UYAP E Satış Portalı Nedir

A+
A-

Ulusal Yargı Ağı Projesinin bir parçası olarak hayata geçirilen UYAP E Satış portalı, İcra ve İflas Daireleri ile Satış Memurluklarınca  2004 Sayılı İcra İflas Kanunu hükümleri uyarınca satışa çıkarılan mallara ilişkin ihalelerin elektronik ortamda yayınlandığı, elektronik ortamda teklif verildiği ve teminat yatırıldığı bir sistemdir.

UYAP E-Satış İşleminin Amacı Nedir

UYAP E Satış portalının işleme konulması ve kullanılmasındaki amaç İcra  ve İflas Dairelerinde ve Satış Memurluklarının bir parçası olan satış işlemlerinin şeffaf bir ortamda daha geniş kitlelere ulaşması sağlanarak satış işlemlerinin yapılmasıdır.

Satış ilanlarının satış gününe kadar elektronik ortamda görülmesi ile daha fazla katılımcının satışa iştirak etmesi sağlanarak, satılacak malların gerçek değerinden veya gerçek değerine yakın bir değerden satılması amaçlanmakta bu sayede borçlunun daha fazla borcunun mahsup edilmesi ve alacaklının alacağına kavuşması  ile  tarafların menfaatleri de gözetilmiş olacaktır.  Yapılan satış işlemlerinin şeffaf bir şekilde UYAP E Satış portalı üzerinden yapılması ile İcra ve İflas Dairelerinde yapılan işlemlerden dolayı vatandaşın yargıya olan güveni daha da arttırılmış olacaktır.

E-Satış İşleminden Nasıl Faydalanırım

UYAP E Satış 2017 yılı için en güncel bilgilere ulaşmak için sitemizdeki bilgilerin yanı sıra esatis.uyap.gov.tr adresini ziyaret edebilirsiniz. UYap E Satış Portalı ‘na bağlanarak E-İmza, Mobil İmza veya imzasız giriş yapılması gerekmektedir.  İmzasız giriş yapabilmek için T.C. Kimlik Numarasını ve ekrandaki resmi doğrulamayı yazarak giriş yapılmalıdır. E-İmzalı giriş için e-imza şifresinin yazılması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dava Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Sorgula Davanı Öğren)

İcra ve İflas Dairelerinden satışı yapılacak olan mallara ilişkin bilgiler bu sayfada yayınlanmaktadır. E-satış portalına düzgün bir şekilde bağlandıktan sonra satışı yapılan mallardan satın almak istenilen mallar için belirtilen teminat tutarı yatırılarak teklif yapılabilir. Önceki yapılan teklifler görülebilir. Detaylı arama butonu ile satın almak istediğiniz mallara ilişkin arama kriterleri belirlenerek arama yapılabilir ve belli malları izlemeye alınabilir.  Yatırılan teminat butonundan ise daha önce yatırılan teminat miktarları görüntülenebileceği gibi bu teminatların iade işlemleri de takip edilebilir. Ayrıca yapılacak teklifler otomatik talimatla başka tekliflerin olması halinde kendiliğinden arttırılması için ayarlanabilmektedir. Sistem başka tekliflerin olması halinde kendiliğinden belirlediğiniz teklifi güncelleyecektir. Teklifin üst sınırlarını belirlemekte sizin elinizdedir. Ancak unutulmaması gereken önemli bir husus e-satış ekranında yapılan tekliflerden sonra yapılan otomatik teklif işlemi elektronik ortamdaki teklif süresince geçerlidir. Fiziki ortamdaki ihale elektronik ortamdaki son teklif miktarı üzerinden başlamaktadır.

E-Satış portalından bir mala ilişkin teklif yapabilmek için öncelikle Vakıfbank’ da (Adalet Bakanlığının anlaşmalı olduğu bir bankada) bir hesabın bulunması ve internet bankacılığının kullanılıyor olması gerekmektedir.  Bu bilgileri mevcut olan kişilerin elektronik ortamda teminat yatırarak teklif yapması mümkündür.

uyap

Uyap e satış

İcra ve İflas Daireleri ile Satış Memurluklarındaki Tüm Satışlara E-Satış Üzerinden Teklif Verilebilir mi

İcra ve İflas Daireleri ile Satış Memurluklarında yapılan tüm satış işlemleri için elektronik ortamda da teklif verilebilir. Daha önce de belirttiğimiz gibi gerekli şartların uygun olması halinde e-satış portalına  e-imzalı, mobil imzalı veya imzasız olarak bağlanarak teklif verilebilir.

