Uluslararası Kredi Derecelendirme Kurumlarına Göre Türkiye Kredi Notu

A+
A-

Siyasetin önde gelen isimleri tarafından sıkça eleştirilmeye başlanan uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları geçtiğimiz aylarda 2017 yılı için Türkiye’nin kredi notunu açıklamış ve yıllar sonra ilk defa kredi puanını yatırım yapılabilir seviyenin altında tutmuştu. Bu durum özellikle yatırım bankacılığı faaliyetleriyle ilgili olan sermaye sahipleri için büyük önem arz ediyor zira Fitch, Moody’s ve S&P gibi kuruluşların yönettiği para milyar dolar seviyeleriyle ancak ifade edilebilmekte.

2017 yılı için Türkiye adına yapılan açıklamada kredi derecelendirme kuruluşlarının Merkez Bankası politikalarının yanlış olması, OHAL’in uzun süre devam etmesi ve siyasi belirsizlik noktalarında aynı fikirde olması dikkat çekti. Sahip olduğu sermaye ve kredi pazar payı ile sektörde otorite haline gelen 3 kredi derecelendirme kuruluşunun kararlarının bu denli ilgi çekmesinin de tabii ki bazı sebepleri var, ancak öncesinde kredi derecelendirmesinin gerçekte ne olduğunu bilmek faydalı olacaktır.

Türkiyenin kredi notu

fitch ratingse gore turkiyenin kredi notu

Kredi Derecelendirmesi Nedir?

Kredi derecelendirmesi bir kişinin, şirketin ya da ülkenin mali sorumluluklarını ne derece yerine getirdiğinin saptanmasının belirli bir rakam ya da harfe indirgenmesinden sonra ortaya çıkan sonuçtur. Ülke için yapılacak kredi derecelendirmesi için işsizlik, istihdama katılım oranları, borçlanma miktarı, cari açık vb. akla gelebilecek her türlü devlet yükümlülüklerini irdelemek gerekir.

Türkiyenin kredi notu

uluslar arasi kredi derecelendirme kurumlarina gore turkiyenin kredi notu kac

Kredi Derecelendirmesi Neden Önemlidir?

Uluslararası kredi derecelendirme kuruluşları bir kişinin, kurumun ya da devletin kredibilitesini hesaplamakta, geleceğe yönelik risk analizi yapmakta uzman finansçılardan oluşmaktadır. Oldukça iyi eğitimden geçmiş bu uzman kişilerin yapacağı analizler ve vereceği kararlar sermaye sahibi yatırımcılar için dikkate alınması gereken bir kılavuz niteliği taşımaktadır. Dolayısıyla kredi derecelendirme kuruluşlarının ülke için verdiği kredi notları o ülkeye yatırım yapmayı düşünen bir yatırımcıyı bundan vazgeçirebileceği gibi bunu aklından hiç geçirmemiş bir yatırımcıyı da ülkeye çekebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Yüksek Kredi Notuna En Düşük Faizle Kredi Veren Bankalar

Hatta bazı yatırım bankaları, kredi derecelendirme kuruluşlarıyla yaptığı anlaşmalar gereği yalnızca yatırım yapılabilir kredi notuna sahip ülkelere yatırım yapma hakkına sahip. Bu kapsamda sahip olduğu fonu kesinlikle yatırım yapılabilir durumda olmayan ülkeye aktaramamakta.

Anlaşılabileceği gibi bu ve bunun gibi onlarca farklı sebep nedeniyle otoriter kredi derecelendirme kuruluşlarının ülkenin finansal perspektifi hakkında olumlu yorumlar yapması işsizlikten bütçe açığına kadar her konuda ülke ve içerisinde yaşayanlar için büyük önem arz etmektedir.

Moody’s Türkiye Kredi Notu

Moody’s kredi pazarının yaklaşık olarak yüzde 40’ına hakimdir ve bu kapsamda verdiği kararlar doğrudan ya da dolaylı yoldan milyarlarca dolarlık yatırımın ülkeye girmesine ya da ülkeden uzaklaşmasına neden olabilir.

