Vergi Borcu Öğrenme İşlemi (Online Sorgulama)

| ,

Vergi borcu öğrenmek için başvurulabilecek tek yöntem vergi dairelerine gitmek değildir. İş sürecinde çeşitli iyileştirmelere imza atan Gelir İdaresi Başkanlığı, mükelleflerin olabildiğince basit şekilde vergi borcunu öğrenebilmesini ve hatta bazı durumlarda yine vergi dairesine gitmeden birkaç basit adımla ödeme yapabilmesini mümkün hale getirmiştir. Hali hazırda istifade edilebilecek en kolay vergi borcu öğrenme işlemi online sorgulama ile yapılmaktadır.

vergi borcu ogrenme islemi online sorgulama

İnternetten Vergi Borcu Sorgulama ve Öğrenme

İnternetten vergi borcunu öğrenmek isteyen vatandaşların istifade etmesi gereken sistem e-Devlet uygulamasıdır. Gelir İdaresi Başkanlığı’na özel bir hizmet alanı da bulunduran sistem aracılığıyla vergi borcu çok kısa bir süre içerisinde öğrenilebilmektedir.

e-Devlet uygulamasına giriş yapamayan ya da henüz şifre almamış olan mükelleflerin şifresiz vergi borcu öğrenmesi de mümkündür. Bu nedenle hali hazırda yararlanılabilecek iki online vergi borcu sorgulama yöntemine ayrı ayrı değinilecektir.

e-Devlet Vergi Borcu Öğrenme

e-Devlet aracılığıyla vergi borcunu öğrenmek isteyen mükelleflerin mutlaka şifre sahibi olması gerekir. Eğer halen bir e-Devlet şifresi alınmadıysa en yakın PTT’ye giderek nüfus cüzdanıyla bir adet şifre alınması yararlı olacaktır.

turkiye.gov.tr web adresi aracılığıyla e-Devlet sistemine giriş yapan mükellefler Ana Sayfa > Hizmetler > Kurumlar > Gelir İdaresi Başkanlığı > Vergi Borcu Sorgulama adımlarını takip etmek durumundadır. Açılan web sayfasında mevcut tüm vergi borçlarına erişilebilecektir.

Şifresiz Vergi Borcu Öğrenme

Vergi borcu öğrenmenin diğer bir yolu da şifre olmadan sorgulama yapılabilmesine imkan veren Gelir İdaresi Başkanlığı İnternet Vergi Dairesi uygulamasıdır. İlgili web sayfasına erişebilmek için mükelleflerin yapması gereken tek şey https://intvd.gib.gov.tr/internetvd/template.jsp?page=IVD_MBBS_SORGU_LOGIN_AC web adresine giriş yapmak, TCKN, nüfus cüzdanı seri numarası, anne kızlık soy adı ve güvenlik koduyla borç miktarını öğrenmektir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Savcılığın İddianamesi Neden İade Edilir Şartlar Nelerdir

Vergi borcunu şifresiz olarak öğrenmenin diğer bir yolu da kısa mesajdır. Gelir idaresi başkanlığı, haber bildirimi aboneliği, vergi borcu sorgulama, MTV miktarı hesaplama ve MTV borcu sorgulama konusunda SMS ile hizmet vermektedir. Vergi borcunu öğrenmek isteyen vatandaşların tek yapması gereken BORC boşluk TCKN boşluk NÜFUS CÜZDANI SERİ-SIRA NO boşluk ANNE KIZLIK SOYADININ İLK İKİ KAREKTERİ yazıp 1189’a mesaj atmaktır. (Örnek: BORC 12345619812 K11516882 PA)

İnternet Bankacılığı Uygulaması Aracılığıyla

Gelir İdaresi Başkanlığı ile protokol imzalayan tüm bankalar internet üzerinden vergi borcu ödemesi yapılabilmesine imkan sağlamaktadır. Bu imkan aynı zamanda vergi borcu sorgulaması yapabilme imkanını da beraberinde getirmektedir çünkü borç ödemesi yapmadan önce ne kadar vergi borcu bulunduğu bilgisi ekrana yansımaktadır. Dolayısıyla borç ödemesi yapılmayacak olsa dahi borç ödemesi yapar gibi ilk adımları tamamlayarak vergi borcu miktarının öğrenilmesi de mümkündür. Bu sorgulama işlemi için banka tarafından hiçbir ücret ya da sorgulama bedeli alınmayacaktır.

Bu yöntemle sorgulama yapmak isteyen mükellefler sadece internet üzerinden ödemenin yapılabileceği vergi borçlarına ilişkin bilgileri edinebilir.

Sitemizde yer alan Vergi Affı Başvuru Dilekçesi Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.

Önceki Yazı

Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

Vergi Dairesi Dilekçe Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Online)

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Reddedilen KOSGEB Projesine İtiraz Dilekçe Örneği (İşleyiş)

Küçük ve orta ölçekli işletmelerin ülke ekonomisine ve istihdama katkıda bulunabilmesi adına büyüme sürecinde karşılaşacağı maliyetleri finanse etmesiyle bilinen KOSGEB,...

Kapat