Plakadan İsim Sorma ve Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır

A+
A-

Herhangi bir kişiye ait olan bir aracın plakasını alarak internet veya başka bir sistem üzerinden sorgulama yapmak mümkün müdür, İnternetten veya online olan herhangi bir siteden bu bilgiye ulaşılır mı, Bu kişileri plakası üzerinden bulabilir miyiz gibi sorulara verilecek tek bir cevap vardır, o da ne yazık ki araç plakasının sorgulanması diye bir sistem bulunmamaktadır şeklinde olacaktır. Farklı kişiler veya internet sitelerinde araç plakası sorgulama işleminin yapılacağı ve araç plakası sorgulaması vardır diye yazılsa bile bu gibi yazılara itibar etmemelidir. Peki, hangi durumlarda kimler tarafından araç plakası sorgulama işlemi yapılabilir.

Araç Plakası Sorgulama İşlemini Kimler Yapabilir

 Araç plakası üzerinden sorgulama yapmak kişisel bilgileri içermesinden dolayı güvenlik amacıyla sadece özel durumlarda Emniyet Müdürlüklerinde yapılmaktadır. Emniyet Müdürlükleri tarafından yapılan sorgulamalarda plakadan tescil bilgileri ve isim öğrenme mümkündür. Ancak yapılan bu sorgulamalar kesinlikle üçüncü kişilerle paylaşılmamaktadır, resmi olarak başvuru yapmış olsanız bile bu konuda size bilgi verilmeyecektir.

Mahkeme veya savcılık tarafından soruşturma ve kovuşturma aşamasında yapılan işlemler açısından plakadan isim sorgulama işlemlerinin yapılması ve tescil bilgilerinin bildirilmesi amacıyla Emniyet Müdürlüğü ile yazışma yapılabilir, adli makamlar tarafından istenen bu bilgilere gecikme olmaksızın cevap verilerek plaka sahibi hakkında ve araç tescil bilgileri hakkında bilgi verilir.

Vatandaşlar tarafından da araç plaka sorgulaması e-devlet üzerinden de yapma şansı vardır, fakat e-devlet üzerinden sadece aracın ne kadar borcunun olduğunu veya aracın ne zaman alındığı bilgilerinden başka bilgilere ulaşmak mümkün olmayacaktır.

Trafik kurallarına uymayan ve uymadığı gibi sizi tehlikeye sokan kişiler, size veya aracınıza çarpmak sureti ile kazaya sebep olan ve bu eylem sonrası olay yerinden kaçan kişiler için plakadan sorgulama işlemini yine Emniyet Genel Müdürlüğü yürütecektir.

plakadan isim sorgulama

plakadan isim sorma ve sorgulama islemi nasil yapilir

Bunun için yapmanız gereken aracın plakasını almak rengini ve modelini tespit ettikten sonra en yakın polis veya jandarma teşkilatına giderek şikâyetçi olmanız olacaktır. Ayrıca olayı gören kişilerden de şahitlik etmeleri için yardım isteyebilirsiniz. Size bu konuda yardımcı olacak bir diğer şey ise çevrede bulunan iş yerleri güvenlik kameraları ve mobese kameralardan yararlanmak olacaktır.

Sitemiz üzerinden Plaka Değiştirme Nasıl Yapılır ve Masrafı konulu yazımızı okuyabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Plaka Değiştirme İşlemi Nasıl Yapılır Hazır Dilekçe Örneği

Plaka değişikliği yapılmasının iki sebebi vardır ikinci el araç satın aldığınızda aracı başka bir şehirden almış iseniz bulunduğunuz şehrin plakası...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016