Vergi Borcu Yapılandırmak İçin Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır

A+
A-

Vergi borcunu yapılandırmak isteyen mükelleflerin aklındaki en önemli soru vergi borcu yapılandırmak için başvuru işleminin nasıl yapılacağıdır. Mükellefler yaptığı yapılandırma başvurusunun kabul edilmesi durumunda borcunu uzun vadelere yayabilir ve daha rahat ödeme yapma imkanına sahip olur.

vergi borcunu yapılandırma işlemi

vergi borcu yapilandirmak icin basvuru islemi nasil yapilir

GİB Vergi Yapılandırması

Vergi borcu yapılandırma dönemi her zamanı kapsayan bir süreç değildir ve GİB tarafından yapılan açıklama sonrasında yalnızca kısa bir dönem için başvurular alındıktan sonra yapılandırma talebinde bulunulması tekrar mümkün olmaz. Bu kapsamda yapılandırma dönemi içerisinde yapılandırma başvurusu iletilmesi gerekir ve hali hazırda uygulanan son yapılandırma kampanyası 2017 yılının Haziran ayında son bulmuştur.

Dolayısıyla vatandaşların önümüzdeki süreçte GİB tarafından yapılan açıklamaları takip etmesi ve yapılandırma duyurusuna istinaden aşağıda belirtildiği şekilde yapılandırma başvurusu yapması gerekecektir.

GİB Yapılandırma Başvurusu Nasıl Yapılır?

Vergi borcunu yapılandırmak isteyen vatandaşların bunun için yararlanabileceği çeşitli hizmet kanalları bulunmaktadır. Vergi dairelerin doğrudan başvuru iletmek, posta ile başvurmak ya da internet üzerinden talepte bulunmak yapılandırma başvurusu yapabilmek için yeterlidir.

Vergi borcu yapılandırmasını internet üzerinden yapmak isteyen vatandaşlar gib.gov.tr web adresine giriş yaptıktan sonra Hızlı Erişim alanında bulunan Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması Kanunu bağlantısını takip etmeli ve yapılandırma formuna erişmelidir. Açılan web sayfasındaki formda TCKN ile ya da kullanıcı koduyla başvuru yapılması mümkündür. Herhangi birisini seçerek yapılandırma talebinde bulunulabilir.

Taksit Ödemeleri Ne Zaman Yapılacak?

Yapılandırma başvurusu yapan ve talebi olumlu yanıtlanan vatandaşlar Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na, Maliye Bakanlığı’na, İl Özel İdarelerine ya da belediyelere yapacağı ilk taksit ödemesini yapılandırma duyurusunda belirtilen tarihler içerisinde yapmak durumundadır. Geçtiğimiz yıl gerçekleştirilen yapılandırma kampanyası kapsamında vatandaşlara 30 Haziran’da son bulan başvuru dönemi sonrasında 1 aylık süre tanınmıştı. SGK’ya ilişkin yapılacak ödemelere istinaden ise ilk taksit için 2 aylık süre verilmişti.

Peşin ödeme yapmak isteyen kişiler, yapılandırma sonrasında % 50’ye varan indirimlerle vergi borcu ödemesini yapma imkanına da sahip.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Okul Müdürlüğüne Nasıl Başvuruda Bulunulur Şartları Nelerdir

Vergi Borcu Yapılandırması Hangi Borçları Kapsar

Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılmasına İlişkin Kanun kapsamında milyonlarca kişiyi ilgilendiren vergi borçlarının yapılandırılmasına imkan verilmişti. Bu kapsamda motorlu taşıtlar vergisi, trafik para cezaları, vergi aslına bağlı olmayan usulsüzlük ve özel usulsüzlük cezaları, varlık barışı, vergi ihtilaflarının sulh yoluyla sonlandırılması, işletme kayıtlarının cezasız ve faizsiz olarak gerçek duruma uygun hale getirilmesi, eczanelerce cezasız stok düzeltme, muafiyet, pişmanlık vb. için yapılandırılma yapılmasına imkan verilmişti.

Her vergi borcu kendi özelinde değişen taksit sayısıyla yapılandırılabilmektedir ve hangi borcun kaç taksitle yapılandırılacağı yayımlanacak kanun ile belirlenecektir. Önümüzdeki dönemlerde yeni bir yapılandırma kampanyası başlatılması halinde hangi borçların yapılandırma kapsamında tutulacağı ve ilgili borçlar için kaç ay vadeyle borç ödemesinin yapılabileceği de ortaya çıkmış olacak. Fakat 2018 yılı içerisinde yapılandırma kampanyası düzenlenip düzenlenmeyeceğiyle ilgili net bir bilgi paylaşımı bulunmuyor.

Sitemizde yer alan Vergi Affı Başvuru Dilekçesi Örneği Konulu yazımızı da ortalama 3 dk da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Vergi Borcu Öğrenme İşlemi (Online Sorgulama)

Vergi borcu öğrenmek için başvurulabilecek tek yöntem vergi dairelerine gitmek değildir. İş sürecinde çeşitli iyileştirmelere imza atan Gelir İdaresi Başkanlığı,...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016