İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

| , , , ,

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için icra yoluyla çocuk alma nasıl olur kısaca anlatmaya çalışacak ve buna ilişkin çocuk teslim tesellüm tutanağı ile çocuk teslimine uymayan kişinin cezalandırılması için dilekçe örneklerinizi paylaşmaya çalışacağız.

Çocuğun İcra Müdürlüğü Kanalı İle Alınması

Boşanma aşamasında bulunan veya boşanmış olan evli çiftler arasında meydana gelen en büyük anlaşmazlıklardan biride çocukların velayetleridir. Genellikle her iki tarafın da, çocukların velayetini almak istemeleri, ancak mahkemenin kararı ile çocukların velayetinin bir tarafa verilmesi, boşanma aşamasındaki veya boşanan eşlerin arasında husumetlere ve kavgalara neden olmaktadır. Bazı durumlarda çocuğun velayetini alan eş, diğer tarafa çocuğu göstermemekte ya da mahkeme kararına dayanarak kişisel ilişki kurulması amacıyla çocuğu belirli günlerde yanında bulunduracak olan eş, çocuğu kaçırmaya çalışarak velayeti olan eşe teslim etmemekte direnmektedir. İşte bu aşamada tarafların müracaatları halinde, çocuğun icra yolu ile teslimini gerçekleştirmek için İcra müdürlüğü devreye girmektedir.

İcra Müdürlükleri, mahkemenin vermiş olduğu ilam gereği, çocuğun icra yoluyla teslimi için gerekli işlemlere başlar. Bu yazımızda sizlere çocuğun teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamın icrasının nasıl olduğunu paylaşacağız.

Çocuğun Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlamın İcrası

Çocuğun teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamın icrası; Çocuk teslimine ilişkin ilam icra dairesine verilince icra müdürü bir icra emri tebliği suretiyle borçluya yedi gün içinde çocuğu teslimini emreder. Borçlu bu emri tutmazsa çocuk nerede bulunursa bulunsun, ilam hükmü zorla icra olunur. (İİK. Md.25/11)

Çocuk teslim edildikten sonra diğer taraf haklı bir neden olmaksızın çocuğu tekrar alırsa ayrıca hükme hacet kalmadan zorla elinden alınıp öbür tarafa teslim olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Müşteki Nedir Ne Anlama Geliyor

Çocuğun kişisel ilişkilerinin düzenlenmesine ilişkin ilam hükmünün yerine getirilmesi istemi üzerine icra müdürü, çocuğun ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafa kişisel ilişkide bulunmasına engel olunmamasına; aksi halde ilam hükümlerinin zorla yerine getirileceğini borçluya bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükümlerine aykırı hareketin 341. Maddedeki cezayı gerektirdiği de yazılır. (İİK. Md.25/a-11) Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341. Maddeye göre cezalandırılır.

Çocuğun Teslimi Dilekçesi Örneği

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Çocuk Teslim Tesellüm Tutanağı

Çocuk Teslimine Uymayan Kişinin Cezalandırılması İstemi Dilekçesi

Vermiş olduğumuz dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Çocuk Teslimine Uymayan Kişinin Cezalandırılması İstemi Dilekçesi

Çocuk Teslim Tesellüm Tutanağı

Güncelleme : Son olarak yapılan çalışmalar kapsamında çocuğun alınması ve teslim edilmesi ile ilgili yeni bir kanuni düzenleme hazırlığı bulunmakta olup, henüz yürürlüğe girmemiştir. Bu konuda hakkında da bilgilenmek isteyenler buraya tıklayabilir.

Önceki Yazı

Büyükanne Maaşı Başvuru Sorgulama – Tıkla Sorgula

Tasarrufun İptali Davası Nasıl Açılır

Sonraki Yazı

“İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur” üzerine 13 yorum

 1. 1-pedologa başvurdugu zaman hemn karar cıkıyormu. 2- vermek istemezse gene suc işlemiş oluyormu. 3- herhafta görme gününde göstermiyorum diyip pedolokla gidebilirmiyim 4- görme gününde saatinde değişiklik oluyormu pedelokla alınınca

  • Merhaba Fatih Bey;
   Öncelikle boşanan çiftler arasında çocuğun görülmesi ya da alınmasına ilişkin yeni bir yasal düzenleme olduğunu, henüz yürürlüğe girmediğini sizlere hatırlatalım. Konu ile ilgili buraya tıklayabilirsiniz. Şu an için konu ile ilgili yetkili merciiler halen İcra Müdürlükleridir. Eğer ortada bir mahkeme kararı var ise; mahkeme tarafından belirtilen saatlerde çocuğunuzu görebilirsiniz. Buna karşı taraf direniyorsa şikayetçi olabilirsiniz. Konu ile ilgili örnek dilekçelere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çocuğun gösterilmesi için ise İcra Müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 2. merhabalar bır sorum olacaktı sımdıden tsk ederım ben eşimden 5 aydır ayrıyım ve mahkeme actı cekısmelı olarak sımdı cocugumu ben bır kere gordum bu sure zarfında ve goruntulu goster dıyorum ınternet yok flan sebeke cekmıyor gıbı bır sebeb buluyor mahkeme olmasına daha var ben 5 aydır gormuyorum cocugu gorme gunlerım ancak mahkeme gunu bellı olur dedıler bana ve suanda bulundukları yerde ınancınız olsun bır market 8 km uzakta okul yok ınanın sebeke bıle yok koylerınde ve hamıle ıken ıntahara kalkıstı ben zorla kurtardım sımdı ben dılekce verdım ama ılk mahkemede sızce sonuc ne cıkar yada gecıcı velayetını alma sansım varmı nasıl bır yol ızlemem gerek sımdıden tsk edıyorum cevabınız ıcın..

