Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama : Nasıl İtiraz Edilir Ne Kadar Sürer

A+
A-

Siz değerli okurlarımız için bu yazımızda Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama : Nasıl İtiraz Edilir Ne Kadar Sürer detaylı bir şekilde bilgi paylaşımında bulunmaya çalışacağız.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nedir

Yurt dışı çıkış yasağı, herhangi bir suç nedeniyle yürütülen soruşturmada CMK 100. Maddesinde belirtilen tutuklama sebeplerinin varlığı halinde şüphelinin tutuklanması yerine uygulanabilir. Soruşturmanın her aşamasında Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine Sulh Ceza Hakimliği tarafından adli kontrol hükümlerinden biri olan “Yurt Dışına Çıkma Yasağı” şüpheli hakkında uygulanabilir.

yurt dışı çıkış yasağı

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Sorgulama : Nasıl İtiraz Edilir Ne Kadar Sürer

Yurt dışı çıkış yasağı bazen çok uzun bir süre devam edebilir, bu süre bazen birkaç yılı bile bulabilir. Cumhuriyet Savcısının istemi ile Sulh Ceza Hâkimliği tarafından şüpheli hakkında yurt dışına çıkış yasağı uygulanabileceği gibi başka adli kontrol hükümleri de uygulanabilir. Örneğin şüphelinin yurt dışı çıkış yasağı ile birlikte her gün veya haftanın belli gün ve saatleri de belirlenen kolluk güçlerine giderek imza vermesi de istenebilir.

Yurtdışına Çıkış Yasağını Kim Koyabilir

Yurtdışına çıkış yasağı, soruşturma aşamasında Cumhuriyet Savcısının talebi üzerine Sulh Ceza Hâkiminin verdiği kararla veya kovuşturma aşamasında ilgili mahkemenin hakimi tarafından verilen kararla koyulabilir.

Yurtdışına Çıkış Yasağına İtiraz Edilebilir mi

Şüpheli hakkında verilen adli kontrol hükümleri kısmen veya tamamen kaldırılabilir veya değişiklik yapılabilir. Adli kontrol kararının uygulanmasına geçici bir süre ara verilebilir. Ceza Mahkemeleri Kanununun 110. Maddesinde “Adli kontrol altında geçen süre, şahsi hürriyeti sınırlama sebebi sayılacak cezadan mahsup edilemez” şeklinde düzenleme yapılmıştır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  İdari Hakim Nedir Nasıl Olunur Şartlar Neler (2019 Maaşları)

Yurt dışı çıkış yasağına itiraz edecek olan şüphelinin veya vekilinin ayrıntılı dilekçe yazarak soruşturmayı yürüten C.Savcılığına yada adli kontrol kararı uygulanmasına karar veren Sulh Ceza Hakimliğine başvurarak yurt dışı çıkış yasağına itiraz etmesi gerekmektedir. Şüpheli veya vekili  yurt dışı çıkış yasağının başka bir adli kontrol kararı ile değiştirilmesini talep edebilir. Adli Kontrol kararı veren Sulh Ceza Hakimliğinin bulunduğu yerde birden fazla Sulh Ceza Hakimliğinin bulunması halinde bu karar bir sonraki numaralı Sulh Ceza Hakimliğine gönderilir, adli kontrol kararı veren Sulh Ceza Hakimliğinin bulunduğu yerde başka bir Sulh Ceza Hakimliği yoksa itirazı en yakın yerdeki Sulh Ceza Hakimliği inceler ve karara bağlar.

Anayasaya Göre Yerleşme ve Seyahat Özgürlüğü

Türkiye Cumhuriyeti Anayasasının 23. Maddesinde bütün yurttaşların yerleşme ve seyahat özgürlüğü anayasal koruma altına alınmıştır. Yapılan en son değişikliklerle Anayasanın 23. Maddesinde aşağıdaki şekilde düzenlenmiştir.

         Yerleşme ve Seyahat Hürriyeti

  • Herkes, yerleşme ve seyahat hürriyetine sahiptir.
  • Yerleşme Hürriyeti, suç işlenmesi önlemek, sosyal ve ekonomik gelişmeyi sağlamak, sağlıklı ve düzenli kentleşmeyi gerçekleştirmek ve kamu mallarını korumak;
  • Seyahat hürriyeti, suç soruşturma ve kovuşturması sebebiyle ve suç işlemesini önlemek amacıyla kanunla sınırlanabilir.
  • Vatandaşın yurt dışına çıkma hürriyeti, ancak suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak sınırlanabilir.
  • Vatandaş sınır dışı edilemez ve yurda girme hakkından yoksun bırakılamaz.

