Yoksulluk Nafakası İçin Dilekçe Örneği

A+
A-

Toplumumuzda, evli çiftlerin bir kısmının aile birlikteliklerini sonlandırarak boşanmaları sonrasında, çiftler arasında maddi veya manevi olarak bir çok sorunlar yaşamaktadır. Özellikle çocukların velayeti, ödenecek nafaka ve malların paylaşımı bu sorunların başında gelmektedir. Her ne kadar daha önce Yoksulluk Nafakası Nedir, Nasıl Alınır konulu yazımızla, yoksulluk nafakasının ne olduğu ve nasıl alınacağı yönünde bilgi vermeye çalışmış isek de, bu yazımızda da yoksulluk nafakası ile ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra yoksulluk nafakası dilekçe örneğini sizlerle paylaşacağız.

Nafaka Nedir

Eşlerden birinin boşandıktan sonra maddi standartlarını kaybederek darlığa düşecek olması nedeniyle, boşandığı eşi tarafından bağlanan ve her ay düzenli olarak ödenmesine karar verilen paraya nafaka adı verilmektedir. Nafakanın alınabilmesi için boşanmanın gerçekleşmiş olması şart değildir, boşanma gerçekleşmeden de nafaka verilmesine karar verilebilir.

Yoksulluk Nafakası Nedir, Nasıl Alınır

Genel olarak darlığa düşecek veya evlilik sırasında yaşadığı hayat  standartlarını kaybedecek olan eşlere verilen nafakaya verilen ada yoksulluk nafakası adı verilmektedir.

Boşandıktan sonra veya boşanmadan önce maddi sıkıntıya düşeceğini iddia eden eş, nafaka ödenmesini talep edebilir. Bunu, boşanma davası sırasında veya boşanma davasından sonra mahkemeye vereceği dilekçe ile mahkemeden isteyebilir. Boşanmanın gerçekleşmemiş olması halinde bile eşlerden biri bu taleple mahkemeye başvurabilir. Yoksulluk nafakasının alınabilmesindeki en önemli şart, nafaka talep edilen eşin kusurunun daha fazla olmasıdır. Talep edenin kusurunun daha fazla olması halinde, kural olarak bu eşe nafaka verilmez.

yoksulluk nafakası dilekçesi

Yoksulluk Nafakası İçin Hazır Dilekçe Örneği

Yoksulluk Nafakası Miktarı Nasıl Belirlenir

Eşlerin, ekonomik ve sosyal durumları değerlendirilerek yoksulluk nafakasının ödenmesine karar verilir. Mahkeme hakimi, yoksulluk nafakasını ödeyecek eşin, ekonomik ve sosyal durumunu bir bütün olarak değerlendirerek belli bir oran belirleyerek bunun nafaka olarak ödenmesine karar verebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Davadan Feragat Dilekçesi Örneği

Anlaşmalı Boşanma Davasında Yoksulluk Nafakası

Anlaşmalı boşanma davalarında, dava açılmadan önce aralarında yapmış oldukları anlaşmalı boşanma protokolü ile yoksulluk ve iştirak nafakasını ile birlikte diğer konuları belirleyebilirler. Anlaşmalı boşanma davalarında, nafakanın ödenmesi açısından kusur oranlarına bakılmaz, genellikle mahkeme hakimi tarafından tarafların belirledikleri oranda nafaka ödenmesine karar verilir.

Yoksulluk Nafakasının Verilmeme Nedeni

Mahkeme hakimi tarafından daha önceden yoksulluk nafakasının ödenmesine karar verilmiş olsa bile, nafaka alan eşin boşandıktan sonra maddi durumunun düzelmiş olması, başka bir kişi ile evlilik dışı olsa bile birlikte yaşamaya başlaması veya daha sonradan şartların değişmesi nafakanın kaldırılmasına sebep olabilir. Yoksulluk nafakasının kaldırılması ve arttırılması talep halinde mümkün olabilir. Boşanan her eşe nafaka verilmesi veya nafaka alan her eşin talep halinde nafakasının kaldırılması söz konusu değildir. Böyle bir işlemin gerçekleşebilmesi için şartların oluşması ve buna mahkemenin kanaat getirmesi gerekmektedir.

