Yaş Büyütme Yaş Küçültme Nasıl Yapılır

Yaş Büyütme Yaş Küçültme Davası

Yaş büyütme yaş küçültme davaları olarak açılan yaş düzeltme davaları genelde nüfusa kayıt sırasında ailenin nüfus müdürlüğüne geç kayıt yaptırması veya daha önceden ölen bir kardeşin kimlik bilgileri kullandırılarak yaşının büyük yazılmış olmasından kaynaklanmış olmaktadır. Nüfus kaydında yaşın yanlış yazılması ileride bir çok sorunları da beraberinde getirmektedir. Askerlik, okul ve eğitim hayatı, iş hayatı bu yanlışlıktan kaynaklı olumsuzluklar nedeniyle kötü etkilenecektir. Yaşının nüfus kütüğüne yanlış yazıldığını iddia eden kişi veya yaşı küçük kişinin velisi (anne babası) veya vasisi (yasal temsilcisi) bu yanlışlığın düzeltilmesi için dava açabilir. Bu davalarda davayı açan davacı yanlış kaydın düzeltilmesini isteyen kişidir, yaş tashihi isteyen kişi reşit değil veya velayet altında ise velisi tarafından dava açılır. Vasi böyle bir dava açmak istiyor ise öncelikle Sulh Hukuk Mahkemesinden izin alması gerekir. Bu tür davalarda nüfus idaresi davalı taraftır ve duruşmada mutlaka bulunması gerekmektedir.

 

Yaş Büyütme Küçültme Davası Nereye Açılır

İsim tashihine ilişkin hukuki düzenleme Türk Medeni Kanunu’nda yer alsa da yaş tashihine yönelik düzenleme Nüfus Kanununda yer almaktadır. Yaş tashihi diğer adıyla yaş düzeltme, küçültme veya büyütme davalarına bakmakla görevli mahkeme Asliye Hukuk Mahkemeleridir. Bu tür davalarda yetki düzeltme talebinde bulunan şahsın ikamet ettiği yer mahkemesi veya nüfus kaydının bulunduğu yer mahkemesidir bu iki yerde de yaşın düzeltilmesi yani yaş tashihi için dava açılabilir.

 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Hükümlü Kime Denir, Tutuklu Ne Zaman Hükümlü Olur

Yaş Büyüme Yaş Küçültme İşlemi İçin İlk Yapılacaklar

Yaş tashihi davalarında öncelikle talebinizi bildirir dilekçe yazılması gerekmektedir. Dilekçe içeriğinde haklı sebeplerimiz, tanıklarımız ve diğer hukuki delillerimizi belirtmemiz yararımıza olacaktır. Yazılan dilekçe ile görevli ve yetkili Asliye Hukuk Mahkemesinin bulunduğu Adliye Sarayına gidilerek tevzi işlemi yapılıp vezneye harç yatırıldıktan sonra davanın ilk aşaması olan dava açma işlemi gerçekleşmiş olacaktır. Yaş tashihi, yaşın düzeltilmesi dilekçelerinde talebimiz açık ve net olmalı, anlaşılır bir dil kullanılmalı, imla kurallarına dikkat edilmelidir. Sitemiz içerisinde bulunan yaş tashihi, yaş düzeltilmesi, yaş büyütme yaş küçültme davasına ilişkin dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

 

Yaş Büyütme Yaş Küçültme Hemen Yapılır mı Ne Kadar Sürede Sonuçlanır

Yaş tashihi davaları kamusal nitelik arz eder, gerektiğinde hakim resen delil toplayabilir. Cumhuriyet savcısı ve nüfus idaresi temsilcisi huzuruyla görülür ve karara bağlanır. Bu davalar düzeltmeyi isteyenlerle, ilgili resmi dairenin göstereceği lüzum üzerine Cumhuriyet Savcıları tarafından açılabilir ve dinlenecek tanıklar, resmi kayıt örnekleri ve belgelerle ispat olunur. Öncelikle Yaş düzeltme talebinde bulunan kişinin şartları taşıyıp taşımadığı araştırılır. Yaş düzeltme talebinde bulunan kişi Hastanede veya doğum evinde doğmuş olmamalı, (Hastanede veya doğumevinde doğmuş ve doğum kayıtları nüfus kayıtları ile aynı ise bu durum yaş tashihi için engel teşkil eder.) Dış görünüş, beyan edilen yaşa uygun olmalıdır. Talep edilen yaşta bir kardeşi bulunmamalıdır. Tüm delillerin toplanmasından yada tanıkların dinlenmesinden sonra hakim bu husustaki kararını verir, bu da yaklaşık olarak 2, 3 celse (4-5 Ay) yada daha fazla sürebilir. Delillerin toplanma şekline ve istenen delilleri göre bu süreç uzayabilir. Yaş değişikli ile ilgili verilen kararlar ve yapılan değişiklikler nüfus siciline kayıt ve ilan olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ceza İnfaz Ertelemesi Nasıl Olur

 

Yaş Değiştirilmesi Yaş Tashih Dilekçe Örneği

Yaş tashihi davalarında  yaş büyütme yaş küçültme talep edilebilir. Bu tür davalarda talebimiz neyse buna uygun anlaşılır dilekçe yazılması veya dilekçe örneğinden faydalanılması gerekmektedir. Bu konudaki talepler kendi içinde de farklılıklar göstermektedir. Öyle ki birinin talebi başka birinin talebi ile birebir aynı olamaz, ancak benzerlik gösterebilir. Bu noktada kendi talebinize uyacak en uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız yararınıza olacaktır. Yaş tashihi, yaşın değiştirilmesi talepli dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz.