  • Gökhan bey, yaşı küçük çocukların annenin bakımına muhtaç olmaları nedeniyle doğal olarak bu süreçte velayetleri anneye verilmektedir, bu süre içerisinde de anne tarafından çocuğun sizin tarafınızdan görülmesine engel olunmalıdır. Tabii siz iddialarını zırhlı ileri sürerek mahkemeden çocuğun velayetini almak isteyebilirsiniz. Mahkeme bu durumda yaşı küçük çocuğun haklarını gözeterek (eğitim, sağlık, ahlaki yaşam tarzı vs.) Bu konuda karar verecektir. Bu tür çekişmeli boşanma davalarında bir çok olumsuzluk yaşanabileceğinden bu konuda uzman bir avukat tutmanızı tavsiye ederiz.

  • Merhaba bir sorum olacak simdi kocamdan ayrıyim 5 aydır ve cocuklar nenesigilde babaları yurt dışında ve nenesigilde göstermiyo lar bana ben dava açtım bosanma davası ve çocuklar için avukat hakimle görüşecem dedi sonra icra yoluyla alırız dedi kaç gün sürer çocukları getirmek.

   • Merhaba Hatice Hanım, Bu durum bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesinin vereceği karar ile netleşecektir ayrıca süre bir yerden başka bir yere göre farklılık gösterebilir, daha fazla ayrıntı için bu konuyu avukatınız ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

 3. Merhabalar. Bi sorum olacaktı. Ben eşimden birbuçuk sene önce ayrıldım. Oğlum 2.5 yaşinda velayeti bende. Çaliştiğim için. Annem bakmakta. Yaz aylarında annemler köye ğitmektelerdir. Bende eski esim sıkıntı yapmasın die. Onun evine adres bildirimi yapıp. Evine kağıt yollattim ve o kağidi dosyaya işlettim. Ama eski esim buna ragmen. Beni icraya vermiş oğlumu benden kaçırıyo die. Ama yazın oğlum köyde olmasına ragmen gelip gördü. Ama yinede mahkemeye vermiş. Yakın zamanda duruşmamiz var. Ne yapacağim bilmiyorum. Lütfen yardım edebilirmisiniz. Şimdiden tesekkür ederiöm.

  • Merhabalar Çiğdem hanım,
   Boşanma davası sonrasında eşler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de çocukların velayetidir, maalesef bazı durumlarda bu sıkıntılar boşanma süresinden sonraya da yansımaktadır. Bahsettiğiniz konu hakkında buradan bilgi vermemizin doğru olmayacağı kanaatindeyiz, zira dava dosyasını incelemeden buradan şu veya bu olur demimiz halinde ileride mağduriyetinize sebep olacak eksik veya yanlış bir bilgi paylaşımında bulunmak istemeyiz. Bu nedenle bu konuda uzman bir avukattan yardım almanız veya avukatınızla görüşmeniz daha doğru olacağını kanaatindeyiz.

 4. Ben eşimden ayrıyım boşanma davamız yok ailerin tarafındam kavga ettik çocugumu göstermiyorlar tehtit ediyorlar beni burda gel gör diye gittim yüzüme kapı vurdular şimdi nasıl görebilirim ne yapmam gerekiyo

  • Merhabalar Köse, resmi bir boşanma davası olmadığı için çocuğun velayeti anne ve babada ortak bulunmakta, son çare boşanmak ise dava açarak çocuğunuzun velayeti ile ilgili karar verilmesini de talep edebilirsiniz.

 5. İyi günler eşim 1.5 bucuk yasındakini kızımı aldı göstermiyo bende bi anneyim velayeti bende boşanma davamızda aralık da ne yapmam gerek icra yoluyla cocugumu alıyım mı

 6. Merhabalar sorum olacaktı cevalarsanız sevınırımBen esımle anlasmalı bosandım uc yıl oldu anlaşmalı bosandık her hafta sonu ve uaz tattılerınde resmı tatıllerde vs vs gormek sartı ıle velayatını babasına verdım ama eskı esım sekız aydır cocuklarımı getırmıyor goremıyorum alamıyorumda sekız aylık sureç ıcersınde cocukalrımı bana karsı nefretle doldurmus telfonda aradıkalrımda benı ıstemdıklerını bana gelmek ıstemdıklerını soyleyorlar konusmak dahı ıstemıyorlar benım le oğlum 5 kızım 4 yasında ben temmuz1den agustos1 kadar bende kalacak dıye karar var suan ıcraya basvurdum ve temuzz bırde ıcra ıle alamya gıdecegım lakın ıcea memuru bana cocuk gelmek ıstemzse pedogog kararına gore alablırız pedogog cocugu zorla almaz gelmemesi saglıklı derse almadan donerız gıbı soylemde bulundu benım cocukalrım bana gelmek ıstemdgını soylerse ıcea gunu ben almadan donecekmıyım gerı yanı pedogog cocuk ıstemıyor dıye bırakacakmı cocuklarımı boyle bır durumda ben nasıl alabıleceğim

  • Merhaba Yasemin hanım,
   Her ne kadar çocuklarınızı belli zamanda görme hakkınız bulunsa bile, çocuklarınız size gelmek istemezlerse ve pedegog da çocukların psikolojisi açısından bunun doğru olacağına karar verirse, çocuğun size teslimi yapılmayabilir. Bu yönüyle bir avukata başvurmanızı ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

Yorum yapın