UYAP Vatandaş Portalı

A+
A-

UYAP Nedir

Ulusal Yargı Ağı Projesinin kısaltması olarak kullanılan UYAP,  Yargının daha etkin ve hızlı çalışması, yargı içerisindeki birimlerin işlerini ve işleyişini kolaylaştırmak, avukat ve vatandaşların adliyeye gitmeden işlerini takip etmelerine ve işlem yapmalarına olanak sağlamak amacıyla oluşturulmuş bir bilişim sistemidir. UYAP vatandaş portalı ise; UYAP ‘ın vatandaşlar tarafından kullanılarak işlem yapılabilen kısmıdır.

UYAP sistemi ile gerekli tüm teknolojik gelişmeler kullanılarak, Adelet Bakanlığı merkez ve taşra teşkilatı içerisindeki ilgili kuruluşların, adli ve idari tüm yargı birimlerinin donanım ve yazılım olarak iç otomasyonu ve bilgi otomasyonu sağlanarak bu birimlerin her türlü yargısal, idari ve denetim faaliyetleri elektronik ortamda yürütülmektedir.

UYAP Sistemini Herkes Kullanabilir mi

UYAP sistemi öncelikle Adalet Bakanlığı çalışanları ve Avukatların intranet üzerinden sisteme bağlanarak işlem yapmalarına izin vermek amacıyla faaliyete geçirilmiş ancak daha sonradan bütün vatandaşların UYAP sistemine girerek kendilerine ait dava ve dosyaları takip etmelerine olanak sağlanmıştır.

UYAP Vatandaş Portalı ( Bilgi Sistemi ) Nedir

UYAP Vatandaş portalı ( Bilgi Sistemi ) sayesinde, vatandaşlar internet aracılığıyla T.C. Kimlik numaralarını kullanarak UYAP kapsamında bulunan belli başlı safahat bilgilerini,  duruşma günlerini, taraflarını, dosyalarının hangi aşamada olduğunu, dava dosyasının karara çıkıp çıkmadığını, dava dosyasının temyizden dönüp dönmediğini öğrenebilirler ancak bilgi güvenliği nedeniyle vatandaşlara dosyadaki hiçbir belge açılmamaktadır. Bu nedenle vatandaşların, avukatlarda olduğu gibi internet üzerinden e imza veya mobil imza ile UYAP vatandaş portalına bağlanarak yeni dava dosyası açabilmeleri, harç ödeyebilmeleri, yetkileri dâhilinde sistemdeki dava dosyasını görebilmeleri ve inceleyebilmeleri, dava dosyasına evrak ekleyebilmeleri ve bu dosyalardan suret alabilmelerine olanak sağlanmış e devlet kapısı ile entegrasyonu sağlanmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Veraset ilamı Nedir
e devlet

E devlet

UYAP Vatandaş Portalı Giriş Nasıl Yapılır

Bunun için https://vatandas.uyap.gov.tr/vatandas/index.jsp adresinden E-imza, E-Devlet şifresi ya da mobil imza kullanmak suretiyle UYAP Vatandaş Portalı ‘na giriş yapabilirler. Az önce belirttiğimi üzere E-Devlet üzerinden de UYAP Vatandaş Portalı ‘na giriş mümkündür.

UYAP SMS Bilgi Sistemine Nasıl Abone Olunur

UYAP SMS bilgi sistemi vatandaşın hakkında açılan bir dava veya icra dosyasının bulunması halinde, bunlara ilişkin yapılacak işlemlerle ilgili SMS yolu ile vatandaşın bilgilendirilmesi amacıyla tasarlanmış sistemdir.

UYAP SMS sistemine bütün vatandaşlar abone olabilir,  UYAP SMS sistemine abone olmak için T.C. Kimlik Numarası yazıldıktan sonra “abone” yazılarak 4060’a  SMS gönderilmesi yeterlidir. Bu sisteme abone olunduktan sonra kullanıcılar dava dosyaları ve icra takipleri hakkında anlık ileti ile (kısa mesaj) SMS ile bilgilendirilmektedir.

UYAP SMS bilgi sistemi yurt içinde ve yurt dışında bir çok ödül almıştır. Bunlardan en önemlisi, 31 devlete ait 250 proje içerisinde Halk Ödülü kategorisinde 2009 yılında Avrupa e devlet ödülleri kapsamında Avrupa Birinciliğidir. UYAP SMS bilgi sistemi sayesinde vatandaşın zaman ve mekân sınırı olmadan, taleplerini devlete iletebileceği ve cevabını derhal alabileceği bir platform oluşturulmuş, avukat ve vatandaşların adliyeye gitmelerine gerek kalmadan dava ve icra takipleri hakkında bilgi almalarına olanak sağlanmıştır.

UYAP SMS Ücreti 2019 Yılı İtibari ile Ne Kadardır

UYAP SMS bilgi sistemine bütün hizmet sağlayıcı operatörlerden abone olunabilmektedir. Anlık/kayıtlı sorgulama servisi kapsamında servislerden birinden yararlanmak amaçlı kullanıcı tarafından gönderilen SMS’nin ve SMS’ye istinaden; UYAP sistemi tarafından kullanıcıya gönderilen bilgi SMS’nin toplam ücreti  firmanın (bütün operatörler dahil) standart SMS tarifesi üzerinden 1 TL (vergiler dahil) olarak ücretlendirilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Aledin dedi ki:

  Merhaba, yazı çok bilgilendirici olmuş teşekkürler.
  UYAP’a giriş yaptıktan sonra dava dosyasına belge ekleyebilmem için hangi adımları takip etmem gerekiyor bu konuda yardımcı olabilr misiniz?
  iyi çalışmalar.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Aledin bey, UYAP vatandaş portalına e-imza ile giriş yapmanız halinde kamu kurumlarının sağlamış olduğu bazı kayıtlara ulaşabilmenize olanak sağlanmıştır, e-devleti daha aktif kullanabilmek ve resmi kurumlara evrak gönderebilmek için e-imza (elektronik imza) veya m-imza (mobil imza) sahibi olmanız gerekmektedir, e-imza veya m-imza ile e-devlet sistemine giriş yapmanız halinde kurumlara belge veya dilekçe gönderebilirsiniz.

 2. ayaz dedi ki:

  ıslak imzalı belgeyi vatandaş uyap sisteminden gönderebilirmiyiz

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ayaz bey,
   Islak imzalı belge sadece fiziki olarak gönderilebilir, UYAP ortamından sadece e-imzalı veya mobil imzalı belge veya talep gönderebilirsiniz.

Önceki yazıyı okuyun:
UYAP E Satış Sistemi Nedir Nasıl Kayıt Olunur

Bu yazımızda icra işlemleri ile ilgili kullanılan e devlet uygulamalarından birisi olan UYAP E satış sistemi nedir nasıl kayıt olunur...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016