Bir mum diğerini yakmakla ışığından birşey kaybetmez ! Yazımızı Facebook ve Twitter üzerinden paylaşmak ya da beğenmek için sosyal medya butonlarımızı kullanabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 117 YORUM
 1. yasemin dedi ki:

  Merhaba Kimlikte yaşım 1 yaş küçük yazılmış1980 de hastanede doğmuşum kimlikde 1981 yazıyor. Bunu düzelttirsem,
  emeklilikde hangi tarihi dikkate alıyorlar

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım, Asliye Hukuk Mahkemesine dava açarak yaşınızı düzeltebilirsiniz ancak yaş değişikliklerinin emeklilik yaşına bir etkisi bulunmadığı ve dikkate alınmadığına ilişkin bir uygulama mevcut.

 2. Ozan dedi ki:

  Iyi günler benim yasimida ailem cok kücük yazmis kimlige bir kez babam yasimi askerlik icin. 1 yas buyuttu acaba ben birkez daha da yas bugutme davasi acabilir miyim tskrler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ozan bey, dava açabilirsiniz ancak kemik yasınızın tespiti ve diğer deliller değerlendirilerek bu konuda karar verilecektir, yani her iki olasılık da olabilir.

 3. İbrahim dedi ki:

  Ben 01.01.2003 de doğmuşum ehliyet alabilmek icin yaşımı büyütmek istiyorum kemik yaşım uyuyor ama hastanede doğmuşum yaşımı büyütebilirmiyim

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba İbrahim Bey,
   Yaş büyütme konusunda; eğer hastanede doğduysanız işiniz biraz daha zorlaşıyor. Çünkü hastaneler artık doğum sonrasında belge düzenliyor. Hatta son dönemde bu kayıtlar online olarak yapılıyor. Yine de bu konuda haklı bir iddianız, deliliniz, tanığınız var ise; Mahkemeye Yaş Büyütme davası açmanıza engel teşkil edecek bir durum yok diyebiliriz. Dava açmak için yazımız içeriğinde belirttiğimiz şekilde süreci yönetip, dilekçe örneğimize göre kendinize bir dilekçe hazırlayabilirsiniz.

 4. Fatih dedi ki:

  Merhabalar ben evde dogmusum 1989 dogumluyum ama 1987 yazmislar ikincisi ismimde yanlis yazmislar kimligimi nasil duzeltebilirim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Fatih bey,
   Yaş büyütme ve küçültme işlemi için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmekte ancak yaş büyütmek yaş küçültme işlemine nazaran biraz daha basittir, çünkü yaş küçültme işlemi aslında hayatın olağan akışına da aykırı bir durum teşkil etmektedir, doğmamış birinin nüfus kaydının yapılmış olması da mümkün olarak görülmemektedir, ancak değişiklik yapılmasını gerektiren mantıklı sebeplerde olabilir, ölen bir kardeşin nüfus kaydından düşümünün yapılmaması ve sonrasında doğan diğer kardeşe bu kayıt üzerinden işlem yapılması gibi, yine de haklı sebeplerinizi dilekçenizde açıkça belirtmeniz faydalı olacaktır.

 5. Emirhan dedi ki:

  Ben 2001 ocak 7 dogumluyum babam 2002 olarak yazdirmis ve ben polislik sinavina girmek istiyorum bu sebepten yasimi buytebilir miyim ?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Emirhan bey,
   Yaşınızı büyütmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekiyor ancak yaşınızın 18 den küçük olması nedeniyle anne ve babanızın yaş büyütme davasını açması gerekmekte.

 6. Yağmur dedi ki:

  Merhaba, benim 13.08.2001 doğum tarihim. 13.08.2000 yapmam için ne gibi bir şey sunmam gerekir. 18 yasında bu yaz giriyorum ve direk dava açıp 1 yaş büyütmek istiyorum. Kimlikte doğum yerim zaten Göztepe hastanesinde doğama rağmen sakarya gözüküyor bu yüzden hastane dogumlu görünmüyorum. 18ime yeni girdiğimden veya giricegimden her iş yeri beni kabul etmiyor. Ve kendimce sebeplerim var. Sizce davayı açsam yaşım büyütülürmü? Kardeşim ablam abim yok tek çocuğum.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yağmur,
   18 yaşını doldurduğunuzda bizzat başvuru yaparak dava açabilirsiniz, kemik yaşınızın uygun olması halinde yaş büyütme işleminin gerçekleşeceği kanaatindeyiz,

 7. Asmin dedi ki:

  Merhaba ben 01.01.2000 doğumluyum yaşım doğru lakin liseye kayıt yaptıramıyorum 18 i aştığım için kayıt yapmam için 2001 veya 2002
  Doğumlu olmam lazım yaş küçültme davası açabilir miyim okul için teşekkürler.