Elektronik Ortamda Satışa Konu Mallara En Son Ne Zaman Teklif Verebilirim

İcra ve İflas Daireleri ile Satış Memurluğu tarafından ilanı yapılan satışa konu mallara elektronik ortamda,  satış tarihinden (ihale tarihinden)  önceki gün sonu saat 23:59’a kadar teklif verilebilmektedir. Burada dikkat edilecek olan husus Elektronik ortamda yapılan bütün satışların birde fiziki olarak ihale ile yapıldığının unutulmamasıdır. Elektronik ortamda teklifte bulunulması fiziki ihaleye girilmesine engel teşkil etmez, elektronik ortamda teklif veren birisi fiziki ortamda yapılacak olan ihaleye katılabilir ve yeniden teklif verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Taşeron İşçilerin Kadroya Alınması İçin İstenen Belgeler

E-İmza, Mobil İmza ve İmzasız Giriş Şifresi Olmadan Satışı Yapılacak Olan Malları İnceleyebilir miyim.

Elektronik ortamda ihalesi yapılacak olan malları üye girişi olmadan esatis.uyap.gov.tr adresinden görebilir ve gerekli incelemeleri yapabilirsiniz.

UYAP E Satış (Elektronik Satış) İşleminde Nelere Dikkat Etmeliyim

Satışı yapılacak olan taşınır ve taşınmaz malların her ne kadar elektronik ortamda resimleri veya yerleri gösterilmiş olsa bile satın almak istediğiniz mallar için ilgili İcra ve İflas Dairesi ile iletişime geçerek ayrıntı bilgi edinilmesi, ya da bizzat taşınır veya taşınmaz malları yerinde görülmesi daha sağlıklı bilgi edinilmesi konusunda yardımcı olacaktır. E-Satış ile elektronik ortamda yapılan satışlarda dikkat edilmesi gereken en önemli husus budur.  Örnek verecek olursak elektronik ortamda görmeden aldığımız bir aracı almaya gittiğimizde motorunun çalışmadığı, anahtarının olmadığı ya da beklediğimiz özellikleri taşımadığı gibi kötü bir sürprizle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle kesinlikle satın alınacak ürünlerin yerinde görülmesi yararlı olacaktır.

Satışı yapılacak olan mallara elektronik ortamda verilecek teklifler bedelinin % 50’sinden aşağı olamaz. Elektronik Ortamda teklif veren ihale katılımcısı satışa konu malı ya da hakkı şartname ve ilanda yazılı şekilde görmüş ve kabul etmiş sayılmaktadır.

Elektronik Ortamda Yapılan İhalenin Sonucunu Nasıl Öğrenebilirim.

İhalenin sizde kalıp kalmadığını yine e-satış portalından takip edebilirsiniz veya ilgili İcra ve İflas Dairesi veya Satış Memurluğu ile irtibata geçerek de bilgi alabilirsiniz. Ayrıca ihale SMS ile de bilgilendirme yapılmaktadır.

UYAP E Satış ‘da Yapılan İhaleyi Kazandım Şimdi Ne Yapmalıyım

İlgili İcra ve İflas Dairesi veya Satış Memurluğu hesabına, bakiye ihale bedelini yasal süresi içerisinde banka üzerinden yatırmanız gerekmektedir. Satışı yapılan ürünün ihalesi kesinleştikten sonra ilgili İcra ve İflas Dairesine veya Satış Memurluğuna başvurarak tescil ve teslim masraflarını yatırarak yapabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Üniversiteler Arası Yatay Geçiş Başvuru Dilekçesi Örneği (Resimli)

ÖSYM tarafından yakın zaman önce tüm üniversitelerin yatay geçiş tarihleri açıklanmış olup, Dilekcesepeti.com olarak üniversiteler ile ilgili dilekçeleri sizlerle paylaştığımız...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016