İcra Yoluyla Çocuk Alma Nasıl Olur

A+
A-

Bu yazımızda siz değerli okurlarımız için icra yoluyla çocuk alma nasıl olur kısaca anlatmaya çalışacak ve buna ilişkin çocuk teslim tesellüm tutanağı ile çocuk teslimine uymayan kişinin cezalandırılması için dilekçe örneklerinizi paylaşmaya çalışacağız.

Çocuğun İcra Müdürlüğü Kanalı İle Alınması

Boşanma aşamasında bulunan veya boşanmış olan evli çiftler arasında meydana gelen en büyük anlaşmazlıklardan biride çocukların velayetleridir. Genellikle her iki tarafın da, çocukların velayetini almak istemeleri, ancak mahkemenin kararı ile çocukların velayetinin bir tarafa verilmesi, boşanma aşamasındaki veya boşanan eşlerin arasında husumetlere ve kavgalara neden olmaktadır. Bazı durumlarda çocuğun velayetini alan eş, diğer tarafa çocuğu göstermemekte ya da mahkeme kararına dayanarak kişisel ilişki kurulması amacıyla çocuğu belirli günlerde yanında bulunduracak olan eş, çocuğu kaçırmaya çalışarak velayeti olan eşe teslim etmemekte direnmektedir. İşte bu aşamada tarafların müracaatları halinde, çocuğun icra yolu ile teslimini gerçekleştirmek için İcra müdürlüğü devreye girmektedir.

İcra Müdürlükleri, mahkemenin vermiş olduğu ilam gereği, çocuğun icra yoluyla teslimi için gerekli işlemlere başlar. Bu yazımızda sizlere çocuğun teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamın icrasının nasıl olduğunu paylaşacağız.

Çocuğun Teslimi ve Çocukla Kişisel İlişki Kurulmasına İlişkin İlamın İcrası

Çocuğun teslimi ve çocukla kişisel ilişki kurulmasına ilişkin ilamın icrası; Çocuk teslimine ilişkin ilam icra dairesine verilince icra müdürü bir icra emri tebliği suretiyle borçluya yedi gün içinde çocuğu teslimini emreder. Borçlu bu emri tutmazsa çocuk nerede bulunursa bulunsun, ilam hükmü zorla icra olunur. (İİK. Md.25/11)

Çocuk teslim edildikten sonra diğer taraf haklı bir neden olmaksızın çocuğu tekrar alırsa ayrıca hükme hacet kalmadan zorla elinden alınıp öbür tarafa teslim olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kamu Başdenetçisi Ombudsman Kimdir Görevleri Nelerdir

Çocuğun kişisel ilişkilerinin düzenlenmesine ilişkin ilam hükmünün yerine getirilmesi istemi üzerine icra müdürü, çocuğun ilam hükümleri dairesinde lehine hüküm verilen tarafa kişisel ilişkide bulunmasına engel olunmamasına; aksi halde ilam hükümlerinin zorla yerine getirileceğini borçluya bir icra emri ile tebliğ eder. Bu emirde ilam hükümlerine aykırı hareketin 341. Maddedeki cezayı gerektirdiği de yazılır. (İİK. Md.25/a-11) Borçlu bu emri tutmazsa ilam hükmü zorla yerine getirilir. Borçlu alacaklının şikayeti üzerine ayrıca 341. Maddeye göre cezalandırılır.

Çocuğun Teslimi Dilekçesi Örneği

Resimleri büyütmek için lütfen üzerine tıklayınız.

Çocuk Teslim Tesellüm Tutanağı

icra çocuk teslim tutanağı

İcra yoluyla çocuğu alma

Çocuk Teslimine Uymayan Kişinin Cezalandırılması İstemi Dilekçesi

icra çocuk teslimine uymayan kişiyi şikayet dilekçesi örneği

icra çocuk teslimine uymayan kişinin cezalandırılması istemli dilekçe

Vermiş olduğumuz dilekçe örneklerini bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

Çocuk Teslimine Uymayan Kişinin Cezalandırılması İstemi Dilekçesi

Çocuk Teslim Tesellüm Tutanağı

Güncelleme : Son olarak yapılan çalışmalar kapsamında çocuğun alınması ve teslim edilmesi ile ilgili yeni bir kanuni düzenleme hazırlığı bulunmakta olup, henüz yürürlüğe girmemiştir. Bu konuda hakkında da bilgilenmek isteyenler buraya tıklayabilir.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 23 YORUM
 1. Fatih değer dedi ki:

