Cevap Dilekçesi Örneği

| , , ,

Mahkemelerde davalı tarafın davaya konu iddialarla ilgili olarak cevap verme hakkını kullanması; cevap dilekçesi dediğimiz dilekçenin mahkemeye ibraz etmesi suretiyle yapılmaktadır. Tabii ki cevap dilekçesinin mahkemeye ibrazı ile birlikte, bu durumda davacının da cevaba cevap dilekçesi yazma hakkı doğacaktır. Bu dilekçelerdeki usuli kurallar ve diğer hususlar çok önemlidir. Bu nedenle dilekçe yazarken dikkatli olunması gerekir. Bir cevap dilekçesi örneği temin ederek üzerinde düzenleme de yapabilirsiniz. Ancak yinede bir hukukçudan yardım almak yararlı olacaktır. Örnek cevap dilekçeleri hemen yazımızın ilerleyen bölümlerinde JPEG ve word formatında istifadenize sunulmuştur.

Hukuk Mahkemeleri Kanununun 129. Maddesinde dilekçede bulunması gereken hususların ne olduğu açıkça belirtilmiştir. Bu nedenle dilekçenin içeriği ve nasıl düzenlenmesi gerektiği önem arz etmektedir. Cevap dilekçesinde, Replik veya Düplik dilekçelerinde eksikliğin  bulunmaması  herhangi bir hak kaybı yaşanmasına engel olacaktır. Dolayısıyla bu dilekçeleri hazırlamadan önce konu ile ilgili ayrıntılı bilgi paylaşımında bulunduğumuz Cevap Dilekçesi Nedir Nasıl Yazılır adlı yazımıza bir göz atmanız faydanız olacaktır. Yazımız için buraya tıklayınız.

Cevap Dilekçesi Örneği

Cevaba Cevap Replik Dilekçesi Örneği

cevap dilekçesi örneği

Cevap Dilekçesi

Düplik Dilekçesi

cevap dilekçesi örneği

Karar Düzeltme İstemine İlişkin Dilekçeye Cevap Dilekçesi

Temyize Cevap Dilekçesi

temyize cevap dilekçesi örneği

Cevap Dilekçesi Örneği Word Formatında

Aşağıdaki linklere tıklayarak word formatındaki cevap dilekçesi örneklerini bilgisayarınıza indirebilir ve üzerinde düzenleme yapabilirsiniz.

Cevaba Cevap Replik Dilekçesi

Cevap Dilekçesi

Düplik Dilekçesi (İkinci Cevap)

Karar Düzeltme İstemine İlişkin Dilekçeye Cevap Dilekçesi

Temyize Cevap Dilekçesi

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Tedbir Kararı Dilekçe Örneği : Tebir Kararı Ne Demek Ne Anlama Geliyor

Sitemizde paylaşmış olduğumuz dilekçe örnekleri tamamen bilgi amaçlıdır. Hukuki konuda destek almak için alanında uzman bir hukukçuya başvurmanız sonradan yaşanabilecek hak kayıplarının önüne geçecektir.

Bir sonraki yazımız olan Borca İtiraz Nedir Nasıl Yapılır adlı yazımızı okumak için buraya tıklayınız.

Önceki Yazı

Cevap Dilekçesi Nedir

Belediye Dilekçe Örnekleri ( Tamamı )

Sonraki Yazı

Yorum yapın

Önceki yazıyı okuyun:
Cevap Dilekçesi Nedir

Cevap Dilekçesi Nedir Nereye Verilmelidir 6100 Sayılı Hukuk Mahkemeleri Kanununa göre  davanın açılması, dava şartları, dilekçe verilme usülleri ve süreleri...

Kapat