Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği : Sonuçları Ne Olur

| , , ,

Herhangi bir suçtan dolayı savcılığa veya ilgili kolluk birimlerine başvurularak sözlü veya dilekçe ile şikayet başvurusu yapılabildiği gibi, şikayetten vazgeçme işlemi için de, ilgili savcılık veya mahkemeye dilekçe ile başvurulması yada duruşma sırasında sözlü olarak şikayetten vazgeçildiğine ilişkin beyanda bulunmak gerekmektedir. Bu yazımızda, şikayetten vazgeçme hakkında kısa bir bilgi verdikten sonra şikayetten vazgeçme dilekçesini örneğini sizlerin istifadesine sunacağız.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi ve Yükümlülükleri

Şikayetten Vazgeçersem Ne olur

Türk Ceza Kanununun da bazı suçlar şikayete tabidir, ancak bununla birlikte bir çok suç ise şikayete tabi değildir, şikayete tabi olmayan bir suç nedeniyle şikayetten vazgeçilse bile, şüpheli veya sanık hakkında yapılan dava süreci devam eder. Ancak şikayete tabi bir suç nedeniyle şikayetten vazgeçme dilekçesi verilmiş ise kamu davası düşer.

Dava Açıldıktan Sonra Şikayetten Vazgeçebilir miyim

Şikayetten vazgeçme dilekçesi, şikayette bulunan kişi tarafından her zaman verilebilir. Ancak, davanın karara çıkması ve kararın kesinleşmesi halinde verilecek dilekçe herhangi bir anlam ifade etmez.  Ayrıca, dava aşamasında kanunun, sanığın vazgeçmeyi kabule bağladığı hallerde, sanığın şikayetten vazgeçmeyi kabul etmemesi halinde davaya devam olunur ve yargılama sonunda sanığın suçsuz olduğu anlaşılır ise beraatına, suçun işlediği yönünde kanaat oluşması halinde şikayette vazgeçme nedeniyle davanın düşmesine karar verilir.

Kimler Şikayetten Vazgeçebilir

Davanın tarafı olup suçtan zarar gören herkes şikayetten vazgeçebilir. Ancak, şikayete tabi suçlarda, şikayetçinin vazgeçme iradesini hiçbir duraksamaya yol açmayacak biçimde açıklaması gerekir.  Şikayetçinin ifadesinde şikayetten vazgeçtiğini herhangi bir şarta bağlaması örneğin  “zararımı maddi olarak karşılamaları suretiyle şikayetimden vazgeçerim, eğer zararım karşılanmazsa şikayetçiyim” şeklinde beyanda bulunması halinde, şikayetin devam ettiği varsayılarak yargılamaya devam olunur.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Evlat Edinme Davası Dilekçe Örneği

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Nasıl Yazılır

Şikayetten vazgeçme dilekçesi yazılırken ilgili savcılık veya mahkemenin dosya numarasının yazıldığına dikkat edilmelidir ayrıca tarafların adı ve soyadı,  şikayetten vazgeçildiğine ilişkin beyanımızın açıkça belirtilmesi dilekçede yer alması gerekmektedir. Örneğin “sanıktan şikayetçi değilim, Sanıkla barıştık herhangi bir şikayetim yoktur, şikayetimden feragat ediyorum” gibi.

Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi Örneği

Sitemizde mevcut şikayetten vazgeçme dilekçesi örnekleri üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak kendinize uygun uyarlayabilirsiniz. Şikayetten vazgeçme  dilekçesi örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

Mahkeme İçin Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi
Savcılık İçin Şikayetten Vazgeçme Dilekçesi
Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği

Dilekçe örneklerimizi PDF formatında aşağıdaki linklerden indirebilirsiniz.