  1-pedologa başvurdugu zaman hemn karar cıkıyormu. 2- vermek istemezse gene suc işlemiş oluyormu. 3- herhafta görme gününde göstermiyorum diyip pedolokla gidebilirmiyim 4- görme gününde saatinde değişiklik oluyormu pedelokla alınınca

  1. Admin dedi ki:

   Merhaba Fatih Bey;
   Öncelikle boşanan çiftler arasında çocuğun görülmesi ya da alınmasına ilişkin yeni bir yasal düzenleme olduğunu, henüz yürürlüğe girmediğini sizlere hatırlatalım. Konu ile ilgili buraya tıklayabilirsiniz. Şu an için konu ile ilgili yetkili merciiler halen İcra Müdürlükleridir. Eğer ortada bir mahkeme kararı var ise; mahkeme tarafından belirtilen saatlerde çocuğunuzu görebilirsiniz. Buna karşı taraf direniyorsa şikayetçi olabilirsiniz. Konu ile ilgili örnek dilekçelere yazımızdan ulaşabilirsiniz. Çocuğun gösterilmesi için ise İcra Müdürlüklerine müracaat etmeniz gerekmektedir.

 2. gokhan dedi ki:

  merhabalar bır sorum olacaktı sımdıden tsk ederım ben eşimden 5 aydır ayrıyım ve mahkeme actı cekısmelı olarak sımdı cocugumu ben bır kere gordum bu sure zarfında ve goruntulu goster dıyorum ınternet yok flan sebeke cekmıyor gıbı bır sebeb buluyor mahkeme olmasına daha var ben 5 aydır gormuyorum cocugu gorme gunlerım ancak mahkeme gunu bellı olur dedıler bana ve suanda bulundukları yerde ınancınız olsun bır market 8 km uzakta okul yok ınanın sebeke bıle yok koylerınde ve hamıle ıken ıntahara kalkıstı ben zorla kurtardım sımdı ben dılekce verdım ama ılk mahkemede sızce sonuc ne cıkar yada gecıcı velayetını alma sansım varmı nasıl bır yol ızlemem gerek sımdıden tsk edıyorum cevabınız ıcın..

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Gökhan bey, yaşı küçük çocukların annenin bakımına muhtaç olmaları nedeniyle doğal olarak bu süreçte velayetleri anneye verilmektedir, bu süre içerisinde de anne tarafından çocuğun sizin tarafınızdan görülmesine engel olunmalıdır. Tabii siz iddialarını zırhlı ileri sürerek mahkemeden çocuğun velayetini almak isteyebilirsiniz. Mahkeme bu durumda yaşı küçük çocuğun haklarını gözeterek (eğitim, sağlık, ahlaki yaşam tarzı vs.) Bu konuda karar verecektir. Bu tür çekişmeli boşanma davalarında bir çok olumsuzluk yaşanabileceğinden bu konuda uzman bir avukat tutmanızı tavsiye ederiz.

  2. Hatice dilmec dedi ki:

   Merhaba bir sorum olacak simdi kocamdan ayrıyim 5 aydır ve cocuklar nenesigilde babaları yurt dışında ve nenesigilde göstermiyo lar bana ben dava açtım bosanma davası ve çocuklar için avukat hakimle görüşecem dedi sonra icra yoluyla alırız dedi kaç gün sürer çocukları getirmek.

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Hatice Hanım, Bu durum bulunduğunuz yerdeki Aile Mahkemesinin vereceği karar ile netleşecektir ayrıca süre bir yerden başka bir yere göre farklılık gösterebilir, daha fazla ayrıntı için bu konuyu avukatınız ile görüşmeniz en doğrusu olacaktır.

 3. Çiğdem. dedi ki:

  Merhabalar. Bi sorum olacaktı. Ben eşimden birbuçuk sene önce ayrıldım. Oğlum 2.5 yaşinda velayeti bende. Çaliştiğim için. Annem bakmakta. Yaz aylarında annemler köye ğitmektelerdir. Bende eski esim sıkıntı yapmasın die. Onun evine adres bildirimi yapıp. Evine kağıt yollattim ve o kağidi dosyaya işlettim. Ama eski esim buna ragmen. Beni icraya vermiş oğlumu benden kaçırıyo die. Ama yazın oğlum köyde olmasına ragmen gelip gördü. Ama yinede mahkemeye vermiş. Yakın zamanda duruşmamiz var. Ne yapacağim bilmiyorum. Lütfen yardım edebilirmisiniz. Şimdiden tesekkür ederiöm.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Çiğdem hanım,
   Boşanma davası sonrasında eşler arasında yaşanan en büyük sorunlardan biri de çocukların velayetidir, maalesef bazı durumlarda bu sıkıntılar boşanma süresinden sonraya da yansımaktadır. Bahsettiğiniz konu hakkında buradan bilgi vermemizin doğru olmayacağı kanaatindeyiz, zira dava dosyasını incelemeden buradan şu veya bu olur demimiz halinde ileride mağduriyetinize sebep olacak eksik veya yanlış bir bilgi paylaşımında bulunmak istemeyiz. Bu nedenle bu konuda uzman bir avukattan yardım almanız veya avukatınızla görüşmeniz daha doğru olacağını kanaatindeyiz.