Moody’s 2014 yılında Türkiye’nin kredi notunu yatırım yapılabilir seviyeye yükseltmişti, ancak 2017 kredi derecelendirme raporunda Türkiye’nin kredi notu yatırım yapılabilir seviyesinin altında kalacak şekilde 1 basamak düşürülerek Ba1 seviyesine indirildi.

Standard & Poor’s Türkiye Kredi Notu

Standard & Poor’s kısa adıyla S&P’de tıpkı Moody’s gibi kredi pazarının neredeyse yarısına hakimdir ve Moody’s e göre yatırım bankalarıyla yaptığı anlaşmalar daha fazladır. Bu kapsamda daha çok kurumsal yatırımcılarla çalışan S&P’nin verdiği kararların dolaylı yoldan çok daha önemli olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Merkez Bankası’nın politikalarıyla ilgili çok sert eleştirileri de barındıran kredi derecelendirme raporunu 27 Ocak 2017 günü yayınlayan S&P, kredi derecelendirme kuruluşları arasında Türkiye için en düşük notu veren otorite oldu ve kredi puanını yatırım yapılabilir seviyesinin iki basamak altına düşürdü.

kredi derecelendirme notu

uluslararasi kredi derecelendirme kurulusu standard and poors

Fitch Türkiye Kredi Notu

27 Ocak 2017 günü yayınladığı kredi derecelendirme raporunda özellikle Türkiye’nin siyasi belirsizliği konusuna değinen Fitch Ratings, kredi notunu yatırım yapılabilir seviyenin bir basamak altına düşürdü. Fitch Ratings, BB+ kredi notuna ek olarak not görünümünü negatife çekti.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kredi Notu Öğrenme : Ücretsiz Öğrenmek İsteyenler de Buraya

Türkiye’nin Kredi Notu Neden Düşük? Nasıl Yükselir?

Kredi derecelendirme kuruluşlarının yayınladığı rapordan çıkan sonuç itibariyle az gelişmiş-gelişmekte olan ülkelerin mevcut borçlarını edineceği yeni borçlarla kapama isteğinin daha fazla risk oluşturmaktan başka bir şeye yaramadığı tekrar tescillenmiş durumdadır ve Türkiye’de riskli bir ülkedir.

Türkiyenin kredi notu

turkiyenin kredi notu kac rakamlar dogru mu

IMF tarafından yayınlanan ortak raporda Türkiye’nin;

  • Kamu maliyesinin yapısında ciddi bozukluklara sahip olduğu,
  • Borçlarını yeni edineceği borçlarla kapama eğiliminin artışta olduğu,
  • Reform ve özelleştirmelerin yeterince iyi yapılamamış olduğu,
  • Enflasyonla mücadele konusunda isteksiz olduğu gibi konulara değinilmiştir.

Ülkemizin daha yüksek bir kredi notuna sahip olması ve enflasyon gibi olumsuz durumlarla karşılaşılmaması için ise;

  1. Gayri Safi Milli Hasıla’yı (GSMH) olabildiğince kısa süre içerisinde arttırmak,
  2. İşsizliği düşürmek, istihdama katılım oranını arttırmak,
  3. İthalat için uygulanan politikalarda ciddi reformlarda bulunmak,
  4. Özelleştirmeyi çok daha makul ücretlerle kalifiye kişiler aracılığıyla kısa süre içerisinde yapmak,
  5. Kaynakları verimli kullanmak,
  6. İhracatta daha liberal bir politika izlemek gerekecektir.

Bunların gerçeğe dönüşebilmesi ve ekonominin rayına oturabilmesi için ise çok daha gerçekçi rakamlarla reformların bulunduğu planların yapılması gerekir. Bunun yapılamaması ve kredi derecelendirme kuruluşlarının Türkiye’nin kredi notunu giderek düşürmesi halinde ülkemiz dış kaynaklardan borç edinmek konusunda sorun yaşayabilir.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
UDAŞ Uşak Gaz Dilekçe Örneği (Abonelik İşlemleri, vs.)

UDAŞ Uşak Gaz Dağıtım Anonim Şirketi ülkemizin Uşak ilinde hizmet vermekte olan doğal gaz dağıtımını yapan bir enerji firmasıdır. Uşak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016