Yurtdışı Çıkış Yasağına İtiraz Edilirken Gösterilebilecek Haklı Sebepler

Anayasamızda yapılan 12 Eylül 2010 tarihli değişiklikle, sadece suç soruşturması veya kovuşturması sebebiyle hakim kararına bağlı olarak yurt dışı çıkış yasağı uygulanabilir.

Yurtdışı çıkış yasağı şüphelinin kaçma şüphesinin bulunması halinde uygulanan bir adli kontrol kararıdır. Bu nedenle, özellikle yurtdışında ticaret yaparak kendisinin ve ailesinin geçimini sağlayan birinin veya eğitim, yurtdışı akademik çalışma ve doktora yapacak kişilerin bu durumu dilekçelerinde belirterek varsa delilleri ile birlikte ilgili Sulh Ceza Hakimliğine sunmaları halinde olumlu sonuç alınacağı kanaatindeyiz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kiracının Mal Sahibine Karşı Sorumlulukları Borçları

Anayasada 2010 yılında yapılan değişiklikle daha önce yer alan vatandaşlık ödevinin (vergi ödevi, askerlik hizmeti vs) yerine getirilmemesi nedeniyle konulan yurt dışına çıkış yasağı, yeni düzenleme ile yurt dışı çıkış yasağı konulması nedenlerinin arasından çıkarılmış ve bu konudaki idarenin yetkisi de kaldırılmıştır.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nasıl Kaldırılır

Yurt dışı çıkış yasağına şüphelinin soruşturma aşamasında yapacağı itirazı Cumhuriyet Savcısının görüşü alındıktan sonra ilgili Sulh Ceza Hakiminin yaptığı inceleme sonucunda verilir. Davanın açılması halinde yani kovuşturma aşamasında, sanık ilgili mahkemeden yurt dışı çıkış yasağının kaldırılması yönünde talepte bulunabilir. Bu talebi ilgili mahkeme hâkimi gerekli incelemeyi yaparak yurtdışı çıkış yasağının kaldırılmasına karar verebilir. Yurtdışı çıkış yasağına yapılan itirazlar CMK 110. Maddesinin 2. Fıkrasına göre 5 gün içerisinde incelenip karara bağlanır.

Yurtdışı çıkış yasağının kaldırılması, adli kontrol kararında değişiklik yapılması veya devamı yönünde, soruşturma aşamasında Sulh Ceza Hakimi kovuşturma aşamasında ilgili Mahkeme Hakiminin yapacağı inceleme sonucunda delillerin değerlendirilmesi sonucunda karar verir.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nasıl Sorgulanır

Bunun için E Devlet sistemi üzerinden direkt olarak https://www.turkiye.gov.tr/emniyet-yurda-giriscikis-belge-sorgulama linki üzerinden sorgulama gerçekleştirebilirsiniz. Ancak tedbiren koyulmuş ve henüz E Devlet sistemine aktarılmamış bir yurt dışı çıkış yasağı da söz konusu olabilecektir. Böyle bir durumla karşılaşmamak adına en doğrusu İl Emniyet Müdürlüğü Pasaport Şube Müdürlüğü ‘ne gitmek ve konu ile ilgili bir dilekçe yazıp talepte bulunmak olacaktır. Ancak OHAL kapsamında bu konuda Emniyet birimlerinin bilgi vermek istememeleri de unutulmamalıdır.

Yurt Dışı Çıkış Yasağına Nasıl İtiraz Edilir

Daha önce de açıkladığımız gibi yurt dışı çıkış yasağına itiraz edilebilir. Yurt dışı çıkış yasağına itiraz, kararın tebliğinden veya tefhiminden (öğrenilmesinden) itibaren 7 gün içerisinde, soruşturma aşamasında, yurt dışı çıkış yasağı veren Sulh Ceza Hakimliğine, kavuşturma aşamasında kararı veren mahkemeye bir dilekçe veya tutanağa geçirilmek koşuluyla zabıt kâtibine beyanda bulunmak suretiyle yapılır.

Yurt Dışı Çıkış Yasağı Kararına İtiraz Dilekçesi Örnekleri

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olduğumuz yurt dışı çıkış yasağı kararına itiraz dilekçesi örneği mevcuttur, Yurt dışı çıkış yasağına itiraz dilekçesi örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talebinize uygun uyarlayabilirsiniz. Yurt Dışı Çıkış Yasağı Kararına itiraz dilekçe örneklerimize buradan ulaşabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Yurt Dışı Çıkış Yasağı Nedir Nasıl İtiraz Edilir

5271 Sayılı Ceza Muhakemesi Kanununun 109. maddesi uyarınca hakkında, bir suç sebebiyle yürütülen soruşturmada CMK 100. Maddesinde belirtilen tutuklama sebeplerinin...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016