Uzlaştırmacı Nasıl Olunur, Kimer Uzlaştırmacılık Yapabilir

A+
A-

02 Aralık 2016 tarihinde yapılan düzenleme ile, CMK 253. maddesine ek olarak 6763 Sayılı Yasanın 34. Maddesi ile uzlaştırma yasasının kapsamı genişletilerek uzlaştırmanın daha etkin bir hale gelmesi sağlanmıştır.

Uzlaştırma kapsamının genişletilmesi ve uzlaştırma işleminin yeni bir hal alması ile uzlaştırmacı kavramı yeni bir anlam ve önem kazanmıştır. 05 Ağustos 2017 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe giren Ceza Mahkemesi Uzlaştırma Yönetmeliği ile de uzlaştırma işleminin amacı, kapsamı, usul ve esasları ile uzlaştırmaya ilişkin diğer hususlar hakkında gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

uzlaştırmacı nasıl olunuyor

uzlastirmaci nasil olunur

Peki, uzlaştırmacı nasıl olunur, kimler uzlaştırmacılık yapabilir, bu yazımızla uzlaştırmacı olmak isteyen kişilerin merak ettiği bu sorulara yanıt vermeye çalışacağız.

Uzlaştırmacı Nedir, Uzlaştırmacı Eğitimi Nasıl Alınır

Uzlaştırmacı, şüpheli veya sanık, mağdur veya suçtan zarar gören kişiler ile kanuni temsilcileri arasında uzlaştırma müzekkerelerini yöneten, avukat veya üniversite mezunu yeteri kadar hukuk eğitimi almış kişiler arasından Cumhuriyet Savcısının onayı ile görevlendirilen kişilerdir.

Uzlaştırmacı olabilmek için öncelikle avukat veya 4 yıllık fakülte mezunu yeteri kadar hukuk eğitimi alınmış olması gerekmektedir. Öğrenim durumunun yeterli olması halinde Adalet Bakanlığı tarafından gerekli izinleri almış olan uzlaştırma eğitimi vermeye yeterli olarak kabul edilmiş Üniversitelerin Hukuk Fakülteleri, Adalet Akademisi ve Türkiye Barolar Birliği tarafından düzenlenecek olan eğitimlerde sertifika alınması gerekmektedir.

Uzlaştırmacı eğitimi, eğitim kuruluşları tarafından 36 ders saati teorik, 12 ders saati pratik olmak üzere toplam 48 ders saati olarak verilmekte, verilen eğitimi başarı ile tamamlayan kursiyerlere uzlaştırmacı eğitim sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Uzlaştırmacı Nasıl Olunur, Kimler Uzlaştırmacılık Yapabilir

Uzlaştırmacı siciline kaydedilebilmek için gerekli olan şartları maddeler halinde aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz;

  • Türk vatandaşı olmak,
  • Tam ehliyetli olmak,
  • Avukatlar yönünden baroya kayıtlı olmak,
  • Hukuk eğitimi almış kişiler açısından, üniversitelerin hukuk fakültelerinden mezun olmak veya hukuk bilgilerine eğitim programlarında yeteri kadar yer veren idari bilimler, siyasal bilgiler, iktisat veya maliye alanlarında en az 4 yıllık yüksek öğrenim görmüş olmak,
  • Kasten işlenmiş herhangi bir suçtan mahkum olmamak,
  • Terör örgütleri ile iltisaklı veya irtibatlı olmamak,
  • Uzlaştırmacı eğitimini tamamlamış olmak,
  • Uzlaştırmacı sınavında başarılı olmak
  • Disiplin yönünden memurluktan veya meslekten çıkarılmamış veya geçici olarak yasaklanmamış olmak gerekmektedir.
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Cinsiyet Değiştirme Nasıl Olur Dava Dilekçesi

Yukarıdaki şartları taşıyan ve eğitim kuruluşlarının açmış olduğu uzlaştırmacı eğitimini başarılı olarak tamamlayan kişiler, başvurularının daire başkanlığı tarafından kabul edilmesi halinde uzlaştırmacı sınavına girmeye hak kazanacaktır.

Adalet Bakanlığı Alternatif Çözümler Daire Başkanlığı en fazla yılda iki kez uzlaştırmacı sınavı açabilir, başvuruların alınması sırasında şartları tutan uzlaştırmacı sınavına girmeye hak kazanacak, sınava hak kazanan adaylardan ise yüz üzerinden en az yetmiş alanlar başarılı sayılacak ve Daire Başkanlığının yayınladığı uzlaştırmacı listelerinde yer alacaklardır.

Bulundukları bölgelere göre tevzi kriterleri esas alınarak dosya görevlendirilmesi yapılan uzlaştırmacılar görevlendirildikleri yerde bulunan Cumhuriyet Başsavcısı, Cumhuriyet Başsavcı vekili veya Uzlaştırma Savcısı tarafından denetlenirler, uzlaştırmacıların denetimi her yıl yapılır, ihbar veya herhangi bir şikayetin olması halinde her zaman denetimleri yapılabilir.

Uzlaştırmacının yaptığı işlemlerde ihmalli davranması veya etik ilkelere aykırı hareket etmesi halinde uyarma cezası, 1 yıl süre ile listeden çıkarma cezası veya sürekli listeden çıkarma cezası verilebilir.

Uzlaştırmacılara verilecek dosyaların tevzii esasları ile aylık olarak verilecek olan azami dosya sayısını belirlemek daire başkanlığının görevlerinden biridir. Bununla birlikte yazılı sınav süresi, uzlaştırmacıların sicile kabulü, uzlaştırmacıların denetim ve performansı, uzlaştırmacı asgari ücret tarifesini hazırlama Alternatif Çözümler Daire Başkanlığının görevlerindendir.

Bu yazımızla uzlaştırmacı nedir, uzlaştırma eğitimi nasıl alınır, uzlaştırmacı nasıl olunur ve kimler uzlaştırmacı olabilir gibi genel konulara değinerek bilgi vermeye çalıştık, Uzlaştırma ile ilgili merak ettiğiniz diğer konulara sitemizin arama butonundan anahtar kelimeyi yazarak arama yapıp ulaşabilirsiniz. Bunun yanı sıra Uzlaştırma Belgesi Nedir ve Nasıl Düzenlenir konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Uzlaştırmacı Eğitimi Nedir, Kime Uzlaştırmacı Denir Detaylı Anlatım

Uzlaştırmacı, avukat veya hukuk eğitimi almış, şüpheli, sanık, mağdur veya suçtan zarar gören arasındaki uzlaştırma görüşmelerini yürüten, Cumhuriyet Savcısının onayıyla...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016