Vergi Borcu Yoktur Yazısı Dilekçe Örneği (Nasıl-Nereden Alınır)

A+
A-

KOSGEB yardımlarından yararlanmak, kredi başvurusu iletmek ya da ticari konular başta olmak üzere devletin müdahil olduğu birçok konuda istenen vergi borcu yoktur yazısı nasıl ve nereden alınır herkes tarafından bilinmemektedir ve bu kapsamda en yalın haliyle konuya değinilmesi gerekmiştir.

Vergi borcu yoktur yazısının bürokratik işlemlerde bu denli öneme sahip olması yoğunluk ve iş yükü gibi problemleri de beraberinde getirmiştir. Konuyla ilgili bir adım atan Gelir İdaresi Başkanlığı, vatandaşların internet üzerinden de vergi borcu yoktur yazısı almasını mümkün hale getirmiştir.

vergi borcu yok yazısı nereden alınır

vergi borcu yoktur yazisi nasil ve nereden alinir

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nedir?

Vergi borcu yoktur yazısı vergi borcunun olmadığını belgeleyen bir belgedir. İlgili belge vergi mükellefleri için büyük önem arz etmektedir, çünkü e-devlet üzerinden sorgulama yapılabilecek olsa dahi vergi borcu yoktur yazısının belge olarak kurumlara ibraz edilmesi gerekliliği halen devam etmektedir.

Vergi borcu yoktur yazısı bazı kurumlar tarafından ibrazı zorunlu bir belge olarak nitelendirilse de bazı kurumlarca zorunlu tutulmamaktadır. Zorunlu tutulmadığı halde vergi borcu yoktur yazısı ibraz eden vatandaşların işlemleri belge teslim etmeyenlere nazaran çok daha kısa süre içerisinde sonuca bağlanır.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır?

Vergi borcu yoktur yazısının alınabilmesi için başvurulabilecek çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

Nüfus cüzdanıyla birlikte bağlı olduğu vergi dairesine giden vatandaşlar vezneden ilgili belgeyi teslim alma hakkına sahiptir. Bunun için bir başvuru dilekçesi doldurulması gerekecektir.

İnternet üzerinden de vergi borcu yoktur yazısı almak mümkündür. İnternet üzerinden vergi borcu yoktur yazısı almak isteyen vatandaşların Gelir İdaresi Başkanlığı’nın web sitesine giriş yaptıktan sonra Dilekçeler > Borcu Yoktur Yazısı Alma Dilekçesi sayfasına girerek talepte bulunması gerekir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  5 Dakikada Tek Sayfada CV Oluşturma (Anında Özgeçmiş)

http://www.gib.gov.tr/dilekce/Borc_Yok_Yaz_Alm_Dil.html

Vergi borcu yoktur yazısının teslim edileceği kurum, vergi mükellefinin adı soyadı, adres bilgisi, iş ve cep telefonu numarasıyla mail bilgisinin paylaşılması sonrasında Göster butonuna tıklanarak vergi borcu yoktur yazısı oluşturulabilir. İlgili belgenin yazıcıdan çıkartılması gerekecektir.

Vergi Borcu Yoktur Yazısı Kaç Gün Geçerli?

Vergi borcu yoktur yazısı teslim alındığında üzerinde verilme tarihi de yer alacaktır. Bu tarih itibariyle ilgili belgenin 15 günlük süresi vardır. Bu nedenle vergi borcu yoktur yazısının alınması işlemi kuruma gidilmeden önce yapılacak son iş olmalıdır.

İstisnai olarak ihaleler için ihale tarihi itibariyle geçerli olan vergi borcu yoktur yazısı talep edilmektedir. İhale dışındaki tüm teslimlere istinaden üretilecek belgeler 15 gün süreyle geçerli olacaktır.

Hangi Borçlar Belgede Görünür?

Borcu yoktur yazısının alınabilmesi için çeşitli vergi borçlarının sorgulaması yapılmaktadır. Toplamda 1000 TL’yi aşan ve ödeme tarihi geçen bu vergiler belgede görülecektir:

  • Katma Değer Vergisi,
  • Özel İletişim Vergisi,
  • Gelir Vergisi,
  • Özel Tüketim Vergisi,
  • Kurumlar Vergisi,
  • Kurumlar Vergisine Ait Stopajlar.

Toplamda 1000 TL’den daha az borç varsa ya da belgede yer verilen vergilerden farklı bir vergi borcu (motorlu taşıtlar vergisi, damga vergisi, konut vergisi vb.) mevcutsa işlemlerin ilgili kurumlarca yapılması gerekir.

Vergi Borcu Nasıl Öğrenilir?

Vergi borcunu öğrenmek isteyen mükellefler gib.gov.tr web adresine giriş yaptıktan sonra Borç Bilgilendirme Sistemi bağlantısına tıklamalıdır. Açılan sayfada istenen bilgileri doldurarak borç sorgulaması yapılabilir.

Ek olarak pek bilinmese de ücretsiz SMS ile vergi borcunun sorgulanması da mümkündür. Bunun için tek yapılması gereken BORC boşluk TCKN boşluk ANNE KIZLIK SOYADININ İLK İKİ HARFİ yazıp 1189’a kısa mesaj gönderilebilir. (Örnek: BORC 11111111111 AL)

Sitemizde yer alan Vergi Affı Başvuru Dilekçesi Örneği konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Vergi Borcu Yapılandırmak İçin Başvuru İşlemi Nasıl Yapılır

Vergi borcunu yapılandırmak isteyen mükelleflerin aklındaki en önemli soru vergi borcu yapılandırmak için başvuru işleminin nasıl yapılacağıdır. Mükellefler yaptığı yapılandırma...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016