Yeşil Pasaport Nedir

Yeşil pasaport bir diğer adı ile Hususi Pasaport belli şartları taşıyan bireylere verilen pasaport çeşididir. Yeşil pasaport alınabilmesi için kanunla düzenlenen şartların birey açısından uygun olması gerekmektedir. Bordo (Umumi) pasaporttan farklı olarak bir çok ülkeye vizesiz seyahat imkanı sunmakta olduğu için cezbedici bir durum arz etmektedir.

Kimler Yeşil Pasaport Alabilir

Gri (Hizmet) ve Siyah (diplomatik) pasaport gibi Yeşil (Hususi) pasaport almanın da belli şartları ve belli görevlerde hizmet yapılması gerekliliği vardır. Buna göre;

 1. Türkiye Büyük Millet Meclisi eski üyeleri ve eski bakanlar.
 2. 657 Sayılı Devlet Memurları Kanununa göre kadro derecesi 1,2 ve 3 derecede olan çalışan veya emekli olan devlet memurları.
 3. Görevleri süresince verilmek üzere Büyükşehir, İl, İlçe ve 1. kademe Belde belediye başkanları.
 4. Devlet sporcusu ünvanını alan sporcular.

Bu şartları taşıyanların eşlerine, 18 yaşını doldurmamış çocuklarına, 18 yaşını doldurduğu halde ebeveyinleri ile ikamet eden çocuklarına, evli olmayan, herhangi bir iş sahibi olmayan, öğrenimi devam eden 25 yaşını  doldurmamış çocuklarına yeşil (hususi) pasaport verilmektedir. Aynı zamanda evli ve iş sahibi olmayan bedensel ve zihinsel engelli veya ruhsal özürlerinden en az biri nedeniyle sürekli bakıma muhtaç çocukları için yaş sınırı olmaksızın yeşil (hususi) pasaport verilmektedir.

Yeşil  Pasaport Başvurusu Nereye Yapılır 2017 Güncel

Yeşil Pasaport başvurusu için  internet üzerinden   https://epasaport.egm.gov.tr adresinden  randevu almanız gerekmektedir. Randevu gün ve saatinde şahsın bizzat emniyet müdürlüğü pasaport şubesinde olması gerekmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  BİMER Şikayet Dilekçesi Nasıl Hazırlanır Püf Noktaları

Yeşil Pasaport Başvurusu İçin Gerekli Belgeler 2017 Güncel

İnternet üzerinden alınan randevu günü aşağıda yazılı  istenilen belgelerle birlikte emniyet müdürlüğünde olunması gerekmektedir.

 1. Nüfus cüzdanı aslı
 2. Pasaport için çekilmiş 2 adet biometrik fotoğraf
 3. Varsa eski pasaportunuz
 4. Pasaport harç bedeli makbuzu
 5. Emniyet müdürlüğünden alınacak parmak izi belgesi (pasaport için işlem yaptığınızda daha önce parmak izi kaydınız yoksa aynı birim tarafından bu işlem yapılmaktadır.)
 6. Hak sahibinin çalıştığı kurumun İl, Bölge veya Genel müdürlüğünden alınmış onaylı pasaport talep formu. Emekli veya istifa edenler için emekli veya istifa ettiği tarihteki unvan ve derecesini gösterir kurum onaylı belge.
 7. 18 yaşını doldurmamış çocukların öğrenci olduklarını gösterir belge. Bakıma muhtaç çocuklar için sağlık raporu. Anne, babanın veya kanuni temsilcinin müracaat sırasında hazır bulunması gerekmektedir. Olmayan ebeveyn için muvafakatname düzenlenmelidir.

Yeşil Pasaport Harçları 2017 Yılı Oranları

Pasaport ücretleri her yıl geçerlilik süreleri oranında arttırılmaktadır. Yeşil pasaport ve diğer pasaportlar için harç miktarları aynıdır ancak yeşil pasaport geçerlilik süresi 5 yıl ile sınırlıdır. 5 yılda bir yenilenmesi gerekmektedir.

2017 Yılı Yeşil Pasaport Harç Miktarları

2017 yılı pasaport defter ücreti 94 TL

 • Altıaylık pasaport harç ücreti 2017 yılı için 120,10 TL
 • Bir yıllık pasaport harç ücreti 2017 yılı için 175.50 TL
 • İki yıllık pasaport harç ücreti 2017 yılı için 286.40 TL
 • Üç yıllık pasaport harç ücreti 2017 yılı için 406.70 TL
 • Dört – On yıllık pasaport harç ücreti 2017 yılı için 573.10 TL olmuştur.

Sık seyehat eden vatandaşların 5 yıllık yeşil (hususi) pasaport çıkartmaları daha ekonomik olacaktır. Yeni yapılan uygulama ile pasaport süresi uzatılmamaktadır, sadece yenileme yapılabilmektedir.

Bir önceki yazımız olan Pasaport Nedir Nasıl Çıkartılır ve Pasaport Çeşitleri Nelerdir adlı yazımızı okumak için lütfen buraya tıklayınız. 

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Adli Sicil Kaydının Silinmesi Nasıl Olur

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Önceki yazıyı okuyun:
Pasaport Başvurusu Nasıl Yapılır

Yurt dışına tatil ya da seyahat amaçlı çıkış yapmak isteyen vatandaşların, sınır kapılarından ya da hava limanlarından çıkış yapabilmeleri için gerekli...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016