Uzlaşma Dilekçe Örneği

En son yapılan kanuni düzenleme ile birlikte uzlaşma kapsamında kalan suçlara birçok suç eklendi. Hatta bu durum nedeniyle; bu suçlara konu yargılamalar durdu, Yargıtay ‘da bulunan dosyalar tekrar İlk Derece Mahkemelerine iade edilmeye başlandı. Şimdiki süreçte ise; tarafların uzlaşmak isteyip istemediği hususunun tespiti için bir uzlaştırmacı görevlendirilerek, taraflar son kez uzlaşmaya davet edilecek. Eğer bu kapsama giren bir dosyanız var ise; paylaşacağımız uzlaşma dilekçe örneği üzerinde küçük düzenlemeler yapıp, kendisine uyarladıktan sonra ilgili Mahkemeye ya da Savcılık Uzlaştırma Bürolarına vermeleri yeterli olacaktır. Şimdi Uzlaşma dilekçe örneği  mizi paylaşalım.

Uzlaşma Dilekçesi Mahkeme İçin

Uzlaşma Dilekçesi Savcılık İçin

Yukarıda vermiş olduğumuz örnek dilekçeler ile ilgili olarak; bilgisayarınıza indirmek ve üzerinde düzenleme yapmak istiyorsanız bu durumda aşağıdaki linklere tıklayarak word formatlarını indirebilirsiniz.

Uzlaşma Dilekçe Örneği Word Savcılık İçin

Uzlaşma Dilekçe Örneği Word Mahkeme İçin

Yukarıda vermiş olduğumuz dilekçelerle ile birlikte; dosyanızın bulunduğu mahkeme ya da Savcılık birimine müracaat etmeniz yeterli olacaktır.

Hangi Suçlar Uzlaşma Kapsamında

Uzlaşma Kapsamında yapılan değişiklik sonrasında çıkarılan 6763 Sayılı Kanun ile birlikte;

1) Soruşturma ve kovuşturma şikayete bağlı olan suçlar ( Cinsel Saldırı suçları dışında )

2) Şikayete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın Türk Ceza Kanununda yer alan;
a- Kasten Yaralama ( üçüncü fıkra hariç TCK 86,88. md )
b-Taksirle Yaralama ( TCK 89. md )
c- Konut Dokunulmazlığının İhlali ( TCK 116. md )
ç- Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması (TCK 234. md )
d- Ticari sır, Bankacılık sırrı veya Müşteri Sırrı Niteliğindeki Bilgi veya Belgelerin Açıklanması ( TCK 239. md, dördüncü fıkra hariç )
e- Tehdit ( TCK 106/1. md )
f- Hırsızlık ( TCK 141, 144, 146. md )
g- Mala Zarar Verme ( TCK 151. madde )
ğ- Güveni Kötüye Kullanma ( TCK 155/1. md )

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Arşiv Kaydı Silinmesi Dilekçe Örneği

h- Dolandırıcılık ( TCK 157, 159. md )

Uzlaşma kapsamında daha detaylı bilgilenmek için ve ayrıca bu konuda biri dilekçe yazacaksınız, dilekçeyi yazmadan hemen önce Uzlaşma Nedir ( Detaylı Anlatım ) yazımızı gözden geçirmeniz faydanıza olacaktır. Yazımıza ulaşmak için tıklayınız.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
2017 Yılı Asgari Ücret Belli Oldu

Her yılın sonunda merakla beklenen haberlerden birisi de asgari ücret zammı konusu olurken; 2016 yılının son günleri de aynı heyecan...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016