Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Tıkla Dosyanı Öğren)

A+
A-

Bilindiği üzere daha ilk derece ceza ve hukuk mahkemeleri tarafından verilen temyizi kabil kararlar direkt olarak üst mahkeme sıfatıyla Yargıtay’a gönderilmekteydi. 26/09/2004 Sayılı Resmi Gazete ile yayımlanan 5235 Sayılı Yasa ile Adli Yargı ilk Derece Mahkemeleri ile Bölge Adliye Mahkemelerinin Kuruluş, Görev ve Yetkileri Hakkında gerekli düzenlemeler yapılarak, ilk derece mahkemeler tarafından verilen kararların Bölge Adliye Mahkemeleri tarafından istinaf incelemesi yapılması, Bölge Adliye Mahkemelerinin bozma dışındaki temyize tabi kararları tarafların başvurusu üzerine Yargıtay incelemesine tabi tutulmuştur.  Ancak, Bölge Adliye Mahkemelerinin kuruluş işlemleri 26/09/2004 tarihli resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girmiş olmasına rağmen, 20 Temmuz 2016 tarihinde İstanbul, Ankara, İzmir, Gaziantep, Samsun. Antalya, Erzurum illerinde, Eylül 2017 tarihinde ise Bursa ve Adana illerinde bulunan Bölge Adliye Mahkemeleri faaliyetine başlayarak dosya kabul etmeye başlamışlardır.

yargıtay dosya sorgulama

Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Tıkla Dosyanı Öğren)

Bölge Adliye Mahkemelerinin faaliyete geçmesinden önce yani 20 Temmuz 2016 tarihinden önce temyiz işlemine tabi tutulan dosyaların işlemleri Yargıtay tarafından yapılarak sonuçlandırılacak bu tarihten sonra ise öncelikli olarak dosyaların istinaf başvurusu için Bölge Adliye Mahkemelerine gönderilmeleri gerekmektedir.

Yargıtaydan Dosya Sorgulama Nasıl Yapılır

Yargıtaydan dosya sorgulama işlemi yapmak için öncelikli olarak Yargıtay’ın resmi sitesi olan Yargıtay.gov.tr adresine giriş yapmak gerekmektedir. Ana sayfanın alt kısmında bulunan dosya sorgulama butonu tıklanarak dosya sorgulama işlemine başlayabilirsiniz.

Yargıtaydan dosya sorgulama ekranına girdiğinizde karşınıza dört seçenek çıkacaktır. Bunlar, Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgulamak, Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgulamak, Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgulamak ve Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgulamak seçenekleridir. Yargıtay dosyasını nasıl sorgulamak istiyor iseniz buna ilişkin olan butonu tıklamanız gerekmektedir. Bu butonların hangisinin ne işe yaradığı ile ilgili olarak ayrı ayrı bilgi verecek olursak.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hayvancılıkta Geri Ödemesiz Olarak Hangi Hibe Krediler Var

Yargıtay Daire Bilgileri ile Dosya Sorgulamak

Yargıtay daire bilgileri ile dosya sorgulamak istiyor iseniz. Öncelikli olarak dosyanızın Yargıtay’ın hangi dairesinde olduğunu biliyor olmanız, esas ve karar numaralarını yazmanız ayrıca T.C. Kimlik No ile Cüzdan seri no kısımlarını da doldurmanız gerekecektir. Bu kısımları tam ve eksiksiz doldurmanız halinde Yargıtay daire bilgileri ile dosya sorgulayabilirsiniz.

yerel mahkeme bigileriyle yargıtaydan dosya sorgulama

yerel mahkeme bilgileri ile yargitaydan dosya sorgulama islemi bu ekrandan yapilmaktadir

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgulamak

Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı Bilgileri ile Dosya Sorgulamak için öncelikli olarak tebliğname numarasını biliyor olmanız gerekecektir. Tebliğname numarasının, dava dosyanın Yargıtay’a gönderilmesinden sonra Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından taraflara yapılan tebligat zarfı üzerinde yazılı olduğunu hatırlatalım. Bunun haricinde T.C. Kimlik No ile Cüzdan seri no girişi yapılarak Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı bilgileri ile dosya sorgulama işlemini tamamlayabilirsiniz.

Yerel Mahkeme Bilgileri ile Dosya Sorgulama

Yerel Mahkeme bilgileri ile dosya sorgulama işlemi Yargıtay’da yapılacak olan dosya sorgulama türlerinden en fazla tercih edilendir. Bu kısımda yerel mahkemenin esas, kara veya savcılık esas numaralarından birinin bilinmesi halinde dosya sorgulama işlemini yapabilirsiniz. Bu kısımda da, yerel mahkemenin bulunduğu ilin adı ve mahkemenin türü girilerek mahkeme sorgulaması yapıldıktan sonra mahkeme adı, esas, karar veya savcılık esas numaralarından biri girilerek sorgulamaya devam edilir.

Yargıtay İlk Derece Bilgileri ile Dosya Sorgulama

Bu kısımda Yargıtay ilk derece bilgileri ile sorgulama işlemi yapılmaktadır, Yargıtay ilk derece bilgileri ile birlikte ilk derece dairede almış olduğu esas ve karar no bilgilerinden en az birisinin kullanılması ile sorgulama yapılabilir. Diğer sorgulamalarda olduğu gibi bu kısımda da T.C. Kimlik Numarası ile Cüzdan Seri No bilgilerinin ilgili yerlere yazılması ve üst bölüme de Yargıtay ilgili dairesinin adı ile esas ve karar numaralarından en az birinin yazılması gerekmektedir. Örneğin Yargıtay 3. Hukuk Dairesi (ilk derece) Esas no: 2015/2716, Karar No: 2017/8821 gibi yazılarak diğer kısımlarında tamamlanması ile sorgulama işlemini yapabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Yargılamanın Yenilenmesi Talebi İçin Hazır Dilekçe Örneği ve Süreç

Yargılanmanın yenilenmesi, hüküm verilmiş ve kesinleşmiş olan ceza mahkemesi kararları aleyhine gidilen olağanüstü bir kanun yoludur. Ceza Mahkemeleri Kanunun 311...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016