Savcılık Şikâyetten Vazgeçme (Feragat) Dilekçesi

Şikâyetten Vazgeçme (Feragat) Dilekçesi

Şikayetten Vazgeçme Feragat Dilekçesi

Önceki Yazı

Yoksulluk Nafakası İçin Dilekçe Örneği

Tedbir Nafakası Dilekçe Örneği

Sonraki Yazı

“Şikayetten Vazgeçme Dilekçe Örneği : Sonuçları Ne Olur” üzerine 16 yorum

  • Merhaba Elif hanım, şikayetten vazgeçme dilekçesini şikayet konunuzun soruşturma aşamasında olması halinde ilgili Cumhuriyet Savcılığına, dava açılması halinde ise ilgili mahkemeye vermeniz gerekmektedir.

   Cevapla
  • Merhaba Elif Hn,
   Kamu davasında şikayetten vazgeçilip vazgeçilmemesi meselesi; suçun türüne ve niteliğine göre değişkenlik gösterebilecektir. Bu nedenle Uzlaşma Kapsamına Giren Suçlar konulu yazımıza göz atabilir, davaya konu suçun bu suçlardan birisi olması halinde ise; şikayetten vazgeçilmesi durumunda dava kapanabilir. Ancak yine de durumunuzun tam teknik olarak hukuki açıdan tespiti ve buna göre değişkenlik gösterebileceğini unutmayınız.

   Cevapla
 1. merhabalar bir dava açtım devremülk davası senetlerim iade edildi yanlız dilekçe örnegi ollama şansınız varmı birde yazdıktan somra nereye verecegim

  Cevapla
  • Merhaba Nursel hanım Devremülk davası derken tam olarak neyi kast ettiğinizi anlamadım, ceza ve hukuk mahkemelerine açılacak davalar ile ilgili sitemizde bulunan dilekçe örneklerinden faydalanabilirsiniz. Ceza davası ile ilgili şikayet dilekçesi vereceksiniz Cumhuriyet Savcılığına, Hukuk mahkemelerinde açılacak (alacak, tedbir vb) davalarda ilgili hukuk mahkemesine hitaben dilekçe yazarak dava açabilirsiniz.

   Cevapla
  • Merhaba elden aldığım telefon ayıplı ve kusurlu çıktı aldığım kişiye dava açtım ve kanıtlarım var acaba bundan bi sonuç çıkarmı

   Cevapla
   • Merhaba Mehmet Ali bey,
    Bu konuda kesin bir yorum yapmamız mümkün değil ancak tüketici hakem heyetine başvurarak ürünün iadesini talep edebilirsiniz, muhtemelen sizin yapmış olduğunuz başvuruyu savcılık dolandırıcılık olarak değerlendirecek ve buna göre işlem yapacaktır.

    Cevapla
 2. Merhaba bir alacak verecek sebebinden dolayı güveni kötüye kullanma adı altında benden şiyaketci olundu karakola ifade verdim sonrasında karşı taraf şikayetinden vazgeçti ama buna rağmen dava kamu davasına döndü ve savcı mahkemeye taşıdı olayı karşı taraf aynı şikayetten vazgeçme dilekcesini ilgili mahkemeye sundu konu hakkında mahkemenin hakkımdaki kararı ne olur herhangi bir ceza alma ihtimalim varmıdır daha önce sicilimde herhangi bir sorun yok

  Cevapla
  • Merhaba Ümit bey, Güveni Kötüye Kullanma suçunda verilen ceza miktarının alt ve üst sınırlarının ne olduğunu sizinle paylaşmanın daha faydalı olacağını düşündük.
   Güveni kötüye kullanma
   Madde 155- (1) Başkasına ait olup da, muhafaza etmek veya belirli bir şekilde kullanmak üzere zilyedliği kendisine devredilmiş olan mal üzerinde, kendisinin veya başkasının yararına olarak, zilyedliğin devri amacı dışında tasarrufta bulunan veya bu devir olgusunu inkar eden kişi, şikayet üzerine, altı aydan iki yıla kadar hapis ve adlî para cezası ile cezalandırılır.(1)
   (2) Suçun, meslek ve sanat, ticaret veya hizmet ilişkisinin ya da hangi nedenden doğmuş olursa olsun, başkasının mallarını idare etmek yetkisinin gereği olarak tevdi ve teslim edilmiş eşya hakkında işlenmesi halinde, bir yıldan yedi yıla kadar hapis ve üçbin güne kadar adlî para cezasına hükmolunur.

