Yargılama Giderleri Nereye ve Nasıl Ödenir (Tüm Detaylar)

A+
A-

Yargılama giderlerini (Mahkeme masraflarını) yargı sistemimizde Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama giderleri ve Hukuk Mahkemelerinde yapılan yargılama giderleri olarak iki ana başlık olarak ele almak gerekmektedir.

Ceza Mahkemelerinde yapılan yargılama giderleri hukuk mahkemelerinden farklı olarak davanın başında alınmaz, bu nedenle ceza mahkemelerinde yargılamanın sonucuna göre yargılama giderlerini kimin ne kadar ödeyeceğine hükmedilir.

yargılama giderleri

yargilama giderleri nereye odenir

Hukuk Mahkemelerinde Yargılama Giderleri

Hukuk mahkemeleri olarak nitelendirdiğimiz Asliye Hukuk, Sulh Hukuk,  Aile , İş ve diğer hukuk mahkemelerinde dava açıldığı sırada yargılama giderleri davacıdan tahsil edilir, yargılama sonunda davacının haklı bulunması halinde mahkeme masraflarının davalı tarafından davacıya ödenmesine karar verilebilir.

Ceza Mahkemelerinde Yargılama Giderleri, (Mahkeme Masrafları) Nelerdir

Ceza Mahkemelerinde (Ağır Ceza, Asliye Ceza veya diğer özel yetkili ceza mahkemeleri) yargılama – mahkeme giderleri peşin olarak alınmaz, bu tür dava dosyalarında yapılan bütün mahkeme masrafları yargılama sırasında kamu tarafından karşılanır,  Bilirkişi ücretleri, yapılan tebligat ve posta giderleri, adli tıp rapor talepleri ve buna benzer bütün giderler buna dahildir.   Ceza yargılamalarında mahkeme masraflarının kimin tarafından ödeneceği hususunda belirleyici olan mahkemenin vereceği hükümdür.

Ceza Yargılaması Sırasında Yargılama Giderlerini (Mahkeme Masraflarını) Kim Öder

Yargılaması yapılan sanık hakkında beraat kararı verilmesi halinde herhangi bir yargılama giderinden söz edilemez, böyle bir durumda yargılama giderleri kamu üzerinde bırakılacaktır. Ancak, sanığın ceza alması halinde bu durum daha farklı bir hal alacak, sanığın dava dosyasında yapılan yargılama giderlerini tümünü ödenmesine hükmedilecektir. Sanıkların birden fazla olması halinde ilgili mahkeme bu giderleri sanıklar arasında eşil olarak bölebilir, müteselsilen veya payları oranında ödenmesine hükmedebilir. Mağdur, müşteki veya suçtan zarar gören sıfatını taşıyanlar üzerinde yargılama gideri (mahkeme masrafı) bırakılamaz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Yargıda İptal Davasının Ön Koşulları Nelerdir

Yargılama Giderleri Nereye ve Nasıl Ödenir

Hukuk mahkemelerinde yapılacak olan mahkeme masrafları dava dilekçesinin verileceği yerde bulunan ilgili mahkeme veznesine yatırılacaktır, Hukuk mahkemelerinde açılacak olan davanın niteliğine göre dava harcı ve gider avansı farklılık gösterecektir, bu nedenle dava dilekçesi dikkate alınarak tevzii işlemi yapılacak ve buna göre mahkemeler veznesine yargılama giderleri yatırılacaktır.

Ceza Mahkemelerinde ise dava  sonuçlandığında verilen hükümde ödenmesi gereken yargılama giderlerinin ne olduğu açıkça belirtilecektir. Sanık hakkında yargılama giderlerinin ödenmesine hükmedilmesi ve dava dosyasının kesinleşmesi halinde, harç tahsil müzekkeresi düzenlenerek vergi dairesine gönderilir. İlgili vergi dairesi, hakkında harç tahsil müzekkeresi düzenlenen sanığa, dava dosyasına konu yargılama giderlerini ödemesi için bir ödeme emri çıkartır. Sanığın, çıkartılan ödeme emri kendisine tebliğ edildikten sonra süresi içerisinde yargılama giderlerini ödenmesi gerekmektedir, aksi halde bahse konu yargılama gideri ile ilgili olarak  icra (haciz) yoluna başvurulabilir, vergi dairesi tarafından alacak ve mal varlıkları üzerine tedbir konulabilir.

Vergi daireleri tarafından çıkartılan ödeme emrine konu yargılama giderleri vergi daireleri veznelerine yatırılabilir.

