Vergi Affı Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

A+
A-

Gelir İdaresi Başkanlığı vergi borcu biriken vatandaşlara borçlarını daha kolay ödeyebilmeleri için yılın belli dönemlerinde vergi affı adı altında ödeme kolaylığı imkanı sunmaktadır. Vergi borcunun yapılandırılarak taksitli ve rahat ödenebilmesi esasına dayalı olarak çıkartılan yasa ile vatandaşı vergi borcu yükünden kurtarmak amaçlanmaktadır. Vergi borcu olan vatandaş vergi dairesine başvurarak vergi affından yararlanabileceği gibi internetten de vergi affı için başvuru yapabilmektedir. Vergi affı başvurusu nasıl yapılır diye sorulduğunda vergi dairesinden uğraşmak yerine internet üzerinden de kolayca vergi affı başvurusu yapabileceğinizi belirtmek isteriz.

vergi affı başvuru dilekçesi

Vergi Affı Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Başvuruda Bulunulur

Vergi affı kanunen yürürlüğe girdikten sora verilen belli bir süre olacaktır. Bu süre içerisinde vergi affı başvurunuzu mutlaka yapmanız gerekir. Zamanında yapılmayan başvurular geçerli sayılmayacaktır. Zamanında yapacağınız vergi affı başvurusu ile vergi borcunuzu daha kolay bir şekilde ödeyerek vergi borcu külfetinden kurtulmuş olursunuz.

İnternetten Vergi Affı Başvurusu Nasıl Olur

İnternetten vergi affı başvurusu yapmak için Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi olan gib.gov.tr sayfasına giriş yapmalısınız. Bu konuda dikkatli olmanız gerekir. Zira kötü amaçlı yazılımlar bilgilerinizi kötüye kullanabilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi sitesine giriş yaptığınızdan emin olduğunuzda karşınıza TC kimlik ile giriş yap, e-devlet ile giriş yap ve kullanıcı girişi adı altında seçenekler çıkacaktır. İşlem yapmak istediğiniz butonu tıklayınız. Açılan sayfada 7020 sayılı kanun kapsamındaki işlemler yazan bir buton göreceksiniz. Vergi affından faydalanmak için bu botunu tıklayınız. Şimdi açılan sayfada başvuru yap ibaresini göreceksiniz.

Başvuru yap sekmesine tıkladığınızda size ait tüm vergi borçlarının görüntülendiği bir sayfaya ulaşmış olacaksınız. Bu sayfada telefonunuz gibi size özel bilgileriniz istenecektir. Bu bilgileri eksiksiz doldurunuz. Vergi borcunuz için size sunulan taksit seçeneklerini inceleyerek size en uygun olan taksit imkanını seçiniz. Sayfanın en altında açıklamaları okudum anladım yazan yerin yanındaki kutucuğu tıklayıp tamam butonuna bastığınızda vergi affı başvurunuz tamamlanmış olacaktır. Bu şekilde internetten kısa sürede vergi affı başvurunuzu yaparak vergi yükünden kurtulabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İcra Dairesine Yetki İtirazı Nasıl Yapılır Dilekçe Örneği

Vergi Affı Başvurusunun Faydaları

Gelir İdaresi Başkanlığının af kapsamında vatandaşa sunduğu imkanlardan yararlanmak için öncelikle vergi dairesine şahsen ya da posta ile başvuru yapılmalı veya gib.gov.tr internet adresinden başvuru gerçekleştirilmelidir. Vergi affı başvurusu yaptığınızda vergi borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz. Vergi borcu yapılandırma esnasında borçların gecikme zammı ve faizleri tamamen silinecektir. Trafik cezaları ve diğer vergisel cezaların %50′ si silinmiş olacaktır. Kalan anapara üzerinden enflasyon oranına göre yeniden hesaplama yapılacaktır. Tutar 36 aya kadar taksitlendirilebilir. Bu sayede kolay bir şekilde ödeme yapabilirsiniz. Peşin ödemelerde Yurt içi üretici fiyat endeksi oranında hesaplanan tutardan ayrıca %50 indirim uygulanmaktadır.

Vergi aslı içerisinde yer almayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezalarının %50 si de silinmektedir. Ayrıca yapılandırılan tutarın kredi kartı ile ödenebilme imkanı sunulmuştur. Vergi mağduru olan vatandaşı vergi yükünden kurtarmayı amaçlayan vergi affı yasası ile birikmiş vergi borçları da kolayca ödenebilmektedir. Cezalanan vergi borçlarında cezalarında cezanın silinmesi ya da bazı durumlarda %50 indirim yapılması kişinin toplam yüksek borçlarının azalarak takside bağlanması şeklinde vatandaşa kolaylık sağlanmaktadır.

Vergi Affından Kimler Yararlanabilir

Vergi affından vergi prim borcu olanlar, trafik para cezası olanlar, karayollarından usulsüz geçişler kapsamında vergi cezası olanlar, öğrenim kredisi borcu bulunan öğrenciler, emlak vergisi borcu olanlar vergi affından yararlanabilmektedir. Ayrıca 50 TL ve altında vergi borcu olanların borcu tamamen silinmektedir. Yapılandırma sonrası borcunu zamanında ödeyenlere de ayrıca indirim yapılacaktır. En son çıkarılan vergi affı ile ilgili yazımızı buradan okuyabilirsiniz.

Vergi Affı Başvuru Dilekçe Örneği

vergi affı dilekçesi

Vergi Affı Başvurusu Dilekçe Örneği

PDF olarak indirmek için;

vergi affi basvuru dilekce ornegi

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Veraset ilamı Nedir

Veraset ilamı; Mirasçılık belgesi olarak da bilinen, miras bırakan müteveffanın (ölenin) kime ne kadar mirasının kaldığını payları oranında gösteren belge...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016