Uzlaşma Nedir ( Detaylı Anlatım )

Uzlaşma; aralarında hukuki bir problem olan kişiler arasındaki uyuşmazlığın, bağımsız ve objektif bir üçüncü kişi (uzlaştırmacı) tarafından çözüme kavuşturulması ve bunun sonucunda ceza yargılamasının sona erdirilmesi olarak tanımlanabilir. Uzlaştırmada sorunun yargı dışı bir yolla ancak adli mercilerin kontrolünde çözüme kavuşturulması esas alınır. Mağdurun, şüpheli veya sanık ile anlaşması sonucu suç hukuki sonuçları itibarı ile ortadan kalkar, ancak bunun için önceden şikayetten vazgeçilmemiş olması gerekir.

Uzlaşmadan beklenen asıl amaç uzunca süren yargılamanın önüne geçilerek sulh ve barış içerisinde mağdurun suçtan doğan zararının giderilmesidir, uzlaşmak isteyen mağdurun maddi talepleri gibi manevi talepleri de olabilir. Örneğin mağdur sanığın kendisinden özür dilemesi halinde uzlaştırmayı kabul edeceğini şart koşabilir. Uzlaştırma Arabuluculuk yönteminden farklıdır, arabuluculuğun aksine uzlaştırmada hak ve haklılık esas alınır. 02/12/2016 tarihinde yürürlüğe giren 6763 Sayılı Yasa ile uzlaştırmanın kapsamı genişletilerek daha işler bir hale getirilmeye çalışılmıştır. Uzlaştırma kapsamına giren suçları buradan öğrenebilirsiniz.

Uzlaşma Kapsamında Olan Suçlar

Uzlaştırma hangi suçları kapsar. Her suç uzlaştırma kapsamındamıdır. Uzlaştırma ile ilgili en çok karşılaşılan soruların başında bunlar gelmektedir. Ancak uzlaştırmanın da kapsamı kısıtlıdır ve bazı suçları kapsamaktadır. 02/12/2016 tarihinde yürülüğe giren 6763 Sayılı Yasa ile uzlaştırmanın kapsamı genişletilerek daha etkin bir hale getirilmeye çalışılmıştır.
Uzlaştırma Kapsamında olan suçları bu şekilde sıralıyabiliriz.
a) Soruşturması ve kovuşturması şikayete bağlı olan suçlar (Cinsel Saldırı suçları hariç)
b) Şikayete bağlı olup olmadığına bakılmaksızın Türk Ceza Kanununda yer alan;
1- Kasten Yaralama (üçüncü fıkra hariç TCK 86,88. madde)
2-Taksirle Yaralama (TCK 89. madde)
3- Konut Dokunulmazlığının İhlali (TCK 116. madde)
4- Çocuğun Kaçırılması ve Alıkonulması (TCK 234. madde)
5- Ticari sır, Bankacılık sırrı veya Müşteri Sırrı Niteliğindeki Bilgi veya Belgelerin Açıklanması (TCK 239. madde, dördüncü fıkra hariç)
6- Tehdit (TCK 106/1. madde)
7- Hırsızlık (TCK 141, 144, 146. maddeleri)
8- Mala Zarar Verme (TCK 151. madde)
9- Güveni Kötüye Kullanma (TCK 155/1.madde)
10- Dolandırıcılık (TCK 157, 159. maddeleri)
suçlar uzlaşma kapsamında olan suçlardır.
Uzlaşma nasıl ve kim tarafından yapıldığını buradan öğrenebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ortaklığın Giderilmesi Davası Nasıl Açılır

Uzlaşma Nasıl Yapılır

Uzlaşma kim tarafından nasıl yapılır konusu ise 6763 Sayılı Yasanın 34. maddesi ile son halini almıştır. Buna yasaya göre her Cumhuriyet Başsavcılığı bünyesinde uzlaştırma bürosu kurularak, uzlaştırma bürolarında yeteri kadar cumhuriyet savcısı ve personel görevlendirilicektir. Uzlaştırmacılar ise avukatların veya hukuk öğrenimi görmüş kişilerin yer aldığı Adalet Bakanlığı tarafından belirlenen listelerde yer alan kişilerden oluşacaktır. Uzlaştırmacı hazırlamış olduğu raporu, tutanakları ve varsa yazılı anlaşmayı uzlaştırma bürosuna gönderir, Uzlaştırma süresi sonunda soruşturma dosyaları uzlaştırma bürosunda görevli Cumhuriyet Savcıları tarafından sonuçlandırılır. Bu konudaki usulu ve esaslar Adalet Bakanlığı tarafından çıkartılacak olan yönetmelikle düzenlenir.
Uzlaştırmacı kendisine teslim edilen dosyadaki taraflara uzlaşmanın ne demek olduğunu ve sonuçlarını ayrıntılı şekilde anlatmak, tarafların uzlaşmak isteyip istemediklerini sormak zorundadır. Uzlaşıp uzlaşmamak kişilerin kendi özgür iradelerine bağlıdır. Olumlu veya olumsuz uzlaştırma işlemi sonucunda düzenlenecek uzlaştırma formu imza altına alarak uzlaştırma bürosuna teslim edilir.

