UYAP E Satış Sistemi Nedir Nasıl Kayıt Olunur

A+
A-

Bu yazımızda icra işlemleri ile ilgili kullanılan e devlet uygulamalarından birisi olan UYAP E satış sistemi nedir nasıl kayıt olunur kısaca siz değerli okurlarımız için açıklamaya çalışacağız.

uyap e satış nedir

UYAP E Satış Sistemi Nedir Nasıl Kayıt Olunur

UYAP ve UYAP E Satış Sistemi Nedir

UYAP; sistemi Türkiye Cumhuriyeti Adalet Bakanlığının gelişen ve ilerleyen teknolojik imkanlardan faydalanmak amacıyla gerçekleştirdiği bir yazılımdır. Bu yazılım sayesinde bütün Adalet Bakanlığı merkez teşkilatı, taşra teşkilatı, bakanlığa bağlı müdürlükler ve bu müdürlüklere bağlı şubeler arasındaki iletişimi ve iş bağını da sağlar. Veri depolamak ve i-dönüşüm amaçlı kullanılan belgelerin veri tabanını da oluşturan bu sistem aynı zamanda veri Adalet Bakanlığı yapısı gereği bu kurum için önemli olan belgelerin güvenliğini de sağlamaktadır. İ-dönüşüm sayesinde yazılı ortamda olan belgeler elektronik ortama gönderilebilir, aynı şekilde elektronik ortamdaki belgeler de yazılı ortama döküp baskı ve çıktı alınabilir. Bu sayede hem kağıt israfının önüne geçilir hem de bu evrakları depolamak için gerekli büyük arşivler başka işler için kullanılabilir.

UYAP sisteminde evraklarda elektronik imza özelliği vardır. Elektronik imzalar kişilere özel olarak yazılım firmaları tarafından elektronik ortamlarda tasarlanır ve paylaşma yetkisi sadece imza sahibine aittir. UYAP sisteminden çıktı alınan evraklarda elektronik imza bulunur ve bu imza ıslak imza yerine sayılmaktadır. Islak imzanın geçerli olduğu her yerde elektronik imza da geçerlidir. UYAP sistemine atanacak kullanıcılar bağlı bulundukları personel biriminden ve Bilgi İşlem bölümünden yollanacak kullanıcı adı ve şifre ile giriş yapabilirler. Giriş yaptıktan sonra kullanıcılar şifrelerini değiştirebilirler, sisteme tanımlı kişiler harici yetkisiz giriş yapılamaz.

Uyap Sisteminde Satış Yapılmasının Faydaları

UYAP Sisteminin satış portalı icraya konu olan malların satışı için kullanılır. Bu portal da bir malın satışa çıkarılması için İcra ve İflas kanunu hükümlerince icra kararı verilmiş olması gerekir. Elektronik ortam malların satışını hızlandırmakta aynı zamanda da herkese eşit şartlar taşınarak malın satışı yapılmasını esas alır. İcra süreci sorunlu ve çok aşamalı bir süreç olduğu için icra cebri ile el koyulan malların satışının şeffaf olması ve bu süreçte satışa konu olan ürünün iade, şikayet ve benzeri durumları konu olmayacağı için malın tüm özelliklerinin bilinmesi ve belirtilmesi çok önemlidir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Soruşturma Nedir Nasıl Yapılır

 Bu portal da mallar satış gününe kadar fotoğraflı ilanlar şeklinde sergilenir ve mal için verilen en yüksek teklifi beklerler. Bu durum borçlu ve alacaklının da faydasınadır. Bir malın yüksek değerde satılması borçlu kişinin borcunun daha çok kısmını kapatması, alacaklının da bu konuda daha fazla tatmin olması demektir. Aynı zamanda bu sistem sayesinde herkes yalnızca kendi şehrindeki ilanları değil başka şehirlerdeki ilanları da görüntüleyip teminat verebilmektedir.

Uyap Satış Sistemine Giriş Yapılması

Uyap Satış sistemine giriş yapabilmeniz için kayıtlı kullanıcı olmanız ya da yeni kullanıcı kaydı yaptırmanız gerekir. Bunun için giriş ekranında TC kimlik numarası, isim, Soy isim, ev adresi, cep telefonu numarası ve e mail adresi istenir. Size kaydınızı doğrulatmak için bir doğrulama kodu gönderilecektir. Bu kodu sms ile almak isterseniz ücretli olacağından geçerli ve aktif e mailinize de yönlendirebilirsiniz. Doğrulama kodunu ekrana girdikten sonra kaydınız tamamlanmış olur ve buradan e satış sayfasına yönlendirilirsiniz. Bu ekranda satışa konu olan malların listesi vardır.

Malların özelliklerini görüntüleyip elektronik ortamda teminat verebilirsiniz. Bu teminatlar birinin sizden daha yüksek teminat vermesi ve malın satışının size yapılmaması durumunda tarafınıza iade edilir. Mallar açık artırma usulü teklif verilmesi ile en yüksek teklifi veren ve teminatı yatıran kişiye yapılır. Mallar belirlenen satış süresi içinde satılır ve devir işlemleri başlatılır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Resul dedi ki:

    Ama ben bu yollarla giriş yapamıyorum sistem gönderdiği doğrulama kodunu hatalı buluyor


Önceki yazıyı okuyun:
UYAP E Satış Portalı Nedir

Ulusal Yargı Ağı Projesinin bir parçası olarak hayata geçirilen UYAP E Satış portalı, İcra ve İflas Daireleri ile Satış Memurluklarınca...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016