  1. Hikmet Ilgaz dedi ki:

   Merhaba Asmin,
   Yaş küçültme davası açmak için eğer yeterli sebep ve delilleriniz var ise; her Türk vatandaşı gibi siz de dava açabilirsiniz.

   1. Asmin dedi ki:

    Yaşımın doğru olması bi sıkıntı yaratır mı sadece 1 yaş küçültmek istiyorum, okul sizce yeterli bi sebeb mi? Cevaplarsanız sevinirim teşekkürler.

    1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

     Merhaba Asmin hanım,
     Yaş büyültme işlemi nispeten yaş küçültmeye oranla daha kolaydır, yaş küçültme işlemi için geçerli bir sebebinizin olması gerekiyor aksi halde talebiniz reddedilebilir, haliyle doğmamış birinin nüfusa kaydının yapılması da hayatın olağan akışına uygun bir durum değildir.

 8. Elif dedi ki:

  Merhaba
  kimlikte 81 doğumluyum..annem 83 doğumlu sun diyor..tescil tarihi olarak ağustos 84 görünüyor.. bu tarihe kadar yaşımı küçültebilir miyim ? (hastanede doğum yapmadım,ayni yaşta bir kardeşim de yok..) kemik yaşı tespiti için sağlıklı bir sonuç alamasam da sizce bu davayı kazanma ihtimalim nedir?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Yaşınızı küçültmek için dava açabilirsiniz ancak yaşınızın küçültülmesine karar verilebilmesi için bunun ispatı da önem arzetmekte, zira yaş büyütme davaları yaş küçültme davalarına göre daha kolaylıkla yapılmaktadır, bir kişinin doğmadan nüfus kaydının yapılması da hayatın olağan akışına ters bir durumdur, bu yüzden mahkeme bunun detaylı açıklanmasını ve sebebini sorabilir.

 9. Suat or dedi ki:

  Meraba ben 19.08.2001 doğumluyum hastanede doğum yaptım askere gidebilmek için uzman erbaslik sınavlarına girmek için yaşımı büyütmem gerekiyor elimde kanıt olarak sözde birtek askerlik var mahkeme kabul edermi
  Teşekkürler

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Suat bey,
   Yaş büyütmek için dava açabilirsiniz ancak ilgili Asliye Hukuk Mahkemesi doğum kayıtlarının olması halinde bunları esas alarak talebinizi reddedebilir. Ayrıca kemik yaşınızın da olmak istediğiniz yaş ile aynı oranları vermesi gerekmektedir.

 10. Cihat dedi ki:

  Yaşımı en fazla kaç yaş küçültebilirim. Bunun bir sınırı var mı?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Cahit bey,
   Tabiki yaş küçültme işlemi büyütme işlemine göre daha fazla zor olmaktadır çünkü bir kişinin doğmadan nüfusa kaydının yapılması hayatın olağan akışına aykırı bir durum arz etmektedir, yine de haklı sebeplerle yaş küçültülebilir burada kemik yaşının tespiti ve aile nüfus kaydının müsaitlik durumu önemlidir.

 11. Enis dedi ki:

  Merhaba ben 93 doğumluyum hastanede doğmadım ve yaşımı 97 li olarak küçültmek istiyorum mümkün müdür

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Enis bey,
   Asliye hukuk mahkemesine dava açabilirsiniz ancak 4 yaş küçültme yapılmayacağı kanaatindeyiz yine de takdir mahkemenindir.

 12. Elif dedi ki:

  Merhaba ben 1995 doğumluyum evde doğdum yaşımı küçültmek istiyorum benden küçük bir kardeşim var 1998 doğumlu ben yaşımı 2 yaş küçükte bilirmiyim mümkün müdür?

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Elif hanım,
   Yaşınızı büyütmek veya küçültmek için Asliye Hukuk Mahkemesine dava açmanız gerekmektedir, Şartlar uygun olursa mahkeme yaşınızın küçültülmesine karar verebilir, ancak aile nüfus kaydının, doğum kayıtları, kemik yaşının ve diğer hususlarında uygun olması gerekmektedir.

 13. ahmet dedi ki:

  2002 haziran sonu doğumluyum . eğliyet ve çalışmak için yaşımı 1 yaş büyütmek istiyorum (hastanede doğdum) kemik testinde 18 yaş gibi bir sayı çıkarsa dava açabilirmiyim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Ahmet bey,
   Genelde hastane kayıtlarına itibaren edilmektedir, yine de bu konuda takdir mahkemenindir.

Önceki yazıyı okuyun:
Ad Soyad Değiştirme Dilekçe Örneği

Kimi zaman ismimizi beğenmediğimizden, kimi zaman bize resmi işlemlerde zorluk çıkardığından, kimi zaman da nüfus memurunun ismimizi nüfus cüzdanlarımıza yanlış...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016