TCK 102 Madde : Cinsel Saldırı Şikayet Dilekçe Örneği

A+
A-

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununun 102.maddesi ile gerekli düzenlemeler yapılan Cinsel Saldırı suçu ile ilgili olarak daha önce yazmış olduğumuz Cinsel Saldırı Suçu Nedir konulu yazımızla ayrıntılı olarak okurlarımızı bilgilendirmeye çalışmıştık. Bu yazımızda ise Cinsel Saldırı suçuna ilişkin genel konulara değinerek, cinsel saldırı suçu şikayet dilekçesi örneğini sizlerle paylaşacağız.

cinsel saldırı şikayet dilekçesi

TCK 102 Madde : Cinsel Saldırı Şikayet Dilekçe Örneği

Cinsel Saldırı Suçu Nedir

Cinsel Saldırı suçunun varlığından söz edilebilmesi için insan bedenine karşı işlenmiş olması gerekmektedir, suçun maddi konusu insan bedenidir. Cinsel Saldırı suçu, Türk Ceza Kanununu 102.maddesinde, bedensel temas kurularak bir kimsenin cinsel dokunulmazlığının ihlal edilmesi olarak ifade edilmiştir.

Türk Ceza Kanununda cinsel saldırı suçu basit ve nitelikli olmak üzere iki şekilde ele alınmıştır.

Basit Cinsel Saldırı Nedir

Basit cinsel saldırı suçu, vücuda organ veya sair bir cisim sokmadan vücut dokunulmazlığının ihlali yoluyla işlenmesi halidir. Suçun faili, cinsel arzularını tatmin etmek amacıyla cinsel ilişki boyutuna varmayan cinsel davranışlarda bulunursa basit cinsel saldırı suçunu işlemiş olur.

Nitelikli Cinsel Saldırı Nedir

Nitelikli Cinsel Saldırı suçu, vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle cinsel saldırı suçunun işlenmesi olarak değerlendirilmiştir. Organ veya cismin cinsel bölgelere sokulması, nitelikli cinsel saldırı suçunun oluşması için aranan tek şart değildir, vücudun herhangi bir vücut boşluğuna sokulması da nitelikli cinsel saldırı suçunu oluşturur. Ancak, Yargıtay tarafından cinsel amaçla da olsa, mağdurun ağzına parmak sokulması veya dilinin okşanmasını basit cinsel saldırı olarak değerlendirmiş. Ayrıca, kulak ve burun boşluklarına organ ve cisim sokulması da basit cinsel saldırı olarak kabul edilmiştir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Kentsel Dönüşüm Nedir Nasıl Başvurulur Hazır Dilekçe Örneği

5237 Sayılı Türk Ceza Kanununda Cinsel Saldırı Suçu

Cinsel saldırı (TCK. Madde 102)

(1) Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl eden kişi, mağdurun şikâyeti üzerine, beş yıldan on yıla kadar hapis cezası ile cezalandırılır. Cinsel davranışın sarkıntılık düzeyinde kalması hâlinde iki yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.

(2) Fiilin vücuda organ veya sair bir cisim sokulması suretiyle gerçekleştirilmesi durumunda, on iki yıldan az olmamak üzere hapis cezasına hükmolunur. Bu fiilin eşe karşı işlenmesi hâlinde, soruşturma ve kovuşturmanın yapılması mağdurun şikâyetine bağlıdır.

 (3) Suçun; 

a) Beden veya ruh bakımından kendisini savunamayacak durumda bulunan kişiye karşı,

b) Kamu görevinin, vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuz kötüye kullanılmak suretiyle,

c) Üçüncü derece dâhil kan veya kayın hısımlığı ilişkisi içinde bulunan bir kişiye karşı ya da üvey baba, üvey ana, üvey kardeş, evlat edinen veya evlatlık tarafından,

d) Silahla veya birden fazla kişi tarafından birlikte,

e) İnsanların toplu olarak bir arada yaşama zorunluluğunda bulunduğu ortamların sağladığı kolaylıktan faydalanmak suretiyle, işlenmesi hâlinde, yukarıdaki fıkralara göre verilen cezalar yarı oranında artırılır.