   TCK 155/1 maddesi uzlaşmaya tabidir, ancak şikayette tabi bir suç değil. Daha önce herhangi bir sabıkanız olmaması halinde muhtemelen hakkınızda ceza verilse bile Hükmün Açıklanmasının Geriye Bırakılmasına (HAGB) kararı verilerek ertelencektir.

   Cevapla
 3. Tck 106 2 a 53 54 dava acildi 4 ay denetim aldım 2020 1 ayında davam war sahısla sorunumuzu cözduk ne yapmalıyım tck 2 a uzlaşma kapsamına girmiyormusne yapmalıyım

  Cevapla
  • Merhaba Murat bey,
   Tehdit ve Basit Tehdit suçu TCK 106/1-1 ve 106/1-2 fıkraları uzlaşma kapsamındadır, dava kesinleşmişse bu aşamada yapacak bir şey yoktur, şayet kesinleşmişse müşteki şikayetten vazgeçme dilekçesi verebilir.

   Cevapla
 4. Erkek ayrıldım ama peşimi bırakmadı bende sikayet ettim. Uzaklaştırma kararı cıktı. Karara uymadı tekrar rahatsız etti. Ben tekrar şikayet ettim. Bu olay 15 gün önce oldu. Ben şikâyetlerimden vazgeçmek istiyorum ne yapmam gerek, nasıl bir yol izlemem gerek.

  Cevapla
  • Merhaba Sabahat hanım,
   Makalemiz altında bulunan şikayetten vazgeçme dilekçe örneğinden faydalanarak talebinize uygun şekilde uyarlama yapabilirsiniz, şikayetten vazgeçme dilekçesini ilgili savcılık veya mahkemeye vermeniz yeterli olacaktır.

   Cevapla
 5. Merhaba kolay gelsin adıma 158/1h den dava açıldı araç kilometre düşürme den ben yapmadıgım bir olaya için şu an davalık oldum ve şu an dava yeni açıldı ağır cezada ve ilk duruşma da daha yapılmadı karşı taraf tan anlaştım davadan vazgeçirebilirm davadan vaz gerçekse bu davam düşermi sicilim de bi sıkıntı olmaz degilmi davadan feragat ederse dava düşermi sorum bu teşekkür ederim

  Cevapla
  • Merhaba Izzet bey,
   Dolandırıcılık suçu, takibi şikayete bağlı suçlardan değildir .Savcılık suçun işlendiğini öğrenir öğrenmez kendiliğinden soruşturma yapmak ve suçun işlendiği kanaatindeyse kamu davası açmak zorundadır. Dolandırıcılık suçu için şikayet süresi yoktur. Ancak suçun en basit halinde dava zamanaşımı süresi 8 yıl olduğundan en geç 8 yıl içinde şikayet hakkının kullanılarak olayın savcılığa bildirilmesi gerekir.
   Bu nedenle şikayetten vazgeçme bu aşamada sadece lehe bir durum oluşturur, suçsuz olduğunuzu ıspatlayacak delillerinizi mahkemeye sunarak beraat etmeye çalışmalısınız, aksi durumda mahkeme ceza verirse bu sicilinize de işler.

   Cevapla

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Yoksulluk Nafakası İçin Dilekçe Örneği

Toplumumuzda, evli çiftlerin bir kısmının aile birlikteliklerini sonlandırarak boşanmaları sonrasında, çiftler arasında maddi veya manevi olarak bir çok sorunlar yaşamaktadır....

Kapat