmı ögrenmek istiyorum çok kötü yüz maddi ve manavi olarak

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba songül hanım, eşinize verilen ceza para cezası ise verilen cezanın belirlenen zaman ve miktarda odenmesi gerekmekte aksi halde eşiniz paradan çevrilen hapis cezası olduğu için infaz düşülmeksizin tamamının karşılığında ceza evinde kalmak zorunda, cezaevinden ancak para cezasının tamamı yatırılarak tahliye olabilir.

 4. Mithat dedi ki:

  Abim yaralama sucundan tutuklandi olay esnasinda havaya ates etmis su anda tutuklu karsi taraf sikayetinden vaz gecti ne kadar daha tutuklu kalir 1 aydan beri ceza evinde

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Mithat bey, Yaralamanın niteliği önemli, yaralanan şahsın hayati tehlike geçirip geçirmediği hayati tehlikenin devam edip etmediği gibi hususlar önemli, hayati tehlikenin olmaması veya atlatılması halinde ilk celse veya ikinci celse tahliye edilebileceği kanaatindeyiz.

  2. Sena Deniz dedi ki:

   Abim iftiraya uğradı yapmadığı birşeyle yargılandı üstelik deliller var elimizde sunduk ara tahliyeyle serbest kaldı yanlız mahkeme devam ediyor iftirayı atan kişi de dostuydu kızıyla intikam almak istedi ve çocuk istismarından yargılanıyor kızın yaşı 15 ve hep olağanüstü şeyler söylemiş bir akıl olmadan asla o kişi o ifadeyi veremez abim istemediğini ve artık evli olduğunu söyleyince böyle bir iftiraya uğradı ve hiç bir delil yok mahkeme devam ediyor sonuç ne olur sizce yardımcı olur musunuz ?

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Sena hanım, devam eden bir davada mahkemenin nasıl bir karar vereceği ile ilgili bir yorum yapmamız doğru olmaz. İlgili Mahkeme bütün delilleri değerlendirerek abiniz hakkında hüküm kuracaktır bu beraat kararı da olabilir, mahkumiyet kararı da olabilir.

  4. Sena Deniz dedi ki:

   Cevabı göremedim Mehmet bey

 5. Tuğçe dedi ki:

  Benim nişanlım uyuşturucu ticareti yapmaktan tutuklandı uyuşturucudan üç tane beyancisi vardı hepsi ifadelerini geri aldı polis tanık cagirildi onlarda nişanlım hakkında elden ne verdiğini görmedik dediler bir ay sonra karar mahkemesi sizce ne sonuç çıkar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Tuğçe hanım, mahkemenin nişanlınız hakkında ceza verip vermeyeceği, ceza verecekse ne kadar vereceği hakkında bir yorumda bulunmamız mümkün değil. Bu konuda ancak dosyanın tüm içeriği incelenerek yorum yapılabilir.

  2. Cansu dedi ki:

   Sonuc ne oldu

 6. Ebru kara dedi ki:

  Ocak ayında uyustucudan yakalanan kişinin mahkemesi ne zaman olur ve yaklandıgı evde ki poşet uyusturucu değilmiş sonuc oyle cıkmıs

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ebru hanım,
   İşlenen suçla ilgili soruşturmanın ne zaman tamamlanacağı ve dava açılacağı tamamen soruşturmayı yürüten savcılığın takdirinde, delillerin tamamen toplanması halinde iddianame düzenlenerek ilgili mahkemeye dava açılacaktır, yine duruşmaların yoğunlu gözönüne alınarak ilgil mahkeme tarafından ileri bir tarihe duruşma günü verilecektir. Bu konuda daha ayrıntılı bilgi edinmek için soruşturmanın yürütüldüğü Cumhuriyet Başsavcılığına müracaat edebilir ve soruşturmanın akıbeti hakkında bilgi edinebilirsiniz.

 7. Esra dedi ki:

  Merhaba ,kardeşim para transeferi fazla olduğu için içeri alındı.şuan 3 haftadır içerde.hakkında hiçbir ceza verilmedi ve durusma tarıhıde verılmedi.kardeşimin aleyhıne hiçbir delil yok.yani ceza almasını gerektırıcek.ne kadar tutarlar içerde nasıl ilerler süreç ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Esra hanım, kardeşiniz hakkında şu anda soruşturma yapılmakta ve dosya savcılıkta olmalı, tutuklama kararı Sulh Ceza Hakimliği tarafından verilmiştir. Soruşturma tamamlandıktan sonra kardeşiniz hakkında ilgili mahkemeye dava açılacaktır. Bu süreç zaman olarak farklılık gösterebilir. Dava açıldıktan sonra kardeşinizin ceza alıp almayacağına ilgili mahkeme karar verecektir.

 8. Medine dedi ki:

  Merhabalar..Benim esim 9 yillik polis memuru.6 aylik surecte toplamda 33.ooo tl parayi zimmetine gecirmis.1 aydir cezaevinde tutuklu bulunmakta kendisi.Bugun mahkemesi vardi ama iddianame hazirlanmadigi icin mahkemesi 2 hafta sonrasina ertelenmis.Almis oldugu toplamda 33.000 tl parayi tutuklandiktan ertesi gun ilce emniyete iade ettik.iki hafta sonra cikacagi mahkemede karar ne olur? Tesekkurler..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Medine hanım,
   Eşiniz tutuksuz yargilanabilir ancak mahkemeden nasıl bir karar çıkacağı hakkında kesin bir şey söylememiz mümkün değil

 9. ibo can dedi ki:

  mrb amcam hırsızlık yapan bir kişiyle tfl görüşmelerini yapmış ve arama sırasında kalaşnikof silah yakalanmış silah davası daha açılmadı makeme hırzızlık tapelerden tutuklama kararı verdi avukat beyin söylediği tlf tapeleri bir delil deyildir ve haksız yere tutuklama verildi diyor bunun sonuncu ne olur ikinci sorumda bu davadan berat ederse ve kalaşnikof tan alacağı ceza şuanda yatığı günün silah cezası için geçerli olurmu saygılarımla.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Hırsızlık suçundan beraat ederse içerde yatmış olduğu süre silah bulundurma dan alacağı cezadan mahsup edilir, otomatik silah bulundurduğu için tahminen 4 yıl 2 ay hapis cezası alacağı kanaatindeyiz.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklunun İlk Mahkemesi Ne Zaman Olur

Tutuklunun ilk mahkemesinin ne zaman olacağı, hem tutuklu hem de tutuklu yakınları tarafından merak edilen bir konu olmakta, tutuklu kişinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016