Yoksulluk Nafakası Nereden Talep Edilir

Yoksulluk nafakası, boşanma davasının açıldığı sırada veya boşanmadan sonra Aile Mahkemesinden talep edilebilir. Aile mahkemelerinin olmadığı il ve ilçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalara bakmaktadır.

Yoksulluk Nafakası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Yoksulluk nafakası dava dilekçesini yazarken, Hukuk Mahkemesi Kanununun 119. maddesinde belirtilen hususlara dikkat edilmeli, dilekçede eksik bir husus bırakılmamalıdır. Bu nedenle dilekçe yazmadan önce Hukuk Mahkemeleri Kanununa göre dilekçede olması gereken hususların neler olduğu hakkında bilgi vermenin faydalı olacağı kanaatindeyiz.

Dava dilekçesinin içeriği MADDE 119-

(1) Dava dilekçesinde aşağıdaki hususlar bulunur:

a) Mahkemenin adı.

b) Davacı ile davalının adı, soyadı ve adresleri.

c) Davacının Türkiye Cumhuriyeti kimlik numarası.

ç) Varsa tarafların kanuni temsilcilerinin ve davacı vekilinin adı, soyadı ve adresleri.

d) Davanın konusu ve malvarlığı haklarına ilişkin davalarda, dava konusunun değeri.

e) Davacının iddiasının dayanağı olan bütün vakıaların sıra numarası altında açık özetleri.

f) İddia edilen her bir vakıanın hangi delillerle ispat edileceği.

g) Dayanılan hukuki sebepler.

ğ) Açık bir şekilde talep sonucu.

h) Davacının, varsa kanuni temsilcisinin veya vekilinin imzası.

(2) Birinci fıkranın (a), (d), (e), (f) ve (g) bentleri dışında kalan hususların eksik olması hâlinde, hâkim davacıya eksikliği tamamlaması için bir haftalık kesin süre verir. Bu süre içinde eksikliğin tamamlanmaması hâlinde dava açılmamış sayılır. 

Yoksulluk Nafakası Dilekçe Örneği

Sitemizde, HMK 119. Maddesinde belirtilen hususlar dikkate alınarak hazırlanmış olan örnek yoksulluk nafakası dilekçe örneği üzerinde gerekli değişikliği yaparak talebinize uygun olarak düzenleyebilirsiniz. Dilekçede talebimizin açık ve net olmasına dikkat edilmelidir. Ayrıca, dilekçede gereksiz konulara değinmeden talebin ne olduğu, alınmak istenen nafaka miktarı açıkça belirtilmelidir. Nafaka dilekçesini yazarken avukatınızdan veya uzman bir hukukçudan yardım almanız hak kaybı yaşamamanız açısından faydanıza olacaktır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Aksa Gaz Dilekçe Örneği (Fatura, Talep, Abonelik, İptal, vs.)

Resmi büyütmek için üzerine tıklayınız.

yoksulluk nafakası dilekçesi

Yoksulluk Nafaka Dilekçe Örneği

Yoksulluk Nafaka Dilekçe Örneği Sayfa 2

yoksulluk nafakası dilekçesi

Yoksulluk Nafaka Dilekçe Örneği

yoksulluk nafakasının kaldırılması dilekçe

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması veya İndirilmesi Dilekçe Örneği

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında indirmek için aşağıdaki linke tıklayınız.

(Ayrıntılı) Boşanma, Nafaka, Tazminat ve Eşya Bedeli Davası Dilekçe Örneği

Yoksulluk Nafakası Dava Dilekçe Örneği

Yoksulluk Nafakasının Kaldırılması veya Yoksulluk Nafakasında İndirim Yapılması İstemi Dilekçe ÖrneğiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Yeşil Pasaport Nedir

Yeşil pasaport bir diğer adı ile Hususi Pasaport belli şartları taşıyan bireylere verilen pasaport çeşididir. Yeşil pasaport alınabilmesi için kanunla...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016