Cevap Dilekçesi Örneği

A+
A-

Mahkemelerde davalı tarafın davaya konu iddialarla ilgili olarak cevap verme hakkını kullanması; cevap dilekçesi dediğimiz dilekçenin mahkemeye ibraz etmesi suretiyle yapılmaktadır. Tabii ki cevap dilekçesinin mahkemeye ibrazı ile birlikte, bu durumda davacının da cevaba cevap dilekçesi yazma hakkı doğacaktır. Bu dilekçelerdeki usuli kurallar ve diğer hususlar çok önemlidir. Bu nedenle dilekçe yazarken dikkatli olunması gerekir. Bir cevap dilekçesi örneği temin ederek üzerinde düzenleme de yapabilirsiniz. Ancak yinede bir hukukçudan yardım almak yararlı olacaktır. Örnek cevap dilekçeleri hemen yazımızın ilerleyen bölümlerinde JPEG ve word formatında istifadenize sunulmuştur.

Cevap dilekçesi hazırlamadan önce aşağıda kısaca belirttiğimiz ayrıntılara dikkat edilmelidir.

Cevap Dilekçesi Nereye Verilir

Cevap dilekçesi hazırlanırken aşağıda örnek olarak hazırlamış olduğumuz dilekçeye uygun olduğuna dikkat edilmelidir. HMK’ya göre dilekçe verme usulleri, dava şartları, davanın açılması ve süreleri gibi bir çok konu belli kurala bağlanmıştır. Bu nedenle cevap dilekçesinin yazılabilmesi için bir davanın varlığı gereklidir, cevaba cevap dilekçesinin yazılabilmesi için de cevap dilekçesinin verilmiş olması gerekmektedir. Cevap dilekçesi davanın açıldığı mahkemeye verilir ve davacı sayısı kadar örnek eklenmelidir. cevap dilekçesinin havale tarihi mahkemeye verildiği tarih olarak kabul edilir ve davalılara mahkeme tarafından tebliğ edilir.

Cevap Dilekçesi Kaç Gün İçerisinde Verilmelidir

Dava dilekçesinin tebliğinden itibaren cevap dilekçesinin iki hafta içerisinde mahkemeye verilmesi gerekmektedir. Ancak davalının geçerli bir mazeretinin olması ve koşullara göre bir defaya mahsus olmak ve bir ayı geçmemek üzere mahkeme tarafından ek süre verilebilir.  Süresi içerisinde cevap dilekçesi verilmemiş olması halinde davalının davacının ileri sürmüş olduğu bütün iddiaları inkar ettiği kabul edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  AKSA Elektrik Abonelik İptali ve Faturaya İtiraz Dilekçe Örneği

Cevap Dilekçesi Örneği

Cevaba Cevap Replik Dilekçesi Örneği

Cevap dilekçesi nereye verilir

cevap dilekçesi örneği

Cevap Dilekçesi

Düplik Dilekçesi

Cevap dilekçesi kaç gün içerisinde verilir

cevap dilekçesi örneği

Karar Düzeltme İstemine İlişkin Dilekçeye Cevap Dilekçesi

Dava dilekçesine cevap dilekçesi örneği

Dilekçeye Cevap Dilekçesi

Temyize Cevap Dilekçesi

temyiz dilekçesine cevap dilekçesi örneği

temyize cevap dilekçesi örneği

Cevap Dilekçesi Örneği Word Formatında

Aşağıdaki linklere tıklayarak word formatındaki cevap dilekçesi örneklerini bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Cevaba Cevap Replik Dilekçesi

Cevap Dilekçesi

Düplik Dilekçesi (İkinci Cevap)

Karar Düzeltme İstemine İlişkin Dilekçeye Cevap Dilekçesi

Temyize Cevap Dilekçesi

Sitemizde paylaşmış olduğumuz dilekçe örnekleri tamamen bilgi amaçlıdır. Hukuki konuda destek almak için alanında uzman bir hukukçuya başvurmanız sonradan yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçecektir.

Bir sonraki yazımız olan Borca İtiraz Nedir Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Cevap Dilekçesi Nedir

Cevap Dilekçesi Nedir Nereye Verilmelidir 6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununa göre  davanın açılması, dava şartları, dilekçe verilme usülleri ve süreleri...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016