Tutukluluk Süresi Cezadan Düşer mi (Mahsup İşlemi)

A+
A-

Tutuklama kanun koyucu tarafından bir tedbir olarak öngörülmüştür, tutukluluğun ne kadar olacağı, hangi suçlardan dolayı tutuklama kararı verileceği, tutuklama kararı vermek için suçun yasadaki ceza miktarının üst sınırı ve en fazla ne kadar tutuklu kalınacağına ilişkin gerekli düzenlemeler kanun koyucu tarafından düzenlenmiştir. Hiç kimse kanunda açıkça belirtilmiş olan sürelerden daha fazla tutuklu bırakılarak özgürlüğü kısıtlanamaz.

Tutuklama nedenleri nelerdir, tutukluluk süresi cezadan düşer mi, tutuklu ne zaman hükümlü olur, tutukluluk cezadan nasıl mahsup edilir şeklindeki merak edilen sorulara bu yazımızla yanıt vermeye çalışacağız.

Tutukluluk Kararı Verilebilmesi İçin Gerekli Koşullar Nelerdir

Tutuklama kararı verilebilmesi için şüpheli veya sanığın suç işlediği yönünde kuvvetli şüphenin varlığını gösteren olguların bulunması, delilleri karartma ve kaçma şüphesinin bulunması, tutuklamanın son çare olması halinde şüpheli veya sanığın tutuklanarak özgürlüğünün kısıtlanmasına hakim tarafından karar verilebilir. Tutuklanma en ağır şekilde uygulanan bir tedbir olduğu, peşin olarak verilmiş bir hüküm olmadığı unutulmamalıdır.

Tutuklu Ne Zaman Hükümlü Olur

Tutuklunun yapılan yargılamasında tahliyesine karar verilmeden hüküm verilebilir, verilen bu hükmün kesinleşmesi halinde tutuklu hükümlü olacaktır yani hükümlü sıfatını alacaktır. Bu durum özellikle ağır ceza yargılamalarında karşılaşılan bir durumdur.

Tutukluluk Süresi En Fazla Ne Kadardır

Tutukluluk süresini işlenen suçun niteliğine göre iki şekilde değerlendirmek gerekecektir. Ağır ceza kapsamında olun suçlar ve ağır ceza kapsamında olmayan suçlar yönünden tutukluluk süreleri farklılık göstermektedir.

Ağır ceza kapsamında olmayan suçlar yönünden tutukluluk süresi bir yıldır ve gerekçesi açıkça gösterilmek üzere en fazla altı ay daha uzatılabilir.

Ağır ceza kapsamında olan suçlar yönünden ise tutuklama süresi iki yıldır, bu süre yine gerekçesi açıkça belirtilmek suretiyle en fazla üç yıl daha uzatılabilir,  ağır ceza kapsamındaki suçlarda tutukluluk süresi toplamda beş yılı geçemez.

tutukluluk süresi

tutukluluk suresi cezadan duser mi mahsup islemi

Tutukluluk Süresi Cezadan Düşer mi

Tutuklu bulunan sanığın yapılan yargılama sonunda mahkumiyetine hükmedilirse ve bu hüküm kesinleşirse, sanığın tutuklulukta geçirdiği süre cezasından mahsup edilir, tutukluluk süresi cezadan düşer. Bir kişiye aynı suçtan dolayı iki kez ceza verilemez bu nedenle tutuklunun hem gözaltında hem de tutuklulukta geçirdiği süreler hesaplanarak cezasından indirilir.  Tutukluluk ve adli kontrol kararları bazen birbirine karıştırılmakta ve hakkında adli kontrol kararı uygulanan sanıklarda bunun cezadan mahsup edileceğini düşünmektedirler ancak adli kontrol kararlarının sonuç cezadan mahsup edilmesi gibi bir şey söz konusu değildir. Sonuç olarak adli kontrol kararı cezadan düşmez, indirilmez ancak tutukluluk süresi cezadan düşer, mahsup edilir.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR  Dilekçe Hakkı Nedir Nasıl Kullanılır : Anayasal Hak

Sitemizde Tutuklu Kişi Ne Zaman Hükümlü Olur konulu yazımızı okuyarak da bilgi alabilirsiniz.ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.


Önceki yazıyı okuyun:
Tutukluluk Halinin Devamına İtiraz Nereye Yapılır

Ceza Muhakemeleri Kanunu ‘nun 100.maddesinde işlenen tutuklama konusu ile daha önceden siz değerli okurlarımız için birçok bilgi paylaşımında bulunduğumuz üzere;...

Kapat
Sitemizde paylaşılan dilekçe örneği ve diğer bilgiler tamamen bilgilendirme amacıyla paylaşılmış olup, izinsiz ve kaynak gösterilmeksizin başka bir yerde yayımlanması yasaktır. - Aralık 2016