Yaş Büyütme Yaş Küçültme Nasıl Yapılır

A+
A-

Yaş Büyütme Yaş Küçültme Davası

Yaş büyütme yaş küçültme davaları olarak açılan yaş düzeltme davaları genelde nüfusa kayıt sırasında ailenin nüfus müdürlüğüne geç kayıt yaptırması veya daha önceden ölen bir kardeşin kimlik bilgileri kullandırılarak yaşının büyük yazılmış olmasından kaynaklanmış olmaktadır. Nüfus kaydında yaşın yanlış yazılması ileride bir çok sorunları da beraberinde getirmektedir. Askerlik, okul ve eğitim hayatı, iş hayatı bu yanlışlıktan kaynaklı olumsuzluklar nedeniyle kötü etkilenecektir. Yaşının nüfus kütüğüne yanlış yazıldığını iddia eden kişi veya yaşı küçük kişinin velisi (anne babası) veya vasisi (yasal temsilcisi) bu yanlışlığın düzeltilmesi için dava açabilir. Bu davalarda davayı açan davacı yanlış kaydın düzeltilmesini isteyen kişidir, yaş tashihi isteyen kişi reşit değil veya velayet altında ise velisi tarafından dava açılır. Vasi böyle bir dava açmak istiyor ise öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden izin alması gerekir. Bu tür davalarda nüfus idaresi davalı taraftır ve duruşmada mutlaka bulunması gerekmektedir.

yaş küçültme ve büyütme davası

Yaş büyütme ve küçültme davası

 

Yaş Büyütme Küçültme Davası Nereye Açılır

İsim tashihine ilişkin hukuki düzenleme Türk Medeni Kanunu’nda yer alsa da yaş tashihine yönelik düzenleme Nüfus Kanununda yer almaktadır. Yaş tashihi diğer adıyla yaş düzeltme, küçültme veya büyütme davalarına bakmakla görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Bu tür davalarda yetki düzeltme talebinde bulunan şahsın ikamet ettiği yer mahkemesi veya nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir bu iki yerde de yaşın düzeltilmesi yani yaş tashihi için dava açılabilir.

yaş küçültme ve büyütme için neler yapılır

Yaş büyütme ve küçültme davası için neler yapılır

Yaş Büyüme Yaş Küçültme İşlemi İçin İlk Yapılacaklar

Yaş tashihi davalarında öncelikle talebinizi bildirir dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe içeriğinde haklı sebeplerimiz, tanıklarımız ve diğer hukuki delillerimizi belirtmemiz yararımıza olacaktır. Yazılan dilekçe ile görevli ve yetkili Asliye Hukuk Mahkemesinin bulunduğu Adliye Sarayına gidilerek tevzi işlemi yapılıp vezneye harç yatırıldıktan sonra davanın ilk aşaması olan dava açma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Yaş tashihi, yaşın düzeltilmesi dilekçelerinde talebimiz açık ve net olmalı, anlaşılır bir dil kullanılmalı, imla kurallarına dikkat edilmelidir. Sitemiz içerisinde bulunan yaş tashihi, yaş düzeltilmesi, yaş büyütme yaş küçültme davasına ilişkin dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İstihkak Davası Nedir Dilekçe Örneği
yaş tahsisis için yapılacaklar

Yaş tahsisi

Yaş Büyütme Yaş Küçültme Hemen Yapılır mı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Yaş tashihi davaları kamusal nitelik arz eder, gerektiğinde hakim resen delil toplayabilir. Cumhuriyet savcısı ve nüfus idaresi temsilcisi huzuruyla görülür ve karara bağlanır. Bu davalar düzeltmeyi isteyenlerle, ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet Savcıları tarafından açılabilir ve dinlenecek tanıklar, resmi kayıt örnekleri ve belgelerle ispat olunur. Öncelikle Yaş düzeltme talebinde bulunan kişinin şartları taşıyıp taşımadığı araştırılır. Yaş düzeltme talebinde bulunan kişi Hastanede veya doğum evinde doğmuş olmamalı, (Hastanede veya doğumevinde doğmuş ve doğum kayıtları nüfus kayıtları ile aynı ise bu durum yaş tashihi için engel teşkil eder.) Dış görünüş, beyan edilen yaşa uygun olmalıdır. Talep edilen yaşta bir kardeşi bulunmamalıdır. Tüm delillerin toplanmasından yada tanıkların dinlenmesinden sonra hakim bu husustaki kararını verir, bu da yaklaşık olarak 2, 3 celse (4-5 Ay) yada daha fazla sürebilir. Delillerin toplanma şekline ve istenen delilleri göre bu süreç uzayabilir. Yaş değişikli ile ilgili verilen kararlar ve yapılan değişiklikler nüfus siciline kayıt ve ilan olunur.

yaş değiştirilmesi için dilekçe örneği

Yaş değiştirilmesi dilekçesi

Yaş Değiştirilmesi Yaş Tashih Dilekçe Örneği

Yaş tashihi davalarında  yaş büyütme yaş küçültme talep edilebilir. Bu tür davalarda talebimiz neyse buna uygun anlaşılır dilekçe yazılması veya dilekçe örneğinden faydalanılması gerekmektedir. Bu konudaki talepler kendi içinde de farklılıklar göstermektedir. Öyle ki birinin talebi başka birinin talebi ile birebir aynı olamaz, ancak benzerlik gösterebilir. Bu noktada kendi talebinize uyacak en uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız yararınıza olacaktır. Yaş tashihi, yaşın değiştirilmesi talepli dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ayıplı Mal Nedir

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 134 YORUM
 1. barış dedi ki:

  mrb kolay gelsin annem nufüs kaydına göre baya kucuk yazılmıs dıs gorunusu ve kemık testı ıspatı olur. buyuk ıhtımal dava ıstediğimiz gıbı sonuclanırsa Annem emeklı olabilme şansı var mı_

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Barış bey,
   Bu gibi durumlarda SGK da sorun çıkabiliyor bu nedenle öncelikle SGK ya başvurarak olumlu geri dönüş almanız halinde yaş büyütme davası açmanızı tavsiye ederiz, ayrıca belli bir yaştan sonra kemik yaşı net olarak tespit edilememektedir.

Önceki yazıyı okuyun:
Yargıtay Dosya Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır (Tıkla Dosyanı Öğren)

Bilindiği üzere daha ilk derece ceza ve hukuk mahkemeleri tarafından verilen temyizi kabil kararlar direkt olarak üst mahkeme sıfatıyla Yargıtay’a...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016