(4) Cinsel saldırı için başvurulan cebir ve şiddetin kasten yaralama suçunun ağır neticelerine neden olması hâlinde, ayrıca kasten yaralama suçuna ilişkin hükümler uygulanır.

(5) Suç sonucu mağdurun bitkisel hayata girmesi veya ölümü hâlinde, ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına hükmolunur. 

Cinsel Saldırı Şikayet Dilekçesi Nasıl Yazılır

Basit veya Nitelikli Cinsel Saldırı suçunun mağduru, velisi veya vekilinin şikayeti üzerine soruşturma ve kovuşturma yapılır, ancak suçun nitelikli cinsel saldırı kapsamında olması halinde şikayetçi olunmasa bile soruşturma ve kovuşturma resen yapılabilir. Eşe karşı işlenmiş olan suçlarda nitelikli olarak işlenen cinsel saldırı suçları da mağdurun şikayetine bağlıdır.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Asliye Ceza Mahkemesi Dilekçe Örneği

Basit ve Nitelikli Cinsel saldırı suçlarında mağdur adına yazılmış olan şikayet dilekçesi ile birlikte kolluk birimlerine (polis, jandarma) veya savcılığa başvurulmalıdır. Şikayet başvurusu mağdurun kendisi, velisi veya avukatı tarafından yapılmalıdır. Cinsel Saldırı şikayet dilekçesinde mağdurun T.C. kimlik numarası, adı soyadı ve adresi açıkça yazılmalı ayrıca bilinmesi halinde failin de kimlik ve adres bilgileri belirtilmelidir. Dilekçede gereksiz ayrıntılara girmeden suça konu olay anlatılmalı ve dilekçenin içeriği anlaşılır ve net olmalıdır.

Cinsel Saldırı Dilekçe Örneği

Sitemizde örnek olarak hazırlanmış olan Cinsel Saldırı Dilekçe Örneği üzerinde gerekli değişiklikleri yaparak talibinize uygun şekilde düzenleyebilirsiniz. Sitemizde bulunan cinsel saldırı dilekçe örneğinin hukuki yardım amaçlı değil, bilgilendirme amaçlı olduğu unutulmamalıdır. Cinsel Saldırı Suçu dilekçe örneği aşağıda istifadenize sunulmuştur.

Resimleri büyütmek için üzerine tıklayınız.

basit cinsel saldırı suçu

Basit Cinsel saldiri sucunu isleyen kisinin Cezalandirilmasi istemi dilekcesi

çocuğa karşı işelenen cinsel saldırı suçu

Cocuga Karsi Cinsel Saldiri Sucunu isleyen Kisinin Cezalandirilmasi istemi dilekcesi

Nitelikli Cinsel Saldiri sucunu isleyen kisinin cezalandirilmasi istemi dilekcesi

Cinsel saldırı şikayeti için dilekçe örneklerimizi PDF formatında bilgisayarınıza indirmek için aşağıdaki linkleri kullanabilirsiniz.

Basit Cinsel saldiri sucunu isleyen kisinin Cezalandirilmasi istemi dilekcesi

Cocuga Karsi Cinsel Saldiri Sucunu isleyen Kisinin Cezalandirilmasi istemi dilekcesi

Nitelikli Cinsel Saldiri sucunu isleyen kisinin cezalandirilmasi istemi dilekcesiZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
TC Vatandaşlığına Nasıl Başvuruda Bulunulur (En Kolay Yol)

Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına nasıl başvuruda bulunulur, Türk Vatandaşlığına geçme hakkı nasıl kazanılır, şartları nelerdir. Herhangi bir nedenle ülkemizde bulunan ve...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016