Yeni Ehliyet Nasıl Alınır Ehliyet Yenileme Dilekçe Örneği

A+
A-

Bilindiği gibi ehliyetin bir standarda kavuşması ve taklidinin zorlaşması adına dünya standartlarına uygun bir belgenin oluşturulması kararlaştırıldı. Bu kapsamda ehliyet sahibi sürücülerin yeni ehliyet alması gerekiyor. Yeni ehliyet almadan önce en sık sorulan sorulara değinmek ve başvuru prosedürlerini ifade etmek yararlı olacaktır.

ehliyet yenileme ve yeni ehliyet alma

yeni ehliyet nasil alinir ehliyet yenileme dilekce ornegi

Ehliyet Yenileme Ücreti Ne Kadar?

Ehliyet yenileme işlemi için belirli miktarda ödeme yapılması gerekiyor. Söz konusu bedel EGM tarafından yapılan duyuruyla 15 TL olarak açıklandı. 15 TL’lik bedelin içerisinde 13 TL’lik değerli kağıt bedeli ve 2 TL’lik hizmet ücreti de bulunuyor. Dolayısıyla ek bir ödeme yapılmasına gerek yok.

Ehliyet yenileme ödemeleri Maliye Bakanlığı ve Trafik Vakfı tarafından protokol imzalanan tüm bankaların internet bankacılığı, mobil bankacılık, telefon bankacılığı ya da şubeleri aracılığıyla yapılabiliyor. Söz konusu protokol neredeyse tüm bankalarla imzalanmış durumdadır.

Ehliyet Yenileme İşlemi için Gereken Belgeler

Ehliyetini yenilemek isteyen sürücülerin eski sürücü belgesi, sağlık raporu, nüfus cüzdanı, 2 tane biyometrik fotoğraf, kan gurubu belgesi ve 15 TL’lik ehliyet yenileme ücretinin ödendiğine dair banka dekontu ibraz etmesi gerekiyor.

Ehliyet Yenileme Başvurusu Nereye Yapılır?

Ehliyet yenileme işlemlerini başlatabilmek için ülkemizin her ilçesinde bulunan Trafik Tescil Birimleri’ne başvuru iletmek gerekir. Söz konusu başvuru öncesinde Trafik Tescil Birimi’nden randevu almak şarttır.

Yeni Ehliyet için Nasıl Randevu Alınır?

Yeni ehliyet başvurusunda bulunmak için öncelikle Trafik Tescil Birimleri’nden randevu alınması gerekmektedir. Bunun için surucurandevu.egm.gov.tr internet sitesinin kullanılması gerekiyor. Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından hazırlanan web sayfasına giriş yapıldığında en yakın Trafik Tescil Birimi’nin hangi tarih ve saatlerde boş olduğunu görebilir ve seçim yaparak bu tarihlerde prosedürleri başlatmak üzere ilgili birime gidebilirsiniz.

Ehliyet yenileme işlemi için son tarih 31/12/2020 olarak duyuruldu.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Boşanma Davası Nasıl Açılır

Ehliyet Yenileme için Sağlık Raporu Şartı

Ehliyet yenileme işlemi için başvuruda bulunmak isteyen kişilerin sağlık raporu beyanında bulunması gerekiyor. Eskiden de bu şart vardır, ancak yeni ehliyetle birlikte düzenli olarak sağlık kontrollerinin yapılması gerektiği de açıklandı. Bu kapsamda ehliyetin türüne göre sağlık raporunun yenilenmesi gereken sıklıkta değişiklikler olabilmektedir.

  • M, A1, A2, A, B1, B, BE, F ve G sınıfı ehliyete sahip sürücüler her 10 yılda bir,
  • C1, C1E, C, CE, D1, D1E, D ve DE sınıfı ehliyete sahip sürücüler her 5 yılda bir sağlık raporunu yenilemek zorundadır.

Yeni Ehliyet Nasıl Alınacak?

Randevu alıp Trafik Tescil Birimi aracılığıyla başvuru ilettikten ve prosedürleri tamamladıktan sonra yeni ehliyet PTT kargo aracılığıyla sürücünün adresine gönderilmektedir. Söz konusu gönderim en fazla 15 gün kadar sürmektedir. Kargonun teslim alınması sırasında ya da öncesinde bu işlem için herhangi bir bedel ödenmesi gerekmiyor.

15 gün süresince eski ehliyetini kullanamayacak sürücüler için Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından geçici ehliyet belgesi verilmektedir. Dolayısıyla yeni ehliyet sürücüye ulaştırılıncaya kadar geçen sürede herhangi bir mağduriyet yaşanması söz konusu değildir.

Ehliyet Yenileme Dilekçe Örneği

ehliyet yenileme dilekçesi

Ehliyet yenileme dilekcesi ornegi-1

Yeni Ehliye Dilekçe Örneği indirmek için PDF;

Ehliyet yenileme dilekcesi ornegi

Ayrıca sitemiz üzerinden Yeni Kimlik Başvurusu konulu yazımızı da okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Yeni Doğan Bebek İçin Verilen Tüm Ödemelerin Listesi

Nüfus artışı ekonominin potansiyelinin artması ve safi gelirlerin yükselmesi anlamına gelir çünkü artık harcama yapabilecek bir birey daha doğmuştur. Dolayısıyla...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016