Yeşil Kart Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Nereye Başvurulur

A+
A-

Yeşil kart, Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarına sunulan sosyal yardım projesidir. Fakirlik belgesi adı altında verilen yeşil kart maddi hiçbir olanağı bulunmayan, sosyal güvencesi olamayan kişilere ücretsiz barınma, sağlık, eğitim gibi sosyal hizmetlerden yararlanma hakkı sunan bir devlet hizmetidir. Amerika’da oturma izni sağlayan yeşil kart vizesi ile karıştırmamak gerekir. Bu yeşil kart fakirlere sosyal haklardan yararlanabilmesi için verilen resmi evraktır. Yeşil kart 1992 yılında yürürlüğe giren bir yasa ile uygulanmaya başlanan sosyal destek ve yardım programıdır. Yeşil kart belgesi ile vatandaşlar ücretsiz hastanelerde muayene olup ilacını alabilmektedir. Eğer vatandaşın kalacak yeri yoksa devlet barınma imkanı da sunmaktadır. Giyecekten yiyeceğe daha pek çok sosyal yardım imkanlarından yeşil kart ile yararlanabilmektedir. Yeşil kart başvurusu nasıl yapılır, yeşil kart alacak kişilerde hangi şartlar aranır, yeşil kart nereden alınır, yeşil kart hakkında tüm sorunlarınızın cevaplarını yazımızda açıklayacak ve yine bu konuda ihtiyaç duyacağınız yeşil kart başvurusu dilekçe örneği paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Yeşil kart başvuru dilekçesi nereye verilir

Yeşil Kart Başvurusu Dilekçe Örneği : Nasıl Nereye Başvurulur

İçindekiler

Yeşil Kart Kimlere Verilir

Yeşil kart aylık geliri askeri ücretin brüt tutarının 1/3 ünden az olanlara verilmektedir. Hane halkının toplam gelir tutarının brüt askeri ücret tutarının 1/3 ‘ünü geçmemesi şartı ile yeşil kart başvurusu yapılabilmektedir. 2019 yılında brüt askeri ücret 2.558.00 olarak belirlenmiştir. Ücretsiz sağlık hizmetinden yararlanabilmek için aylık gelirin bu rakamın 1/3 ‘ü olan 852.80 TL’nin altında olması gerekmektedir. Geliri bu rakamın üstünde olup sosyal güvencesi olmayan kişiler ise aileden bir kişi üzerine açılan hesaba her ay 76,75 TL prim ödeyerek sağlık hizmetlerinden yararlanabilmektedirler.

Daha önce valilik ve kaymakamlıklar tarafından yapılan yeşil kart işlemleri 2012 tarihinden itibaren sosyal hizmetler bünyesine alınmıştır. Yeşil kart sağlık sigortası ise Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından düzenlenip takip edilmektedir. Yeşil kart başvurusu yapılırken ailede kaç kişinin bu haktan yararlanması isteniyor ise tek tek belirtilmesi gerekmektedir. Anne, baba, 18 yaşın altındaki çocuklar, 18 yaşını geçmiş fakat lisede okuyan çocuklar ve 2 yaşını geçmiş üniversitede okuyan çocuklarda yeşil kart uygulamasından yararlanabilmektedir.

Yeşil Kart Başvurusu Nasıl Yapılır

Yeşil kart başvurusu için öncelikle yeşil kart başvuru formu ve yeşil kart başvuru dilekçesinin eksiksiz doldurulması gerekir. Bu doldurulan form ve dilekçe kişinin yaşadığı şehirdeki valilik ya da ilçedeki kaymakamlığın sosyal hizmetler müdürlüğü makamına sunulur. Kişinin yeşil kart almaya uygun olup olmadığı ilgili mevzuatlarca incelenir. Yeşil kart başvurusu yapan kişinin başvuru formu, muhtarlığa, defterdarlık ve mal müdürlüğüne, nüfus müdürlüğüne, tapu sicil müdürlüğüne, belediye başkanlığına emniyet veya jandarma teşkilatına havale edilerek onayı istenir. Tüm bu müdürlüklerden onaylanmayan başvuru formu onaylanmayacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Mirasçılık Belgesi İçin Dilekçe Örneği : Veraset İlamı Nasıl Alınır

Sosyal Hizmetler Müdürlüğü tüm bu müdürlüklerden istediği onay ile kişinin gerçekten yeşil kartı hak edip etmediğine bakmaktadır. Mal müdürlüğü kişinin gelir ve vergi durumlarını kontrol ederek formu onaylar, muhtarlık belgede geçen aile fertlerinin orada birlikte yaşayıp yaşamadıklarının onayını verir. Nüfus müdürlüğü ayrıntılı nüfus kaydı ile kişilerin ailevi durumunu onaylar. Tapu müdürlüğü kişinin tapu sicil kayıtlarını inceleyerek onay verir. Emniyet ve jandarma ise gerektiğinde kişinin varlık durumunu ispatlayıcı tahkikat başlatarak konuya kesinlik kazandırır. Bütün bu müdürlüklerden onayı gelen başvuru formu valilik veya kaymakamlıktaki genel kurulda onaya sunulur. Bu işlemler sonunda kişi yeşil kart hakkından faydalanmaya başlar. Yeşil kart onay sonucunu internet aracılığı ile öğrenme şansınız vardır. Bunun için turkiye.gov.tr adresinden e-devlet şifreniz ile giriş yaparak ( e- devlet şifreniz yoksa en yakın PTT şubesinden alabilirsiniz ) E hizmetler bölümünden aile ve sosyal politikalar bakanlığı sayfasına girip, gelir testi sonucu sorgulama butonundan başvuru sonucunuza ulaşabilirsiniz. Sonuçta Go yazıyorsa hiçbir ücret ödemeden sunulan sağlık hizmet içeriğinden düzenli bir şekilde yararlanırsınız. 6og yazıyorsa aylık 76,75 TL ödeme yaparak sağlık hizmeti alabilirsiniz demektir. İnternet kullanmayan kişiler için ise direk Sosyal Hizmetler Müdürlüğünden öğrenme imkanı vardır.