 4. Köse dedi ki:

  Ben eşimden ayrıyım boşanma davamız yok ailerin tarafındam kavga ettik çocugumu göstermiyorlar tehtit ediyorlar beni burda gel gör diye gittim yüzüme kapı vurdular şimdi nasıl görebilirim ne yapmam gerekiyo

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhabalar Köse, resmi bir boşanma davası olmadığı için çocuğun velayeti anne ve babada ortak bulunmakta, son çare boşanmak ise dava açarak çocuğunuzun velayeti ile ilgili karar verilmesini de talep edebilirsiniz.

 5. Eylul anıl dedi ki:

  İyi günler eşim 1.5 bucuk yasındakini kızımı aldı göstermiyo bende bi anneyim velayeti bende boşanma davamızda aralık da ne yapmam gerek icra yoluyla cocugumu alıyım mı

 6. Yasemin arslan dedi ki:

  Merhabalar sorum olacaktı cevalarsanız sevınırımBen esımle anlasmalı bosandım uc yıl oldu anlaşmalı bosandık her hafta sonu ve uaz tattılerınde resmı tatıllerde vs vs gormek sartı ıle velayatını babasına verdım ama eskı esım sekız aydır cocuklarımı getırmıyor goremıyorum alamıyorumda sekız aylık sureç ıcersınde cocukalrımı bana karsı nefretle doldurmus telfonda aradıkalrımda benı ıstemdıklerını bana gelmek ıstemdıklerını soyleyorlar konusmak dahı ıstemıyorlar benım le oğlum 5 kızım 4 yasında ben temmuz1den agustos1 kadar bende kalacak dıye karar var suan ıcraya basvurdum ve temuzz bırde ıcra ıle alamya gıdecegım lakın ıcea memuru bana cocuk gelmek ıstemzse pedogog kararına gore alablırız pedogog cocugu zorla almaz gelmemesi saglıklı derse almadan donerız gıbı soylemde bulundu benım cocukalrım bana gelmek ıstemdgını soylerse ıcea gunu ben almadan donecekmıyım gerı yanı pedogog cocuk ıstemıyor dıye bırakacakmı cocuklarımı boyle bır durumda ben nasıl alabıleceğim

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Yasemin hanım,
   Her ne kadar çocuklarınızı belli zamanda görme hakkınız bulunsa bile, çocuklarınız size gelmek istemezlerse ve pedegog da çocukların psikolojisi açısından bunun doğru olacağına karar verirse, çocuğun size teslimi yapılmayabilir. Bu yönüyle bir avukata başvurmanızı ve detaylı bilgi almanızı tavsiye ederiz.

 7. Merve taşcı dedi ki:

  Ben evliyken hamjle kaldim fakat hamile oldugumu anlamadan bir sinirler bosandik ve cocugumu bosanmis olmamiza ragmen dunyaya getirdim babasi ile cocugun velayeti konusunda herhangi bir mahkeme karari ile velayet durumu ve nafaka olayi belirlenmedi bu durumda cocugun velayeti belirlenmeli mi esimden bosanmisken dogum yaptığım icin cocuk tamamen bende kalir mi

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Merve hanım,
   Çocuk yeni doğmuş olduğundan doğal olarak velayeti sizde olacaktır ancak ileride babası velayet davası açabilir.

  2. Burcu ö. dedi ki:

   Merhabalar eski eşimden 8yıla yakındır ayrıyım. Cocugumun velayeti bende. Ama karsı tarafın gerek psikolojik gerek fiziksel şiddetlerinden kurtulamadm. En son evımın onunde darp edilip hakkında uzaklaştırma kararı çıkarttım. Bu karar devam ederken cocugumu kapının önünden kaçırdı 4ay oldu ne geri getiriyor ne velayet almak istiyor cocugu okulada gondermiyor. İlkokul 4.sınıfta ve 1 bucuk aydır çocuk okula gitmiyor. Şikayey etmediğim kurum savcu karakol kalmadı ama halen bı sonuç alamadım sahsın evı adresi herşeyi ortada daha ne yapmam gerekiyor 🙁

  3. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Burcu hanım,
   Karakol ve savcılığa başvurarak gerekli soruşturmanın yapılmasını sağlamışsınız, çocuğun velayeti sizde olduğu için ayrıca icra müdürlüğü (yeni yasaya göre aile bakanlığı il müdürlüğüne) başvurarak teslimini talep edebilirsiniz.

