Yeni Doğan Bebek İçin Verilen Tüm Ödemelerin Listesi

A+
A-

Nüfus artışı ekonominin potansiyelinin artması ve safi gelirlerin yükselmesi anlamına gelir çünkü artık harcama yapabilecek bir birey daha doğmuştur. Dolayısıyla nüfus artışının desteklenmesi ve yeni doğum yapan bireylere destek verilmesi şarttır. Bu destekler ülkenin sosyal politikalarına bağlı olarak geniş kapsamlı ya da dar kapsamlı olabilir fakat ülkemizdeki yeni doğan bebek desteklerinin Avrupa Ülkeleri’de dahil olmak üzere dünya üzerindeki en kapsamlı desteklerden birisi olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

yeni doğan bebekler için verilen ödemeler

yeni dogan bebek icin verilen tum odemelerin listesi

Yeni doğan bebek desteklerinden yararlanmak için ilk olarak geçici kimlik ya da yeni kimlik edinilmiş olması gerekir. Doğum sonrası destekler konu edindiğinden dolayı kimliğin mutlaka çıkarılmış olması gerekir, eğer kimlikle ilgili bir aksiyon alınmadıysa öncelik bu olmalıdır.

Doğum sonrası verilen destekler doğum yardımı, çocuk parası ve emzirme parasıdır.

Kimler Doğum Yardımlarından Yararlanabilir?

Doğum yardımlarından yararlanılabilmesi için sağlanması gereken bazı şartlar vardır. Bu şartlar destek özelinde daha kapsamlı olabilse de genel itibariyle:

 • Türk vatandaşı olmak,
 • 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra doğum yapmış olmak,
 • Bebeğin sağ doğması gerekir.

15 Mayıs 2015 doğum yardımları ve diğer bebek destekleri konusunda devrim niteliği taşımaktadır. Söz konusu tarihte TBMM onayından geçen mevzuatlar neticesinde çoğu destek yürürlüğe girmiştir.

Yeni Doğan Bebek için Süt Parası Desteği

Yalnızca bir defaya mahsus verilen ve genellikle çocuk parası olarak da bilinen bu destek kapsamında 600 TL’ye varan ödemeler almak mümkündür. 15 Mayıs 2015 sonrası doğum yapan aileler ilk çocuklarını dünyaya getirdiyse 300 TL, ikinci çocuklarını dünyaya getirdiyse 400 TL, üçüncü çocuklarını dünyaya getirdiyse 600 TL çocuk parası alabiliyor.

Birinci, ikinci veya üçüncü çocuk olunması 15 Mayıs 2015 tarihi baz alınarak yapılmaktadır. Yani bu tarihten sonra doğan çocuklar sıralamaya tabidir, öncesinde yapılan doğumlar yararlanılabilecek destek miktarı için çocuk sayısını fazla gösterme hakkı vermemektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  2019 Yılında KOSGEB Kredi Limitleri Ne Kadardır

Bu destek yalnızca T.C. vatandaşlarına verilmektedir. Söz konusu destekten yararlanabilmek için çeşitli prosedürlerin yerine getirilmesi gerekir.

Çocuk Parası Başvurusu

Çocuk parası desteğinden yararlanmak isteyen aileler, bebeklerin nüfus kayıt işlemlerini tamamladıktan sonra Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na başvuru ileterek ödenekten yararlanabiliyor. Çocuk parası PTT aracılığıyla anne adına oluşturulan bir hesaba yatırılmaktadır.

Emzirme Parası (Süt Parası)

Yeni doğan bebekler için ailelere verilen desteklerden birisi de emzirme parasıdır. Süt parası olarak da bilinen bu destek kapsamında bir defaya mahsus olmak üzere PTT aracılığıyla anne adına açılan hesaba 133 TL’lik ödeme yapılır. Her anne bu ödemeden yararlanabilir ve başvurular yine Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’na yapılmaktadır.

Doğum Raporu Parası

Bilindiği gibi ülkemizde 8 haftalık doğum izni bulunmakta ve anneler bu süreç içerisinde doğum raporu parası da alabilmektedir. Söz konusu para iş veren tarafından değil devlet tarafından doğum sonrasında verilmektedir. Hesaplama 16 hafta süresince prime esas kazancın 3’te 2’si baz alınarak yapılır. Ortaya çıkan rakam devlet tarafından tek seferde annenin banka hesabına yatırılır.

Bu destekten yararlanabilmek için sigortalı olarak çalışma şartı bulunmaktadır.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 4 YORUM
 1. Osman KILIÇ dedi ki:

  İyi gunler kolay gelsin. Esim 03.05.2019 tarihinde dogum yapti. Yapilacak yardimlar icin nerelere ve hangi belgelerler basvuruluyor. Hem annenin hemde babanin alacagi yardimlar icin soruyorum. Esim calismiyor ev hanimi teşekkür ederim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Osman bey,
   Makalemizde doğum yardımı ile ilgili ödemelerin nasıl yapılacağı ile ilgili olarak ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalıştık, Doğum Yardımı Başvuru Dilekçesi ve ayrıntıları ile ilgili bilgi edinmek için bu makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

 2. Batie dedi ki:

  Benim bir kizimi dun oldu bane biras yardim edin lutfen

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Batie,
   Makalemizde belirttiğimiz şekilde ilgili birimlere taleplerinizi iletebilirsiniz.


Önceki yazıyı okuyun:
Yaz Okulu Başvurusu Dilekçe Örneği Nasıl Başvurulur

Bugünkü yazımızda siz değerli üniversite öğrencileri arasında yaz okuluna gitmek zorunda kalanlar için Yaz okulu başvurusu nasıl yapılır kısaca anlatarak...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016