Yeşil Kartın Süresi Ne Kadardır

Yeşil kartın kullanma süresi verildiği tarihten itibaren bir yıldır. Bir yıl boyunca gerekli olduğu sürece istediğiniz kadar kullanabilirsiniz ancak bir yılın sonunda SGK Yeşil kart bürosuna giderek yeşil kartınızı yeniletmeniz gerekmektedir. Yenile işleminde gelir durumunuzda bir değişiklik olup olmadığına bakılır ve kartınız yenilenir. Yine bir yıl süreyle kullanabilirsiniz. Yani her yıl kartın yenileme işleminin yapılması gerekmektedir. Yeşil kartınızı iptal ettirmek istiyorsanız bu durumda da Sosyal Hizmetler Müdürlüğüne giderek bir dilekçe ile başvuru yaparak kartınızı iptal ettirebilirsiniz.

Yeşil Kartı Olan Kişiye Maaş Ödenir mi?

Yeşil kart uygulaması sağlık hizmetlerinden faydalanma amaçlıdır. Geliri olmayan kişiler ve ailesi için ücretsiz sağlık hizmeti sunmak için çıkartılan yeşil kart ile maaş verilmesi gibi bir uygulama yoktur. 65 yaş ve üzeri vatandaşlar için yaşlılık maaşı adı altında maaş verilirken yeşil kartı da beraberinde kişiye sunulur. Bu durum haricinde yeşil kart ile maaş verilme gibi bir uygulama söz konusu değildir. Yeşil kart hastanelerde muayene, ameliyat, yatan hasta durumu gibi tüm sağlık giderlerinin devlet tarafından karşılanması hakkını sunar. Yeşil kart sahipleri ilaçlarını da ücretsiz olarak alır ve kullanır. Yani tüm sağlık giderlerini devlet üstlenmiş durumdadır. Bu uygulama yeşil kart başvuru formunda belirtilen tüm aile için geçerlidir. Yani hane halkının tamamı bu imkanlardan faydalanır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Kontrol Kararın Kaldırılması Talebi Dilekçe Örneği

Yeşil Kart Yerine Genel Sağlık Sigortası Hizmeti Başladı

2012 Yılında başlatılan Genel sağlık sigortası hizmeti ile yeşil karta gerek kalmadan fakat tıpkı yeşil kartta olduğu gibi kişinin gelir durumuna bakılarak vatandaşa verilen bir hizmettir. Tıpkı yeşil kart uygulamasında olduğu gibi kişinin sosyal güvencesi olup olmadığına, aylık gelirinin ne düzeyde olduğuna bakılarak GSS kapsamına alınmaktadır. Genel Sağlık Sigortası’ndan faydalanabilmek için gelir testinin yapılması gerekmektedir. Gelir testi için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı’na başvurmaları gerekmektedir. Bu başvuru sonucunda kişinin aylık gelirinin asgari ücretin 1/3 ‘ ünden az olduğu belirlendiği taktirde sağlık primleri devlet tarafından ödenmektedir. Gelir testi sonucuna itiraz edilebilir mi? Gelir seviyeniz asgari ücretin 1/3 ‘ünden az olduğu halde gelir testi sonucu sağlık hizmetini hak etmediğinizi yazıyor ve size bu imkanı sağlamıyor ise Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğü’ ne başvurarak itiraz hakkınızı kullanmak istediğinizi belirtebilirsiniz.

Genel Sağlık Sigortası tescil bildiriminin tebliğ tarihinden itibaren 30 gün içerisinde sonuca itiraz etme hakkınız vardır. İtirazınız sonucunda gelir durumu ile ilgili tüm tespitler yeniden yapılmak zorundadır.  Yeniden inceleme sonucunda Sağlık Sigortası Hizmetlerinden faydalanabileceğiniz sonucu çıkabileceği gibi yine aynı şekilde bu hizmetten yararlanamayacağınız sonucu da çıkabilir. Bu durumda başvurunuzu tekrar inceleyip eksik olanın ne olduğunu bulmanız gerekir. Gelir durumunuz ile ilgili beyan etmediğiniz en küçük bir ayrıntı bile devlet kurumlarınca tespit edilip başvurunuz olumsuz sonuçlanabilir. Yeşil kart ve Genel Sağlık Sigortası hizmetlerinde devlet çalışamayan ve hiçbir sosyal güvencesi olmayan vatandaşını korumayı ve sağlık hizmetlerinden faydalanmak için devlet desteği görebilmesini amaçlamaktadır. Milletin refahı ve huzuru için çalışan devlet sistemi halkının sağlık hizmetlerini güvence altına almaktadır. Fakir halkın korunması ve gözetimi için yeşil kart ve Genel Sağlık Sigortası hizmetleri devam etmektedir.

Yeşil Kart Başvurusu Dilekçe Örneği

Yeşil kart dilekçesi

Yeşil Kart Başvurusu Dilekçe Örneği

Yeşil kart başvurusu dilekçe örneğimizi PDF olarak indirmek için;

yesil kart basvuru dilekce ornegi

Diğer Devlet yardımları ile ilgili de bilgi almak için lütfen buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
  1. Aysel bilir dedi ki:

    Yeşil kart için başvuru formunu nasıl yapacağım lütfen bize yardım edin 4cocuğum var evimiz kira lütfen yeşil kartınızı yaptırım lütfen yaparsanız çok çok teşekkür


Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016