Yoksulluk Nafakası Nedir Nasıl Alınır

A+
A-

Toplumumuzda bir çok aile, bazen eşlerin aileleri arasında yaşanan sorunlar, bazen kültür farkları, bazen de ekonomik nedenlerden dolayı boşanmak zorunda kalmakta ve aile birlikteliğine son vermektedirler. Boşanmayla, aile birlikteliğinin son bulması, beraberinde bir takım sorunları da getirmektedir. Boşanan eşlerin, çocuklarının olması, eşlerden birinin boşandıktan sonra ekonomik durumunun kötü olması nedeniyle geçinememesi, bu sorunların başında gelmektedir. Boşanma işleminin gerçekleşmesinden sonra, eşler arasında bazen birkaç yıl, bazen yıllarca süren problemler yaşanmakta, buna bağlı olarak da birbirleri ile davalık olmaktadırlar. Bu anlaşmazlığın başında, eşlerin verecekleri veya alacakları nafaka miktarları ve çocuklarının velayete durumları gelmektedir. Bu yazımızda, boşandıktan sonra maddi olarak standartlarını kaybeden eşe ödenen dava türü olan yoksulluk nafakası ile ilgili bilgi vermeye çalışacağız.

Nafaka Ne Demektir

Nafaka, boşanmadan sonra maddi olarak standartlarını kaybedecek ve darlığa düşecek olan kişiye, boşandığı eşi tarafından bağlanan ve her ay ödenmesi gereken para olarak ifade edilebilir. Bazı durumlarda boşanma davasının sonuçlanması beklenmeden de nafaka alınabilir.

Yoksulluk Nafakası Nasıl Alınır

Yoksulluk nafakasını gelen olarak alınan nafaka olarak da tanımlayabiliriz.  Yoksulluk nafakası, boşanmanın gerçekleşmesinden sonra maddi olarak standartlarını kaybedecek olan eşe ödenen nafaka türüdür. Boşandıktan sonra maddi sıkıntıya düşeceğini iddia eden eş, boşanma davasının görüldüğü mahkemeden yada daha sonradan aile mahkemesinden talep edebilir.

Yoksulluk nafakasını alabilmenin en önemli şartı, eşinden daha fazla kusura sahip olunmamasıdır. Yoksulluk nafakası boşanma davasından sonra alınabilecek iki nafaka türünden biridir. Kusur durumu eşinden daha fazla olan kişilere bu nafaka kural olarak verilmez. Ancak eşi ile eşit kusura sahip kişilere yoksulluk nafakası verilmesi hakimin takdirine bağlıdır.  Böyle bir engel yoksa  boşanma sonrası maddi sıkıntıya düşecek veya hayat standartlarını kaybedecek olan eşe maddi sıkıntı çekmemesi  amacıyla  belli bir oranda nafaka ödenmesine karar verilebilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Senet Nasıl İcraya Verilir? Takibe Koymak İçin Yapılması Gerekenler

Yoksulluk Nafakası Miktarı Nasıl Belirlenir

Yoksulluk nafaka miktarı belirlenirken, Hakim, öncelikli olarak eşlerin ekonomik ve sosyal durumunu değerlendirir. Yoksulluk nafakası ödeyecek olan eşin yaşam tarzı, ekonomik ve sosyal durumuna bakarak takdir yetkisini de kullanarak bir oran belirler ve bunun ödenmesine karar verebilir. Bu durum  boşanmadan sonra talep edilecek olan her iki nafaka türü olan yoksulluk ve İştirak nafakası içinde  geçerlidir.

Anlaşmalı Boşanma Davalarında Yoksulluk Nafakası Alınabilir mi

Anlaşmalı boşanma davalarında taraflar kendi aralarında yaptıkları protokolde belirledikleri oranda yoksulluk nafakası alabilirler. Anlaşmalı boşanma davalarında kusur oranına bakılmaz. Genellikle eşler arasında anlaşmalı boşanma protokolünde belirlenen miktar hakim tarafından ödenmesi gereken nafaka miktarı olarak kabul edilir ve karar verilir.

Yoksulluk Nafakasını Kimler Alamaz

Hakim, her ne kadar boşanma sonrasında yoksulluk nafakasının ödenmesine karar vermiş ise de;  daha sonradan şartların değişmesi nedeniyle, nafaka alan eşin ekonomik ve sosyal durumunu düzelmesi, başka biri ile nikahsız yaşamaya başlaması,  nafaka alan eşin çalışmaya başlaması  ve  buna benzer bir çok durum   nafakanın kaldırılmasına sebep olabilir.

Nafakanın kaldırılması ve arttırılması da talep halinde mümkün olacaktır.   Boşanma davalarından sonra talep eden herkesin nafaka alması söz konusu değildir. Nafaka alabilmek için gerekli şartların oluşması gerekmektedir

Yoksulluk Nafakası Davası Nasıl Açılır

Yoksulluk nafakası alabilmek için boşanma davası açılırken dava dilekçesinde talep edilmesi yada davanın görüldüğü mahkemeden talep edilebilir. Boşanma kararının verilmesinden sonra da, yoksulluk nafakası talep edilebilir yada nafakanın arttırılması talebinde bulunulabilir. Tüm bu işlemlerde yetki boşanma davalarında olduğu gibi Aile Mahkemelerindedir. Aile mahkemelerinin olmadığı il ve ilçelerde Aile Mahkemesi sıfatıyla Asliye Hukuk Mahkemeleri bu tür davalara bakmaktadır. Boşanma davalarında olduğu gibi nafaka davalarında da uzman bir hukukçu yardımı ile işlemleri takip ettirmek, herhangi bir hak kaybına maruz kalmamanız açısından önem arz etmektedir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Ecrimisil Nedir

Yoksulluk Nafakası Dilekçesi Nasıl Yazılır

Yoksulluk nafakası;  ister boşanma dilekçesi ile birlikte, ister boşanma sonrası yazılacak olan dilekçe ile talep edilsin, dilekçede gereksiz konulara değinilmeden ne istediğimizin açık ve net olmalıdır. Dilekçe yazarken uzman bir hukukçudan yardım almanız ya da talebinize uygun dilekçe örneğinden faydalanmanız daha uygun olacaktır, sitemiz içerisinde bulunan dilekçeler üzerinde gerekli düzenlemeleri yaparak uyarlayabilirsiniz.  Yoksulluk  nafakası dilekçe örneklerine buradan ulaşabilirsiniz

Ayrıca, sitemizde daha önce yayınladığımız Nafaka Nedir adlı makalemizi okuyarak, konu ile ilgili daha ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

 ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Yoksulluk Nafakası İçin Dilekçe Örneği

Toplumumuzda, evli çiftlerin bir kısmının aile birlikteliklerini sonlandırarak boşanmaları sonrasında, çiftler arasında maddi veya manevi olarak bir çok sorunlar yaşamaktadır....

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016