Tüzel Şirket Nasıl Kurulur Masrafı Nedir (Limited Şirket)

A+
A-

Ne üzerine çalışılacağının önceden belirlenmesi ve bunun unvanda bulundurulması, en az 10 bin TL sermaye ve 1 ortak ile kurulması gereken şirkete limited şirket denilmektedir. Limited şirket, daha çok 35.000 TL – 40.000 TL’den daha fazla iş hacminin olacağını tahmin eden ve daha kurumsal bir imaj oluşturmak isteyen girişimciler tarafından tercih edilmektedir. Kuruluş aşamaları şahıs şirketine göre daha teferruatlı olsa da vergi dilimleri ve ek destekler sayesinde çoğu zaman en avantajlı şirket türlerinden birisi ltd şirketlerdir.

tüzel şirket kurma maliyeti

tuzel sirket nasil kurulur masrafi ne kadar

 

Limited Şirket Nasıl Kurulur?

Şirket kuruluşu için gerekli evraklara geçmeden önce şirketin ne kadar sermaye ile kurulacağına, ortakların kimler olacağına ve bu ortakların ne kadar sermaye sahibi olacağına, şirket adresinin neresi olacağına, şirketin tam olarak ne iş veya işler yapacağına ve şirketin unvanının ne olacağına karar verilmelidir.

Bu karar verildikten sonra sırasıyla şirket ana sözleşmesi hazırlanmalı, Ticaret Odası’na başvuru yapılmalı ve Vergi Dairesi’ne kayıt olunmalıdır.

Limited Şirket Ana Sözleşmesi Nasıl Hazırlanır

Şirket ana sözleşmeleri son yapılan değişiklikle MERSİS üzerinden düzenlenmeye başladı. Bu kapsamda sözleşmeyi ilk defa oluşturacak kişiler de işlemi MERSİS aracılığıyla gerçekleştirmek zorunda. Ana sözleşme, şirketin ne yaptığını, ortaklarının kim olduğunu, sermaye sahiplerinin ne kadar sermaye sahibi olduğunu vb. halka açık şekilde paylaşıldığı bir ortamdır. MERSİS sistemi, ana sözleşmenin hazırlanması konusunda sizi yönlendirecektir.

Ticaret Odası Başvurusunun Yapılması

Şirket Ana Sözleşmesi’nin hazırlanmasından sonra Ticaret Odası’na kayıt olunmalıdır. Bunun için öncelikle notere gidilmeli ve tescil talepnamesi istenmelidir. Noter yetkilisi şirket adresini, şirket unvanını ve şirket sahiplerinin imzalarını tek belgede tescilleyecek ve bu belgeyi size teslim edecektir. Bu belgeyi alarak Ticaret Odası’na gidilmeli ve başvuru yapılmalıdır.

Daha sonra Halkbank’a giderek önceden karar verilen sermaye miktarının % 0,004’ü kadar Rekabet Kurulu ödemesi, % 25’i kadar da sermaye ödemesi yapılır. % 25’lik kısım blokeli olarak hesapta tutulur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Plakadan İsim Sorma ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

Vergi Dairesine Gitmek

Daha önceden anlaşılan muhasebeci tarafından düzenlenen işe başlama bildirgesi şirketin kurulacağı adrese en yakın vergi dairesine ulaştırılır ve mükellef olunur. Memurların inceleme yapmasına istinaden vergi levhası hazırlanır ve işe başlanılabilir.

limited şirketi kurma

limited sirket kurmak icin lazim olan belgeler hangileri

Limited Şirket Kuruluş Masrafı ve Gerekli Belgeler

Ticaret odasına kayıt olunabilmesi için gerekli belgeler:

 1. Noter tasdikli şirket ana sözleşmesi (3 adet)
 2. Şirket ortaklarının imza beyannameleri (2 adet)
 3. Kuruluş talep dilekçesi
 4. Kurucuların beyanı
 5. Rekabet kurulu ödemesinin yapıldığına dair dekont
 6. Sermaye blokesinin koyulduğuna dair banka yazısı
 7. Oda kayıt beyannamesi

Vergi dairesine başvuru için gerekli belgeler:

 1. İş başlangıç bildirgesi (2 adet, muhasebeci tarafından düzenlenmiş)
 2. Şirket ortaklarının noter tasdikli nüfus cüzdanı sureti
 3. Ortakların ikametgah belgeleri
 4. Ortakların imza sirküleri
 5. İşin icra edileceği yere ait kira kontratı ya da tapu fotokopisi

Limited şirket kuruluşunun maliyeti aşağı yukarı  3000 TL + kuruluş sermayesinin blokeli olması gereken kısmı yani % 25’i olacaktır.

Sitemiz üzerinden Şahıs Şirketi Kurmak ile ilgili de detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
 1. Abdullah K. dedi ki:

  Bu maliyetler yeni düzenlemeler ile aşağı yukarı 2.000-2.500 TL tutarlarına kadar çekilebiliyor. Daha detaylı bilgi almak isteyenler ile görüşebiliriz. 05********


Önceki yazıyı okuyun:
Tutuklunun Tahliye Sebepleri

Tutuklamaya İtiraz ve Tutuklamaya İtiraz Dilekçe örnekleri ile ilgili daha önce yazmış olduğumuz yazılarımızda bilgi vermeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016