Uzlaştırma İçin Ücret Ödeyecekmiyim

Uzlaştırma işlemi sonucunda tarafların anlaşması ve uzlaştırma işleminin gerçekleşmesi halinde, uzlaştırma giderleri devlet tarafından karşılanır ve taraflardan herhangi bir ücret alınmaz. Tarafların uzlaşmaması halinde açılacak olan dava sonunda sanığın ceza alması halinde yargılama giderleri sanıktan tahsil edilir.

Uzlaşmanın Konusu Nedir

Uzlaşmanin konusu maddi ve manevi olabilir, mağdur uzlaşmak için makul bir para talep edebilir. Süpheli veya sanığın bu parayı ödemeyi kabul etmesi halinde uzlaştırma gerçekleştirilir. Mağdurun sanıktan maddi taleplerinin haricinde manevi talepleri de olabilir. Mağdur sanığın kendinden özür dilemesini, zararının tazmin edilmesini veya eski hale getirilmesini, kamuya yararlı bir işte gönüllü olarak geçici bir süre çalışmasını yada bir hayır kurumuna bağış yapmasını talep edebilir.

Uzlaştıktan Sonraki Süreç

Uzlaştırmanın gerçekleşmesinden sonra taraflar yükümlülüklerini yerine getirmek zorundadır. Uzlaşma gerçekleşmesi halinde şüpheli hakkında dava açılamaz, açılmış olan herhangi bir dava varsa düşer. Sanığın bu suçtan dolayı ceza alması veya sabıkalı olma durumu ortadan kalkar.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol İmza Ne Zaman Başlar (Tüm Süreç Detaylı)

Uzlaşma Dilekçesi

Uzlaşma dilekçesi örnekleri ile ilgili paylaşımlara sitemizin bu bölümünden ulaşabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 5 YORUM
 1. Ali GÜNGÖR dedi ki:

  Tebrik ederim çok yakisiklisiniz

 2. fatih başar dedi ki:

  şikâyetçi uzlaşma talep ederse dilekçe aynı şekilde mi olur

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Fatih bey, suç uzlaştırma kapsamında ise örnek dilekçenin talepte bulunan kısmı ve diğer bölümlerinde ufak değişiklikler yapılarak ilgili mahkemeye veya savcılığa başvurabilirsiniz.

 3. leman dedi ki:

  hakkımda bir şikayet var ve şikayet eden uzlaşma talep etmiyor.bende bir suç işlemedim bunun için uzlaşacak bir şey yok diyorum sizce doğru mu yapıyorum lütfen yardımcı olurmusunuz

  1. Admin dedi ki:

   Merhabalar Leman Hn;
   Suç işlemediğinize inanıyorsanız tabii ki uzlaşmaktan ziyade suçsuzluğunuzu ispat etmek istemeniz gayet normal ve en doğal hakkınızdır. Ancak bazı eylemlerin suç kapsamına girip girmediği konusunda yeterli hukuki bilgiye sahip misiniz orasını bilemiyoruz. Bundan dolayı herhangi bir hak kaybına uğramamanız adına alanında uzman bir hukukçudan yardım almanızda fayda vardır. Uzlaşma mekanizması ise; söylediğimiz üzere işlenen bir suç nedeniyle suçun uzlaşma kapsamına giren suçlar olması halinde; karşı tarafla varacağınız bir mutabakat sonucunda işleyecektir.

Önceki yazıyı okuyun:
istinaf Dilekçe Örnekleri

İstinaf mahkemeleri dediğimiz Bölge Adliye Mahkemelerinin kurulmasına kadar kanun yolu olarak sadece temyiz bulunmakta, temyiz mercii olarak ta üst mahkemeler olarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016