Mahkeme Masrafları Nereye Ödenir İade Para Nasıl Alınır konulu yazımızı da ortalama 3 dk içerisinde okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 60 YORUM
 1. Ali dedi ki:

  Kolay gelsin 2 yıl önceki mahkememden dolayı yargılama giderleri adıyla 317 lira gibi bir para göndermişler bana bu parayı hesap kartıyla ödeye bilirmiyim acaba telefon üzerinden.tşk

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ali bey,
   Yargılama giderleri Vergi dairelerine ait veznelere yatırılmaktadır, GİB internet vergi dairesi aracılığıyla internetten online olarak bir çok hizmet verilmesine rağmen ceza mahkemelerince hükmedilen yargı giderlerinin ödenmesine ilişkin bir düzenleme olmadığını biliyoruz yine de bu konuda ayrıntılı bilgiye Vergi dairesi müdürlüklerinden ulaşabilirsiniz.

 2. m. gökay dedi ki:

  iyi günler. iş mahkemesine açtığım davada mahkeme gider avansını 430 tl eksik yatırdığımı ve 430 tl daha yatırmam gerektiğini uyaptan bakınca öğrendim. mahkeme ve ben ayrı şehirlerdeyiz. bu parayı uyaptan yatırabilir miyim? eğer uyaptan yatırmazsam bulunduğum şehirdeki adliyede yatırabilirmiyim? yoksa illa ki mahkemeyi açtığım şehre mi gitmem gerekiyor? cevap için şimdiden teşekkürler.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Gökay bey,
   UYAP vatandaş portal uygulamasından bulunduğunuz yerden yargılama giderlerini yatırabilirsiniz, ancak bu işlemi yapabilmek için elektronik imzanızın olması gerekmektedir.

 3. Yusuf dedi ki:

  İdari yargıda, bir dava için posta gideri 200 TL yi uyap üzerinden e imza ile ödemek mümkün mü ? Sistemde posta gideri diye bir seçenek görünmüyor. Masraf adı altında mı yatırmak gerekir ?
  Teşekkürler ….

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yusuf bey,
   E-imza kullanıyorsanız sistem üzerinden yatırabilirsiniz, yargılama gideri veya masraf olarak yatırabilirsiniz.

 4. muhammet dedi ki:

  Merhaba
  Bir ceza davasından dolayı yargılama gideri vergi borcum var.Mahkemenin verdiği kararda toplam borç 4669 tl olarak belirtilmiş ve benimle beraber yargılanan diğer 2 kişi de ceza aldığı için bu yargılama giderinin eşit olarak 3 e bölünmesine hükmetmiş.Ancak bana çıkan borç 3486 TL(anapara) bununla ilgili itirazı herhangi bir vergi dairesine yapabilir miyim?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Muhammed bey,
   Yargılama giderleri birden fazla kişiden alınmasına karar verilmiş ise maalesef vergi dairelerince sanıklardan hangisinden tamamını tahsil edebiliyorlarsa onun hakkında işlem yapılıyor, bu nedenle ilgili mahkemeye başvurarak harç tahsil muzekkeresinin ayrı ayrı belirtilerek mi düzenlendiğini veya toplu mu yapıldığını kontrol etmenizi tavsiye ederiz.

 5. Serkan Dinc dedi ki:

  Kolay gelsin. Adıma acilan bir dava vardi kaybetmisim mahkemeni masraflarini odemek bana kalmıș. Yaklașık 3 ay önce mahkemeden tebligt geldi kararla ilgili. Odemem gereken tutar yaziyo. Ama mahkeme bitmemis sanirim gerekceli karar verildi yaziyor ve karșı taraf itiraz etmis sonuca. Bana maliyeden herhangi bi odeme emri gelmedi. Beklemem mi gerekiyor, ne yapmaliyim şuan

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Serkan bey,
   Yargılama giderleri karar kesinleşmeden ödenmez, karar kesinleştikten sonra yargılama giderlerinin tahsil işlemi gelir idaresi başkanlığı (maliye) tarafından yapılır, bu nedenle size maliyeden bir tebligat gelmesi halinde yargılama giderlerini ödemek icin başvuruda bulunabilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Vodafone Dilekçe Örneği : Şikayet, İtiraz ve İptal İşlemleri

Ülkemizde ilk olarak Telsim adı ile faaliyete başlayan Vodafone firması, yaklaşık 23 milyon abonesi ile ülkemizin ikinci büyük mobil iletişim...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016