 8. Isimsiz dedi ki:

  Merhaba bi sorum olacakti bi mahkemem oldu hakim velayetleri bana verdi daha önce ilk mahkemeden geçici velayetlerini bana verdi ve mahkemem gecen ay bitti ben ilk verdigi kararla ara kararla burdan icra müdürü burdan olmaz dedi biz çocuğun olduğu şehire gittik ordan icra müdürü kabul etti gün verdi bi miktar para yatırdık sonradan gün değişikliği dedi mahkemeye yazı yazmanız gerekiyor dedi bu süre uzun olurmu acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Anladığım kadarıyla Çocuk teslimi ile ilgili sorunlarınız var 2. Yargı paketi ile çocuk teslimine ilişkin gerekli düzenleme yapılarak bu görev icra dairesinden alınarak Aile, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı bünyesinde İl müdürlüklerine verilecektir,
   Mevcut uygulama hakkında bilgi verecek olursak;
   -Çocuk teslimine ilişkin ilam, anne baba veya ilgili diğer bir kişi tarafından, icra dairesine, “örnek: 48 takip talebi” ile birlikte verildikten sonra, icra dairesince borçluya -Yönetmelik mad. 17/3’de bahsedilen, örnek no:3’e göre düzenlenen -örnek:55 icra emri gönderilir. Bu icra emrinde, “icra emrinin tebliğinden itibaren yedi gün içinde çocuğun teslim edilmesi, bu süre içinde teslim edilmezse, ilam hükmü zorla yerine getirileceği” belirtilir.
   İcra müdürlüğü ile ilgili mahkeme arasında bir yazışma yapılmış ise bu durumda yazı cevabının ne zaman döneceği, cevap verileceği iş yoğunluğuna göre farklılık gösterebilir, süreci hızlandırmak adına takip etmenizi tavsiye ederiz.

 9. Isimsiz dedi ki:

  Bi sorum olacaktı boşanma davam ekim 22sinde bitti hakim gerekceli karari yazmadi kac gunde yaziliyor acaba ? Velayetleri bana verdi gerekçeli kararı yazmadığı için ilk mahkeme de geçici velayetleri bana verdi ben bu ara kararla çocuğumu alabilir miyim acaba uzun surer mi yardimci olursaniz sevinirim.

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba,
   Hukuk mahkemelerinde verile kararların gerekçeli kararlarını 30 günlük süre içerisinde yazma zorunluluğu vardır, bu süre içerisinde yazılan karar yasal prosedürler tamamlandıktan sonra (kararın tebliği, itiraz nedeniyle istinafa gönderilmesi vb.) kesinleşme işlemi yapılır, karar kesinleştikten sonra bağlayıcı niteliktedir. Elinizde yine mahkemeye ait geçici velayet varsa buna göre de çocuğunuzu alabilirsiniz, yine de kafanıza takılan eksik bir husus varsa bunu avukatiniza veya ilgili mahkeme kalemine başvurarak öğrenmenizi tavsiye ederiz.

 10. Perihan dedi ki:

  Merhaba iyi günler benim boşanma velayet mahkemem oldu çocukların velayeti bana verildi gerekçeli karar yazıldı onun 15 gün süre içinde itiraz etme hakkı var itiraz ederse 8 ay beklemek zorundamıyım çocuğumu almak için itiraz ederse süreç içinde çocuğumu almaya gidebilir miyim icra yoluyla alcaz bu süreç içinde alabilir miyim acaba

  1. Mehmet Zeki Tunçtürk dedi ki:

   Merhaba Perihan hanım,
   Aile mahkemesinin çocukların geçici velayetini ilişkin bir kararı varsa o uygulanacaktır, gerekçeli karara itiraz edilmesi halinde süreç uzayabilir bu nedenle ilgili aile mahkemesine başvurarak durumunuzu anlamanızı ve gerekirse bir dilekçe ile başvuru yapmanızı tavsiye ederiz.


Önceki yazıyı okuyun:
İcra ve İflas Suçları Nelerdir Yargılama ve Soruşturma Nasıl Yapılır

Bugünkü makalemizde sizlere İcra ve İflas Suçları ile ilgili merak ettiğiniz konuları ele alacağız. Konuya icra ve iflas kanunu nedir ile...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016